Polonijna wizualizacja, która trafi do Miasta

Po dzisiejszej informacji z Miasta postanowiliśmy pokazać Wam wizualizację, którą reprezentacja Polonii złoży do ratusza. Poniżej komunikat Enigmy. 

Nie zamierzamy zwlekać z reakcją na sygnały ze strony Miasta, że obecnie nie da się stworzyć większego stadionu dla Polonii niż obiekt o pojemności 12 tys. miejsc, dlatego jeszcze dzisiaj chcieliśmy opublikować nasze stanowisko w tej sprawie.

W związku z tym, że obawialiśmy się kolejnego uderzenia w najstarszy, grający klub piłkarski Warszawy, uznaliśmy za stosowne zamówić na własną rękę stworzenie wstępnej koncepcji architektonicznej dla naszego klubu, którą z własnych pieniędzy opłacił jeden z naszych kibiców.

Koncepcja programowo-przestrzenna została opracowana przez doświadczonego przy realizacji takich obiektów architekta i oczywiście przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów. Wynika z niej jednoznacznie, że proponowane nam 12 tys miejsc to stanowczo za mało w stosunku do tego ile może pomieścić obiekt usytuowany na danej działce – prezentowana koncepcja umożliwia stworzenie 19 354 miejsc siedzących.

Kolejnym absurdalnym pomysłem jest propozycja stworzenia stadionu dla Polonii bez lóż VIP – byłby to prawdopodobnie jedyny taki obiekt w Polsce, zrealizowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wszystkie nowowybudowane w dużych miastach w Polsce stadiony posiadają loże VIP (bez względu na poziom rozgrywkowy na jakim aktualnie występują). Brak lóż VIP’owskich znacznie ogranicza możliwości rozwoju klubu, zarówno wizerunkowo jak i finansowo.

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa
Wizualizacja 2018 Polonia Warszawa

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

22 thoughts on “Polonijna wizualizacja, która trafi do Miasta

 1. Trochę potworkowato to wygląda.
  Ściana nad trybuną główną widziana od strony dziedzińca jest koszmarnie wielka i nieestetyczna. Ta sama ściana widziana od wewnątrz wręcz przytłacza stadion i winduje go dwa razy do góry.
  To, że nie ma lóż vipowskich to duży błąd. Błędem jest też to, że trybuny nie schodzą do samej murawy tylko wiszą nad nią tak chyba z 5 metrów. Architekt chyba płakał, gdy to rysował 🙂 Naćkane wejścia na trybuny i kupa schodków i przejść miedzy sektorami to szczegół, który można przemienić, ale to ważne bo zajmuje pojemność.
  Plusem jest pojawienie się drugiego boiska treningowego, które architekt zmieścił obok już istniejącego.
  Minusem jest pojawiająca się zabudowa komercyjna, która góruje od Konwiktorskiej nad stadionem. Z drugiej strony to chyba bryła hali, jeśli jednak tak, to nie wiąże się ona z istniejącą salą, a wystarczy odwrócić jej oś i przedłużyć do Bonifraterskiej – stanowiłaby ładną całość.

  Żeby nie było, że się czepiam – dobrze, ze ta wizualizacja powstała – przynajmniej jest to podstawa do dalszej dyskusji. O ile mamy prawo coś dywagować.

  Koszt dla mnie to brutto pod 200 mln.

  1. Koszt „krzesełka” na Widzewie to 6.900 brutto (za Wikipedią). Czyli 19.354 x 6.900 = 133.542.600 zł.

 2. 16 lóż ?jakoś nie przepadam za trybunami taki hektar nad murawą jak w Lubinie, zbyt betonowo sie prezentuje + ta fasada. Choć ze strony praktycznej flagi będą wisiały nie zasłaniając ludziom widoku. ten narożnik bonifraterska/konwiktorska i przepastny dziedziniec trochę dziwna decyzja jeśli chodzi o zagospodarowanie tego segmentu, ciekawy jestem wizualizacji hali i terenu od strony międzyparkowej.

