Emmanuel Olisadebe

Emmanuel Olisadebe
Emmanuel Olisadebe (fot. Super Express)

Emmanuel Olisadebe to najlepszy i najskuteczniejszy w historii Polonii Warszawa (66/20) obcokrajowiec (31 bramek we wszystkich rozgrywkach), później również po przyjęciu polskiego obywatelstwa reprezentant kraju. Olisadebe na Konwiktorską trafił z nigeryjskiego Jasper United (40/20), choć niewiele brakowało, a w Polonii by nie zagrał.

„Emsi” pierwsze swoje kroki w Polsce skierował do Chorzowa. Tam pod okiem prowadzącego wówczas drużynę „Niebieskich” Oresta Lenczyka przechodził testy. Nigeryjczyk zaprezentował się bardzo dobrze (bramka w sparingu) i trener chciał go mieć w swojej drużynie. Na szczęście jednak dla Polonii Olisadebe z Ruchem kontaktu nie podpisał. Rezygnacje z piłkarza działacze śląskiego klubu tłumaczyli, że nie chcą blokować miejsca w składzie zdolnym wychowankom, ale prawda była taka, że chciano z piłkarzem podpisać kontakt z pominięciem menedżera.

Ostatecznie obrażony menedżer zabrał z Cichej Nigeryjczyka i w ten sposób „Emsi” trafił do Stolicy. W pierwszym roku gry, strzelił zaledwie jedną bramkę. W sezonie 1999/2000 został już jednym z najlepszych zawodników pierwszej ligi (aktualnie zwanej Ekstraklasą). Zdobył wówczas dwanaście goli dla Polonii Warszawa, która została w tym sezonie mistrzem Polski, a Olisadebe został wyróżniony przez tygodnik „Piłka Nożna” tytułem Obcokrajowiec Roku 1999. Oprócz mistrzostwa z Polonią wywalczył również Puchar Ligi (2000r) oraz Puchar Polski (2001).

Emmanuel Olisadebe
Emmanuel Olisadebe tuż po strzeleniu słynnego gola w trakcie meczu Polska – Norwegia. Bramka przypieczętowała awans naszej reprezentacji do tegorocznych MŚ (fot. M. Mordan)

W lipcu 2000 r. Olisadebe otrzymał polskie obywatelstwo. Niedługo potem zadebiutował w reprezentacji Polski w towarzyskim meczu z Rumunią. W eliminacjach do mistrzostw świata 2002 r. był najskuteczniejszym strzelcem polskiej reprezentacji, a tygodnik „Piłka Nożna” wyróżnił go kolejnym tytułem, tym razem Piłkarza Roku 2001. W tym samym roku w konkursie na najlepszego piłkarza świata został sklasyfikowany na 29. pozycji.

Udane występy w barwach Polonii oraz reprezentacji Polski zaowocowały transferem do greckiego Panathinaikosu Ateny (74/24). Już jako zawodnik „Kończynek” wystąpił na Mistrzostwach Świata 2002 r. Na Mundialu rozgrywanym w Japonii i Korei zagrał we wszystkich spotkaniach reprezentacji, strzelając bramkę w wygranym 3:1 meczu z USA Z drużyną Panathinaikosu zdobył w sezonie 2003/2004 dublet, mistrzostwo i Puchar Grecji. Grał również w Lidze Mistrzów. Do sezonu 2005/2006 rozegrał w lidze greckiej 75 meczów, w których zdobył 25 bramek.

Po długich kontuzjach kolana stracił miejsce w podstawowym składzie i w styczniu 2006 został sprzedany do angielskiego Portsmouth FC (2/0), występującego w Premiership. Nie zdołał jednak przebić się do pierwszej drużyny i w maju 2006 roku klub rozwiązał z nim kontrakt za porozumieniem stron. Wrócił do Grecji gdzie został zawodnikiem Skody Xanthi (5/0).

Po roku przeniósł się na Cypr do beniaminka ligi, drużyny APOP Kinyras (17/6). Od kwietnia 2008 roku Olisadebe grał w lidze chińskiej w zespole Henan Jianye (63/24) i już w pierwszym roku gry został wicekrólem strzelców tamtejszej ekstraklasy. W 2010 roku rozwiązał kontrakt z Henan Jianye i od tego czasu pozostał wolnym zawodnikiem. W czerwcu 2011 roku pojawił się na testach w gdańskiej Lechii, lecz nie zdołał przekonać do siebie sztabu szkoleniowego. We wrześniu 2011r podpisał roczny kontrakt z beniaminkiem drugiej ligi greckiej AGS Vyzas Megaron (0/0), a ostatnio reprezentował barwy innego greckiego klubu PAE Veria (9/1). Niepowodzenia w Grecji skłoniły Olisadebe do zakończenia kariery.

Wśród planów, które wymienił są i takie związane z futbolem. Zamierza rozpocząć kurs trenerski. Jeśli nie uda mu się zdobyć uprawnień zajmie się biznesem w rodzimej Nigerii.

TeCet

Dodaj komentarz