Miasto wystosowało odpowiedź na pismo Spółki

Ratusz odpowiedział na pismo Spółki, o którym wspominaliśmy niedawno. Treść pisma skierowanego przez wiceprezydent m.st. Warszawy, Renatę Kaznowską, do Anny Wyganowskiej-Krzynówek opublikował ośrodek Kibice Razem. Treść poniżej: 

Odpowiadając na Państwa pismo z dnia 02.12.2019 r. uprzejmie wyjaśniam: rozmowy z klubem trwają nieprzerwanie od ponad 2 lat. W tym czasie miasto, oprócz tego. Ze rozmawiało, podejmowało także bardzo konkretne działania dla klubu:

  • umorzyło część należności,
  • obniżyło stawki czynszu,
  • przygotowało i przeprowadziło konkurs architektoniczny na zaprojektowanie kompleksowej modernizacji ośrodka,
  • zarezerwowało środki finansowe w Wieloletniej Prognozie Finansowej,
  • przygotowało szczegółowe analizy ekonomiczne realizacji zadania.

Klub zobowiązał się, że w tym samym czasie przygotuje i wdroży plan naprawczy oraz plan rozwoju klubu. W skierowanym do Państwa oświadczeniu z 22 października 2019 r. zostaliście poproszeni o przedstawienie:

  1. szczegółowego i realnego planu naprawy i rozwoju Polonii Warszawa S.A.;
  2. sprawozdania finansowego oraz opinii biegłego rewidenta z badania tego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności spółki:
  3. umowy ze sponsorem strategicznym zapewniającej finansowanie spółki na poziomie wystarczającym na pokrycie aktualnie zidentyfikowanych zobowiązań (m.in. wynagrodzenia i pochodne, korzystanie z obiektów, media itp.);
  4. dowodu na spłatę aktualnego zadłużenia wobec m.st. Warszaw)’, które (wg stanu na dzień 16 października br.) wynosi 718 372,44 zł;
  5. założeń biznesowych spółki, uwzględniających i urealniających spłatę kwoty 386 919.00 zł, stanowiącej wartość zadłużenia rozłożonego w roku 2018 na raty, którego termin spłaty przypada w czerwcu 2020 r.

2 grudnia 2019 r. złożyliście Państwo do siedziby Urzędu m.st. Warszawy swoją odpowiedź na w/w wystąpienie oraz wniosek o możliwość zorganizowania spotkania i wydłużenie termin na złożenie dokumentów. Natomiast nie przedłożyliście Państwo żadnego z dokumentów oczekiwanych przez m.st. Warszawa. Podkreślmy to wyraźnie – nic został spełniony nawet jeden z wyżej przedstawionych punktów.

W tej sytuacji, prowadzenie kolejnych rozmów – bez solidnych podstaw oraz wbrew wcześniej zgłoszonym postulatom – staje się bezprzedmiotowe. Nie mogę przystać na Państwa propozycję „spotkania w celu omówienia dogłębnie wszystkich spraw”. Nie wynika to z mojej do Państwa niechęci czy braku szacunku. Wręcz przeciwnie, nasze partnerskie podejście do Państwa organizacji, szacunek do tradycji, historii i dokonań determinuje moją postawę domagania się od Państwa wywiązania się z postawionych przez m.st. Warszawa oczekiwań albo jednoznacznego oświadczenia o odmowie ich wykonania. Nie ma już drogi pośredniej i miejsca na półśrodki i pozorowanie działań.

Mając powyższe na uwadze, kierując się najlepszym interesem m.st. Warszawy, uprzejmie informuję, iż podjęłam decyzję o zleceniu podległym mi pracownikom przygotowania wszelkich dokumentów niezbędnych do formalnego i faktycznego wycofania się m.st. Warszawy z rozpoczętego projektu modernizacji kompleksu sportowego zlokalizowanego przy ul. Konwiktorskiej 6. Przedłożę stosowne wnioski Prezydentowi m.st. Warszawy, a następnie pod obrady Rady m.st. Warszawy, w celu rezygnacji z zadania inwestycyjnego. Zgodnie z obowiązującymi regulaminami – przedkładanie spraw o takim charakterze wymaga zachowania nie tylko właściwych form, ale przede wszystkim odpowiedniego terminu, a to oznacza, że Rada Miasta wniosek procedować będzie najpewniej w ramach zmian budżetu w marcu 2020 r.

