Klub krytykuje Enigmę za race podczas meczu Polonia – Lechia

W sobotę przy K6 odbyło się spotkanie Polonii z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Poloniści wygrali 2:1 i po spotkaniu zajmują 2 miejsce w tabeli III ligi. Podczas spotkania fani przygotowali oprawę, która została okraszona pirotechniką. 

Ultras Enigma, Polonia Warszawa fans

Na bieżąco z fanami rozmawiał prezes Grégoire Nitot. Dziś natomiast klub wydał specjalny komunikat w sprawie. Czytamy w nim m.in.

(…) Podczas domowego meczu z Lechią Tomaszów Mazowiecki na trybunach zostały użyte materiały pirotechniczne. W efekcie nie tylko zakłóciło to odbiór meczu innym kibicom, ale również naraża Klub na poważne konsekwencje oraz przeznaczanie czasu na wyjaśnianie całej sytuacji z PZPN, Policją i władzami Miasta.

Istnieje duże prawdopodobieństwo nałożenia wysokich kar finansowych na Klub, który cały czas generuje ogromne straty finansowe.

Ponadto, jeśli takie sytuacje powtórzą się w przyszłości, istnieje ryzyko nakazu rozgrywania meczów bez publiczności, co byłoby najgorszą karą dla nas wszystkich, ponieważ uderzy zarówno w drużynę, jak i kibiców.

W oświadczeniu klubu znalazł się także zapis wedle którego wobec osób i organizacji działających na naszym stadionie niezgodnie z przepisami, Klub będzie wyciągał konsekwencje i wnioskował o pokrycie kosztów powstałych w wyniku danej sytuacji.

Władze skrytykowały działania ultrasów wskazując, że w wypadku ewentualnych kar finansowych będą partycypować w ich rozliczeniu. Dziękujemy Ultras Enigma za Wasze ogromne zaangażowanie i wsparcie Klubu przy ostatniej mobilizacji związanej ze sprzedażą karnetów na obecny sezon ale oczekujemy, że pokryjecie koszty ewentualnych kar związanych z użyciem pirotechniki podczas meczu z Lechią Tomaszów Mazowiecki oraz nie dopuści do podobnej sytuacji w obecnym sezonie rozgrywkowym. Jest wiele innych sposobów na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i opraw meczów, co już nie raz udowodniliście, bez konieczności używania na stadionie niedozwolonych środków pirotechnicznych.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

26 thoughts on “Klub krytykuje Enigmę za race podczas meczu Polonia – Lechia

  1. Enigma musi przeprowadzić rozmowę dyscyplinująca z PZPN!
   I z prezesem Nitot!
   I z policją!
   I z nieprzychylnymi fanami!

   Nie może być tak że enigma robi swietna oprawę o której usłyszal cały świat a klub i część kibiców krytykuje!

   Enigma musi przejąć stery w klubie!

  2. Przede wszystkim, to muszą tę rozmowę przeprowadzić z Tobą. Wtedy może przestałbyś te głupoty wypisywać prowokatorze.
   Admin, nie da rady tego gościa zbanować? Od 3 tygodni nic innego poza swoimi przemyśleniami z Tworek nie wypisuje, widać z daleka, że to zielony.

 1. Enigma powinna wiedzieć, że taka kara to dotkliwy cios w finanse klubu, z drugiej strony atmosfera na trybunach powinna przyciągać kibiców i za takie działania powinniśmy być jej wdzięczni.
  Czy w ogóle ta kara to coś pewnego? Przecież nieraz race są odpalane na meczach i nie zawsze kończy się to grzywną. Czy klub nie za bardzo wyskoczył przed szereg i niepotrzebnie nie poszedł na spinę z kibicami?

  PS. Panie Maca, weź Pan stąd s…obie pójdź, bo jedynce co robisz to siejesz zamęt i niepotrzebnie podjudzasz do klótni. Ew. czy jest na sali moderator, który może pomóc wskazać mu właściwą drogę?

