Zapowiedź: Polonia Warszawa – Lechia Tomaszów Mazowiecki

Po ostatniej kolejce ścisk w tabeli jest ogromny. Polonia spadła na 3 miejsce, ale do lidera tracimy nadal 4 pkt. przy 1 meczu mniej rozegranym. Z drugiej strony przewaga nad 12 miejscem to tylko 3 pkt. Wśród drużyn, znajdujących się tuż za plecami polonistów jest Lechia Tomaszów Mazowiecki, która traci 1 pkt, mając 1 spotkanie więcej za sobą.

Cezary Sauczek

Historia:

Klub z Tomaszowa Mazowieckiego został założony w 1923 roku przez Stanisława Borunia, Józefa Skrzypińskiego i Leona Drajlinga. Swojemu tworowi nadali nazwę Lechia. Na początku powstała sekcja piłki nożnej, później dołączały inne. Najważniejsza zawsze była jednak piłka nożna, ale klub w PZPN został zrzeszony dopiero w 1926 roku. Pierwszy sukces Lechii przypadł na 1931 rok, kiedy Lechia wygrała B-klasę, nie udało im się jednak awansować do A-klasy, gdyż przegrali barażowy mecz. W tym rok klub dostał też zgodę na treningi na miejskim stadionie.

W 1933 roku drużynie z Tomaszowa udało się awansować do ligi okręgowej. Następny awans świętowali w 1939 roku, kiedy wywalczyli promocję do A-klasy. Zadebiutować w tych rozgrywkach mieli 3 września 1939 roku, jednak uniemożliwił to wybuch wojny. W czasie wojny Lechia rozgrywała mecze „w podziemiu”, choć groziła za to nawet kara śmierci. Po zakończeniu wojny, działacze i piłkarze, którzy przeżyli, zaczęli starania o reaktywowanie Lechii. Udało się to i dzięki wygraniu Pucharu Wojewody zostali ponownie zakwalifikowani do A-klasy. W sezonie 1945/1946 grali już w lidze wojewódzkiej.

W 1949 zmieniono nazwę na KS Spójnia. Dwa lata po tej zmianie klub wywalczył awans do II ligi. Na tym poziomie spędzili tylko jeden sezon, zajmując  9 miejsce spadli do ligi międzywojewódzkiej. To 9 miejsce jest jednak największym sukcesem w historii klubu. 2 lata później KS Spójnia połączyła się z KS Ogniowo i powstał nowy klub – Terenowe Koło Sportowe ZS Sparta- Lechia. W 1956 doszło do kolejnej fuzji, ZS Włókniarz połączył się z TKS ZS Sparta-Lechia, tworząc Robotniczy Klub Sportowy Lechia. Podczas, gdy seniorzy Lechii cały czas występowali w III lidze, duży sukces osiągnęli juniorzy. W 1957 po pokonaniu Polonii Warszawa i Odry Opole dotarli do półfinału Mistrzostw Polski. Tam musieli jednak uznać wyższość zwycięzcy rozgrywek – Lechii Gdańsk. Sukces juniorów przyczynił się do tego, że na mecze niepełnoletnich przychodziło więcej ludzi niż na mecze seniorów. W sezonie 1961/1962 I drużynie udało powrócić się do III ligi, z której w międzyczasie spadła. Potem drużyna zaczynała mieć co raz więcej problemów i w końcu znalazła się w B-klasie. W sezonie 1967/1968 awansowali do A-klasy, dzięki wycofaniu się jednej z drużyn. W sezonie 1977/1978 uzyskali natomiast promocję do klasy międzywojewódzkiej. Następny awans przypadł na rok 1983, kiedy Lechia wróciła do III ligi.

Tam nie potrafiła się jednak długo utrzymać i w 1991 roku Lechia spadła do ligi okręgowej. W 2004 roku wydawało się, że Lechia upadnie, jednak dzięki działaniom Krzysztofa Motyla i Jana Zaborowskiego klub przetrwał. Założyli oni w 2004 Klub Piłkarski RKS Lechia 1923, który przejął barwy i wszystkie tradycje klubu założonego w 1923 roku. Od tego momentu w Lechii istnieje już tylko jedna sekcja – piłki nożnej. Sytuacja w klubie poprawiła się od momentu, gdy sponsorem została firma Las Vegas Power Energy Drink. Dzięki pieniądzom otrzymywanym od tego producenta, Lechia mogła wzmocnić się kadrowo i w sezonie 2011/2012 wywalczyli awans do III ligi, w XXI wieku na tak wysokim poziomie jeszcze nie grali.  [opis na podstawie: kprkslechia.futbolowo.pl i tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl]

