Mini podsumowanie statystyczne sezonu 2014/15

Sezon 2014/15 już za nami. Poloniści po fantastycznym IV-ligowym pościgu za Bugiem Wyszków nie zdołali zaprezentować się najlepiej w III lidze.

Piotr Szczechowicz
Piotr Szczechowicz (fot. Jareczek / ekstraklasa.net)

Zespół prowadzony przez sześciu szkoleniowców w 34 meczach uciułał 42 punkty i rzutem na taśmę zdołał utrzymać ligowy byt. Rozpoczęliśmy zmagania z Piotrem Dziewickim, który po meczu z Wartą Sieradz (0:1) zrezygnował. Zastąpił go Piotr Szczechowicz, który w 14 spotkaniach przekreślił szanse „Czarnych Koszul” na walkę o awans. Jego zespół zdobył zaledwie 14 punktów (3-5-6). W końcówce rundy jesiennej, pod okiem Dariusza Dźwigały poloniści w wyrównanym meczu zremisowali z Radomiakiem (2:2) i pokonali zespół Sokoła Aleksandrów Łódzki (5:1). Wszystko wskazywało, że pod okiem popularnego „DD” idzie ku lepszemu…

Dźwigała nie trenował jednak „Czarnych Koszul” wiosną. Zastąpił go Marek Końko, który po odejściu większości doświadczonych zawodników, musiał budować nowy zespół. Jego podopieczni nie radzili sobie bez bardziej doświadczonych kolegów. Zespół Końki odniósł dwa zwycięstwa (w tym walkower w meczu z GKP Targówek), trzy razy remisowali i odnieśli pięć porażek.

Ostatni rozdział tej opowieści napisał Igor Gołaszewski. „Konik” będąc równocześnie pierwszym trenerem najstarszego rocznika juniorów występującego w CLJ miał jeden cel. Wyjść ze strefy spadkowej i utrzymać Polonię w III lidze. Pięć zwycięstw przy dwóch porażkach pozwoliło, aby fani „Czarnych Koszul” nie martwili się powrotem do IV ligi…

Tak więc bilans trenerów prezentował się następujący sposób:

Piotr Dziewicki    0 - 0 - 1
Piotr Szczechowicz   3 - 5 - 6
Dariusz Dźwigała    1 - 1 - 0
Marek Końko      2 - 3 - 5
Igor Gołaszewski    5 - 0 - 2
Grzegorz Wojdyga
Grzegorz Wojdyga (fot. Substancja)

Po trenerach należy spojrzeć na wyniki naszych piłkarzy. Najwięcej meczów zagrał oczywiście kapitan „Czarnych Koszul” Grzegorz Wojdyga. „Wojdi” w trakcie sezonu był w czołówce większości wyliczeń. W tym rankingu nieznacznie wyprzedził Aleksandra Tomaszewskiego Krystiana Pieczarę.

Na drugim biegunie (1 mecz) jest oczywiście większy ścisk. Najkrótszy epizod w drużynie zaliczył Aleksander Giczela, który w meczu z Wartą Sieradz spędził zaledwie 15 minut.

 1. Grzegorz Wojdyga – 29 meczów
 2. Aleksander Tomaszewski – 28
 3. Krystian Pieczara – 27
 4. Piotr Augustyniak – 22
 5. Jan Dźwigała – 19
Rafał Kosiec
Rafał Kosiec (fot. Lugher / dumastolicy.pl)

A jak występy przekładały się na minuty spędzane na boisku? Tutaj już pierwsza piątka najdłużej przebywających na boisku się zmieni…

 1. Grzegorz Wojdyga – 2610 minut
 2. Krystian Pieczara – 2110
 3. Piotr Augustyniak – 1575
 4. Aleksander Tomaszewski – 1516
 5. Rafał Kosiec – 1470

Jak widać częściej zmieniany Olek Tomaszewski ustąpił miejsca Pieczarze i „Augustowi”. Prawdopodobnie gdyby nie walkower w meczu z Targówkiem piąte miejsce zaliczyłby Przemysław Kazimierczak, którego Rafał Kosiec wyprzedził o zaledwie 30 minut. Najmniej zagrał Krzysztof Możdżonek, który w 2 spotkaniach przebywał na boisku 12 minut (3 minuty krócej niż wspomniany Giczela).

Krystian Pieczara
Krystian Pieczara (fot. Lugher)

Solą piłki są gole, a tych poloniści w III lidze zdobyli 57. Długo palma pierwszeństwa należała do Adama Czerkasa, który jesienią strzelił 6 goli. Po objęciu zespołu przez trenera Gołaszewskiego na czoło wysunął się Pieczara, który ostatnio pułap dziesięciu goli przekroczył 3 lata temu w II-ligowej Chojniczance Chojnice.

 1. Krystian Pieczara – 10 goli
 2. Adam Czerkas – 6
 3. Adrian Ligienza – 5
 4. Piotr Augustyniak – 4
 5. Jan Dźwigała i Grzegorz Wojdyga – po 3

Warto podkreślić, że połowę swojego dorobku zawdzięcza perfekcyjnemu wykonywaniu jedenastek. Jak wiemy, strzały z „wapna” jeszcze kilka lat temu były zgrozą dla „Czarnych Koszul”…

Donatas Nakrošius
Donatas Nakrošius (fot. Oiolosse / KSP FB)

W żółtych kartkach znów prymat wiedzie Wojdyga. Długo gonił go Piotr Augustyniak, który przez kontuzję zakończył swoje zbieranie na 7. Imponujący natomiast zdaje się wynik Donatasa Nakrošiusa. Litwin, który wzmocnił warszawską Polonię zimą w pół roku był upominany sześciokrotnie (to tylko dwie kartki mniej niż „Wojdi”, który zagrał dwie prawie pełne rundy).

 1. Grzegorz Wojdyga – 8 żółtych kartek
 2. Piotr Augustyniak – 7
 3. Donatas Nakrošius, Krystian Pieczara – 6
 4. Adam Czerkas – 5
 5. Konrad Cichowski, Jan Dźwigała, Wojciech Szymanek, Aleksander Tomaszewski – 4
Adam Czerkas
Adam Czerkas (fot. Lugher / dumastolicy.pl)

Nakrošius swoją grą zwrócił także uwagę arbitra gdy w meczu z Pilicą Białobrzegi (0:1) został ukarany czerwonym kartonikiem. Liderem tego zestawienia jest jednak Czerkas, który jesienią zarobił dwa „czerwonka”.

 1. Adam Czerkas – 2 czerwone kartki
 2. Grzegorz Arłukowicz, Adam Grzybowski, Marcin Kruczyk, Donatas Nakrošius, Dominik Lemanek (poza boiskiem), Wojciech Szymanek.

Nadal waleczny jest Adam Grzybowski, który do tej pory w „Czarnych Koszulach” zdobył już dwie czerwone kartki. „Grzybek” nie należy do seryjnych zbieraczy kartek tego koloru (poza K6 udało mu się to tylko raz w Kutnie – po dwóch żółtych).

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

1 thought on “Mini podsumowanie statystyczne sezonu 2014/15

Dodaj komentarz