 3. Polonii nie stać na obecny stadion a co dopiero na coś takiego. Więcej pokory panowie i przestańcie śnić :/
  Polonii nikt nie pomoże bo się boi troglodytów z łazienkowskiej którzy są bojówkami pisiorów. Polonia jest skazana na agonię :/

  1. NIe stać na obecny stadion bo ten nie pozwala zarabiać może jeśli sytuacje ratowała by jakaś kasa z projunior czy z praw tv pierwszej ligi nie wspominając o ekstraklasie. opłaty to pole do popisu przy negocjacjach z odrobiną dobrej woli wszystko można ustalić. nowy obiekt to nowe wyzwania i sytuacja w której Polonia jeszcze nie miała okazji być. trog7odyci są na innym levelu do puki nie będzie realnego zagrożenia będą bojkotować jak NB.

 4. Dziekuje kibicowi ktory ufundowal ta wizualizacje i tszymam kciuki ze
  Miasto to klepnie….ten stadion w obecnej sytuacji jest jedyna nadzieja…
  Zamiast grymasic powinnismy wszyscy go popierac gdzie sie tylko da.
  Pokazmy miastu ze sie zjednoczylismy dla dobra POLONI WARSZAWA

 5. Dla mnie ta wizualizacja tez jest ok. Stadion od środka wygląda fajnie, nawet bym sie zgodził na coś mniejszego ala 15 k byle było zachowane w tym kierunku.
  Nie można się zgodzić na tego potworka, co proponuje miasto za 50 mln bez loży VIP i z jakimiś bierzniamy pod trybuną, bo żaden inwestor wtedy tu nie wejdzie i to będzie koniec marzeń o powrocie chocby na poziom centralny….

 6. Mi się niezbyt podobają budynki (komercyjne?) od strony Konwiktorskiej. Wolałbym nieco wolnego terenu przy Konwiktorskiej (parkingi, zajezdnia autobusowa itp). Nie mogę zrozumieć, że jakaś tam fontanna blokuje kilka tysięcy m2 terenu, którego nie można wykorzystać. Naprawdę ta fontanna jest tak cenna czy chodzi o widok ? Bardzo mi się podoba natomiast koncepcja dwu boisk treningowych (oby jedno z trawą naturalną).

 7. Co do pojemności stadionu, trybun – to są drugorzędne detale. Olo oby to było w granicach tych 200 mln zł. To jest kwota do przełknięcia, ile kosztował stadion zielonych ludków (500 mln zł?).

 8. Pamiętajcie, że ta wizualizacja jest TYLKO POGLĄDOWA, to nie znaczy, że tak będzie wyglądal stadion, bo ostateczny wygląd wyłoni konkurs! To jest całkiem schludny, ale wcale nie przepiękny projekt wstepny stadionu co można byloby zrobić, gdybyśmy mieli pozwolenie. Moim zdaniem ten projekt z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale, ale mam problem z tym jak wygląda w środku.

  Oczywiście, przyjąłbym ten stadion bez żadnego ale, gdyby byla możliwość.

  1. Wg mnie wzorem do naśladowania jeśłi chodzi o skalę, jakość wykonania, materiały… generalnie wszystko, jest stadion Cracovii. To jest skala i estetyka jakiej Polonia i Warszawa w tym miejscu potrzebują.

   Loże VIP nie są potrzebne. Wg mnie to mógłby być wyróżnik stadionu Polonii, ze tutaj każdy jest „VIP” czyli że wszyscy jesteśmy porostu kibicami. Kiedyś fajnie pisał o atmosferze na Konwiktorskiej Stefan Szczepłek w „Rzepie”, to było za rządów Dziewickiego i Kota. Tam w tym tekście jest dobrze oddane to co przyciągnęło by na K6 innego kibica niż „typowy”.

  2. @ Kmicic. Koncepcja nowoczesnego stadionu bez lóż VIP wyjątkowo surrealistyczna, mają one przeznaczenie nie tylko dla krezusów oglądających kopaną. Taki obiekt ma multum rożnych funkcji oraz opcji i takie miejscówki także.