5 ostatnich meczów Lechii w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 1:1 z Unią Skierniewice (D)
  • 4:1 z Wissą Szczuczyn (W)
  • 1:3 z Legionovią Legionowo (W)
  • 0:3 z GKS-em Wikielec (W)
  • 3:0 z ŁKS-em Łódź (D)

O meczu:

Lechia jak na razie radzi sobie dobrze. Zespół, który raczej nie był typowany do walki o najwyższe cele, zajmuje po 8 kolejkach z 13 pkt na koncie. Patrząc na wyniki spotkań Lechii, widać, że zespół z Tomaszowa wygrywał do tej pory z zespołami z dołu tabeli. Znacznie gorzej tomaszowianie radzą sobie z górnej połowy tabeli. Z tego powodu Polonię trzeba uznać za mocnego faworyta sobotniego spotkania. Spore wyzwanie czeka jednak obrońców Polonii. Lechia w 8 spotkaniach zdobyła 14 bramek, lepszy wynik mają tylko 3 zespoły. Niemniej trzeba pamiętać, że nasz zespół w trzech ostatnich spotkaniach nie dał sobie strzelić nawet jednego gola. Poza tym nie można zapominać, że w tym sezonie III liga jest wyjątkowo nieprzewidywalna. Po meczu Lechii Tomaszów Mazowiecki z Unią Skierniewice w ostatniej kolejce, trener gości Piotr Kocęba przyznawał, że Lechia zdecydowanie zasługiwała na wygraną, ale jego opinii, w tym sezonie na prawdę wyjątkowo trudno zrozumieć te rozgrywki.  Drużyny w ciągu kilku dni potrafią zagrać na zupełnie innym poziomie niż wcześniej i właściwie nigdy nie wiadomo, kto będzie faworytem.

Jeżeli „Czarne Koszule” nie chcą jutro znów grać meczu na styku, konieczne będzie zdecydowane poprawienie gry ofensywnej. O ile na obronę nie możemy narzekać, o tyle w ataku w dwóch ostatnich spotkaniach poloniści wyglądali zaskakująca słabo. Nawet w meczu z Sokołem, w którym oglądaliśmy sporo akcji polonistów, bramkarz rywali właściwie nie miał nic do roboty. Jeszcze gorzej było w Kutnie, gdzie przez cały mecz udało się oddać zaledwie jeden celny strzał. Być może ofensywę rozrusza Marcin Pieńkowski. Wahadłowy w zeszły weekend z bardzo dobrej strony pokazał się w meczu Polonii II (2 gole) i wszyscy liczą, że debiut w pierwszej drużynie wypadnie podobnie. Do dyspozycji trenera powinien być nieobecny w Kutnie Krystian Pieczara.

Nie zagrają

  • Damian Mosiejko – kontuzja

Polonia II Warszawa

Polonia II złapała chyba wreszcie odpowiedni rytm. Licząc pucharowe spotkania, drugi zespół wygrał 5 meczów z rzędu. W sobotę o kolejną wygraną nie będzie jednak łatwo. Rywalem będzie Legionovia II Legionovia. Przeciwnik w tej chwili zajmuje 4 miejsce i ma 3 punkty przewagi, ale rozegrał jedno spotkanie więcej. Spotkanie zacznie się w sobotę o 15:00. Warto przyjść na Saharę. Obydwa zespoły oparte są o młodzież i będą starały się przede wszystkim grać w piłkę.

MKS Polonia Warszawa (seniorzy)

Bezpośrednio po meczu rezerw na Saharze zagrają seniorzy MKS-u. O 17:00 podejmą KS Blizne. Rywal zajmuje odległe 13 miejsce z 1 pkt. po 4 spotkaniach. To będzie dobra okazja na przełamanie po ligowej i pucharowej porażce.

MKS Polonia (kobiety)

W niedzielę pierwsze spotkanie polonistek na Saharze. O 14:00 polonistki zagrają z Gosirkami Piaseczno. Polonistki będą zdecydowanymi faworytkami. Rywali przegrały wszystkie swoje dotychczasowe spotkania.

Źródło: własne/90minut.pl/lechiatm.pl/kprkslechia.futbolowo.pl/tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz