Relacja ze spotkania kibiców i Stowarzyszeń na K6

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Polonii Warszawa, Stowarzyszenia Wielka Polonia i kibiców najstarszego klubu piłkarskiego stolicy, w spotkaniu tym uczestniczyło około tysiąca osób, którym dobro Polonii nie jest obojętne. Początek spotkania zaplanowany był na 18:30, jednak jego rozpoczęcie przesunęło się o kilka minut.

Piotr Dziewicki
Piotr Dziewicki – trenerem Nowej Polonii(fot. Tadeusz Robaszyński-Janiec)

Pierwszy głos zabrał były obrońca Polonii Piotr Dziewicki, który starał się wprowadzić kibiców w arkana podejmowanych przez Stowarzyszenie Polonii Warszawa działań. Już na początku padły najważniejsze tego dnia zdania, że to od kibiców i ich zaangażowania zależy czy Polonii uda się przetrwać. To w wielkiej mierze od kibiców i ich obecności na meczach zależy jakim budżetem dysponować będzie w najbliższym czasie nowo powołana Polonia. Dziewicki dodał również, że wszyscy członkowie Stowarzyszenie Polonii Warszawa wykonują swoje obowiązki bezpłatnie.

Po Piotrze Dziewickim głos zabrał Paweł Olczak, który zadeklarował, że nowopowstający klub zostanie oparty o piłkarzy MKS Polonia z rocznika 1994 oraz wsparty będzie o piłkarzy z doświadczeniem, którzy w przeszłości reprezentowali barwy naszego klubu.

Padło również zapewnienie, że pieniądze zbierane przez obydwa Stowarzyszenie (Wielka Polonia i Polonii Warszawa) będą przekazywane bezpośrednio do MKSu, który będzie wypłacał pieniądze zawodnikom. Nie jest możliwe bezpośrednie finansowanie MKSu, gdyż jest to klub młodzieżowy, a nie seniorski.

Zdaniem Pawła Olczak Polonia wystartuje w tym sezonie w Lidze Okręgowej. Żaden z przedstawicieli Stowarzyszeń nie odniósł się do wczorajszych rewelacji Przeglądu Sportowego odnośnie możliwości gry w IV Lidze.

Treningi nowa drużyna ma rozpocząć od przyszłej środy, a trenerem drużyny ma zostać Piotr Dziewicki!

Przy okazji spotkań na Konwiktorskiej mają odbywać się również festyny i inne atrakcje tak aby na trybuny przyciągnąć całe rodziny z dziećmi i stworzyć prawdziwe rodzinna atmosferę. Podczas meczów ma być również możliwość zakupienie kiełbasek i piwa – trzeba przyznać, że ta deklaracja jako pierwsza spotkała się z oklaskami ze strony zgromadzonych na stadionie kibiców.

Stanisław Michrowski
Stanisław Michrowski (fot. Kwikster / dumastolicy.pl)

Kolejną osobą, która zabrała głos był Stanisław Michrowski, który opowiadał o kwestiach finansowych istnienia Stowarzyszenia Polonia Warszawa.

Z jego słów dowiedzieliśmy się m.in., że w skład Stowarzyszenia wchodzi obecnie 26 członków, jednak droga do wstąpienia dla kolejnych osób jest otwarta. Dotychczas aby wejść do Stowarzyszenia potrzebne było uiszczenie wpisowego w wysokości 500 zł i miesięcznej składki 100 zł oraz polecenie przez dwóch członków Stowarzyszenia, jednak po wymianie zdań z jednym z kibiców Pan Michrowski stwierdził, że w przyszłości nie będzie potrzeby posiadania polecenia 2 członków Stowarzyszenia.

Zgodnie z wypowiedzią Pana Michrowskiego Stowarzyszenie chce wyemitować pierwszy pakiet akcji o wartości 100 000 zł., które zostaną zakupione przez członków Stowarzyszenia, za kwotę 1000 akcja, w ten sposób każdy z członków Stowarzyszenia przekaże na rzecz klubu około 4000 tysiące zł.

W przyszłości planowane są kolejne emisje akcji, jednak każda emisja pakietu akcji stanowić równowartość 100 000 zł. nie jest jednak przesądzone, że w przyszłości akcje będą kosztowały tysiąc złotych. Ponadto Stowarzyszeniu przysługiwać będzie tak zwana złota akcja uniemożliwiająca powtórzenie się sytuacji z ostatnich lat, kiedy klub przejmowany był przez sponsorów pokroju Panów Króla i Wojciechowskiego. Wśród kibiców zebranych na trybunie Głównej dało się słyszeć niezadowolenie z tak wysokiej ceny jednej akcji i ogólnego pomysłu powołania spółki akcyjnej co pociąga za sobą niebezpieczeństwo wykupienia akcji przez np. kibiców klubu za miedzy. Po dłuższej dyskusji stwierdzono, że możliwe jest to, że Stowarzyszenie rozważy jeszcze możliwość emisji akcji na rzecz utrzymania formy Stowarzyszenia ze składkami i znacznie większą liczbą członków. Podkreślono jednak, że ewentualni sponsorzy (więksi sponsorzy) zainwestować w klub będą chcieli dopiero w chwili gdy klub przyjmie formę prawną spółki akcyjnej. Z trybun zgłosiły się jednak osoby, które już w tym momencie byłyby zainteresowane zainwestowaniem w nowotworzoną Polonię (mowa była o jakiejś formie sponsoringu), uzyskały propozycję skontaktowania się osobistego z członkami Stowarzyszenia w dniu dzisiejszym.

Innym poruszanym aspektem była kwestia budżetu, którym powinna dysponować drużyna aby móc przetrwać/walczyć o awans. Przekrój podawanych kwot wahał się od 100 000 zł na sezon do 500 000 zł. na sezon w przypadku walki o awans z ligi okręgowej!

Kolejna osobą, która zabrała glos był przedstawiciel Stowarzyszenia Wielka Polonia, który zadeklarował, że pieniądze, które kibice przekazywać będą na rzecz Stowarzyszenia będą bezpośrednio służyły do sfinansowania poborów piłkarzy klubu, a na tę chwilę Stowarzyszenie może zapewnić sfinansowanie poborów 3 piłkarzy o „uznanej” marce.

W związku z tą wypowiedzią przymierzany do roli trenera Piotr Dziewicki stwierdził, że w chwili obecnej prowadzi rozmowy z 3 zawodnikami o znanym nazwisku, którzy wstępnie zadeklarowali chęć gry dla nowej Polonii, jednak z podjęciem ostatecznej decyzji wstrzymują się do czasu ostatecznego podjęcia decyzji na jakich zasadach ma funkcjonować nowy klub. Nazwiska tych piłkarzy nie zostały podane.

Stwierdzono natomiast, że planowane jest próbne zorganizowanie pierwszych 2-3 spotkań na Konwiktorskiej jako imprez masowych, tzn. takich, w których udział wziąć może ponad tysiąc osób, jednak jak wiadomo wiąże się to z większymi kosztami. W lidze okręgowej praktycznie żadne spotkania nie maja charakteru imprez masowych, a na mecze nie są sprzedawane bilety.

Odniesiono się również do herbu Nowej Polonii. Przedstawiciel Stowarzyszenia Wielka Polonia stwierdził, że planowany jest powrót do korzeni, czyli biało czerwonej tarczy na jednolitych czarnych koszulkach. Stowarzyszenie nie planuje odkupowania od poprzedniego właściciela herbu z wieńcem.

Kolejne ważne informacje, które padały podczas spotkania dotyczyły gry nowej drużyny na stadionie przy Konwiktorskiej. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli obydwu Stowarzyszeń wynika, że łączna kwota, za którą miasto chce przekazać stadion Polonii z prawem rozgrywania meczów jako gospodarz oraz jednego treningu na Konwiktorskiej i jednego na boiskach na ulicy Obozowej oraz koszty związane z wynajęciem biur przy K6 itp., wynosi w przybliżeniu 20 tysięcy złotych miesięcznie. Jednakże ostateczne decyzje odnośnie stadionu maja zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Poruszona została kwestia cen biletów (czy też cegiełek jak zostało kilkukrotnie podkreślone) i karnetów na nadchodzący sezon.

Piotr Dziewicki powiedział, że Stowarzyszenie byłoby zainteresowane wydaniem całosezonowych karnetów, co umożliwiłoby uzyskanie znacznych kwot już na początku sezonu.

Przedstawiciele Stowarzyszeń zaproponowali więc aby to kibice sami wyszli z propozycją cen zarówno dla biletów/cegiełek, jak i karnetów. W odpowiedzi najczęściej padającą propozycją było utrzymanie cen na poziomie tych z ostatniego sezonu ekstraklasy. Jednocześnie wielu kibiców zwróciło uwagę, że byłoby w stanie zapłacić za całosezonowy karnet więcej niż proponowane przez Stowarzyszenie 200 zł, albo wręcz kupić po kilka karnetów i później rozdać je innym chętnym, aby w ten sposób wspomóc klub. Ostatecznie podjęto decyzję, że wysokość cen biletów i karnetów zostanie poddana pod głosowanie na forum Wielkiej Polonii.

Na tym samym forum mają zostać zamieszczone również nowe deklaracje pomocy nowej Polonii do pobrania dla kibiców.

Oba tematy mają zostać umieszczone na forum w dniu dzisiejszym.

Pod koniec spotkania przedstawiciel Stowarzyszenia Wielka Polonia zapytany o pozostałych członków sztabu szkoleniowego przyznał, że Radosław Majdan zgłosił chęć trenowania bramkarzy Polonii, tj. zadeklarował, że kilka razy w tygodniu pojawi się w klubie przeprowadzić trening z golkiperami. Swoje zadania ma wykonywać bez pobierania wynagrodzenia.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Polonii Warszawa zadeklarowali chęć prowadzenia kolejnych podobnych spotkań z kibicami. Miałyby one się odbywać co 2-3 miesiące, najprawdopodobniej na trybunach stadionu przy Konwiktorskiej.

Osoba odpowiedzialna za organizację wyjazdów zorganizowanych grup kibicowskich na mecze Polonii powiedziała, że liczy na udział w wyjazdach nawet większych grup kibicowskich niż te, które wyjeżdżały na mecze w Ekstraklasie, a to ze względu na bliskość lokalizacji stadionów naszych rywali w lidze okręgowej. Zasady wyjazdów nie ulegną zmianie.

Ostatnim jak się okazało elementem wczorajszego spotkania było odśpiewanie zaintonowanego przez jednego z kibiców hymnu Polonii. Trzeba przyznać, że dobrze było ponownie usłyszeć „Za te czterdzieści lat …” na trybunach stadionu przy Konwiktorskiej!

Spotkanie zakończyło się około godziny 20. Nie rozwiązano podczas niego wszystkich niejasności związanych z Nową Polonią, ale na pewno pierwszy krok w uświadamianiu kibiców klubu w prowadzone przez Stowarzyszenia działania został postawiony. Czekamy na kontynuację!

Author: Makumb

18 thoughts on “Relacja ze spotkania kibiców i Stowarzyszeń na K6

 1. Od razu proszę o wybaczenie jesli zrobiłem jakiś błąd/ przekręciłem jakąś wypowiedź, ale notatka, którą wczoraj sporządzałem poszła (delikatnie mówiąc) się kochać i musiałem pisać z pamięci.
  Ewentualne sugestie mile widziane. Nie twierdzę, że przedstawiłem Wam idealny zapis wczorajszego spotkania, raczej starałem sie przedstawić (w miare hronologicznie) najważniejsze poruszane tematy.
  Ps. doniesienia Przeglądu sportowego, o którym pisałem dostępne są tutaj: http://polonia-warszawa.przegladsportowy.pl/Pilka-nozna-Polonia-Warszawa-wciaz-ma-szanse-na-4-lige,artykul,174739,1,717.html

 2. Uwaga – uzupełnienie

  Makumbie, o ile dobrze zrozumiałem Stowarzyszenie nie planuje wejścia spółki na giełdę, a jedynie kolejne emisje akcji (nie za pośrednictwem giełdy). Nie jestem specjalistą od prawa spółek, ale sądzę, że dobrze byłoby, aby tę kwestię ktoś obeznany z tematem omówił.

