Warunki restrukturyzacji Spółki zaproponowane przed odwołaniem prezesa Engela

W ramach małej kuchni dotyczącej ostatniej rady nadzorczej prezentujemy Wam Stanowisko Stowarzyszenia Klubu Sportowego Polonia Warszawa w sprawie stanu faktycznego i restrukturyzacji spółki, które przedstawiono przed obradami rady nadzorczej, która spotkała się by odwołać prezesa Jerzego Engela. Treść poniżej:

Stan Faktyczny

 1. Spółka Polonia Warszawa S.A. została powołana przez nasze Stowarzyszenie do prowadzenia drużyny piłkarskiej w ramach zjednoczonego ruchu wszystkich środowisk sympatyków i kibiców Klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. Od początku główną idea stojącą za Spółka było wciągniecie wszystkich działających przy Klubie organizacji społecznych i środowisk w proces wspólnej odbudowy Klubu. Po blisko 2,5 letnim kierowaniu Spółka Prezes Jerzy Engel skonfliktował się ze wszystkimi organizacjami i stowarzyszeniami kibiców Polonii Warszawa oraz MKS Polonia Warszawa (powołując wbrew umowie z tym podmiotem konkurencyjna Akademie Piłkarską). Jedynym wyjątkiem jest niewielkie, Stowarzyszenie „K6”.
 2. Zatrudniając Jerzego Engela na stanowisku Prezesa Spółki umówiliśmy na projekt pięcioletniego powrotu do ekstraklasy. Spadek drużyny do III-ligi sprawia, że nasza umowa nie ma już szans na realizacje.
 3. Przez 2,5 roku Prezes finansował działanie Spółki jedynie pieniędzmi Akcjonariuszy. Przez ten czas nie pozyskał środków z reklam czy sponsoringu.
 4. Mimo dysponowania największym budżetem w II-lidze, drużyna spadła o klasę niżej, a zaległości placowe wobec zawodników, pracowników i współpracowników Spółki przekraczają na dzień 30 maja br. kwotę 350 000 złotych.
 5. Prezes finansował działalność Spółki kolejnymi emisjami akcji, obiecując Akcjonariuszom partycypacje w zyskach z inwestycji komercyjnej na części działki przy ulicy Konwiktorskiej.
 6. Prezes wprowadzał w błąd Akcjonariuszy i opinie publiczna twierdząc, że miasto i wojewoda są w przededniu podpisania długoletniej umowy dzierżawy przez Spółkę gruntu przy ulicy Konwiktorskiej. Tymczasem, ani Pani Prezydent ani Pan Wojewoda, nie mogli podpisać umowy w logice powstania w pierwszym etapie inwestycji komercyjnych a dopiero w dalszym etapie nowoczesnego stadionu.

Warunki restrukturyzacji Spółki.

 1. Warunkiem podstawowym jest odzyskanie zaufania szeroko pojętego środowiska kibiców i sympatyków Klubu, oraz władz miejskich i wojewódzkich. Bez rezygnacji lub odwołania Prezesa przez Rade Nadzorcza warunek ten jest nie do spełnienia. Proponujemy, aby na zwolnione – w ten czy inny sposób – stanowisko oddelegować z Rady Nadzorczej Spółki osobę o niekwestionowanym autorytecie moralnym i dużym doświadczeniu biznesowym.
 2. Akademie powołaną przez J.J Engeli należy rozwiązać i włączyć w struktury już istniejącej Akademii MKS, co pozwoli na ujednolicenie szkolenia i podpisanie, nowej, korzystnej dla Spółki umowy o współpracy.
 3. Należy zmienić obecnego trenera (może zostać asystentem), na fachowca legitymującego się sukcesami w dotychczasowej karierze, związanego z Polonia Warszawa.
 4. Uważamy, że konieczne jest powołanie Pełnomocnika ds. kontaktów z samorządem warszawskim, który dobrałby sobie zespół złożony z przedstawicieli wszystkich organizacji środowiska polonijnego. Zadaniem Pełnomocnika i jego zespołu byłyby negocjacje dotyczące budowy nowoczesnego stadionu w połączeniu z towarzyszącą temu obiektowi infrastruktura komercyjną.
 5. W celu pozyskania reklamodawców i sponsorów należy podpisać umowę z profesjonalna agencja, wynagradzanej poprzez tzw. success fee.
 6. Musimy zmniejszyć tzw. sztab szkoleniowy do trenera, jego asystenta, kierownika drużyny i specjalisty od szeroko pojętej odnowy biologicznej.
 7. Należy pilnie zmniejszyć zatrudnienie w drużynie poprzez zejście z utrzymania 26 zawodników do np. 16, z opcja korzystania z usług najzdolniejszych wychowanków MKS.
 8. Trzeba zdecydować, któremu z 10 zawodników, którym kończą się umowy z końcem czerwca zaproponować pozostanie w klubie, a z kim nie przedłużać kontraktów. Ze wszystkimi piłkarzami, którzy będą w kadrze Klubu po 30 czerwca musimy renegocjować kwoty kontraktów.
 9. Odwołanie obecnego Prezesa i uporządkowanie sytuacji w Spółce jest warunkiem współfinansowania Klubu na zasadzie reklamy i sponsoringu przez przynajmniej trzy duże firmy, co pozwoli spłacić bieżące zobowiązania (na koniec czerwca będzie to ponad 600 000 zł) i spokojnie przygotować się do sezonu.

Dodatkowo zamieszczamy obecną listę akcjonariuszy – dostępna jest tutaj.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

12 thoughts on “Warunki restrukturyzacji Spółki zaproponowane przed odwołaniem prezesa Engela

 1. „Odwołanie obecnego Prezesa i uporządkowanie sytuacji w Spółce jest warunkiem współfinansowania Klubu na zasadzie reklamy i sponsoringu przez przynajmniej trzy duże firmy, co pozwoli spłacić bieżące zobowiązania (na koniec czerwca będzie to ponad 600 000 zł) i spokojnie przygotować się do sezonu.”

  Prezes Engel odwołany, sytuacja w Spółce się normalizuje, to znaczy więc, że o budżet możemy być spokojni?

 2. „…a zaległości placowe wobec zawodników, pracowników i współpracowników Spółki przekraczają na dzień 30 maja br. kwotę 350 000 złotych.”
  „…co pozwoli spłacić bieżące zobowiązania (na koniec czerwca będzie to ponad 600 000 zł)…”

  Czyli miesięczny koszt spółki to co najmniej 150 tys m-nie, zapewne w okresie po i pomiędzy meczowym. Czy wiadomo jaki był średnio koszt spółki w okresie meczowym ?

  Zastanawiające jest jakie były inne koszty gdy budżet na sezon wynosił ok. 4 mln zł ?

  1. Nie mógł wynosić 4 mln, nie twórzcie mitów 🙂

   3,5 mln to kasa z wszystkich emisji za ostatnie 2 lata, skąd mieliby wyjąć jeszcze 4,5 mln? Z biletów na Kamienną?

   I ze sponsorami to też nadużycie- w kolejnych emisjach akcji widać czarno na białym, że jacyś sponsorzy byli i obejmowali niemałe pakiety akcji.

   Bardziej niepokoi mnie fakt, iż dwie osoby mają łącznie grubo ponad 50% udziałów w spółce, czyli historia kołem się toczy 🙂

 3. Warunki warunkami ale czy da się je spełnić ? tutaj z dnia na dzien cos sie sypie i kolejne wieści powodują stan przedzawałowy.
  Dziura w budżecie, spadek i rozwalająca się drużyna trzy filary finału prezesury archanioła, genialne uzupełnienie CV. Nawet jesli awans rok temu był przypadkowy to utrzymanie było przymusem i w dodatku realnym bo nie byliśmy gdzieś na samym dnie z 1 oczkiem koncie i brakiem jakichkolwiek szans na tylko dwie lub trzy frajerskie straty punktów w całym sezonie od postania w tej lidze. Kolejny raz przejechaliśmy się na zarządzającym Polonią skoro on potrafił zrobić niemały dług i się wymiksowac z interesu pod pozorem honorowego odejścia mimo poparcia zarządu na wyraźną prośbę trybun i fiaska w sprawie pozyskania gruntu. to kto okaże się tym porządnym. Z resztą po czymś takim chyba straci nawet w oczach garstki która go jeszcze jakoś popiera. Niech opchnie komuś te kilka swoich akcji i znika jak Król czy JW. Kuźwa !!! niech tu w końcu nastanie normalność. Każdy kibic w różnorakich grupach ma swoje zdanie co jest świetną sprawą jesli chce sie pogadać o sporcie i rzeczach pobocznych z drugiej strony za cholerę nie możemy dogadać się gdy sprawa dotyczy takich spraw jak powyżej tu nigdy nie będzie jednego stanowczego głosu zawsze coś w pewnym momencie pęka. Trudno będzie o kolejne pospolite ruszenie.

Dodaj komentarz