Enigma odpowiada na zarzuty ze strony klubu

Grupa „Ultras Enigma” ustosunkowała się do porannych zarzutów klubu [pisaliśmy o tym tutaj], dotyczących użycia środków pirotechnicznych podczas meczu Polonia – Lechia Tomaszów Mazowiecki.

Ultras Enigma

W dniu dzisiejszym na stronie FB Polonia Warszawa S.A. pojawił się komunikat odnośnie spotkania z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Jako że osobiście zostaliśmy wywołani do tablicy – odpowiemy.

Chociaż rozmawiamy codziennie, to dla nas komunikat jest szokiem. Na dzień 21.09 klub nie otrzymał żadnej kary, co więcej komisja dyscypliny PZPN nie wysłała jeszcze prośby o ustosunkowanie się do wydarzeń meczowych. Nie odbyło się również żadne posiedzenie.

Wszędzie, gdzie klub staje ramię w ramię i współpracuje z kibicami, najpierw odbyłoby się spotkanie z nimi, później wspólna odpowiedź na pismo z PZPN oraz stawienie się na komisję dyscypliny PZPN

Klub jednak wolał wyjść przed szereg… Takie komunikaty nie pomagają, a tylko szkodzą. Szkoda również, że klub nie wspomniał, że w momencie, kiedy Kierownik obiektu przy Konwiktorskiej 6 powiadomił nas o zniszczeniach/zabrudzeniach w sektorze C1 po meczu, przedstawiciel naszej grupy niezwłocznie usunął część powstałych szkód, a co do reszty zostało wszystko „dogadane” na linii kierownik obiektu – ENIGMA. Dodatkowo wymyte zostały wszystkie krzesełka na trybunie C1.

Jak już jesteśmy na ścieżce komunikatów i pisania rzeczy „ofjcalnie”, to mamy kilka uwag od całej społeczności.

Klub na każdym kroku wspomina, że kibice mają kupić karnet, piwo, kiełbaskę i gadżety. Bardzo byśmy chcieli, tylko że:

 • na pierwszym meczu kolejka sięgała basenu i żeby coś kupić, trzeba było stracić 20 minut drugiej połowy;
 • na drugim meczu, już na początku przerwy zabrakło kiełbasek i nie było nic więcej do kupienia;
 • na trzecim meczu, zabrakło w przerwie alkoholu, a jeszcze przed przerwą kubków na herbatę.

Odkąd klub przejął gadżety, (ponad rok temu) powstały dosłownie CZTERY gadżety (bidon, długopis, czapka z daszkiem, proporczyk). Nie liczymy oczywiście naklejki na gadżetach Hummela…

Jak kibice mają wspierać finansowo klub, skoro ten ma problemy z organizacją gastronomii i gadżetów przy 1400 osobach na trybunie??? Wymagacie od kibiców, a sami nie umiecie i nie chcecie się wywiązać m.in. z umowy w sprawie transmisji spotkań wyjazdowych. Co klub zrobił marketingowo dla Polonii?

Wracając do meczu z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Od godziny 17.30 do godziny 18.50 na stadionie przebywały w 90% osoby, które korzystały z gastronomii na zewnątrz oraz w Czarnej Koszuli i zrobiły większośc obrotu meczowego.

Chcecie wobec tych osób wyciągać konsekwencje? Proszę bardzo, tylko żeby się nie okazało, że Ci „najgorsi” zostawiali więcej pieniędzy, niż przyszłe kary dla klubu.

Do wszelkiej maści wynalazków piszących komentarze: prosimy przed napisaniem komentarza, jak to bardzo narażamy klub na straty, o refleksję ile wy poświęciliście pieniędzy i czasu i co zrobiliście w ostatnich latach dla Polonii?

