Arkadiusz Bąk

Arkadiusz Bąk

Pierwszy, i jedyny do tej pory, król strzelców polskiej Ekstraklasy w barwach Polonii przyszedł na świat 6 października 1974 roku w Stargardzie. Arkadiusz Bąk swoje pierwsze futbolowe kroki stawiał w miejscowej drużynie Błękitnych.

W najwyższej klasie rozgrywkowej debiutował w barwach Olimpii Poznań w sezonie 1993/94. Przed transferem do Polonii zaliczył jeszcze grę w Lechii/Olimpia Gdańsk, Amice Wronki i chorzowskim Ruchu. W Polonii trafił na okres budowania silnego zespołu. W swoim drugim sezonie z przymusu został przesunięty do ataku, gdzie dzięki asystom Gražvydasa Mikulėnasa, zajął wespół ze Sylwestrem Czereszewskim z Legii i Mariuszem Śrutwą z Ruchu pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców. Bąk strzelił wtedy 14 goli. Jego skuteczność przełożyła się na trzeci tytuł wicemistrzowski Polonii oraz powołanie do narodowej kadry (zagrał w towarzyskim meczu z Paragwajem).

Jednak na tym lista sukcesów z Polonią się nie kończy. Bąk w 2000 roku wygrał z „Czarnymi Koszulami” ligę i Puchar Ligi, a rok później dołożył superpuchar i puchar Polski. Z dobrej formy Bąka użytek miała także kadra narodowa, którą prowadził wtedy były manager Polonii Jerzy Engel. Pomocnik zagrał w zwycięskich eliminacjach do mundialu w Korei i Japonii oraz jednym spotkaniu podczas tej imprezy. Licznik gier dla reprezentacji zatrzymał się na 13 grach.

W trakcie wspomnianych eliminacji Bąk udał się na Wyspy, ale grę w Birmingham City FC może traktować jako epizod. Po powrocie do Polski grał dla Widzewa, Polonii, Amiki, Lecha Poznań, Floty Świnoujście oraz Kolejarza Poznań. W ekstraklasie rozegrał 274 mecze, w których zdobył 72 gole.