Król zgłosił zespół rezerw Polonii do III ligi. Lech stara się o Wszołka, a Zagłębie o Przybeckiego. Stokowiec trenerem Cracovii?

Podczas poniedziałkowego spotkania działaczy Mazowieckiego, a także Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, Polonia, której właścicielem jest Ireneusz Król, złożyła wniosek o dopuszczenie do trzeciej ligi rezerw klubu.

Działacze MZPN i ŁZPN obradowali w sprawie przyznania miejsc do trzeciej ligi rezerwowym drużynom tych klubów, które miały zespoły w Młodej Ekstraklasie. Na Mazowszu dotyczy to Legii i Polonii, w okręgu łódzkim – Widzewa i GKS Bełchatów. Z Legią nie było wątpliwości – piłkarze Młodej Legii zdobywali ostatnio mistrzostwo Polski, klub z Łazienkowskiej zgłosił rezerwowy zespół do trzeciej ligi. Ale zaskoczeniem było także to, że podobne pismo wystosowała Polonia – nie ta nowa, którą chce stworzyć m.in. Stowarzyszenie Klubu Sportowego Polonia Warszawa, ale ta, która pod koniec maja nie otrzymała licencji na grę w ekstraklasie.

Zdzisław Łazarczyk
Zdzisław Łazarczyk (fot. Weszło!)

Zdzisław Łazarczyk, szef MZPN, jest jednak sceptyczny wobec polonijnego wniosku o trzecią ligę dla rezerw. – Jego pozytywne rozpatrzenie jest wątpliwe, bo przecież wymóg o przejrzystości finansów dla zespołów trzeciej ligi jest taki sam jak dla zespołów z ekstraklasy. Nie mogą mieć długów wobec urzędów, piłkarzy i trenerów – tłumaczy szef MZPN.

Finansowa sytuacja Króla się nie zmieniła, właściciel Polonii nie zabiera publicznie głosu, więc nie wiadomo, co nim kieruje. Złośliwość? Gdyby jakimś cudem udało mu się otrzymać licencję na pierwszą ligę, to kompletnie pozbawiony zaufania ze strony kibiców, biznesu, środowiska właściciel miałby nadal w ręku klub. Wtedy nowa Polonia, jeśliby powstała, musiałaby startować od B klasy, a nie jak planują pomysłodawcy jej reaktywacji od niższej ligi – w III albo IV lidze. Decyzja w sprawie nowej Polonii może zapaść na posiedzeniu MZPN, które zaplanowano na 2 lipca.

„Przegląd Sportowy” podaje informację, że przedstawiciele MZPN i ŁZPN – panowie Zdzisław Łazarczyk i Edward Potok – wyrazili zgodę na występy Polonii Warszawa i Łódzkiego Klubu Sportowego w III lidze. Oba kluby są finansowymi i organizacyjnymi bankrutami. Sytuacje chcą ratować w nich kibice. Rękę do nich wyciągają prezesi Mazowieckiego i Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. W normalnych okolicznościach oba kluby miałyby problem aby uzyskać zgodę na grę od III ligi. Działacze są jednak przychylni Polonii i ŁKS-owi argumentując to faktem, że oba kluby są niezwykle zasłużone dla polskiej piłki.

Co ciekawe w sezonie 2013/14 w III lidze łódzko-mazowieckiej będą też występować rezerwy Legii Warszawa i Widzewa Łódź. Będziemy mieli więc derby Warszawy i Łodzi. Dojdzie też do wielu lokalnych spotkań: Legii II czy Polonii z Ursusem Warszawa, GKP Targówek czy Startem Otwock jak również Widzewa II czy ŁKS-u z Sokołem Aleksandrów Łódzki, Omegą Kleszczów czy WKS-em Wieluń. Dla kibiców będzie to niezwykła gratka. Z powodu dokoptowania do grona III-ligowców Polonii i ŁKS-u oraz drużyn rezerw Legii i Widzewa w sezonie 2013/14 w grupie łódzko-mazowieckiej będzie występować aż 20 zespołów.

Zapowiada się na to, że walka w całych rozgrywkach będzie niezwykle ciekawa zwłaszcza, że 20 czerwca PZPN ma zatwierdzić projekt zmian w niższych ligach. Od sezonu 2014/15 mamy mieć: jedną grupę II ligi (zamiast dwóch), cztery grupy III lig (zamiast ośmiu), jedną grupę w każdym ZPN IV ligi (zamiast dwóch). Wszystko to sprawi, że w sezonie 2013/14 wiele drużyn spadnie do niższych lig. Spekuluje się, że w rozgrywkach II, III i IV ligi tylko pierwszych 6-8 zespołów zapewni sobie utrzymanie.

Serwis „2×45 min” podaje, że bardzo blisko przenosin do zespołu Lecha Poznań jest pomocnik Paweł Wszołek. Były piłkarz „Czarnych Koszul” jest do wzięcia bez konieczności płacenia za niego sumy odstępnego. Negocjacje rozbijają się jednak o prowizję, jaką trzeba zapłacić jego menadżerowi Jarosławowi Kołakowskiemu. Chodzi o kwotę rzędu kilkuset tysięcy złotych. Sprawę transferu Wszołka potwierdza portal „Wirtualna Polska”.

Coraz bliżej przejścia do Zagłębia Lubin jest Miłosz Przybecki. Skrzydłowy Polonii miałby związać się z klubem z Dolnego Śląska 3-letnią umową. Jak informuje na Twitterze Mateusz Borek, Przybecki tylko za sam podpis otrzyma pół miliona złotych.

Zainteresowany sprowadzeniem Tomasza Hołoty jest trener Górnika – Adam Nawałka. Niedawno zawodnik wyceniany był przez prezesa Polonii Ireneusza Króla na kwotę… 1000 zł.

Wedle dalszych doniesień prasowych „PS”, dotychczasowego trenera Cracovii Wojciecha Stawowego miałby zastąpić na tym stanowisku Piotr Stokowiec. Szkoleniowiec „Czarnych Koszul” był już przymierzany do Jagielloni, ale sprawa chwilowo ucichła.

Źródła: własne/ 2x45min.com.pl/ Gazeta Wyborcza/ Przegląd Sportowy/ Wirtualna Polska

Author: Diesel

3 thoughts on “Król zgłosił zespół rezerw Polonii do III ligi. Lech stara się o Wszołka, a Zagłębie o Przybeckiego. Stokowiec trenerem Cracovii?

  1. Liga będzie ciekawa. Rozumiem,że zgodę na grę w III lidze to dostanie nowa Polonia a nie ta oszusta srula.

    PAweł to chyba z kołakiem jakiś cyrograf podpisał,żeby tak dać się pseudomenago wmanewrować.

  2. To w koncu zalezy Wam na klubie czy nie? Przeciez to jakies nieporozumienie zeby z uklonu w strone klubu mial skorzystac krol. Zglaszac MKS jak najszybciej no chyba ze jest konkretny plan zeby wystartowac w wyzszej klasie. Jesli bylaby taka mozliwosc to nie ma co sie tutaj unosic honorem – jesli nowa Polonia zacznie tam gdzie skonczyla stara nikt sie nie powinien czepiac, natomiast start od B klasy to niestety bedzie to gwozdz do trumny klubu – za rok nie bedzie gdzie i dla kogo grac i o Polonia umrze smiercia naturalna.

Dodaj komentarz