Majewski o kondycji MKS-u i reformie CLJ

Porozmawialiśmy dziś z Kamilem Majewskim o kondycji akademii MKS-u oraz o reformie rozgrywek młodzieżowych. Wideo z naszej rozmowy znajdziecie w rozwinięciu. 

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

16 thoughts on “Majewski o kondycji MKS-u i reformie CLJ

 1. polska piłka zawsze na nowo wymyśla ogień zamiast czerpać wzorce z zachodu gdzie już większość wariantów było przetestowanych tworzyć podobne rozwiązania i równoważyć z nimi rocznikowo krajowe rozgrywki ci potrafią trakcie sezonu pobawić się zmienianie zasad czy regulaminów bez odpowiedniej karencji dla tych słabszych finansowo/organizacyjnie.

 2. „Amayew ? Nie mamy na razie ofert dla niego. Ale czekamy, dopiero czerwiec się zaczyna.”
  Do dorosłej Polonii więc nie trafi 🙁
  Trafią za to ci, których inni nie będą chcieli ( inaczej: nikt ich nie wykupi ).
  Oczywiście spółka mogłaby pozyskać Amayewa, ale trzeba za niego zapłacić. Wiadomo jednak, że nie ma za co.
  Drugie oczywiście – zawodnik kończący juniora jest wolnym zawodnikiem. Dlaczego więc spółka ma za niego zapłacić ? MKS czeka na oferty, a chłopak jest przynajmniej teoretycznie wolny, więc na jakie oferty czeka MKS ?
  Nie rozumiem tego wywodu.
  Rozumiem za to, że MKS to Polonia, ale także prywatny biznes. Trzeba to zaakceptować. Nawet jeśli założy za chwilę drugą seniorską Polonią.
  Będziemy mieli derby Konwiktorskiej ?

  1. >Będziemy mieli derby Konwiktorskiej ?

   To może od razu swoją ligę?

 3. Ten MKS to już chyba akademia zgniło zielonych? Niepojęte jest to jakie podziały są i ilu ludzi jeszcze będzie lody kręcić na ledwo dychającym oraniźmie. No cóż, chyba taki los Polonii, że po chwili uniesień jest długa banicja. Jeśli MKS jest nie dla Polonii to niech dla jasności zmienią nazwę, bo wprowadzają w błąd Tych młodych adeptów i ich rodziców.

  1. Mam dokładnie takie same odczucie. Że to co teraz obserwujemy, to likwidowanie jedynego klubu mogącego zagrozić interesowi jaki kręci się (ledwo) przy Ł3. Nikt nie powie tego wprost, że Polonie trzeba zniszczyć, że dla Polonii nie ma miejsca. Dlatego robi się to rękami: najpierw „nieuczciwych inwestorów”, którym włos z głowy nigdy nie spadł i nie spadnie (PZPN przecież dobrze wiedział co robi Król, że jest niewypłacalny itd itp), a potem rękami samego „środowiska”, pod pretekstem różnych wizji, braku pieniędzy, podziałów itd itp.

   Ostatecznie przy Konwiktorskiej ma być jeszcze jedna satelicka wobec Ł3 szkółka piłkarska i to wszystko.

 4. Już od 5 lat słychać ze MKS ma nazwę „Polonia” w nazwie a nie w misji. A zdaje się Polonia SSA i MKS miały się dogadać . To jest kolejna sytuacja patowa. Polonijne piekło, które ja nie wiem jak usunąć ale na pewno można to zrobić tylko komuś zależy na swoim interesie a nie ogólnym Polonii.

 5. Brudne łapska precz od MKSu.
  To jest jedyna piłkarska Polonia cokolwiek znacząca na mapie footballowej Polski, zamykająca się budżetowo i finansowo bez wstydu oraz obciachu.
  Co wy chcecie z MKS łączyć ?? To coś co leży pod kroplówką utrzymywaną przez daniiny kibicowskie zarządzane przez nieudacznika Kalubę Petera?/? Bez żartów.

  Już raz MKS ratował Polonią i na 99,9% znowu w niedalekiej przyszłości będzie musiał.

  1. MKS niszczy Polonię w białych rękawiczkach. Marzyciel Olczak niespełniony i zadufany w sobie prezio Olczak marzący o prezesowaniu Polonii zniszczy ją aby mógł za kilka lat przejąć tradycję i nazwę i zasiąść na fotelu niczym król.

 6. I W ten sposób widać jak na dłoni jak powstają animozje wśród sympatyków Polonii.
  anty JW : ile lat istnieje MKS ? Dlaczego powstała – nie aby uczynić zadość przepisom o posiadaniu druzych młodzieżowych dla klubów ekstraklasy? Ile dostaje dotacji z PZPN, miasta, ile płacą rodzice dzieci trenujących ? Ile wynosi Wasz budżet (nawet jeżeli jest zrównoważony?).
  Co do znaczenia MKS na mapie futbolowej – zgoda – ale dotyczy to kształcenia młodzieży, poza tym w tym roku jest reorganizacja CLJ i MKS Polonia zdaje sie spada , tak ? Poziom sportowy : słabiutka III ligowa Polonia wygrała w sparingu z MKS 3 : 1 także bez przesady.
  Co do ratowania Polonii – no bez jaj . Po awansie do III ligi tak MKS przejał Polonię że ledwo utrzymała sie w tj lidze a finansowo było fatalnie, zresztą wtedy zaczął się odpływ kibiców. Jak wyglądała feta po awansie do III ligi a co było potem ?
  Także bez napinania się.

