SSPW „Czarne Koszule” o terminarzu i biletach

Na fan page’u Stowarzyszenia Społeczności Polonii Warszawa „Czarne Koszule” znalazły się propozycje związane z terminami spotkań i cenami biletów, które fani na prośbę właściciela klubu, Grégoire’a Nitota, skierowali do niego miesiąc temu.

Według fanów w początkowej fazie sezonu najbardziej optymalnym terminem powinna być niedziela godz. o 16:00 (okres wakacyjny sprzyja wypadom na działkę), natomiast od września proponują rozważenie piątku o godz. 19:11. Zdaniem SSPW termin sobotni jest najmniej sprzyjający budowaniu frekwencji.

W kwestii biletów „Czarne Koszule” proponuje wprowadzenie symbolicznych biletów za 1 zł dla dzieci do 13 roku życia oraz młodzieży z akademii MKS-u oraz biletów za 10 zł dla kobiet, seniorów i młodzieży między 13, a 18 rokiem życia. Zmiany w opinii stowarzyszenia mogą pomóc w budowaniu frekwencji. Pełną treść komunikatu znajdziecie poniżej:

Szanowny Panie Prezesie,

w nawiązaniu do wcześniejszych rozmów i prośby o sformułowanie przez Zarząd naszego Stowarzyszenia propozycji i oczekiwań środowiska kibicowskiego w kwestii terminów meczów pierwszej drużyny Polonii Warszawa S.A. oraz ewentualnego kształtowania cen biletów i karnetów na mecze pierwszej drużyny, a także mając na względzie w pierwszej kolejności dobro klubu, jak najwyższą frekwencję oraz rozwój pierwszej drużyny, poniżej uprzejmie formułujemy nasze propozycje:

 1. Terminy meczów

Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie oraz przyzwyczajenia kibiców Polonii, a także zwykłe ludzkie sprawy związane z życiem rodzinnym, potrzebą wypoczynku czy obowiązkami zawodowymi, proponujemy podział sezonu na dwie zasadnicze części:

 • okres od rozpoczęcia sezonu do końca września oraz od początku maja do końca sezonu, kiedy jest ciepło, częste są wyjazdy na działkę czy spędzanie weekendów poza Warszawą;
 • okres początku października do końca kwietnia.

Sugerujemy organizowanie meczów w pierwszym okresie jedynie w niedziele w okolicach godziny 16.00 (poza uzasadnionymi przypadkami, kiedy organizacja meczu w ten dzień nie będzie możliwa). W drugim okresie sugerujemy rozszerzenie palety terminów o piątek, godzina 19.11. Terminy sobotnie proponujemy traktować jako absolutną ostateczność. Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że zapewnienie wysokiej frekwencji w soboty jest najtrudniejsze i powoduje niezadowolenie kibiców. W szczególności trudno przyciągnąć w tym terminie na stadion całe rodziny.

 1. Ceny biletów i karnetów

W kwestii cen biletów i karnetów, uwzględniając fakt, że pierwsza drużyna Polonii pozostała na tym samym poziomie rozgrywkowym, proponujemy zachowanie cen podobnych do tych z poprzedniego sezonu, z zastrzeżeniem pewnych wyjątków:

 • bilety dla dzieci do trzynastego roku życia w cenie 1 zł;
 • bilety dla kobiet, seniorów i młodzieży pomiędzy trzynastym i osiemnastym rokiem życia w cenie ok. 10 zł;
 • karnety dla młodzieży trenującej piłkę nożną w MKS Polonia Warszawa w cenie 1 zł za sezon.

Uzasadniając powyższe propozycje chcemy zwrócić uwagę Pana Prezesa przede wszystkim na aspekt budowy coraz większej i coraz bardziej skonsolidowanej społeczności wokół klubu. Zniżki dla dzieci i młodzieży powodują łatwiejszą dostępność biletów, a tym samym wyższą frekwencję i przywiązanie do klubu od najmłodszych lat. Zniżki dla kobiet mają w założeniu służyć zwiększeniu frekwencji całych rodzin, co pozytywnie wpływa na atmosferę na stadionie, wizerunek klubu, a nawet – choć pośrednio – ma pozytywny wpływ na frekwencję wśród najbardziej zagorzałych kibiców. Wreszcie zniżki dla seniorów wydają się naturalnym wyrazem szacunku dla osób, które są stałymi bywalcami na stadionie Polonii od wielu dziesięcioleci, a zarazem stanowią realną pomoc dla tej nie najlepiej sytuowanej grupy społecznej.

Odnosząc się do karnetów dla młodzieży trenującej w MKS chcemy potwierdzić, że jako stowarzyszenie deklarujemy chęć pomocy w poniesieniu frekwencji na stadionie poprzez stałą współpracę z MKS polegającą na przyprowadzaniu przez trenerów akademii całych roczników na mecze pierwszego zespołu. W danym tygodniu w kibicowaniu uczestniczyłyby te roczniki i grupy, których mecze nie kolidowałyby z meczami pierwszego zespołu. Szacujemy, że byłoby to od ok. 150 do nawet 350 osób na meczu. Takie działanie, poza podniesieniem frekwencji i zapewnieniem lepszego dopingu, wiązałoby młodzież z klubem poprzez stały udział w najważniejszym wydarzeniu tygodnia. Ponadto można domniemywać, że uczestnictwo w meczach pierwszej drużyny w charakterze kibiców może mieć w przyszłości znaczny wpływ na wybór klubu przez młodego zawodnika po zakończeniu okresu gry w rozgrywkach juniorskich.

Chcemy w tym miejscu zwrócić się do Pana Prezesa z prośbą o zorganizowanie dla młodych piłkarzy akademii cotygodniowych atrakcji w postaci rozdawania im autografów przez piłkarzy, symbolicznych wlepek, znaczków czy breloków. Na siebie bierzemy cały ciężar organizacyjny, a także jesteśmy skłonni jako stowarzyszenie

ponosić wszystkie pozostałe koszty tej akcji. Uważamy, że w dłuższej perspektywie może ona przynieść wyłącznie pozytywne efekty dla klubu.

Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną Panu Prezesowi do gustu. W razie wątpliwości lub pytań pozostajemy oczywiście do dyspozycji Pana Prezesa.

Łączymy wyrazy najwyższego szacunku i sympatii dla Pana Prezesa

Grégoire Nitot

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

6 thoughts on “SSPW „Czarne Koszule” o terminarzu i biletach

 1. Jako kibic powinienem się pod tym podpisać, ale …. nie mogę.
  Termin rozgrywania spotkań powinien być sztywny – zawsze sobota godzina 17. Żadna niedziela i żaden piątek. Żadne nocne granie.
  Bilety – powinna być gradacja cen od 30 zł na C1 i A1, przez 20 zł na C2 i A2 i 15 zł na sektory skrajne. Oczywiście ulgowe dla dzieci szkolnych i emerytów w wysokości 50% biletu normalnego.

  1. Zgadzam się z Tobą w 100 %. Mecze powinny być w sobotę o 17. Ciekawy jestem kto brał udział w ankiecie na temat spotkań przy K6 w piątek i niedzielę? Chyba mamy w SSPW działkowca amatora. Po pierwsze w piątek gro ludzi pracuje, po drugie piątek jest mało atrakcyjny dla rozpoczynających weekend studenciaków, imprezowiczów. Działkowcy nie przyjdą ani w piątek ani sobotę ani niedzielę. Niedziela termin kiepski dla wszystkich po imprezach sobotnich i tych którzy szykują się do pracy. Dla mnie największa frekwencja sobota 16-17. Przyjdą i młodzi i starzy. A działkowiczom zostawcie wybór albo warzywa albo Polonia.

  2. Co do cen aby przyciągnąć ludzi musi być przekrój cenowy od 10 pln do 50 pln. Argument, że to Warszawa nie przemawia do mnie wiem, że dla niektórych i 10 pln to dużo. A wykluczanie kogoś z grona kibiców bo kogoś nie stać jest okropne.

  3. Amen Mario. Działkowicze i tak nie przyjdą a najlepszy termin to sobota. Dla kibiców (ok mówię za siebie ale większość których znam też jest za sobotą) i dla piłkarzy, w zgodzie z mikrocyklem treningowym i treningami w tygodniu.

 2. Ja jak bede w Polsce zaplace kazda cene ale mysle ze stowarzyszenie madrze mysli jeszcze moze studentom dal bym znizke zeby ich przeciagnac na swoja strone……mysle ze ludzie od marketingu jusz maja koncepcje w jaki dzien i godzinie mozna najwiecej ludzi sciagnac….widze ze zaczyna byc normalnie.

 3. Zgadzam się z przedmówcami co do godziny i dnia rozgrywania meczu.
  Jedynie co do definicji „symbolicznej kwoty” bym polemizował, bo dla mnie może to być spokojnie 5 jak nie 10 zł.
  Serio, już nie dziadujmy z tą złotówką, przecież to prawie nic.
  Paczka fajek kosztuje 15 ziko, jesteśmy w Warszawie, szanujmy się.
  30zł – bilet normalny
  20zł – studencki
  10 ziko jako kwota symboliczna za bilet dla młodzieży 13-19, kobiet, emerytów, osób niepełnosprawnych,
  5zł dla dzieci poniżej 13 roku, bilet rodzinny rodzic + co najmniej dwójka dzieci = cena biletu normalnego i 5zł za każde dziecko bez rozróżnienia na wiek.
  juniorzy mks – w zależności jak się panowie dogadają.
  Moim zdaniem to był by dobry kompromis.

Dodaj komentarz