Konferencja ws. stadionu

W rozwinięciu link do transmisji z konferencji, na której ogłoszony zostanie zwycięzca w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania Ośrodka Polonii.

Zwycięzcą została pracownia JSK Architekci Sp. z o.o. z Warszawy. Architekt Miasta, Marlena Happach przekazała uzasadnienie wyboru tej pracy: –  Zwycięski projekt cechuje spójność prostota i kompletność. Autorom projektu udało się wytworzyć prawidłowe relacje urbanistyczne i architektoniczne, zarówno ze stroną parkową, jak i miejską. Architektura i konstrukcja tworzą zintegrowaną całość, umiejętnie oddającą sportowy charakter zespołu. Zastosowane rozwiązania funkcjonalne zapewnią zarówno profesjonalnym zawodnikom klubu, jak i amatorom, pracownikom, a także kibicom możliwość wygodnego korzystania z tego kompleksu. Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron, uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elementy budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej ramy. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji, bardzo pasuje do charakteru Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle, kubatura jest domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja, a większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian przysłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granicę terenu sportowego i parkowego zieleń. Zadaszenie opiera się na ażurowej konstrukcji, a nowe bryły nie stykają się bezpośrednio z obiektem historycznym, co pozwoliło na uzyskanie przestrzennego dystansu i podkreśliło rangę zastanego kontekstu. Zlokalizowanie funkcji klubowych, administracyjnych, ekspozycyjnych w bryle stadionu od ulicy Konwiktorskiej pozwoliło na wytworzenie żywej, miejskiej pierzei. Do uzasadnienia dodała także fragment opisu pracy konkursowej: – Homogeniczność materiałowa obiektów, analogie w rozwiązaniach fasad, ekspozycja historii miejsca, właściwa oprawa budynku historycznego, lokalizacja funkcji miastotwórczych od strony ulicy Konwiktorskiej, integracja z Parkiem Traugutta, wydzielona strefa parkowania dla zawodników na poziomie -1, ekspozycja fontanny, plac miejski i otwartość – wszystkie te elementy mają za zadanie stworzyć ośrodek Polonii Warszawa na nowo, jako rozpoznawalne i uczęszczane miejsce na mapie Warszawy.

Jurorzy podkreślili także, że: – Praca nam się bardzo podobała, tym niemniej podczas realizacji dokumentacji chcielibyśmy, aby wprowadzili Państwo większą ilość zieleni w aranżacjach przestrzeni publicznych, szczególnie od ulicy Bonifraterskiej, aby Państwo rozważyli zmniejszenie nasunięcia dachu stadionu od strony zachodniej nad zabytkowy budynek, zastosowali rozwiązania regulujące przezierność dolnej partii północnej i fasady hali sportowej, żeby nie rozpraszać sportowców w czasie gry oraz żeby uzupełnili Państwo program zaplecza sportowego w hali sportowej, dla umożliwienia jednoczesnej obsługi czterech drużyn w trakcie rozgrywania turniejów.

Tuż za projektem JSK uplasowały się prace Open Architekci i Jems Architekci.

Źródło: własne / Historycy Dumy Stolicy

Author: muchomor

Dodaj komentarz