Ekonomia głupcze!

Tym hasłem Bill Clinton wygrał w 1992 roku wybory na stanowisko Prezydenta USA! Wczoraj w telewizji można było zobaczyć (i nawet wziąć udział) w ogólnopolskim teście wiedzy ekonomicznej. Przyznam się szczerze, że nie brałem w nim udziału (może szkoda, może dziura w portfelu nie byłaby aż tak uciążliwa), nie chcę jednak zanudzać Was swoimi problemami finansowymi i zadam pytanie o wiele ważniejsze. Czy wczorajszy program oglądał Prezes Ireneusz Król???

Jeśli tak to może zostaniemy mile zaskoczeni i decyzje szanownie nam panującego nie będą nas aż tak bardzo zaskakiwały. Jeśli jednak nie, to może Prezes Król zechce wziąć udział w specjalnie przygotowanym przeze mnie teście wiedzy ekonomicznej. Pytania i odpowiedzi powinny być Mu znane, ale na wszelki wypadek je podam:

Ireneusz Król
Ireneusz Król (fot. Weszło!)

Pytanie nr 1: Która kwota jest wyższa?

a. 10 milionów EURO;
b. 500 tysięcy zł;
c. Są równe.

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa w aspekcie sprzedaży Łukasza Teodorczyka do Lecha Poznań. Otóż na dwa dni przed transakcją Prezes Król stwierdził, że Teodorczyka nie sprzeda nawet za 10 milionów EURO, po czym oddał go do Poznania za 500 tys. zł. Jak znam się na kursie wymiany walut to te kwoty nie są równe, ale może jestem w błędzie.

Pytanie nr 2: Jeśli pozyska się piłkarza za 1 milion zł (w parze z Pawłem Wszołkiem) i jego wartość rynkowa wzrośnie to należy go sprzedać?

a. Drożej, niż się kupiło;
b. Taniej niż się kupiło;
c. Oddać za darmo.

Chodzi oczywiście o Władimira Dwaliszwiliego, którego Prezes Król pozyskał za gotówkę w parze z Wszołkiem i którego oddał za darmo do Legii Warszawa. Przy tym pytaniu powstaje pytanie dodatkowe dla zaawansowanych (nie posądzam Prezesa Króla o odpowiedź na nie) ile na „transferach” Dwaliszwiliego stracił Król?

Pytanie nr 3: Umowy należy?

a. Respektować i dotrzymywać;
b. Olewać;
c. Rozwiązywać z winy klubu;
d. Czekać aż zjawi się banda świadomych odpowiedzi na to pytanie Gruzinów (ze szczególnymi pozdrowieniami dla Enesa)

Tu tłumaczenie jest chyba zbędne. Pytanie jest co prawda z okolic ekonomii, ale niewłaściwa na nie odpowiedź skutkuje konsekwencjami wybitnie ekonomicznymi.

Pytanie nr 4: Ile czasu „idzie” przelew z Wiednia:

a. Od godziny do 1 dnia (w zależności od banku i daty dokonania przelewu);
b. Nie można wykonać przelewu z Wiednia, bo zajęli to w Austrii, a jak wiadomo najlepsze banki są w Szwajcarii;
c. Co najmniej 2 – 3 tygodnie, zaraz przyjdzie!

W tym miejscu muszę posypać głowę popiołem i przeprosić bo specjalistą od prawa bankowego nie jestem, wybaczcie więc, jeśli w przypadku przelewów istnieją jakieś dodatkowe uregulowania, o których nie wiem, ale wiedzę o nich popieram tylko własnym doświadczeniem w wykonywaniu przelewów, które zazwyczaj dochodzą najpóźniej po weekendzie.

Pytanie nr 5: Ile pieniędzy otrzyma się od Ekstraklasy S.A. za zajęcie poszczególnych miejsc w tabeli?

a. Za mistrzostwo najwięcej;
b. Za miejsce premiujące grą w europejskich pucharach mniej niż za miejsca od 10-14;
c. Za miejsce spadkowe najwięcej.

Cały czas mnie to zastanawia czy my nie chcemy zająć wysokiego miejsca w lidze? Jeśli tak to po co wykładać 5 milionów złotych na zakup klubu?

Dobra przestaję zadawać te pytania dodatkowe, bo z prostego testu robi się wersja dla SUPERZAAWANSOWANYCH!

Śmiem twierdzić, że po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na tych 5, kluczowych pytań sytuacja w klubie może się znacząco poprawić. Jeśli jednak w dalszym ciągu pozostaną jakieś niewiadome to zobowiązuję się użyczyć (niech stracę) nabytą jakiś czas temu książkę „Ekonomia dla bystrzaków” (fakt wciąż nie przeczytałem jej do końca, ale w razie czego będę miał większą motywację do szybszego czytania), może te podstawy pozwolą Prezesowi rozwiązać wszystkie problemy finansowe ukochanej Polonii! OBY!!!

Ekonomia dla bystrzaków
Ekonomia dla bystrzaków foto. ceneo.pl

Author: Makumb

7 thoughts on “Ekonomia głupcze!

 1. makumb, wszystko super, zabawnie itd. ale popełniasz jeden generalny błąd.

  Skąd przekonanie że sytuacja wyjściowa była zgodna z tym co mówił Król? Twierdził że kupił Wszołka i Lado od JW. Skąd wiesz że tak było? W styczniu padło info, że JW ma do końca stycznia prawa do Wszołka. Możliwe, że kupił tylko mały udział w ich kartach zawodniczych. Alebo było tak jak z Jodłowcem – przyszli za darmo, ale JW mógł potem zrobić z nimi co zechciał.

  Druga sprawa – nie bądźmy dziećmi. Gadanie o 10 milionach euro za Teo to przecież była czcza gadanina i przedłużanie negocjacji żeby chociaż te 500 tys złotych dostać. Widziałeś pewnie nie raz piłkarza za 10 milionów euro. Z całym szacunkiem dla Teo, są to piłkarzy wyraźnie od niego lepsi.

  1. Racja.
   Tekst oparłem o to co zostało napisane/powiedziane, ogólnie na tych informacjach, które do nas trafiają.
   Odpowiem zarazem i Tobie i koledze wyżej – tekst napisałem troche dla zabawy, tak abyśmy mogli się uśmiechnąć wchodząc na tę stronę, a nie nonstop wkur…ć, że ktos odszedł, a ktoś nie przyszedł.
   Trochę uśmiechu jest potrzebne, nawet jeśli jest to śmiech przez łzy 😉
   I tak proszę traktujcie ten tekst.
   Pozdrawiam.

 2. Panowie felieton ma swoje prawa, a skoro autor przyjął taką linię, to po co wy bierzecie to wszystko na serio 😐 Konwencja bardzo ciekawa i narodzona na pełnym spontanie… Większość społeczności futbolowej w Polsce ma pompę z Króla… @kijcze – za dobitne ostatnio było piętnowanie, więc… pozostańmy w konwencji żartu… No chyba, że ta groteska, którą nam serwują od lata was wciągnęła. My jesteśmy po drugiej stronie lustra 😀

Dodaj komentarz