O transferach, nowym trenerze Polonii w Okręgówce i o rozpadającej się „przyjaźni” Wojciechowskiego ze Smagorowiczem.

W dzisiejszych wydaniach dzienników sportowych pojawiła się informacja o kolejnych zawodnikach Polonii testowanych przez polskie kluby z Ekstraklasy i I ligi. Wielu z byłych graczy „Czarnych Koszul” wystąpiło w sparingach swoich nowych drużyn. Zapraszamy na przegląd prasy.

Martin Baran
Martin Baran (fot. ksppolonia.pl)

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, na testach w Jagiellonii Białystok pojawił się były defensor Polonii – Martin Baran. Sprowadzeniem zawodnika do zespołu ze stolicy Podlasia jest żywo zainteresowany nasz były trener Piotr Stokowiec.

Martin to zawodnik, którego nie muszę testować – powiedział oficjalnemu portalowi Jagiellonii Białystok jej trener Piotr Stokowiec, w ubiegłym sezonie szkoleniowiec „Czarnych Koszul”.

To piłkarz, którego dobrze znam, i uważam, że podniósłby on wartość zespołu oraz rywalizację. – argumentuje swoją decyzję trener „Jagi”.

Przypomnijmy, że w Ekstraklasie słowacki obrońca zakładał czarną koszulkę z herbem Polonii 12 razy. Jeśli trafi do Jagiellonii, będzie to kolejny po Jakubie Tosiku i Stokowcu nowy nabytek, uszczknięty przez prezesa Cezarego Kuleszę z rozpadającej się Polonii Warszawa

Zgodnie z informacjami serwisu „90 minut”, na testy do zespołu Cracovii został zaproszony wychowanek Polonii Tomasz Wełna. Młody obrońca wystąpił trzykrotnie w barwach Polonii. Poprzednio zawodnika sprawdzała Korona Kielce. Z kolei sprowadzeniem 19-letniego Konrada Wrzesińskiego zainteresowany jest zespół Dolcanu Ząbki. Ten pomocnik i wychowanek Sokoła Serock, podobnie jak w przypadku Wełny, ma za sobą również 3 występy w polskiej Ekstraklasie w barwach Polonii.

Na oficjalnym facebookowym fan page’u kawiarni klubowej „Czarna Koszula” pojawiła się informacja o tym, że do sztabu szkoleniowego Legii dołączył pracujący dotychczas w Polonii Piotr Wiśnik. Sprawę potwierdza „Weszło!”, które dodatkowo wyraża wątpliwości, co do kompetencji m.in. byłego trenera Dolcanu.

Piotr Dziewicki
Piotr Dziewicki – trenerem Nowej Polonii(fot. Tadeusz Robaszyński-Janiec)

Piotr Dziewicki jest głównym kandydatem do objęcia funkcji trenera „Czarnych Koszul”, które najbliższy sezon rozpoczną najprawdopodobniej w Lidze Okręgowej. Poinformował o tym na wtorkowym spotkaniu z kibicami dyrektor sportowy MKS Polonia Paweł Olczak. Nie zaprzeczył temu były piłkarz Polonii.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta na początku przyszłego tygodnia, kiedy ustalony zostanie budżet warszawskiego klubu. Jeśli Dziewicki przyjmie tę funkcję, na pewno nie będzie występował w drużynie jako grający trener, ale skupi się na pracy szkoleniowej. Jeśli jednak odmówi, inny trener wywodzić się będzie również z MKS Polonia.

Wciąż nie wiadomo, w której lidze nowy trener miałby poprowadzić Polonię. Mimo że PZPN podjął uchwałę, na podstawie której MKS Polonia miałaby występować w Lidze Okręgowej, MZPN zamierza przed posiedzeniem zarządu krajowej federacji 10 lipca złożyć wniosek o przesunięcie zespołu „Czarnych Koszul” do IV ligi.

