Marian Łącz

Marian Łącz
Marian Łącz (fot. filmpolski.pl)

Marian Łącz urodził się w 5 grudnia 1921 w Rzeszowie. Popularny „Makuś” karierę piłkarską łączył z pracą aktorską.

Łącz wychował się w zespole Resovii. Po wojnie karierę kontynuował w Sokole Rzeszów. W Podkarpacia wyemigrował nad morze gdzie występował w BOP Baltia (późniejsza Lechia Gdańsk). Z Gdańska trafił do Łodzi, gdzie występował w ŁKS-ie.  Tam prezentował się bardzo dobrze. Był niezwykle bramkostrzelny, miał dobrą technikę, silny strzał i piłkarski spryt. Występował w tamtym okresie w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (1948-1949).

Marian Łącz
Marian Łącz (fot. EastNews)

Od 1950 roku karierę aktorską związał z Warszawą. Zdecydował się na grę w warszawskiej Polonii, przemianowanej w czasach stalinowskich na „Kolejarza”.

Z Polonią związany był do końca swojej piłkarskiej kariery (1955). Z zespołem „Czarnych Koszul” w 1952 roku zdobył puchar Polski. Był najlepszym snajperem Polonii w 1951 i 1952 roku. Ostatnie lata spędził grając w II lidze, gdzie nadal zachwycał pomysłowością i skutecznością. Etatowo wykonywał rzuty wolne i jedenastki.

W związku z wyczerpującą pracą w teatrze postanowił zakończyć karierę piłkarską i poświęcić się grze aktorskiej. W latach ’60 często aktywizował środowisko aktorów do uprawiania sportu, sam będąc kapitanem drużyny aktorskiej.

Zmarł nagle 2 sierpnia 1984 roku, gdy przebywał na swojej działce w Łosiach pod Radzyminem.

 Jest ojcem aktorki Laury Łącz.

Dodaj komentarz