Miasto ogłosiło konkurs na stadion!

Dziś na stadionie Polonii odbyła się konferencja prasowa dotycząca stadionu. W rozwinięciu niusa znajdziecie sporo miłych informacji, które zdecydowanie dają nadzieję na to, że wkrótce będziemy oglądać spotkania na nowoczesnym obiekcie.  

Konferencję rozpoczęła wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska, która opowiedziała o historii rozmów dotyczących modernizacji stadionu. Po wyczerpujących i długich rozmowach urzędników, architektów ze środowiskiem polonijnym ustalono wstępne warunki konkursowe. Nowy stadion ma mieć powierzchnię 15 500 miejsc. Dodatkowo w ramach inwestycji powstaną także:

 • hala sportowa na 1150 miejsc,
 • budynek wsparcia sportowego
 • parkingi podziemne.

Rozstrzygnięciem konkursu zajmie się sąd konkursowy, który zostanie sformowany z przedstawicieli architektury, środowiska polonijnego i urzędników miejskich. Pani Kaznowska podkreśliła, że najpierw powstanie stadion, a w następnej kolejności budynki, parkingi i zagospodarowany zostanie teren przed obiektem.

Następnie głos zabrał przewodniczący rady m.st. Warszawy i szef komisji sportu Paweł Lech. Lech wyraził nadzieję, że dzięki nowemu obiektowi Polonia wróci do Ekstraklasy i znów zagra w europejskich pucharach. Przewodniczący stwierdził, że na stadion przeznaczone będzie ponad 150 mln. zł (kwota tylko za obiekt – cała inwestycja to 400 mln. zł). Lech liczy również, że inwestycja zostanie szybko zrealizowana.

Nasz przedstawiciel w sądzie konkursowym Łukasz Tusiński stwierdził, że teren przy Konwiktorskiej wielokrotnie udowadniał, że potrafi wychowywać młody narybek. Młodzieżowe Centrum Sportu nadal będzie skupiać się na misji inspirowania sportem.

Marlena Happach, architekt m.st. Warszawy, podała skład sądu konkursowego:

 • Wojciech Grabianowski – Architekt – Przewodniczący Sądu,
 • Marlena Happach – Architekt Miasta, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego – Zastępca Przewodniczącego Sądu,
 • Andrzej Bulanda – Architekt – Sędzia Konkursowy SARP Sędzia,
 • Mariusz Czaja – Delegat Polonia Warszawa – Sędzia,
 • Marcin Chruśliński – Architekt – Sędzia referent,
 • Piet Eckert – Architekt – Sędzia,
 • Konrad Grabowiecki – Architekt – Sędzia Konkursowy SARP Sędzia,
 • Renata Kaznowska – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy – Sędzia,
 • Michał Krasucki – Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków – Sędzia,
 • Paweł Lech – Rada m.st. Warszawy – Sędzia,
 • Janusz Samel – Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji – Sędzia,
 • Stefan Słupczyński – Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa – Sędzia,
 • Łukasz Tusiński – Delegat Polonia Warszawa – Sędzia,
 • Wojciech Wagner – Zastępca Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego – Sędzia.

Składanie wniosków konkursowych ma odbywać się do 21 grudnia 2018 r., natomiast składanie prac konkursowych do 25 kwietnia 2019 r.

Na koniec głos zabrał Jerzy Piekarzewski. Honorowy prezes Polonii podkreślił rolę polonistów w walkach podczas Powstania Warszawskiego. Prezes zwrócił także, że czeka na to, aż tymczasowe baraki zostaną zastąpione nowoczesną infrastrukturą.

Zapis konferencji poniżej:

Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie Biura Architektury – link.

Źródło: własne / fan page Renaty Kaznowskiej

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

8 thoughts on “Miasto ogłosiło konkurs na stadion!

