Zapowiedź: Pelikan Łowicz – Polonia Warszawa

Po czterech porażkach z rzędu sytuacja Polonii w tabeli jest fatalna. Nasz zespół zajmuje 15 miejsce i ma tylko 1 pkt przewagi nad oficjalną strefą spadkową, bo w ostatniej kolejce swój mecz wygrała Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Zespół spod Warszawy w najbliższej kolejce gra u siebie z KS-em Wasilków, więc jeśli Polonia chce utrzymać się na powierzchni, w Łowiczu musi wygrać. To jednak Pelikan będzie zdecydowanym faworytem.

Historia:

Klub z Łowicza został założony w kwietniu 1945 roku. Drużynę stworzyli zawodnicy kilku łowickich konspiracyjnych klubów (Olimpia, Bzura), które działały „w podziemiu” podczas II wojny światowej. Najbardziej znanym wychowankiem tego klubu jest Maciej Rybus – reprezentant Polski, wszyscy kibice Polonii na pewno znają też innego zawodnika, który przygodę z piłką zaczynał w Pelikanie – Przemysława Płachetę. Drużyna z Łowicza po raz pierwszy awansowała do III ligi w sezonie 1990/1991 (wówczas było to trzeci poziom rozgrywek). Historyczny sukces klub osiągnął w sezonie 2006/2007, kiedy awansował do II ligi (wówczas był to drugi poziom rozgrywek). Na tym poziomie Pelikan utrzymał się jednak tylko jeden sezon.

Bartosz Wiśniewski

Transfery:

PrzyszliMaciej Humerski (bramkarz, z Widzewa Łódź (II liga), 0 m.), Damian Warchoł (pomocnik, z Unii Skierniewice (III liga), 29 m. i 13 b.), Maciej Wyszogrodzki (pomocnik, z Unii Skierniewice (III liga), 32 m. i 4 b.), Dominik Głowiński (pomocnik, z Sokoła Aleksandrów Łódzki (III liga), 24 m. i 5 b.), Filip Kowalczyk (pomocnik, z Legionovii Legionowo (II liga, beniaminek), 15 m. i 2 b.), Patryk Pomianowski (pomocnik, z Unii Skierniewice (III liga), 34 m.), Wojciech Mazurowski (obrońca, z Kasztelana Sierpc (IV liga)), Kamil Woźniak (M) (obrońca, z Siarki Tarnobrzeg (III liga, spadkowicz), 27 m.),  Krystian Białas (M) (napastnik, z Elany Toruń (CLJ)), Jan Sejdak (pomocnik, z Widzewa II Łódź (liga okręgowa)), Mikołaj Pietrzak (bramkarz, z juniorów Pelikana)

OdeszliMichał Adamczyk (pomocnik, zakończenie kariery, 31 m. i 5 b.), Mateusz Wlazłowski (bramkarz, do Warty Sieradz (IV liga), 20 m.), Bartosz Broniarek (obrońca, do Pogoni Grodzisk Mazowiecki (III liga), 26 m. i 1 b.), Michał Wrzesiński (pomocnik, do Unii Skierniewice (III liga), wiosną 16 m. i 2 b.), Sebastian Czapa (pomocnik, do Błonianki Błonie (IV liga), 30 m. i 2 b.), Robert Kowalczyk (napastnik, 10 m. i 3 b. wiosną)

5 ostatnich meczów Pelikana w lidze (najwyżej ostatni mecz):

  • 1:0 z Bronią Radom (W)
  • 2:3 z RKS-em Radomsko (D)
  • 1:4 z Sokołem Ostróda (W)
  • 4:1 z Concordią Elbląg (D)
  • 1:2 z Unią Skierniewice (W)

O meczu:

Pelikan zakończył minione rozgrywki na 9 miejscu w tabeli, co należy uznać za dobry wynik, ze względu na niewielki budżet w tamtym sezonie. W marcu jednak pracę zakończył  znany z Polonii  Łukasz Chmielewski, który nie porozumiał się w sprawie nowego kontraktu. Zeszły sezon był dla Pelikana ważny, bo udało się  poprawić kwestie organizacyjne, co pozwoliło latem na solidne wzmocnienia. Do Pelikana dołączyło trzech, wyróżniających się, zawodników Unii Skierniewice, czy Domink Głowniński – podstawowy piłkarz Sokoła Aleksandrów Łódzki. To kazało Pelikan typować jako jedną z tych drużyn, która może utrudnić Sokołowi Ostróda marsz do II ligi. Po 5 kolejkach było przyzwoicie. Drużyna z Łowicza z 10 punktami zajmowała 4 miejsce. Następne 7 spotkań przyniosło już tylko 7 pkt. W efekcie łowiczanie plasują się obecnie na 7 miejscu. W ostatniej kolejce rywal przełamał się po 2 porażkach z rzędu. Rywal imponuje przede wszystkim grą w ofensywie. W 12 kolejkach Pelikan zdobył 26 bramek, więcej strzela tylko lider z Ostródy. Szczególną uwagę zwrócić trzeba na nowego zawodnika – Dominka Warchoła. Ma na koncie 12 trafień, o 2 więcej od Polonii, dzięki czemu jest najlepszym strzelcem ligi. Szwankuje jednak gra w obronie. 20 straconych goli to wynik gorszy nawet od Polonii. Tym co może też pocieszać, to słaba forma Pelikana w Łowiczu. W tym sezonie w 5 spotkaniach u siebie, rywal wygrał tylko raz, 2 razy zremisował i 2 razy przegrał, a bilans bramkowy wynosi 10-10. Aby to wykorzystać, Polonia musi jednak zagrać zdecydowanie lepiej niż w ostatnich meczach. Jeśli forma naszego zespołu gwałtownie nie pójdzie w górę, będziemy zapewne świadkami 5 porażki z rzędu. W zeszłym sezonie Polonia wygrała na wyjeździe 4:1 z Pelikanem. Może i tym razem Łowicz okaże się szczęśliwy.

Nie zagrają: Eryk Rakowski (4 ŻK)

Sędzia: Karol Rudziński (Olsztyn) – do tej pory nie sędziował meczu Polonii


Polonia II: Po wygranej nad Wisłą Jabłonną Polonia awansowała na 11 miejsce i ma 6 pkt. przewagi nad strefą spadkową. Utrzymać tę pozycję w najbliższej kolejce będzie bardzo ciężko. Polonia gra na wyjeździe z Legionovią II. Rywal zajmuje 2 miejsce, po 10 meczach ma 24 pkt, o 14 pkt. więcej od naszej drużyny. Na własnym boisku rezerwy Legionovii odniosły na razie same zwycięstwa. Początek w niedzielę o 11:00.

MKS Polonia: Po 5 rozegranych meczach Polonia jest trzecia i traci 4 pkt. do GKP Targówek (2 mecze więcej) i 6 pkt. do Kamionka (3 mecze rozegrane więcej). W najbliższej kolejce Polonia zagra dopiero w czwartek 24 października. Wówczas nasz zespół podejmie na bocznym boisku AON Rembertów. Przeciwnik zajmuje 5 miejsce, ma 1 pkt mniej i 3 spotkania mniej rozegrane.

Author: muchomor

Dodaj komentarz