Stal Rzeszów z problemami licencyjnymi przez nierozliczenie z MKS-em

Wczoraj wspominaliśmy Wam o tym, że Polonia otrzymała licencję na grę w I lidze [link]. Jest ona standardowa, jak zwykle z nadzorem infrastrukturalnym, który ciągnie się za nami jeszcze od czasów ekstraklasy. Mało kto jednak przejrzał całą treść komunikatu PZPN…

W jego treści był również zapis dotyczący Stali Rzeszów. W punkcie trzecim czytamy: Komisja postanowiła odroczyć wydanie decyzji licencyjnych względem klubów: ŁKS Łódź, GKS Katowice oraz Stali Rzeszów do 18.05.2023 roku. Wynika to z braku rozliczeń na linii Stal – MKS Polonia Warszawa, które dotyczą Marcela Kowalewskiego.

Historycznie Kowalewski, zawodnik z rocznika 2005 w letnim oknie transferowym sezonu 2020/21 odszedł z MKS-u do klubu UKS Varsovia (III kategoria), po czym w trakcie trwania okresu karencji zmienił barwy klubowe na klub Stal Rzeszów (II kategoria).

No to teraz trochę teorii z wyjaśnieniem… W tym wypadku mamy do czynienia z tzw. potocznie „ekwiwalentem drugiego stopnia”. Dotyczy to sytuacji, gdy przy sprzedaży zawodnika z klubu A do klubu B i ten ma określoną kategorię ekwiwalentową. W przypadku gdy ten klub sprzeda, w ciągu 18 miesięcy tego zawodnika do klubu C, który jest w wyższej kategorii ekwiwalentowej, to klub C musi zapłacić klubowi A, tak jakby kupował tego zawodnika bezpośrednio od klubu A.

Jak ustaliliśmy w akademii MKS-u, Stal Rzeszów nie wywiązała się do dziś z obowiązku wynikającego z art. 1 pkt 7 Uchwały nr V/88 z dnia 23 maja 2018 r. Okres karencji – okres 18 miesięcy liczony od momentu wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora. Jeśli w tym okresie, po zmianie przynależności do klubu pozyskującego, zawodnik ponownie (1 raz lub więcej) zmieni przynależność klubową, w wyniku której zostanie potwierdzony do klubu zakwalifikowanego do wyższej kategorii klasy rozgrywkowej, to nowy klub pozyskujący będzie zobowiązany do wypłaty na rzecz pierwotnego klubu odstępującego, ekwiwalentu za wyszkolenie w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wartością ekwiwalentu, którą zapłaciłby w przypadku pozyskania zawodnika bezpośrednio z pierwotnego klubu pozyskującego, a wysokością przysługującą pierwotnemu klubowi odstępującemu od poprzedniego klubu pozyskującego.

Jakie będą skutki dla Stali? Po prostu brak licencji na sezon 2023/24.

Nie jest to taką rzadką praktyką. Podobne zobowiązania wiszą także na innych „kontrahentach” MKS-u, którzy grają na co dzień w m.in. w Ekstraklasie. Chodzi o Pogoń Szczecin (Kacper Szczerba 2005, Filip Zwoliński 2006 – syn byłego trenera bramkarzy Polonii) i Śląsk Wrocław (Stanisław Szczyrek 2005). Nierozliczeni z akademią są także „mniejsi gracze”: Miedź Legnica (Wojciech Lach 2005) i GKS Jastrzębie (Tymon Kłosowicz 2005), Siarka Tarnobrzeg (Piotr Miszczuk 2005), Olimpia Zambrów (Dawid Baraniecki 2005) i Unia Janikowo (Adam Kujawski 2005)…

W przypadku tych, klubów może dojść do naruszenia kryterium F.03 – Brak przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich wynikających z tytułu działalności transferowej. Zgodnie z tym kryterium podręcznika licencyjnego: Wnioskodawca musi wykazać, że na 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny, nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec innych klubów piłkarskich z tytułu należności wynikających z działalności transferowej, które były wymagalne na dzień 28 lutego roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

Dodaj komentarz