Poloniści w II-ligowych statystykach 90minut.pl

Portal 90minut.pl opublikował zestawienie statystyczne Ekstraklasy, I i II ligi za sezon 2022/23. Postanowiliśmy się przyjrzeć jak na tle pozostałych II-ligowców prezentowała się Polonia. Szczegóły w rozwinięciu niusa.

Michał Bajdur, Michał Fidziukiewicz, Wojciech Fadecki

W barwach Polonii w sezonie 2022/23 wystąpiło 27 graczy (mniej od nas mieli tylko w Siedlcach, Pruszkowie i Kaliszu).

Wśród strzelców bez karnych Michał Fidziukiewicz (11 goli) zajął 5 miejsce. Natomiast Wojciech Fadecki (6 bramek z „wapna”) był viceliderem klasyfikacji wykonawców jedenastek.

Obaj zajęli 5 miejsce w klasyfikacji strzelców w określonych „połówkach” meczu. Fadeckiemu lepiej szło w pierwszej połowie, natomiast „Fidziu” był skuteczniejszy w drugich 45 minutach. W przypadku „Fadiego” warto zwrócić uwagę na fakt, że lepiej strzelało mu się na wyjazdach (9 z 10 goli), co dało mu drugie miejsce w kolejnym zestawieniu (strzelcy na wyjazdach).

9 jesiennych goli Fidziukiewicza było czwartym wynikiem strzeleckim w pierwszej połowie rozgrywek. Natomiast pięć trafień Fadeckiego piątym wynikiem strzeleckim na wiosnę.

Michał Brudnicki

Polonia wykonywała 6 rzutów karnych i co ważne wszystkie były wykonane skutecznie! Przeciwko „Czarnym Koszulom” podyktowano 4 jedenastki, z których jedną wybronił Michał Brudnicki w meczu z Olimpią Elbląg (2:0).

„Czarne Koszule” fajnie wypadły w klasyfikacji fair play. Na drugi wynik (po Zniczu Pruszków) złożyły się zaledwie 82 kartki (w tym dwie czerwone).

Jesteśmy także wiceliderem jeśli chodzi o frekwencję. Średnio mecze Polonii oglądało 2100 (łącznie: 35031). Lepszy był tylko Motor Lublin (o 1000 osób średnio).

Bartosz Biedrzycki, Eryk Mikołajewski

Przechodząc do młodzieżowców, to udział młodzieżowców w osiągnięciach zespołu stanowi 18,9% (6360 – występy młodzieżowców / 33646 – występy wszystkich zawodników). Co stanowi trzeci najgorszy wynik w lidze.

Najgorzej sklasyfikowana została Polonia w zestawieniu obcokrajowców. Wliczono tam wynik Nikity Vasina (163 minuty), który mimo wszystko ma polskie obywatelstwo.

W zestawieniu najstarszych zawodników II ligi Łukasz Piątek zajął… kolejne piąte miejsce. Jako strzelec był czwartym, wśród „dziadkersów”.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

8 thoughts on “Poloniści w II-ligowych statystykach 90minut.pl

1. „Najgorzej sklasyfikowana została Polonia w zestawieniu obcokrajowców.”

Redakcjo, a czemu napisaliście, że najgorzej?

Czy nie można napisać, że Polonia to najbardziej polski klub w II lidze?

To sporo mówi o warsztacie Kosiora i jest fajną przeciwwagą na to co się dzieje w ekstraklasie. Raków 72% obcokrajowców, a najniższy wynik to Mielec 14% i Płock 27%. Mediana to 52%.

W I lidze niskie wyniki miały 4 ekipy: Skra 0% (Wow!), Gieksa 3%, Ruch 3,5% i Chojniczanka 7%. Mediana 20%. Skoro Skra spadła to nasz wynik w I lidze byłby naj… lepszy w byciu najbardziej „polskim” klubem. Bardzo podoba mi się ten aspekt pracy Kosiorowskiego – wyszukiwanie piłkarzy z rodzimych lig, a nie wpychanie kasy menadżerom. Jest większe prawdopodobieństwo, że polski piłkarz przyjdzie na zasadzie wolnego transferu niż zawodnik bez polskiego paszportu.

Jestem ciekaw czy uda się utrzymać „polski” scouting w ekstraklasie czy w I lidze bez wpływu na wyniki (czy wystarczy piłkarzy Polaków na odpowiednim poziomie). W II lidze najwyższy wynik miał Znicz 19%, co pokazuje, że generalnie w II lidze nie ma obcokrajowców.

Ps. To też trochę mówi o pracy Smalca – nie ma wieży Babel w szatni. Jest mu pod tym względem łatwiej.

1. Martwić może niski wynik % udziału gry młodzieżowcami, ale rozumiem, że liczy się wynik na tu i teraz czyli awans, a nie zarabianie w przyszłości na młodzieżowcach.

Ale wielkie dyskusje z przeszłości o tym ile MKS daje od siebie jedynce, przestają mieć znaczenie na poziomie centralnym.

2. Statystyki nie grają. Może i lepiej grać Polakami, chociaż w 1szej lidze może być ciężko bez obcokrajowców. Młodzieżowcy z MKS? Trener Smalec ich zaprasza na treningi ale jakoś nie przekonują. Trzeba czekać aż ktoś z młodych zainteresuje trenera. Współpraca z MKS zatem do poprawy.

1. Ale pod jakim względem? W sumie poza Juniorem to reszta jest z MKS-u… Tam problemem jest przelicznik z uwagi na dwa podmioty.

3. Czyżbyście narzekali, że Polonia była tak smutno jednorodna etnicznie ?
    Przypomnijcie sobie reprezentację Niemiec z ostatnich mistrzostw Europy młodzieży na Węgrzech. Odzwierciedlali różnorodność tamtego nowoczesnego społeczeństwa . Mamy jeszcze wiele do zrobienia w tym względzie. PZPN powinien wprowadzić odpowiednie parytety bo jak tu się pokazać w Europie.
    Nasza repra jakby zapomniała się i nawet prowadziła 3:2 ale w porę się opamiętała i mecz skończył się sprawiedliwym 3:5. Nie było.wstydu
    A jak to się potem mistrzowsko skończyło !

4. Ja bym bardzo chcial zeby przepis o mlodziezowcu zostal wprowadzony w PZPN moze by ten beton wkoncu skruszal….i zaczol podejmowac decyzje o przepisach i regulacjach jak to ma miejsce w EUROPIE w 2023 roku a nie cuda wianki na kiju rodem z kamienia lupanego.

5. Zgadzam się z Friq. MKS Polonia okopała się w środku tabeli ligi okręgowej i nic nie wskazuje na poprawę tej pozycji. Niech ktoś wskaże choćby jednego ich zawodnika, który sprostałby wymaganiom pierwszej ligi. Także raczej nie tam trzeba szukać młodzieżowców.