  1. Słuszna uwaga – Dzięki 🙂
   Faktycznie nie było mowy o giełdzie, coś mi się pomieszało.
   Usunąłem juz ten fragment odnośnie giełdy.

 3. Co do biletów?…tak muszą być, bo takie czasy. A te 20 tys?…miała być złotówka:). Zero kasy na rozbudowę jak w innych miastach,i… (szkoda słów ..).
  Wielka łaska że Poloni na Poloni zezwalają grac (szkoda słów..).
  Myślę że na pierwszy meczu będą wszyscy co…byli na ostatnim. Żeby tylko pogoda dopisała.
  Akcja kibic, nadal na takich samych zasadach:).
  Karnet?..dobra cena cegiełki :).
  Pojedyncze bilety?…no może jakieś 5 zł mniej jak były,i będzie OK.
  Co do karnetów?…powinny być nadal by nie prowokować wejscia tych ulubieńców obecnej władzy:).
  Co do tych…..no własnie już to przerabialiśmy:). Mam na mysli gwiazdy np; Smolarek, Sobiech….Myślę ze mimo wszysko drużyna to zespół, nie robić podziałów. Tak jak wiosną tylko niech tacy będą co nie tylko za kasę chcą TU grać. Premie za wyniki tylko, chyba tak powinno być.

  1. Tu nie do konca mogę się zgodzić.
   Kwestia 1 PLN za wynajęcie murawy może zostać utrzymana (ten temat nie był poruszany). Koszt, który podałem czyli 20 tys. PLN wynika z kosztów obsługowych, czyli oprócz kosztu murawy (który może wynosić 1 PLN) dochodzi jeszcze koszt wynajęcia biur, ewentualnej ochrony na mecze, które maja charakter imprez masowych oraz tego drugiego boiska do treningów + może jeszcze jakieś inne koszty, z których zwyczajnie nie zdaję sobie sprawy. Na spotkaniu padła tylko informacja, że koszt wynajmu powierzchni biurowych na K6 ma wynosić 12 zł z metra.
   O reszcie nie wiem, więc nie chce się wypowiadać.

 4. Stowarzyszenie musi uważać. Ma mieć decydujący głos przy ewentualnej sprzedaży klubu, tak aby nie wpadł w niegodziwe łapy, ale jak w jego struktury ( tj. Stowarzyszenia ) wejdą wrogie typy to wnet przegłosują wyprowadzenie Polonii do mendy pokroju Króla. Stąd moim zdaniem tzw. złoty głos nie może być narażony na jego przejęcie – musi być zawsze w rękach zaufanych ludzi.
  Ramy prawne funkcjonowania stowarzyszeń w Polsce są tak skonstruowane, że mają do nich dostęp nawet ludzie z ulicy. Czyli np. kanałkowcy zapisują się do naszego stowarzyszenia, zdobywają przewagę we władzach i mogą przegłosować wszystko co chcą – nawet nasze rozwiązanie, przenosiny itd. Formalnie jest to możliwe – zatem jestem za daleko posuniętą ostrożnością w tym względzie.

 5. Znowu żal dupsko ściska, po tym spotkaniu tylko można było się napić.
  Merytorycznie poziom sięgał zera, taka amatorka w formie pospolitego ruszenia + dzielenie od początku my i oni. Patrząc przez pryzmat mojej profesji nie daję temu projektowi więcej niż 90% na przeżycie, przez pryzmat kibica oczywiście życzę viel gluck i wspieram.

 6. Sprawa jest prosta, ceny karnetów i biletów powinny być jak w ekstraklapie(200-350PLN/sezon), kto będzie mógł i będzie chciał to kupi. Przecież to będą opłaty nie obowiązkowe, wejście ma być wolne, przynajmniej tak zrozumiałem.
  Co do imprezy masowej to szkoda kasy. Lepiej zorganizować dwie oddzielne imprezy nie masowe na Kamyku i na głównej. To daje 2x999osób czyli 2000 co będzie fajnym wynikiem na okręgówce.

  Nie można tez zapomnieć o strefie kibica, która powinna przyciągnąć wiele rodzin z dziećmi, jak się rozejdzie informacja że przy okazji meczu jest możliwość miło spędzić czas to będzie fajnie. Obecność taki ludzi zaprocentuje dużym skokiem frekwencji w przyszłości.

  Co do samego spotkania, to dosyć słabe merytorycznie niestety. W sumie nic nie ustalono na 100%.

 7. Policzmy fakty 20 tysięcy miesięcznie za wynajem to 240 tysięcy rocznie. Wynajem autokaru na mecze powiedzmy 20 tysięcy rocznie. Budujemy drużynę w oparciu o rocznik 94, drużyna ta jest mniej więcej na poziomie okręgówki. Wiemy to, bo grali w pucharze polski i odpadli z Drukarzem i Legionem po wyrównanych meczach. Problem w tym, że Ci piłkarze w tej chwili będą się zastanawiali co robić w życiu. Jeżeli nie zapewnimy im stypendiów to zaczną pracę zawodową, studia, będą szukać możliwości w innych klubach. Potrzebna są więc jakieś stypendia. Powiedzmy, że będzie to minimum 3 tysiące * 15 osób miesięcznie. Razem 45 tysięcy miesięcznie, czyli rocznie 540 tysięcy. Po stronie kosztów mam już 800 tysięcy. Oczywiście jeszcze dochodzą opłaty za sędziów i jakieś inne opłaty jak księgowość, prawnik, woźny. Realnie oceniając według mnie nawet na okręgówkę, żeby dalej budować drużynę wychodzi okrągły milion.
  Z drugiej strony przychody z biletów, powiedzmy średnio 500 osób po 20 zł 20 meczów to 200 tysięcy. Powiedzmy ze sprzedaży pamiątek przy założeniu sprzedaży na poziomie 200 tysięcy rocznie marża 40 tysięcy. Sprzedaż kiełbasek, darowizny itp. 100 tysięcy. Czyli rocznie dochodów wychodzi mi około 340 tysięcy. Kosztów 1 mln minus 340 tysięcy przychodów czyli brakuje 660 tysięcy.
  Nie znam realiów prowadzenia klubu, ale mi wychodzi, że pieniędzy brakuje dużo.

  1. Największy obciążeniem dla nas będzie wynajem K6. Dlatego MUSIMY swoją obecnością na trybunach, zakupem karnetów-cegiełkek i biletów-cegiełek zbilansować tę część budżetu. W okręgówce nikt nigdy nie ponosił i ponosił nie będzie, aż takich kosztów (NIE TEN LEVEL!). My, kibice, chcemy K6, to musimy na mecze przychodzić!!!

   W okręgówce z reguły grają amatorzy, którzy zbierają się przed meczem, przebierają w klubowym baraku, grają, a potem idą na piwo (coś o tym wspominał Piotrek Dziewicki, pamiętasz?). Gdyby zastosować Twoje wyliczenia odnośnie stypendiów, to skoro piętnastka zawodników na zarabiać w okręgówce po 3 tys. zł, to w IV lidze powinni zarabiać po 4,5 do 6 tysięcy, a w III lidze 7 do 8,5 tysiąca. Powiedz to zawodnikom czołówki III ligi warmińsko-mazursko-białostockiej. Bardzo się ucieszą.