 2. Mamy sytuację patową – granie bez kibiców dla garstki „dziadków” czy też dogadanie sie z Enigmą i innymi grupami kibicowskimi.
  Chyba każdy wie, że sami kibice nie pociągną tego klubu wyżej niż 3 liga (już chyba pamiętamy 2013 rok i następne) .
  „Komentarz” Macy nic nie wnosi. Reakcja Klubu zbyt emocjonalna, dlaczego jest wysyłana na zewnątrz bez konsultacji z przedstawicielami kibiców ?
  Reakcja Klubu musi być – ale w tej formie skutki będą żadne i perspektywie długofalowej niekorzystne.
  Zbliża się 110 rocznica – czy znowu damy race ? Już teraz trzeba coś przemyśleć .
  Czy ktoś COŚ SENSOWNEGO WYMYSLI ?
  Jest nas tak mało a jeszcze ma być mniej ?

 3. Używanie środków pirotechnicznych jest na stadionach zakazane, więc reakcja władz klubu mnie nie dziwi. Konsekwencją złamania tego zakazu mogą być kary finansowe, a radykalnie nawet gra bez udziału publiczności. Myśleć trzeba przed a nie po zdarzeniu, jak to w życiu.

  1. Picie alkoholu nad Wisłą też jest zakazane, ale krzywda się nikomu przez to nie dzieje i każdy na to przymyka oko. Skąd taka spina na race? Jakoś po meczu z Widzewem w 2017, nikt nie straszył konsekwencjami bo widowisko było na najwyższym poziomie.

 4. Zaraz się zacznie, UE obrazi się na klub, klub obrazi się na kibiców i wrócimy do atmosfery sprzed kilku lat. Oczywiście, że klub by nie wydał „zgody”/przyzwolenia na użycie rac, ale po cichu mogli się dogadać przed meczem. UE mogła dać znać, że będzie gorętsza oprawa niż zwykle, ale ewentualne koszty poniosą wspólnie. Po cichu, bez rozgłosu. Oczywistym jest, że bez kibiców nie ma atmosfery, bez UE nie ma też grup kibicowskich na Polonii. Tylko trzeba zadać sobie pytanie, czy znów będzie tak, że klub swoje, kibice swoje i każdy ciągnie w swoją stronę? Pamiętajmy, że zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Jeżeli nie zdusi się konfliktu w zarodku to znowu będzie sezon z głowy. Jedna i druga strona powinna wypracować wspólne stanowisko na przyszłość, można to i to, nie robimy tego i tego bo nam się oberwie i dostaniemy po kieszeni. Dlatego mój apel pewnie trafi w próżnię, ale może nie róbmy atmosfery ani kroku dalej i nie trwajmy w swoich okopach bo mecz był świetny, oprawa w dechę i fajnie było się poczuć na trybunach, lecz spotkajmy się gdzieś po środku. Tak samo UE, chwała za robotę, za zaangażowanie lecz też nie zaperzajcie się i nie podnoście głosu – bojkot, Polonia to My. Polonia to MY, każdy z nas i każdemu leży na sercu dobro klubu, oby. Więc teraz na spokojnie czekajmy na decyzję jakiejś komisji i może z dużej chmury będzie mały deszcz.

  1. Mądre słowa. Mi też oprawa się bardzo podobała (może tylko z wyjątkiem wulgarnych przyśpiewek nt. policji – nie wiem o co chodziło ale było to niepotrzebne, LTSK też można moim zdaniem odpuścić na takich meczach), gdyby została nałożona na klub jakaś kara mogę dorzucić parę groszy np na zrzutka.pl

 5. nie można było odpuścić LTSK bo przyjechali goście z Tomaszowa Mazowieckiego – czy ty tego nie rozumiesz??? Trzeba było się pokazać przed kolegami kibicami 🙂 stąd też gorączkowe wieszanie pomiętych flag przez naszych kibiców-ultrasów/chuliganów – przeca nie możemy być gorsi 🙂

  Newbojkot – klub ma uzgadaniać swoje komunikaty z kibicami??? i to tymi, z całym szacunkiem, głupszymi, w dresach??? 🙂 no szkoda to nawet komentować 🙂

  Marcin_88 – twój wywód o piciu alkoholu nad Wisłą iście powalający, godny najwspanialszych argumentacji prawniczych 🙂 może zatrudnisz się jako pomoc prawna w klubie pro bono? :)))))

  Do reszty – skąd wynika wasze przekonanie że race na meczu to taka wielka atrakcja??? zapewniam że nikt poza małą grupką tzw. ultrasów ( 🙂 ) tak nie sądzi. Dla normalsów to zawracanie dupy i utrudnianie widoczności meczu, dla zarządzających klubem – wielki problem z płaceniem kar i bezpieczeństwem, dla zwyklych kibiców na C – ryzyko nadpalenia ubrania przez race i obrzydliwy smród. Dla większości dzieci – po prostu koszmar i strach kojarzący się z jakimś ogniem piekielnym itd. Tylko wam sprawia to frajdę wy głupie tłuki!!!