Byliśmy, jesteśmy, będziemy
Ultras Enigma&Grupy Kibicowskie Polonii Warszawa

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

17 thoughts on “Enigma odpowiada na zarzuty ze strony klubu

 1. Bardzo proszę o nie dzielenie kibiców na super Ultrasów (tych nieskazitelnie czystych i najlepszych we własnym mniemaniu) i jak to zostało ujęte „wszelkiej maści wynalazków piszących komentarze”. Nigdy nie jesteśmy tacy, jak sami siebie widzimy. Jesteśmy tacy jakimi widzą nas inni. Nie chwalmy się sami, niech to docenią inni. Uważam, że nie wolno obrażać żadnego człowieka. Nie każdy myśli tak samo. Trzymajmy się razem. Nie należę do waszej grupy, ale nigdy nie uwłaczam waszej godności. Niejednokrotnie chwalę wasze akcje. Ale skoro żyjemy w cywilizowanym kraju, to nie cofajmy się do poziomu dzikusów. Przede wszystkim nie wolno łamać prawa. Ja też drodzy UE kocham Polonię od małego dziecka i czynnie uprawiałam sport w tym klubie. Będę wdzięczna za wzięcie sobie do serca moich uwag.

  1. Końcówka oświadczenia skierowana była do osób, które na Polonii obecne były ostatni raz kilka lat temu, a swoimi komentarzami tylko mieszają i nic nie wnoszą.
   Polonii potrzebni są kibice na stadionie, a nie przed monitorem.

   Konstruktywną krytykę zawsze przyjmujemy do siebie

 2. „Klub wyszedł przed szereg” wydając komunikat i nie konsultując go ze szczeniakami z Enigmy 🙂 ten fragment waszego żenującego oświadczenia wystarczy żeby ukazać wasze przerośnięte ego – wasze akcje marketingowe, oprawy są tak naprawdę nic nie warte i nie spowodowałyby nawet naszego awansu z D-klasy do C-klasy, gdybyśmy się tam kiedyś (może i przy waszym udziale) znaleźli. A dalej już tylko dziecięce skargi na to że kolejka, że brak kiełbasek, piwa i herbaty 🙂 no litości, jak dzieci, bo w istocie dziećmi jesteście

  Nie będę się już nad wami chłopaki i dziewczęta pastwił. Niech cała reszta kibiców tylko się zastanowi – niech się zdecyduje:
  – albo mówimy że Enigma potrzebna, bo Enigma motywuje piłkarzy, robi oprawy i pamięta o powstańcach wyklętych ludzi ziemi, bo bez Enigmy to o kurwa itd.
  – albo chcemy profesjonalnego klubu, z profesjonalnym zarządzaniem, strukturą i nami jako po prostu klientami
  Nie ma innej drogi i nie ma nic pośrodku 🙂

  1. idź już stąd typie i nie obrażaj ludzi. Chcesz być klientem, to pójdź sobie do arkadii i nie truj dupy.

  2. @ Maca

   Złe założenie. Może obok siebie funkcjonować profesjonalny klub profesjonalnie zarządzany z grupą Ultrasów. Jedno nie wyklucza drugiego a jest wręcz wskazane. Ale chyba nie ma co strzępić języka na Ciebie. Masz swój wgrany film.

  3. Skąd się ten koleś urwał to ja nie zgadnę, ale trzeba przyznać że wprowadził pewne urozmaicenie.

 3. Zabrakło mi jasnej deklaracji: Wszelkie kary finansowe bierzemy na siebie. Tylko tyle i aż tyle.

  Poza tym stadion powinien być bezwzględnie zamknięty dla publiczności, do czasu wyjaśnienia w jaki sposób środki pirotechniczne zostały wniesione na teren imprezy masowej oraz podjecia środków zaradczych.
  Jeśli grupa osób bez problemu wnosi kilogramy pirotechniki, to porąbaniec-ekstremista bez problemu wniesie ładunek wybuchowy i doprowadzi do tragedii. Takie są fakty,

  1. Emeryt, Ty to chyba już za stary jesteś na chodzenie na mecze, jak przez takie akcje chcesz stadiony zamykać. Gdyby się tego trzymać, to większość meczy w Ekstraklasie byłaby bez udziału publiczności.
   W racach nie ma nic złego, nikomu krzywdy nie wyrządzają, dajcie kibicom się bawić i tworzyć atmosferę na meczu.