  3. @wachu – Tylko czy gra jest warta świeczki, tzn czy faktycznie loże VIP są potrzebne na stadionie Polonii. Ja uważam, że nie bo będą tylko zabierać miejsce, a chętnych do ich wynajmowania (tym bardziej jeśli jakoś architektoniczna będzie przeciętna) nie będzie.

   Gdybym bym Stowarzyszeniem, to zwróciłbym się do Cracovii z prośbą o przekazanie informacji jak to wszystko u nich działa, tzn co się sprawdza a co nie.

   Z tego co kojarzę mieli mieć budowaną obok stadionu halę, ale zdaje się nie powstała.

  4. @Kmicic no widzisz i tutaj chyba nie dojdziemy do porozumienia Główna powinna być jak najbardziej „ekskluzywnym” miejscem także biznesowym ze wszelkimi bajerami dostępnymi w momencie wykończeniówki. Stadion Pasów to genialny projekt jednak jego inauguracja to 25.09.2010 wiec za momencik będzie miał już dychę na karku, a w tym czasie pojawiło się na rynku wiele nie tylko technologii ale i innych rozwiązań które takie miejsca powinny mieć w standardzie.
   Po ewentualnej budowie nie liczył bym na kolejne szybkie działania więc od razu trzeba zrobić coś konkretnego.

 9. Tak naprawde ta wizualizacja pokazuje ze od frontu
  Mozna by jeszcze jedno boisko wciznac…..moze lekko
  Pszesuwajac fontanne …..wtedy baza boisk dla akademi
  Byla by rozwiszana pszy odrobine dobrej woli miasta jest
  To mozliwe..

  1. Osobiście uważam że można było zrobić też ten projekt trochę bardziej z jajem tak żeby móc się wyróżnić i wzbudzić zainteresowanie.
   budynek na rogu Bonifraterska-Konwiktorska powinien mieć klasyczną formę i co najwyżej otwarty poziom 0 ale górę zagospodarowaną w taki sposób

   https://c8.alamy.com/comp/A5FHKR/a-rooftop-basketball-court-in-sao-paulo-brazil-A5FHKR.jpg

   https://photos.travelblog.org/Photos/85296/314059/f/2735017-Rooftop-tennis-courts-0.jpg

   http://80b6360b56b334aa60d5-28d09bb1088b8dca8b17c63a0e75af52.r66.cf1.rackcdn.com/XLGallery/IMG_5544.jpg

   wydaje mi się ze kilka reklam z banerem Polonii w tle miało by szanse hulać w mediach.

  2. Wchodzenie w szczegóły nie ma sensu. Najpierw musi być sporządzony rodzaj „konstytucji” dla klubu, tzn czym jest i czym chce być, jakie sekcje chce rozwijać itd itp – w formie nawet eseju. Potem oczekiwany schemat funkcjonalny+finansowanie. Następnie przymiarka do konkretnej działki (w kilku wariantach). Rozwiązania architektoniczne to etap ostatni.

  3. Boisko na dachu to patologia, tym bardziej jeśli znajduje się na dachu nowo projektowanego obiektu sportowego.

 10. Czy ktos mogl by wyjasnic jak prawnie taka propozycja stowarzyszenia kibicow Poloni bedzie ewentualnie pszez miasto rozpatrywana….pani prezydent sama moze nam odpowiedziec…czy jest szansa ze trafi ta wizualizacja na obrady radnych… jesli tak to tu bym widzial szanse…
  Projektow proponowanych miastu bylo wiele wszyscy wiemy jak to sie zawsze konczylo….czy wogle teraz jest jakas szansa ze miasto nas potraktuje powaznie…..ktos blizej wtajemniczony mogl by rozwinac ten temat…

 11. Z przyjemnością zgadzam się z uwagami kol. Kmicica, szczególnie z tymi dotyczącymi czerpania wzorców z Cracovii. Wydaje się jednak, że bez lóż VIP trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnego klubu – na Kałuży takie mają zresztą.

Dodaj komentarz