Poloniści na mundialach

Dziś długo oczekiwany początek mundialu w Rosji. O 17:00 piłkarze gospodarzy i Arabii Saudyjskiej zainaugurują te mistrzostwa świata. Na mecz „biało-czerwonych” poczekamy do 19 czerwca. Pierwszym rywalem Polaków będzie Senegal. 

W zespole Adama Nawałki nie ma wprawdzie żadnego piłkarza Polonii (poza Łukaszem Teodorczykiem, który przygodę z wielką piłką rozpoczynał na K6), ale na pewno każdy z nas będzie trzymał kciuki za naszych „Orłów”. Jak do tej pory wyglądały przygody polonistów z mundialami?

Władysław Szczepaniak, Erwin Nyc
Przed meczem z Brazylią na stadionie Meinau. W kadrze Polaków Erwin Nyc i Władysław Szczepaniak (fot. NAC)

Polacy po raz pierwszy na mistrzostwa świata zakwalifikowali się w 1938 r. We Francji w pierwszym meczu podopieczni Józefa Kałuży zagrali wielki mecz z Brazylią. W drużynie „biało-czerwonych” wystąpili: Erwin NycWładysław Szczepaniak (kapitan „biało-czerwonych”).

Polacy grali wybornie, ale pojedynek Ernesta Wilimowskiego z Leonidasem (późniejszym królem strzelców turnieju), mimo bramkowego zwycięstwa Polaka, który strzelił w tym meczu cztery gole (Brazylijczyk pokonał Edwarda Madejskiego trzy razy) nie dał Polakom awansu do 1/4 finału. „Canarinhos” w turnieju grali bardzo dobrze. Finalnie po wygranej ze Szwecją (4:2) zajęli 3 miejsce.

***

Na kolejnych graczy „Czarnych Koszul” w kadrze drużyny mundialowej czekamy tak na serio do tej pory. Możemy za to przyjrzeć się losom naszych byłych zawodników, którzy starali się zawojować światowe stadiony w nowym millenium. Pierwszą, za sprawą „orłów” Jerzego Engela, mieliśmy w Korei i Japonii w 2002 roku. Niestety mimo wygranych eliminacji (jako pierwsza reprezentacja z Europy) Polacy swój udział w azjatyckim turnieju zakończyli na trzech meczach.

Paweł Kaczorowski, Arkadiusz Bąk, Emmanuel Olisadebe, Michał i Marcin Żewłakow, Tomasz Koter i selekcjoner Jerzy Engel
Polonijna kadra: Paweł Kaczorowski, Arkadiusz Bąk, Emmanuel Olisadebe, Michał i Marcin Żewłakow, Tomasz Koter i selekcjoner Jerzy Engel (fot. Polonia 'Ole)

W kadrze Engela miejsce znaleźli: Emmanuel Olisadebe (napastnik, wtedy już piłkarz greckiego Panathinaikosu Ateny), Arkadiusz Bąk (Widzew Łódź) i bracia ŻewłakowMarcin i Michał (belgijski Excelsior Mouscron). Dyrektorem kadry był były piłkarz „Czarnych Koszul” Tomasz Koter.

Olisadebe i Marcin Żewłakow zagrali we wszystkich meczach w grupie. W ostatnim, ze Stanami Zjednoczonymi (3:1), strzelili po jednej bramce. Michał Żewłakow pojawił się na boisku w przegranych spotkaniach z Koreą Południową (0:2) i Portugalią (0:4). Bąk w spotkaniu z Portugalią zmienił w 16 minucie meczu kontuzjowanego Radosława Kałużnego. Warto dodać, że w bramce Polaków w zwycięskim meczu z USA wystąpił Radosław Majdan (wtedy turecki Göztepe Izmir).

W 2006 roku w Niemczech Paweł Janas korzystał z usług Michała Żewłakowa, który zagrał we wszystkich trzech spotkaniach grupy. W tamtej kadrze znaleźli się też dwaj przyszli gracze „Czarnych Koszul” Marcin Baszczyński (Wisła Kraków) i Euzebiusz Smolarek (Borussia Dortmund)…

Źródło: własne / hppn.pl/ 90minut.pl / Polskie mundiale / Fuji / Polonia 'Ole

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

1 thought on “Poloniści na mundialach

Dodaj komentarz