Przedstawione przez Państwa oświadczenie zawiera jeden element, który pozostawia cień nadziei, że proces odstąpienia od modernizacji ośrodka zostanie przerwany. Biorąc pod uwagę, że poszczególne punkty opisujące zdarzenia istotne z punktu widzenia naszych wymagań oraz projektu modernizacji zostały ściśle wskazane w przedmiotowym oświadczeniu (koniec 2019 r, 8 lub 9 stycznia oraz koniec stycznia 2020 r.) i mogą zostać zrealizowane przed formalnym złożeniem przeze mnie w/w wniosków – istnieje realna możliwość przywrócenia wspólnej realizacji inwestycji. Niemniej jednak, proszę nic traktować niniejszego wskazania jako zgody na przesunięcie terminu wypełnienia określonych zobowiązań. Termin ten został przekroczony, a zadania nic zostały wykonane. Konsekwencją takiego stanu faktycznego jest wszczęcie przeze mnie wyżej określonej procedur). Jeżeli w podanych przez Państwa terminach zmaterializują się opisywane zdarzenia (np. zawarcie umowy z partnerem strategicznym, spłata aktualnego zadłużenia wobec m.st. Warszawy), będziemy mogli powrócić do rozmów oraz zgodnie z Państwa wnioskiem „omówić dogłębnie wszystkie sprawy”.

Na zakończenie chciałabym podkreślić jedną bardzo ważną okoliczność, która umyka podczas analizowania szczegółów związanych m.in. z kondycją Państwa spółki. Od samego początku, a więc od momentu konstruowania z Państwa udziałem wytycznych dla przygotowywanej modernizacji kompleksu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6. przyjęte zostało założenie, że rozpoczynamy projekt komplementarny, wzajemnie się uzupełniający, stanowiący jedną spójną całość. Modernizacja miała nie polegać na budowie samego stadionu, hali czy też budynku uzupełniającego dwa poprzednie – ale zakładać powstanie Młodzieżowego Centrum Sportu, w którym wzajemnie przenikają się funkcje i możliwości przedstawionych obiektów, a realizowane za ich pomocą przez podmioty publiczne i prywatne zadania będą nakierowane na jeden wspólny cel. Dlatego tak ważne dla nas jest to, aby każdy z uczestników i istotnych interesariuszy projektu a takim niewątpliwie jest Polonia Warszawa S.A. – wywiązywał się ze swoich zobowiązań oraz był solidnym elementem całego montażu. Sprawna, transparentna i stabilna działalność Państwa Organizacji jest jednym z filarów całego przedsięwzięcia. Bez takiej pewności, dalsza realizacja przyjętej idei zostaje pozbawiona sensu i znaczenia. Wszystkie nasze działania, a następnie wytworzone dokumentacje o charakterze urbanistycznym, projektowym (np. przyjęta w konkursie koncepcja architektoniczna) – a nawet modele realizacji i finansowania całego przedsięwzięcia uwzględniające cały cykl życia projektu – zostały oparte właśnie na takim schemacie. Zważywszy na to, że każdy z elementów projektu, tj. infrastruktura (stadion, hala, budynek, parkingi), jego uczestnicy i interesariusze (młodzież, dzieci, miasto, kluby, organizacje społeczne) oraz programy sportowe i społeczne są ze sobą wzajemnie powiązane oraz od siebie ściśle zależne – realizacja przedsięwzięcia bez uwzględnienia któregokolwiek z nich jest na tym etapie niemożliwa.

Dlatego też zła kondycja Państwa Spółki będącej jednym z filarów projektu, a także brak wzajemnego zaufania między partnerami, wynikający z niewywiązywania się przez jednego z nich ze swoich zobowiązań – co stanowi z kolei warunek niezbędny dla powodzenia całego przedsięwzięcia – pociąga za sobą konieczność zaniechania realizacji rozpoczętego zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji kompleksu sportowego Konwiktorska 6 na uzgodnionych warunkach uwzględniających m.in. wykonaną koncepcję architektoniczną oraz modele montażu finansowego.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

Dodaj komentarz