Zapowiedź: Polonia Warszawa – Unia Skierniewice

Po ponad miesiącu przerwy do gry wraca III liga. W pierwszej kolejce zrewolucjonizowana Polonia zagra z Unią Skierniewice – rewelacją minionego sezonu, który ówczesny beniaminek zakończył na 4 miejscu. Lato w Unii jednak też nie było spokojne. Z klubu odeszło kilku ważnych zawodników.

Historia:

Początki zorganizowanej piłki w Skierniewicach datowane są na lata 30 XX wieku. Wówczas założono Vis Skierniewice. Jego działalność zakończona została jednak podczas II wojny światowej, wskutek licznych aresztowań w 1943 r. Pierwszym klubem założonym po wojnie była Organizacja Młodzieżowa Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, która jednak ze względu na komunistyczne powiązania nie była szanowana w mieście. W opozycji do niej w kwietniu 1945 r. założona została Unia, której trzon stanowi byli piłkarze VIsu, a także kilku zawodników OMTUR-u. Pierwszy mecz nowo-powstałego klubu (jeszcze bez oficjalnej nazwy) został rozegrany w tym samym miesiącu – z drużyną złożoną z żołnierzy radzieckich, którzy stacjonowali w Nieborowie. Skierniewiczanie wygrali 4:1. Krótko po tym spotkaniu postanowiono oficjalnie zespół nazwać Unią, co miało podkreślać zjednoczenie wszystkich zawodników, niezależnie od wcześniejszych przynależności klubowej, po trudnym wojennym okresie. W czerwcu 1945 r. zespół został zarejestrowany jako Klub Sportowy przy Związku Zawodowym Kolejarzy Unia Skierniewice. Unia w swojej historii nie ma większych sukcesów, klub grał głównie w rozgrywkach regionalnych. Lepszy okres przypadł na lata 80, gdy przez sześć sezonów z rzędu skierniewicka drużyna grała na trzecim poziomie rozgrywek. Wrócić do dawnej III ligi udało się w 2001 r., na tym poziomie klub występował aż do rundy wiosennej sezonu 2006/2007. Tuż przed nią Unia wycofała się z rozgrywek, sezon dokończyły tylko rezerwy, które wywalczyły awans do IV ligi. W następnym sezonie miejsce drugiej drużyny zajął SAS VIS 2007 Skierniewice, który nie utrzymał się na 4 poziomie rozgrywek i spadł do nowej IV ligi. Sezon 2010/2011 przyniósł kolejny spadek, a następny sezon był ostatnim sezonem klubu w tym kształcie. W sezonie 2012/2013 osoby związane z Unią postanowiły reaktywować zespół pod nazwą UMKS Unia Skierniewice, zaczynając od B-klasy. Ten ruch wyszedł klubowi na dobre, pierwsze trzy sezony przyniosły trzy awanse, tylko trochę dłużej trwała walka o dostanie się do III ligi – dwa sezony.

Pisząc o historii Unii, nie sposób nie wspomnieć o Andrzeju Zelenayu (26.07.1927-03.10.2011). Najlepszy strzelec w historii Polonii, który przez 12 sezonów w latach 1950-1961 strzelił 103 bramki, po II wojnie zamieszkał w Skierniewicach. Uczęszczał tam do liceum, a swoją piłkarską przygodę zaczynał właśnie w Unii. Stamtąd trafił do Polonii przy okazji przenosin do Warszawy na studia. Z „Czarnymi Koszulami” wygrał Puchar Polski w 1952 r. Na cześć jego pamięci Unia co roku organizuje w Andrzejki memoriał imienia Andrzeja Zelenaya.

Maciej Wilanowski

Letnie przygotowania:

PrzyszliMichał Wrzesiński (pomocnik, z Pelikana Łowicz (III liga), wiosną 16 m. i 2 b.), Rafał Parobczyk (pomocnik, z Victorii Sulejówek (IV liga, spadkowicz), 31 m. i 6 b.), Bartosz Bujalski (pomocnik, z RKS Radomsko (III liga, beniaminek)), Dawid Przezak (napastnik, z Warty Sieradz (IV liga)), Łukasz Uthke – Nowak (M) (obrońca, z Victorii Sulejówek (IV liga, spadkowicz), 6 m.), Jakub Górski (M) (obrońca, z Hutnika Warszawa (IV liga), 12 m. wiosną), Marcin Pieńkowski (pomocnik, z Widzewa Łódź (II liga), 6 m.)