 4. Super komentarz pokazujący kto jest naszym realnym głosem w rozmowie z klubem. Kto przedstawia perspektywę kibica klubowi, w większości w kuluarach, po cichu.

  W internecie nie wyczyta się nt. kuluarowych rozmów Enigmy, nt konkretnej pracy dla kibiców. To, że nie jest to napisane w necie to nie oznacza, że nic się nie dzieje albo, że wszystko jest zasługą klubu i jego pracowników.

  I docenić trzeba sam fakt, że od razu Enigma dała oświadczenie. Nie ma ciszy w eterze. Kibic ma możliwość wysłuchać dwugłos.

 5. Przepraszam czy usunięto mój komentarz czy też nie dodałem go prawidłowo ?
  Ja generalnie uważam, że kazdy większy klub piłkarski ma grupę bardziej radykalnych kibiców (zwanych różnie). Nie zawsze są oni popierani przez innych kibiców, ale to nie znaczy że trzeba ich potępiać w czambuł.
  Klub też nie może przed nimi klękać – ale rzeczowo rozmawiać, niekoniecznie w mediach i portalach społecznościowych.
  Brudy pierzmy we własnym gronie.
  Ja tylko chcę aby na 110 lecie Polonii wszelkie działania Enigmy i Kluby zostały jakoś dogadane i ustalone. Żeby potem nie było oświadczeń które niczemu nie służą a są pożywką dla osób skrajnych w poglądach i osób postronnych.
  A co gorsza mogą być źródłem niekorzystnych decyzji politycznych – patrz sprawa stadionu chociażby.
  Na Cwks też są race, klub płaci (moze się kibice dokładają – nie wiem ?).
  Klub musi być jakoś lepiej lub gorzej ale dogadany z grupami kibicowskimi.

 6. Mija 6 dni , dadzą nam spokój czy trwa „dochodzenie” ?
  Ile się czeka na decyzję PZPN (czy też MZPN)?
  Może się rozejdzie po kościach, ale zostaje kwestia 110 rocznicy i jak ją obchodzić żebyśmy się z niej cieszyli a nie sobie skakali do oczu ….

  1. Może być tak, ze nikt nigdzie tego nie zgłosił i nie będzie żadnego postepowania. Przecież na meczu z Widzewem w 2017 pirotechniki było po obydwu stronach kilka razy tyle i nie było żadnych kar. Jeśli teraz będzie jakakolwiek, to będzie można podziękować klubowi który wyskoczył przed szereg i nakręcił niepotrzebną spinę.

 7. No cóz, może się okazac Marcin_88 że masz rację.
  Może Klub się chciał asekurować przed jakimiś zarzutami że pozwolił na race itp.
  Tym niemniej jest okazja aby sie środowiska kibicowskie spotkały z Nitot i omówiły pewne kwestie.
  Walczymy o awans i kibice sa potrzebni !

 8. Emocje w tej sprawie są głupie. Przeczytałem to wszystko 3 razy i kompletnie nie rozumiem o co obraziła się Enigma (lub jej przedstawiciel), że wyjeżdża z tymi kiełbaskami??? Co obchodów temat poważny. Pewnie via klub (albo wręcz klub) trzeba uzyskać zgodę na jednorazową szerszą oprawę z uwagi na ragę wydarzenia. Takie precedensy były, choćby masa ogni sztucznych na Narodowym po awansie. Pewnie taka zgoda wiąże się z dodatkowym kosztem ochrony, być miasto jako właściciel obiektu będzie chciaiło jeszcze coś… Zakładam, że klub jako taki sam planuje stosowną organizację obchodów i może również fajerwerki. Pytał ktoś z nas o to? Jeśli nie to należy zapytać i dołożyć swoje pomysły by były objęte zgodą na organizację meczu w taki sposób.

Dodaj komentarz