Portal Interia.pl zapytał ministra sportu i turystyki Witold Bańka o głośny apel posła Marka Jakubiaka dotyczący wsparcia ministerstwa dla warszawskiej Polonii. Minister stwierdził, że raczej nie będzie w stanie pomóc „Czarnym Koszulom”. 

Bańka zarzucił Jakubiakowi brak wiedzy i to, że ministerstwo sportu i turystyki nie zajmuje się pomaganiem klubom sportowym. – Nie bardzo wiem, co poseł Marek Jakubiak chce i o jakiego rodzaju pomoc chodzi w zakresie Polonii Warszawa. Ministerstwo nie zajmuje się pomocą poszczególnym klubom sportowym, bo to nie nasze zadanie – powiedział Interii minister.

Obecnie jedyną formą pomocy, którą świadczy MSiT jest program „klub”. Czym jest ten program?

Rządowy Program klub to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich  klubów sportowych. Dofinansowanie może pozyskać każdy klub działający przez co najmniej 3 lata w formie stowarzyszenia i prowadzący szkolenie sportowe, które skierowane jest do dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Kwota dofinansowania wynosi:

  • 10 tys. zł dla klubów jednosekcyjnych,
  • 15 tys. zł dla klubów wielosekcyjnych.

Środki z dofinansowania można przeznaczać na:

  • wynagrodzenie szkoleniowców prowadzących zajęcia sportowe,
  • organizację obozów sportowych,
  • zakup sprzętu sportowego.

Pierwsza edycja Programu ruszyła w 2016 roku. Na jego realizację przeznaczono kwotę 24 mln zł. Pozwoliło to wesprzeć 2151 klubów sportowych ze wszystkich województw. W roku 2017 kwota na realizację programu wzrosła do ponad 37 mln zł, co pozwoliło na dofinansowanie działalności 3 352 klubów sportowych z terenu całej Polski. W roku ubiegłym natomiast na realizację Rządowego Programu klub przeznaczono 40 mln zł i wsparto aż 3 616 klubów z całej Polski.

Minister zwrócił uwagę, że finansują kadry narodowe. Oprócz programu „klub”, z którego pochodzą małe granty dla małych i średnich klubów sportowych na dzieci i młodzież, my nie finansujemy klubów o charakterze komercyjnym, prywatnym lub miejskim – powiedział i stwierdził, że nie bardzo wie o jaką pomoc prosi poseł Jakubiak. Bańka jest otwarty na rozmowę z politykiem.

 

Wczoraj na twitterze swoje niezadowolenie w sprawie dystrybucji środków wyraził Łukasz Tusiński, członek rady nadzorczej klubu i szef kobiecej koszykówki. Zarzut polegał na kryterium organizacyjnym klubów objętych programem, tj. stowarzyszeń. Dodany tylko za Tusińskim, że Polonia: Od lat zadaje te pytanie, ale cały czas forsuje się formy stowarzyszeń. Liczymy, że walka kiedyś przyniesie pożądany skutek dla „Czarnych Koszul”!

Źródło: własne / Interia / Ministerstwo Sportu i Turystyki