W poniedziałek dyrektor sportowy MKS Polonia Paweł Olczak złożył niezbędne dokumenty i wniosek o dołączenie klubu do Ligi Okręgowej. Do gry na tym poziomie szykuje się Stowarzyszenie Klubu Sportowego Polonia Warszawa, które będzie zarządzać drużyną.

Kamienna zawsze z Polonią!

Kamienna na zawsze z Polonią! foto: ksppolonia.pl

Jednak kibice „Czarnych Koszul” przygotowali pismo do PZPNu i MZPNU, w którym czytamy:

My kibice Warszawskiej Polonii, jeżeli MZPN złamie prawo i rozpatrzy zgłoszenie klubu MKS Polonia Warszawa do rozgrywek na zasadach zmienionych przez Zarząd PZPN już po złożeniu wniosku, możemy zostać zmuszeni do podjęcia następujących kroków.

  1. Złożenia wniosku do prokuratury o łamaniu prawa przez MZPN i PZPN
  2. Złożenia pozwu zbiorowego przeciwko obu związkom
  3. Powiadomienia Ministra Sportu i Rekreacji o łamaniu prawa przez PZPN
  4. Złożenia pozwów cywilnych przeciwko pracownikom związku którzy odpowiadają za tą sytuację personalnie.

Uważamy, że Polonia Warszawa jest klubem o randze symbolu. Jako instytucja zasłużona dla polskiej piłki nożnej, za którą stoi relatywnie duża społeczność, powinna otrzymać pomoc w jak najszybszym powrocie do lig centralnych, podobnie jak czyniono to ostatnich latach wobec innych klubów o ustalonej renomie. Zwracamy też uwagę, że infrastruktura większości klubów na poziomie ligi okręgowej nie gwarantuje bezpiecznego przeprowadzenia zawodów z udziałem Polonii. Zainteresowanie meczami zarówno przez fanów Czarnych Koszul, jak i skonfliktowanych z nim kibiców Legii może doprowadzić do dezorganizacji całych rozgrywek.

Zwracamy się o dokooptowanie nowej Polonii Warszawa do rozgrywek 3 bądź 4 ligi.

Z wyrazami szacunku

W im. grup i stowarzyszeń kibicowskich POLONII WARSZAWA”

Pismo do obu instytucji ma zostać złożone w dniu dzisiejszym.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”: Szanse na to, by Polonia wystąpiła w wyższej lidze, są zerowe. Mazowiecki związek zasłania się bowiem nadrzędnością uchwały PZPN i przepisami związkowymi. Nikt z przedstawicieli MZPN nie zamierza bronić Polonii, nikt nie zajrzał do podręcznika licencyjnego UEFA, w którym w artykule 15, aneks IV, mowa jest o tym, że w przypadku „sporting merits” (czyli wartości, zasług sportowych) można zezwolić klubowi na grę w wyższej lidze.

Ani razu w sprawie trybu i motywów uchwalenia zmiany regulaminu nie wypowiedział się prezes związku Zbigniew Boniek. W 2004 roku, kiedy bankrutował Widzew Łódź, zawzięcie walczył o to, by jego były klub nie został zdegradowany do IV ligi, ale został w dawnej II lidze.

Były król strzelców Młodej Ekstraklasy w barwach Polonii Warszawa Michał Grunt pomyślnie przeszedł testy medyczne i jutro wyleci do Portugalii, aby złożyć swój podpis na kontrakcie z pierwszoligowym SC Braga. 19-letni piłkarz ostatnio związany był z Zagłębiem Sosnowiec, którego jest wychowankiem i z którego wypożyczony był do Polonii.

Inny były piłkarz Polonii i wychowanek klubu z Konwiktorskiej Damian Jaroń od wczoraj jest wolnym zawodnikiem, gdyż jego kontrakt z Polonia Bytom wygasł, a śląski klub nie zamierza go przedłużać.

Do Korony Kielce przebywającej na zgrupowaniu w ośrodku Sielanka koło Warki dołączył bramkarz Michał Olczak, który ostatnio reprezentował barwy Polonii Warszawa.

Na razie będzie z nami trenował, będzie mu się przyglądał trener bramkarzy Mariusz Mucharski. Później sztab szkoleniowy podejmie decyzję co do tego zawodnika – powiedział Łukasz Tomczyk, kierownik drużyny Korony.

Olczak w ubiegłym sezonie zagrał piętnaście razy w drużynie Młodej Ekstraklasy Polonii oraz jeden raz w pierwszej drużynie w ekstraklasie.

Paweł Wszołek

Paweł Wszołek (fot. Sylwester Wojtas)

Jak podaje portal 2×45.com.pl włoskie media nie podają żadnych informacji o ewentualnym przejściu do Sampdorii Genua Pawła Wszołka: Zastanawiająca jest natomiast cisza w sprawie transferu Pawła Wszołka. Od ponad tygodnia nie ma żadnych nowych wieści, a wszystko wydawało się przesądzone. Piłkarz na Facebooku fotografował się już nawet z powitalnym hasłem dla kibiców Sampdorii, ale potem miały się pojawić jakieś problemy formalne…

Źródła: własne / Gazeta Wyborcza / 90minut.pl / 2×45.com.pl