  1. Panie admin, możesz się Pan pozbyć tego delikwenta? Żal odpisywać na te jego brednie, a tylko wszystkich prowokuje.

  2. Oczywiście nie wypowiem się za wszystkich ale z racji, że jestem ,,normalsem”, który regularnie zasiada na trybunie A, mogę się podzielić jak to wyglądało z naszej perspektywy. Otóż mi, a także gronie osób wokół mnie z moich obserwacji w żadnym stopniu odpalenie rac nie przeszkadzało. Powiem więcej uważam, że stanowiło to bardzo ciekawe wydarzenie dla wielu normalsów co można było stwierdzić po liczbie osób (również dzieci), która natychmiast wyjęła telefony żeby zrobić zdjęcia, a na ich twarzach raczej gościł uśmiech aniżeli zdenerwowanie. Również nie dostrzegłem nikogo, kto by uciekał na drugi koniec stadionu byle dalej od dymu. Mi osobiście race nigdy nie przeszkadzały. Zawsze traktowałem to jako swego rodzaju super widowisko,które przerywało czasami monotonny doping. W momencie gdy wchodzą flagi oraz race od razu czuć taką nową energię. A takie wieczory od razu bardziej zapadają w pamięć. Wiadomo, że odpalanie rac na każdym meczu nie wchodzi w grę ale jeśli jest to sporadycznie to ja nie mam nic przeciwko. Oczywiście kwestia kar finansowych dalej jest sporna ale jestem pewien, że jako kibice jakoś to rozwiążemy.

 6. @ Maca

  Załóżmy, że nawet gdybyś miał rację co do meritum to… Twoje wpisy są działające na szkodę Polonii. Dlaczego? Bo są w złym momencie!
  Jest nas za mało by się jeszcze dzielić lub kogoś wyrzucać z trybun. Tylko ze względu na oszczędności musimy siedzieć na tej samej trybunie i się znosić bo miejsce Ultrasów i dymu jest na Kamiennej. Wtedy dym nie doleciałby do np. dzieci. Ale Twoje wpisy są dzielące środowisko, są agresywne, wyzywasz ciągle ludzi. Próbujesz wprowadzić konflikt.

  Załóżmy, że nawet jeżeli dym i wulgaryzmy są złe to gorszy jest brak opraw, brak zorganizowanego dopingu, mniej kibiców na trybunach, podziały i zła (gorsza) atmosfera w środowisku itd.

  Jeżeli będziemy mieli stadion, ba choć jedną nowoczesną trybunę z XXI wieku to będziemy mogli sobie zacząć wystosowywać apele, że ten to cacy a ten to be. Ale dzisiaj kiedy wciąż jesteśmy w czarnej d…, ba zadomowiliśmy się w niej od dobrych kilku lat, Ty ryzykujesz takimi wpisami kolejne podziały jakby starych było mało.

  Taki moment w historii Polonii, że każdy morda w przysłowiowy kubeł i znosimy się nawzajem póki nie będzie nas stać na siedzenie na osobnych trybunach.

  Dlatego właśnie ludzie docinają Ci, że chyba z wariatkowa te wpisy piszesz. W takim momencie historii Polonii? Jakbyś się z choinki urwał.

  Nie potrzeba Twoich wpisów by nam uzmysławiać, że jesteśmy z różnych bajek, że łączy nas tylko Polonia. Robisz za proroka w oczywistych sprawach.

  Są rzeczy za które cenię Enigmę, są rzeczy które są dla mnie z kosmosu, nie z mojej bajki, nie moja wrażliwość (np choćby to, że z jednej strony „bronią” kościołów a z drugiej w logo Enigma ma diabła – to moja prywatna opinia – mam takich kilka, ale dla dobra Polonii… ). Nie wtedy gdy jesteśmy w czarnej d… Od I ligi sobie takie wpisy rób i walcz, ale nie teraz.

  Ps. I kto Ci dał prawo wypowiadać się za wszystkich normalsów. Ja jestem „normalsem” , przyprowadzam dzieci na K6, a wypowiadasz się za mnie. Nie podzielam Twojego zdania.

 7. @Karwasz – nie napisałbym tego lepiej, trafiłeś w punkt. Z towarzyszami znalazłem się w epicentrum rac, pod banerem i z rozbawieniem prosiliśmy sąsiada, aby przez dziurę w materiale wyglądał opowiadał jak to z tym karnym się działo. Nie podchodzimy do tego z takim wyegzaltowaniem, nabzdyczeniem się. Mamy gdzieś te wypisywane głupoty.

  Może być tak samo na kolejne polonijne, okrągłe urodziny.

 8. czy klub dostał karę ? nie, jest „ryzyko ich nałożenia”, to że tak powiem do tego momentu na miejscu „klubu” siedziałbym cicho.
  A jak nie rozumieją, że to kibice tworzą atmosferę i tym samym przyciągają innych kibiców to nic nie rozumieją…

 9. Friq – nigdy nie ma złego momentu żeby piętnować chamstwo, bandyterkę, gówniarstwo. Dość już mam przymykania na to oczu „bo to nasi” i „bo to koledzy po szalu”. Liczę na radykalne działania nowego właściciela klubu w wytępieniu tego badziewia z naszego stadionu, ot co.

  Kwikser – dzięki że mnie jednak jeszcze nie zbanowałeś 🙂

  1. ziomek, to ewidentnie nie jest „Twój stadion”. Sam się z niego wytęp dla dobra klubu.

  2. Kwiku, nie widzę żadnego usprawiedliwienia dla nie wypieprzenia delikwenta ze strony…

 10. @ Maca,
  Co chcesz osiągnąć wpisami w internecie? Przecież te Twoje wpisy nie mają żadnego wpływu na dalszą historię naszych Ultrasów. Bo piszesz z taką emocją jakbyś umieszczeniem postu na DS wciskał przycisk nuklearny na sektorze zajmowanym przez młyn. Nie wiesz, że świat nigdy nie będzie taki jaki Ty sobie wymyśliłeś, że ma być? W aglomeracji warszawskiej mieszka ponad 2,5 mln różnych pomysłów jak ma warszawski świat wyglądać. Żyłka Ci pęknie a nie będzie tak jak Ty byś chciał bo to tak nie działa. Trzeba akceptacji, kompromisu, rozmowy. Ty byś pewnie chciał delegalizacji Enigmy a to się nigdy nie stanie. Polecam Ci poczytać o NVC Marshalla czyli o porozumieniu bez przemocy. A nie, że zdelegalizujemy Ultrasów i… hmm… no właśnie: co zamiast Enigmy. Jakiś opłacony boysband co nam będzie zarzucał jakieś czasoumilacze? 😀

 11. Friq – Myślę że jednak mają pewien wpływ. Forum czytają różni kibice, pracownicy klubu, pewnie i piłkarze. Niech widzą, że bardzo duża część z nas nie popiera bandyterki i chamstwa na naszym stadionie. Niech normalni kibice też mają świadomość że nie są osamotnieni, w tym żeby sobie po prostu nie życzyć żeby jakaś gówniarzeria wrzeszczała do nich „ruszcie dupy”. WIem że zdania są różne, ale jak widzę moje zdanie bardzo boli „prawdziwych kibiców” oczekujących że wszyscy będą trzymani na stadionie za mordę przez jakiegoś prostaka. Stąd co chwila postulaty o zbanowanie mnie :O Wysuwane przez tych którzy wywieszają flagę „precz z komuną!”. Komiczne 🙂

  1. Maca, ja nie wywieszam flagi „precz z komuną”, nie palę rac, nie drę mordy o j… policji.
   Musisz widzieć, że na tym forum duża część z nas, kibiców, nie popiera trollingu i celowego irytowania innych na forum. Niech normalni kibice też mają świadomość, że nie są osamotnieni, w tym żeby sobie po prostu nie życzyć takiego chamskiego zachowania na forum i żeby jakiś gówniarz wszystkich prowokował. Wiem, że zdania są różne, ale jak widzę moje zdanie bardzo boli „prawdziwych kibiców” oczekujących że wszyscy będą tolerowali takie prostackie, prowokujące zachowanie, kreowane przez jakiegoś zakompleksionego prostaka zza klawiatury. Stąd co chwila postulaty o zbanowanie Cię.

Dodaj komentarz