 1. W koncu po tylu latach mam nadzieje ze jusz niebedzie odwrotu…
  Martwi mnie tylko jedna zecz …centrum sportu z jednym boiskiem
  do treningu….jezeli chca wydac 400 mil to moze by wlaczyc tereny
  Varsovi lub czesc parku ….zeby bylo tak jak u zielonych 4 boiska trenigowe
  Zeby mogly powstac nowe druzyny i mialy na czym trenowac…bo troche smiesznie
  To bedzie brzmialo centrum sportu dla mlodziezy z jedym boiskiem do treningu…..
  No ale to tylko pobozne zyczenie ….po tych wszystkich latach jak Polonia byla traktowana
  w koncu jest swiatlo w tunelu i obysmy jak najszybciej sie doczekali pieknego obiektu…

  1. Było mówione wielokrotnie że tutaj nie ma miejsca na boiska treningowe… jakbyś miał chociaż trochę wyobraźni przestrzennej i sobie odpalił mapę googlowską to byś to wiedział. Nikt ci nie pozwoli zaorać parku ani przejąć obiektów innego klubu.

 2. Panowie alez ja doskonale znam te tereny …project ufundowany pszez jednego z kibicow poloni pokazal project ze stadionem na 20 tys i z dwoma boiskami treningowymi….to jest tylko dobra wola nic wiecej …mozna pod jedym boiskiem zamiast parkigow wstawic bosko i to by bylo numer 3…..niemowie tu o pieciu pietrach pod ziemia jak chcial Engiel ale jeden poziom to zaden szczyt techniki i tez niewiadomo jakie koszty …a boisko pszez cala zime by moglo byc pszydatne…wkoncu to centrum sporu a nie parkingi dla starowki..choc parkingi tez by sie pszydaly ale to mozna rozdzielic czesc pod ziemia pszeznaczyc na parkingi czesc na boisko…
  Fact ze pewnie pszesadzilem z tym parkiem i polaczeniem projectu z terenami Varsowi ale to dlatego ze mieszkam zbyt dlugo na zachodzie a tutaj takie zeczy to normalka ..niemialem na mysli calego parku ale jak by brakowalo 5 metrow…..i niemialem na mysli zagarniecie terenow Varsowi tylko na polaczeniu sil i na zrobienie czegos pozytecznego dla mlodzierzy a pszy Poloni i Varsowia by skozystala pszecierz dialacze Varsowi zdaja sobie sprawe ze nigdy Polonia niezostana ale pszy Poloni moga wiecej osignac…. zdaje sobie sprawe ze w Polsce pszepisy ,konserwatorzy zabytkow itp itd to inna bajka wiec tu napewno macie racje ..zapewne za 50 lat moze tok myslenia i pszepisy pszesuna sie troche na zachonia strone ale to jesze nie dzis…a szkoda.
  Najwaniejsze ze cos w koncu sie zaczyna dziac i wszystkie gwiazdy na niebie wskazuja ze niedlugo Polonia powinna sie odrodzic.

 3. Bardzo istotne jest to c napisał Kamyk – powiązanie Cetrum sportu z terenem Varsovii. Nie może być tylko jedno boisko treningowe. Stworzyć projekt Polonia -Varsovia. Czy nasz Prezes się tam pofatygował ? Oczywiście rozmowa nie powinna być z pozycji silniejszego (złe słowo ale). Zyskamy i my i oni.

 4. wiadomość wielce budująca że tak powiem, ciekawy jestem pomysłowości projektantów oraz tego jakie studia podejmą się próby wizualizacji wkomponowania tych paru obiektów w to miejsce.
  teraz czeka as pięć sześć miechów czekania na pomysły potem jakiś czas wyboru zwycięzcy plany, konkursy na wykonawce itd., oby sportowo i finansowo (i społecznościowo) ten wczorajszy kopniak nam wystarczył za rozpęd ku przyszłości.

 5. Cztery miesiące na:

  „(…) Przedmiot konkursu.

  Konkurs polega na wykonaniu koncepcji architektonicznej i urbanistycznej modernizacji kompleksu sportowego „Polonia” przy ulicy Konwiktorskiej 6, a w szczególności:

  1. Koncepcji urbanistycznej całości założenia,
  2. Koncepcji architektonicznej stadionu piłkarskiego IV kategorii dla 15,5 tys. widzów,
  3. Koncepcji wielofunkcyjnej hali sportowej z garażem podziemnym,
  4. Koncepcja budynku Centrum Wsparcia Sportu z garażem podziemnym.
  5. Koncepcja placu przed wejściem głównym z garażem podziemnym. (…)”

  Ten „konkurs” to fikcja.

Dodaj komentarz