Gawkowski opowie o konfliktach kibicowskich II RP

Miłośników historii sportu zapraszamy na wykład, naszego kibica, dr hab. Roberta Gawkowskiego „Między boiskiem a polityką – historia konfliktów kibicowskich w Polsce”, który odbędzie się w poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. na UW. Początek o godz. 19.00.

W zapowiedzi spotkania możemy przeczytać, że pierwsze polskie kluby piłkarskie powstawały już na samym początku XX wieku, jednak prawdziwy ich rozkwit przypada na okres istnienia II Rzeczypospolitej. To wtedy utworzono wiele drużyn, które znamy dziś. Początki futbolu wiele nie różniły się od tego, co jeszcze niedawno było codziennością na polskich boiskach. Awantury, interwencje wojska, podpalanie stadionów, czy rzucanie w kierunku piłkarzy kasztanami były na porządku dziennym. Przedwojenne kluby były bowiem bardzo silnie związane z partiami politycznymi, co tylko zaostrzało konflikty pomiędzy kibicami.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się:

>> Gdzie narodził się futbol w Polsce?

>> Jak wyglądały mecze przed wojną?

>> Z jakimi klubami sympatyzował marszałek Piłsudski?

>> Skąd się wzięła nienawiść pomiędzy kibicami Cracovii i Wisły (i nie tylko)?

>> Jak partie polityczne wpływały na rozwój klubów w międzywojennej Polsce?

Odpowiedzi na te pytania poznamy na spotkaniu w Budynku Samorządu Studentów UW, Krakowskie Przedmieście 24; sala 200 (II piętro). Dla chętnych, którzy nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu stacjonarnie, przewidziano transmisję live na Facebooku

Author: Sowa-EG

W kilku słowach. Wielbiciel węgierskiego wina (szczególnie Tokaju) oraz budapesztańskiej secesji. z sentymentem odwiedzający Lwów i Wilno. Niegardzący polskim piwem z niewielkich, niezależnych browarów (kraft). Próbujący swoich sił w domowym browarnictwie pod marką "Ukryta Sowa". :-)

2 thoughts on “Gawkowski opowie o konfliktach kibicowskich II RP

Dodaj komentarz