W sparingach swoich nowych klubów grali byli poloniści. W meczu Lecha Poznań z zespołem Wisły Kraków, w zespole ze stolicy Wielkopolski, 45 min. rozegrał Łukasz Trałka, a 70 min. Łukasz Teodorczyk. W meczu Śląska Wrocław z Terekiem Grozny po 45 min. zagrali Adam Kokoszka i Tomasz Hołota. Z kolei w meczu Legii ze Spartą Praga cały mecz na obronie rozegrał Tomasz Jodłowiec, a 61 min. występu zanotował Władimer Dwaliszwili. Natomiast, w barwach Zagłębia Lubin przeciwko niemieckiemu FC Ingolstadt, całe spotkanie rozegrał Robert Jeż, 70 min. rozegrał Miłosz Przybecki. Warto też odnotować, że w tym meczu po 45 min. zagrali także bramkarz Michał Gliwa i lewy obrońca Đorđe Čotra.

Wygląda na to, że były prezes Polonii Józef Wojciechowski będzie się domagał na drodze sądowej zwrotu pieniędzy od Dariusza Smagorowicza, za transfer Macieja Sadloka i Pavla Šultesa do Ruchu Chorzów. Wojciechowski ostatnio podliczył niebieskich na prawie 4 miliony złotych. Co ciekawe, ta kwota rośnie, bo jeszcze na początku roku mówiło się o trzech milionach. To jednak nie zmienia faktu, że dla klubu, który szacuje najbliższy budżet na poziomie 12 milionów, to potężne obciążenie finansowe.

Kwota za transfery była rozbita na dwie raty. Zdaniem Wojciechowskiego termin spłaty mijał w październiku (ubiegłego roku) i maju. Ruch powołuje się jednak na aneks do umowy, który przesuwa termin płatności na sierpień.

W odpowiedzi prawnicy Wojciechowskiego oskarżyli działaczy niebieskich o antydatowanie dokumentów. Planowano nawet badanie lotnych składników tuszu długopisu, które z czasem zanikają. Na tej podstawie można podjąć próbę ustalenia czasu zapisu. – To pomówienie i kalumnie – komentował prezes Smagorowicz, który dodaje, że do planowanego badania jednak nie doszło.

Sprawą zajmuje się Piłkarski Sąd Polubowny działający przy Polskim Związku Piłki Nożnej. Rozprawy jednak nie dochodzą do skutku, bo brakuje na nich wymaganych stron. Prezes Ruchu jest obecnie na urlopie. – Nie jest tak, że uchylamy się od zapłaty, ale roszczenia pana Wojciechowskiego na pewno przewyższają zapisy w dokumentach – mówi Smagorowicz.

Ruch liczy, że ureguluje dług dzięki sprzedaży Macieja Jankowskiego i Šultesa. – Okno transferowe dopiero się otworzyło, więc w tej sprawie może się jeszcze wiele wydarzyć. Nie jest jednak tak, że jeżeli nie sprzedamy tych piłkarzy, to Ruch nie spłaci długu. Mam też plan B. Przypomnę, że wiosną, gdy walczyliśmy o licencję, też zainwestowaliśmy w spółkę kilka milionów złotych – mówi prezes niebieskich.

Źródła: własne/ 2×45 min.com.pl/ 90 minut/ Czarna Koszula fp/ Gazeta Wyborcza/ Weszło!

Author: Diesel

13 thoughts on “O transferach, nowym trenerze Polonii w Okręgówce i o rozpadającej się „przyjaźni” Wojciechowskiego ze Smagorowiczem.

 1. Przyrowski i Morozov wolnymi zawodnikami

  Obrońca Wojciech Szymanek dołączył do zespołu Podbeskidzia, który przebywa na zgrupowaniu we Wronkach.
  Wojciech Szymanek na razie będzie trenował z zespołem Czesława Michniewicza, nie zapadła jeszcze decyzja, czy zostanie w drużynie na przyszły sezon. Były polonista wiele razy powtarzał, że bardzo ceni Michniewicza, z którym pracował w Widzewie.

  w sumie pogubiłem się już trochę kto jeszcze jest w tej byłej ekstraklasowej Polonii, a kto już się od grubasa uwolnił.
  ciekawe też czy jest opcja żeby Jimmy zagrał w nowej Polonii :>

 2. A mnie zaciekawiła informacja na temat Ruchu. Jak Józef się spręży, to pogrzebie drugiego ligowca ( oczywiście po nas ). Jak Solorz wykończy Śląsk – to będzie trzeci. Widzew w układowej upadłości – może być czwarty.

  Żeby nie było, że komuś źle życzę, ale szesnastka może nie dograć tego sezonu do końca. I Boniek będzie się miał z pyszna. Same celebrowanie w mediach nie wystarczy, kiedy liga będzie się rozpierniczała. Canal + przestanie to dziadostwo sponsorować i wszystko szlag trafi.