Odeszli: Damian Warchoł (pomocnik, do Pelikana Łowicz (III liga), 29 m. i 13 b.), Maciej Wyszogrodzki (pomocnik, do Pelikana Łowicz (III liga), 32 m. i 4 b.), Patryk Pomianowski (pomocnik, do Pelikana Łowicz (III liga), 34 m.), Tomasz Kolus (pomocnik, do Gryfa Wejherowo (II liga), 31 m. i 5 b.), Adrian Pęgowski (obrońca, 20 m.), Marek Dąbrowski (pomocnik, 21 m.), Artur Melon (bramkarz, 17 m.)

Sparingi: 0:3 z Pelikanem Łowicz (III liga), 1:2 z Błonianką Błonie (IV liga), 3:4 z Pogonią Grodzisk Mazowiecki (III liga), 1:2 z Wartą Sieradz (IV liga)

O meczu:

Zeszły sezon dla Unii był bardzo udany. Klub jako beniaminek bez skrupułów przywitał się z III ligą i w efekcie zakończył rozgrywki na wysokiej 4 pozycji, tracąc tylko oczko do trzeciej Lechii. Do tego doszła wygrana w Wojewódzkim Pucharze Polski. W trakcie sezonu Unia potrafiła dwa razy pokonać zwycięzcę rozgrywek – Legionovię, czy wygrać na wyjeździe 3:0 z drugim Sokołem Aleksandrów Łódzki. Skierniewiczanie na własnym boisku zdołali także pokonać nasz zespół. Po tak udanym debiucie w III lidze, można było zastanawiać się, czy Unia w następnym sezonie będzie w stanie powalczyć o II ligę. Latem, niespodziewanie nawet dla samego trenera, skierniewicki klub został jednak mocno osłabiony. Duży udział miał w tym Pelikan Łowicz, który pozyskał trzech ważnych zawodników Unii. Oprócz tego z klubu odeszło jeszcze czterech, regularnie grających piłkarzy. Na ich miejsce przyszło siedmiu nowych graczy. Nie są to jednak spektakularne wzmocnienia. Być może trener Rafał Smalec mądrze wkomponuje w ich zespół, ale jak sam przyznaje, do tego potrzeba czasu. Jeszcze gorzej wygląda jednak sytuacja naszego zespołu. Z klubu odeszło 6 kluczowych zawodników. Na ich miejsce przyszło 5 piłkarzy, ale trudno spodziewać się, by z miejsca grali na podobnym poziomie. Dużym zmartwieniem naszego trenera jest też bardzo wąski skład. Wyłączając trzech bramkarzy i dwóch kontuzjowanych graczy, Krzysztofowi Chrobakowi do dyspozycji pozostaje zaledwie 14 zawodników. Trener nadal nie ma komfortu w obsadzie środka obrony, a jedynym napastnikiem pozostaje właściwie Krystian Pieczara. Jak zwykle w przypadku pierwszej kolejki, zwłaszcza przy dwóch tak zmienionych zespołach, trudno przewidywać losy spotkania, ale wydaje się, że Polonia nie jest bez szans. Przeciwnik też ma swoje problemy, więc można mieć nadzieję, że nasza drużyna to wykorzysta i w dobrym stylu przywita się z kibicami.

Nie zagrają:

  • Polonia: Maciej Wilanowski (kontuzja), Grzegorz Wojdyga (kontuzja)
  • Unia: Konrad Niedzielski (kontuzja; pomocnik, 28 m. i 7 b.), Krzysztof Wojciechowski (kontuzja; obrońca, 17 m. i 1 b.)

Sędzia: Paweł Kostko (Białystok) – sędziował w zeszłym sezonie 2 spotkania Unii – 0:3 z Sokołem Ostróda (1 ŻK dla zawodnika Sokoła) i 2:0 z Mazurem Ełk (1 ŻK dla zawodnika Unii i 2 dla piłkarzy Mazura)

Źródło: własne/ 90minut.pl/ uniaskierniewice.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz