Zapowiedź: Sokół Ostróda – Polonia Warszawa

Ponad miesiąc po zakończeniu rozgrywek II ligi Polonia wraca do gry. Co prawda na rozpoczęcie III ligi jeszcze poczekamy, ale we wtorek o 18:00 „Czarne Koszule” zmierzą się we wstępnej fazie Pucharu Polski z ligowym rywalem – Sokołem Ostróda. Dla Polonii będzie to pierwszy występ w ogólnopolskiej części PP od degradacji, uzyskany dzięki awansowi do II ligi w zeszłym sezonie. W trzech ostatnich latach poloniści za każdym razem odpali w regionalnej fazie rozgrywek.

Sokół Ostróda założony został w 1945 roku przez kolejarzy z Białegostoku, Warszawy i Pruszkowa. Pierwszy mecz rozegrano w 1945, ostródzka drużyna zmierzyła się z reprezentacją garnizonu Armii Czerwonej. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem 6:0 ostródzian. Za dokładną datę powstanie klubu uznaje się jednak 25 maja 1945, kiedy to klub z Ostródy zagrał po raz pierwszy na wyjeździe. Ostródzka drużyna występowała pod nazwą OKS Sokół, ale kojarzona była też jako ZZK Kolejarz i KS Ostródzianka. Sokół jest pierwszym klubem piłkarskim założonym na Warmii i Mazurach. Pierwszy większy sukces wtorkowych rywali przypadł na 1955 r., kiedy to Sokół awansował z klasy A do III ligi (trzeci poziom rozgrywek). Największy sukces klubu miał miejsce w roku 1983/1984, gdy Sokół zajął 4 miejsce w III lidze (trzeci poziom rozgrywek). Przez większość czasu ostródzianie grali w rozgrywkach okręgowych. W 2011 Sokół doczekał się natomiast nowego stadionu, który oferuje kibicom 4998 miejsc siedzących. Nowy stadion powstał z myślą o Euro 2012, miał zostać bazą treningową dla jednej z reprezentacji, ale ostatecznie żaden z krajów nie zdecydował się na Ostródę. Nowy stadion wpłynął jednak korzystnie na osiągane wyniki przez Sokoła. W sezonie 2011/2012 piłkarze z Ostródy wygrali IV ligę i Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Dzięki temu Sokół w sezonie 2012/2013 dotarł do 1/16 Pucharu Polski, w której odpadli z Jagiellonią. Sezon 2013/2014 przyniósł też zwycięstwo w lidze, baraże o II ligę zostały jednak przegrane, Sokołowi udało się wtedy ponownie wygrać regionalny Puchar Polski. W zeszłym sezonie pucharowy przeciwnik w lidze zajął 6 miejsce. Najbardziej znanym wychowankiem Sokoła jest obecnie Paweł Dawidowicz[cała historia]

W trakcie letniego okresu przygotowawczego Sokół sprowadził już 7 piłkarzy. Klub wzmocnili: Adrian Wójcik (napastnik, w sezonie 2016/2017 bez klubu), Patryk Rosoliński (pomocnik, z MKS-u Ełk (III liga), 31 m. i 3 b.), Arkadiusz Ciach (napastnik, z Pelikana Łowicz (III liga), 13 m. i 1 b.), Kamil Zalewski (napastnik, z Ruchu Wysokie Mazowieckie (w zeszłym sezonie III liga, teraz IV), 34 m. i 15 b.), Adrian Bieńskowski (obrońca, z Błękitnych Raciąż (IV liga), 37 m.), Hubert Otręba (pomocnik, z Concordii Elbląg (w zeszłym sezonie III liga, teraz IV liga), 33 m. i 4 b.), Daniel Mlonek (pomocnik, z Kaczkana Huragn Morąg (III liga), 31 m. i 3 b.).

Po zakończeniu sezonu Sokoła opuściło aż 9 graczy. Są to: Adrian Wróblewski (obrońca, szuka klubu, 22 m.), Michał Danilczyk (pomocnik, do Kotwicy Kołobrzeg (III liga), 30 m. i 2 b.), Sebastian Pączko (pomocnik, szuka klubu, 31 m. i 2 b.), Cezary Nowiński (pomocnik, szuka klubu, 26 m. i 2 b.), Damian Sczepański (pomocnik, szuka klubu, 15 m.), Kamil Dmowski (pomocnik, szuka klubu, 21 m.), Robert Hirsz (napastnik, do Wisły Puławy (II liga), 32 m. i 16 b.), Rafał Śledź (napastnik, do Stomilu Olsztyn (I liga), 11 m . i 1 b.), Łukasz Suchocki (pomocnik, do ITS-u Jeziorak Iława (klasa okręgowa), 13 m. i 1 b.)

W związku z tym, że rozgrywki III ligi zakończyły się 1,5 tygodnia później niż II liga, Sokół rozegrał do tej pory tylko 2 sparingi. Najpierw ostródzianie przegrali 4:0 z 1-ligowym Stomilem, potem wygrali 2:1 z Mławianką Mława (IV liga).

Choć w pucharowym meczu bukmacherzy upatrują faworyta w Polonii, wydaje się, że to Sokół ma większe szanse na wygraną. Ostródzianie, w odróżnieniu do Polonii, mają za sobą całkiem udany sezon. III ligowe rozgrywki gospodarze wtorkowego meczu zakończyli na 6 miejscu, co przy tak silnie obsadzonej grupie jest wynikiem niezłym. Szczególnie udana dla rywali była wiosna, podczas której zdobyli 32 punkty w 17 meczach. Lepszym wynikiem mogły pochwalić się tylko 3 drużyny. Rywalom na własnym boisku udało pokonać się Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubuskie oraz zremisować z Widzewem Łódź. Pewnym pocieszeniem dla Polonii mogą być duże zmiany kadrowe. Z klubu odszedł tez najlepszy strzelec – Robert Hirsz. W Ostródzie postarano się jednak o znalezienie następcy. Do klubu ściągnięto Kamila Zalewskiego – jednego z najlepszych strzelców zeszłego sezonu oraz Arkadiusza Ciach. Ciach poprzedniego sezonu nie zaliczy do udanych, ale w sezonie 2015/2016, gdy Polonia występowała w III lidze, Ciach zdobył 22 bramki w 33 meczach i część kibiców oczekiwała transferu właśnie tego zawodnika do naszego klubu. Ciach zresztą to nie jedyny przedstawiciel Sokoła, który mierzył się z Polonią w 3 lidze. W sezonie 2015/2016 trenerem ligowego rywala Polonii – Błękitnych Raciąż – był Karol Szwed, który obecnie jest szkoleniowcem Sokoła.

Ze względu na dużą liczbę transferów, trudno przewidzieć, jak wypadnie zespół Sokoła. Wysoka porażka ze zdziesiątkowanym Stomilem może świadczyć o tym, że nowi zawodnicy nie zdołali jeszcze zgrać się. Zdecydowanie większą niewiadomą jest jednak Polonia Warszawa. Krzysztof Chrobak trenerem jest dopiero od niedawna. Nie wiadomo jeszcze, jaki ma pomysł na zbudowanie drużyny i na ile pomysł ten został już wdrożony. Sparing z Widzewem rozegrany był w drugim dniu pracy trenera, a w meczu z Victorią grało dużo testowanych piłkarzy. Co gorsza, Polonia nie dokonała jeszcze żadnych transferów. Część zawodników natomiast odeszła, co oznacza, że Polonia do Ostródy pojedzie w piętnastu. Co prawda 16 piłkarzy ma podpisane umowy, ale Przemysław Szabat leczy uraz. Kibice mogą być szczególnie zmartwieni o grę ofensywną, gdyż w przednich formacjach powstały największe luki.

Niemniej zwyciężyć w tym meczu zdecydowanie warto. Po pierwsze, każdy awans to nagroda finansowa od PZPN-u, a po drugie, w następnej fazie na polonistów czeka Stal Stalowa Wola. To jedyna drużyna, które uległa w II lidze Polonii dwa razy. Losowanie zatem było dla Polonii całkiem korzystne i dotarcie do 1/16 PP jest stosunkowo proste.

Poniżej kadra zgłoszona na mecz (udostępniona przez Historyków Dumy Stolicy).

Bramkarze: Mateusz Tobjasz, Jan Balawejder
Obrońcy: Marcin Bochenek, Daniel Choroś, Bazyli Kokot, Grzegorz Wojdyga, Mateusz Małek, Przemysław Szabat, Karol Worach, Rafał Zembrowski
Pomocnicy i napastnicy: Marcin Kluska, Marusz Marczak, Michał Oświęcimka, Mariusz Wierzbowski, Bartosz Wiśniewski, Cezary Sauczek

Źródło: własne/90minut.pl/sokolostroda.com

Author: muchomor

8 thoughts on “Zapowiedź: Sokół Ostróda – Polonia Warszawa

  1. Muchomor – dzięki za bardzo dokładny opis rywala i obiektywne spojrzenie na szanse. Martwi mnie że już połowa lipca a u nas nie ma pewności co do składu. Jak słusznie zauważasz najwieksze braki widać w ataku i pomocy. Ja bym potraktował jednak ten mecz bez napinki. Młodzi powinni wyjść w pierwszym składzie i pokazać co potrafią.

    Oficjalna strona podała ceny biletów i karnetów. Moim zdaniem jest drogo – w IV lidze cena była identyczna ale to kibice sponsorowali dość mocno Polonię. Czyżby po Engelu była znowu spalona ziemia i pusta kasa ? Pytanie retoryczne. Kto nowy zapłaci za bilet 20 zł na 3 ligę i to jeszcze przy składzie nie gwarantującym walki o najwyższe cele ? Według mnie ceny zawyżone o 20 %. Aby tylko wydoić takich naiwniaków jak ja.

    1. Przecież Popielarz to bajarz na poziomie Engela. Najlepiej jakby obaj zostawili Polonie w spokoju.

  2. Jeśli podejdą ambitnie to możne i szczęście dopisze. Defensywa wygląda pewnie, a jeśli oni się spiszą to z przodu też może być spokojna gra i kilka szans by padł gol z akcji. A jeśli nie to potem w końcówce Oświęcimka wywalczywszy rzut wolny w okolicach 16, a Marczak stały fragment zamieni na bramkę. 😛

  3. Dzisiaj podobno było spotkanie z trenerem przy udziale „licznych grup kibicowskich” jak napisali na oficjalnej stronie. Szkoda że spotkanie miało miejsce w godzinach południowych.
    Nie ma to jak dobry PR.

Dodaj komentarz