 3. Olo, po prostu zmniejszą rozmiar ekstraklasy, biorąc pod uwagę reformę z nowym systemem rozgrywek ilość meczy magicznie się wyrówna.
  Już awansują w każdej lidze tylko ci co ich stać. Przetrwają najbogatsi, i tu pojawi się miejsce na drenaż i dopiero porządne drukowanie. Wiem, że to brzmi jak poroniona teoria spiskowa, ale jakiś cel musi być, a jak nie wiadomo o co chodzi…

 4. A ja czegoś nie rozumiem. W jaki sposób Ruch dostał licencję, skoro od października wisi Józefowi pokaźną kasę? Oznacza to, że pomimo zadłużenia za ZESZŁY rok dostali… Rozumiem i akceptuję decyzję dotyczącą nas, ale przepisy licencyjne chyba są takie same dla wszystkich? Ktoś coś wie? :>

  1. Józek to osoba prywatna nie klub czy piłkarz który podlega PZPNowi.
   „W tej sprawie należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – licencję dla Ruchu Chorzów. Dług wobec Wojciechowskiego nie ma jednak w tym aspekcie znaczenia. Ruch zalega bowiem firmie Wojciechowskiego, a nie żadnemu innemu klubowi piłkarskiemu.

   – Sprawa była badana, ale nie jest istotna w procesie licencyjnym, bo nie jest objęta ochroną licencyjną – przyznaje Krzysztof Sachs, przewodniczący Komisji Licencji Klubowych PZPN. – Kluby nie mogą mieć zobowiązań wobec innych klubów, pracowników, PZPN, ZUS czy Urzędu Skarbowego. Ale jeśli np. klub zalega za prąd elektrowni, to taki dług nie podlega pod proces licencyjny – dodaje.”

  2. Kmicic – kim ty kur..a jesteś, żeby obrażać ludzi? I skąd niby znasz tak dokładnie potrzeby kanałkowców? Chodzisz tam? Sypiasz z nimi? Bo poza obrażaniem Polonistów musisz być w czymś dobry – może chociaż w dawaniu… Żal mi ciebie, pętaku.

 5. Kmicic jesteś monotematyczny – „idź na kanał”, idź na kanał, idź na kanał. Kuźwa to jest forum każdy może się wypowiedzieć.
  Boże, za co nas karzesz taki pseudofanami jak serdelek kmicic 🙁

 6. Co fakt, to fakt, ale wywody Pana kmicica już drażnią. Typ się przyczepił do tego forum i nie może się oderwać. Sam niech spada nad kanał albo jeszcze dalej. I nie wracaj Pan panie Kmicic jeszcze do swoich politycznych wywodów bo rzygać się chce czytając je. Idź sobie na pochód jakiego koloru chcesz. Tutaj są kibice POLONII a nie zakute politycznie łby.

 7. Wstępny podział w lidze okręgowej: Liga okręgowa grupa wschodnia – Bóbr Tłuszcz, Wicher Kobyłka, Sokół Serock, Olimpia Warszawa, Dolcan II Ząbki, Marcovia 2000 Marki, Grom Lipowo, Legion Warszawa, Mazur II Karczew, Mazur Radzymin, AON Rembertów, Dąb Wieliszew,(beniaminek), WKS Rząśnik (beniaminek), Vulcan Wólka Mlądzka (beniaminek), Korona Góra Kalwaria (beniaminek), Polonia Warszawa.
  Nieźle, derby z Drukarzem … .
  P.S. Co do „kmicica” to proponuję go ignorować. W końcu każdy ma prawo tu pisać.

  1. tam z Drukarzem, z Legionem to będzie mecz. Pewnie wszyscy wiedzą, ale przypomnę, ze jest to drużyna „kibiców” Legii,

 8. muchomorku – Nasze „dzielne łysorki” zapewnią bezpieczeństwo starszym kibicom Polonii. To żart, ale z drugiej strony chciałbym zobaczyć ich odwagę w konfrontacji z ideologicznie zbliżonymi kolesiami z White Legion … . Zaiste czeka nas mnóstwo emocji, powiedział Pan. Pan Piekarzewski, oczywiście.

Dodaj komentarz