 7. Po co Polonii MKS? Z ogromną ciekawością wysłuchałem wywiadu z p. dyr. Majewskim. Zwłaszcza w kontekście nadchodzącego sezonu i udziału zawodników CLJ w treningu seniorów. I o ile z faktami się nie dyskutuje, o tyle wnioski można wyciągnąć zupełnie odmienne. Może nie po kolei, ale spróbuję przedstawić i uzasadnić swoje.
  MKS szkoli doskonale zawodników. Niby racja, ale… Sam dyrektor Majewski podaje przykład dwóch roczników 2001 i 2003, z których pierwszy spadł z ekstraligi a drugi nie awansował do CLJ. Po czym z różnych powodów się rozpadły i zostały stworzone na nowo. Tylko gdzie to polonijne DNA? W Mławie? Pułtusku? Płocku? Jak powiedział Kamil Majewski o Akademii Irzyk, z całym szacunkiem, Polonia to jest warszawski klub a tu poszedł na skróty. Wyciągnął zdolnych juniorów z mniejszych klubów i wpasował w swoje tryby, Czyli zrobił to samo, co tak krytykuje u innych. Tylko zamiast podpisaniem kontraktu skusił ich magią marki Polonii i miejscem w szkole. A co z tymi którzy zostali? Przecież oni również szkolili się w MKS, często przez kilka lat. To skoro szkolenie jest na tak wysokim poziomie, to co? Szkolili „ślepych”, „kulawych” czy „garbatych”? Jak to jest, że zawodnik skądś jest lepszy od własnego? Niezrozumiałe. A podobna sytuacja miała miejsce w roczniku 2000 i kilku innych. Kto jest ciekaw niech poszpera w necie.
  Ale nie to razi mnie najbardziej. PZPN zreformował rozgrywki. Jego prawo i albo dasz radę, albo nie. To nie jest tak, że tylko zawodnicy MKS przestali być juniorami. To dotyczy dokładnie wszystkich, niekoniecznie słabszych od zawodników polonijnej CLJ-tki. I tu dochodzę do sedna. Do tej pory ta drużyna była oknem wystawowym, dzięki któremu można było wypłynąć na szerokie wody (Pik, Płacheta, Kucz, Urbański…).Teraz go nie będzie i jest problem. I po to MKS jest Polonia. Żeby tam eksponować zawodników. Tylko, broń boże w A-klasie. Od razu w III lidze, a gdyby jeszcze Polonia awansowała to ho ho. Wtedy dopiero bylibyśmy potęgą (MKS), bo zamiast mamić zawodników CLJ, przedstawiałoby im się drogę na boiska seniorskie. Tylko jak to ugryźć? Jak sprawić, żeby zawodnicy MKS mieli zagwarantowane przejście do seniorów? I nie razi mnie to, że MKS sprzedał Pika do Cracovii. To jest biznes i wola głównie zawodnika, któremu trudno się dziwić. Ale dlaczego MKS robi takie show, że „przekazał” Zycha i Siryka za darmo do spółki. Przecież to jest naturalne. Skoro nie ma na zawodników chętnego kupca, a zainteresowana jest Polonia, to naturalnym byłoby życzenie powodzenia i zgoda na bezpłatny transfer. Bo wola zawodnika . Tymczasem MKS twardo obstaje przy swoim prawie, że mu się należy ekwiwalent. Który muszą zapłacić rodzice, bo klubu nie stać na to, żeby zapłacić kilka tysięcy za kartę zawodniczą juniora. A wcześniej za wyszkolenie zawodnika wcale nie płaciła Akademia. Robili to rodzice do spółki z miastem, które dotuje wszystkie kluby sportowe w mieście. Nie każdy jest Cracovią. I MKS każe płacić. Niezależnie od tego, czy to zawodnik podstawowej 11-stki w roczniku, czy taki, który nie łapie się nawet na ławkę rezerwowych, bo został skreślony przez trenera. Stara zasada podpisałeś-przegrałeś.
  I last but not lest. Z A-klasy też można się wybić. Nawet do ekstraklasy, że pozostanę przy drużynie z Krakowa. Bo coś mi się obiło o uszy, że trener Probierz zaprosił na treningi dwóch zawodników. Właśnie z A-klasy. Można? Więc nie deprecjonujmy tych, którzy za ten klub kopią, za darmo, piłkę na boiskach Mazowsza.

 8. A mi się podoba wizja że 18latek musi zostać seniorem, podciągnie to kondycję warszawskich klubów popatrzcie jaka obecnie jest padaka w Stolicy, w 1szej nie ma nic, w 2giej nic, w trzeciej lidze jeszcze jest jako tako bo są 3y kluby: Polonia, Legia II, Ursus, w 4tej tylko Drukarz, no i Hutnik od przyszłego sezonu bo z okręg. awansował. Więc co nie wchłonie z MKSu, Polonia S.A. i Ursus z przyjemnością przytuli Drukarz lub Hutnik który ma aspiracje na grę na co najmniej 4tym szczeblu rozgrywkowym ( 3cia liga ).
  Co do Miejskiego Klubu Sportowego Polonia to niech robi dalej swoją pracę z młodzieżą, teraz defakto łatwiej będzie chociaż na rok pozyskać najlepszych młodzieżowców do Polonii S.A. (a i parę groszy można przytulić z odsprzedaży najlepszych rok później) niech Polonia S.A. też zrobi swoje grupy młodzieżowe, tym bardziej że na najwyższych szczeblach piłki juniorskiej, finansowanie grup zajmie się PZPN.
  A pro junior system może okazać się niezłym zastrzykiem finansowym dla Polonii S.A. 400 tyś zł. to pozwoliłoby wyjść na plus w trakcie dnia meczowego

Dodaj komentarz