   Oczywiście, zgadzam się z tym, że jeśli chcemy awansować szybko i bezboleśnie, to potrzebujemy płacić trochę lepiej, niż inni. Ale nie przeginajmy. Budżet na poziomie 1 miliona zł, to moim zdaniem poziom końcówki obecnej III ligi i czołówki IV ligi. Być może i ja się mylę (bo my musimy zabulić za obiekty), ale milion na okręgówkę, to chyba gruba przesada…

  2. 3 tysiące kosztu to do ręki 1,8 tysiąca. Nie mam pojęcia jakie są realia, ale coś mi podpowiada, że bez takich pieniędzy będzie trudno utrzymać talenty. Za moich czasów, lata osiemdziesiąte, nawet juniorzy dostawali diety.

 8. pamiętaj też ze w piłce pieniędzy nigdy nie jest wystarczająco, a na pewno nie jest ich nadmiar (chyba ze ktoś ma opcje szejk/ Abramowicz albo wczesny Józef) jeśli uda się jakoś spiąć budżet żeby zacząć grę to będzie dobrze starczy kasy na sezon będzie super.

  Będą akcje wiadomo w zależności od ceny emisyjnej będzie można nabyć sztukę albo parę, będzie można kupić karnet albo kilka, jak ktoś słusznie zauważył, bilet, wejściówka itd, nie oczekujmy że na każdym meczu będzie komplet ale chyba każdy będąc na meczu da ile może. Kupić bilet, wrzucić do puchy, przelać na konto sposobów na dofinansowanie będzie co najmniej parę i to na kibicach finansowanie klubu będzie oparte.
  Ważne żeby Polonia tym ze zostaje przy K6 zdołała przyciągnąć paru inwestorów znajdzie się 4 chętnych po 50tys zawsze to jakiś pieniądz a jeśli będą i wyniki pewnie newsy w mediach będą się pojawiać w końcu to Polonia, a może jeszcze ktoś oprócz Olgierda gdzieś w mediach zacznie o nas dobrze pisać.

 9. osobiście zasugerowałem panu Michrowskiemu aby nie przesadzać z poszczególnymi cenami. One MUSZĄ być racjonalnie niskie. Już uzasadniam. Po pierwsze akcje/cegiełki – cena JAK NAJNIŻSZA, sugerowana 10 zł. Nie jest sztuką złapać 100-200 ludzi z zasobnymi portfelami, którzy wpłacą więcej – sztuką jest pozyskanie 5 (lub więcej ) tysięcy, którzy wrzucą właśnie choćby 10 zetów lub ich dowolną krotność. Dlaczego? Dlatego, że wtedy będą WSPÓŁWŁAŚCICIELAMI KLUBU, czyli będą się interesować zespołem i chodzić na mecze! Czyli frekwencja i wsparcie nogami!
  Po drugie – karnety – dokładnie to samo. Jeśli te 200 zł było barierą w ekstraklasie, to sorry , ale będzie ścianą z kamienia w okręgówce! Karnety i bilety muszą być tanie, aby sprzedać ich jak najwięcej, powód ten sam , co poprzednio. Co lepsze – 1000 karnetów po 200, czy 3 tysiące po np.80-100? Jak słusznie powiedział jeden z kolegów na stadionie – jeśli ktoś zechce zapłacić za karnet 500 lub 1000, to nikt mu nie zabroni (mimo oficjalnie niskiej ceny), ale może także kupić kilka (kilkanaście ) tych tanich karnetów i rozdać je swojej rodzinie, kolegom szkolnym dzieciaków, tym, których na karnet nie stać. I znowu – będzie nas więcej, będzie nas widać, także na Łazienkowskiej i w ratuszu!
  Budżet trzeba uformować, ale mądrze, tak aby uzyskać oprócz pieniędzy także efekt propagandowy!

 10. Myślę, że w praktyce będzie tak, że wszystkie pieniądze będą szły na zapłacenie boiska. Powinniśmy płacić symboliczną złotówkę, jak nie to gramy gdzie indziej i niech Kopaniak i jego dwóch razem w odchodząca HGW biorą to na siebie.

  Prezydent się zmieni i warunki sie zmienią i wtedy wracamy na K6.

Dodaj komentarz