EToto i Griffin Real Estate chcą stadionu dla Polonii?

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” publikuje ciekawy materiał dotyczący Polonii. Głównym tematem jest stadion, który Jerzy Engel obiecał na 2020 r. 

Jerzy Engel
Jerzy Engel (fot. Kwikster)

Wizję nowego obiektu znamy wszyscy. Kwestia była poruszana wielokrotnie. Co nowego? Dziennikarz Piotr Wesołowicz trafił na trop inwestora, którego Engel namówił na wejście w projekt stadionu Polonii.

(…) najpoważniej rozmawia o budowie stadionu, jest Griffin Real Estate. To jeden z największych inwestorów na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. W Warszawie postawił kilka biurowców, jest na końcowym etapie rewitalizacji Hali Koszyki, ma 100 proc. udziałów w Meblach Emilia, planuje w miejscu pawilonu postawić biurowiec. Co ciekawe, dyrektorem generalnym Griffin RE jest Mirosław Krych, wspólnie z żoną kontrolujący większość udziałów w firmie E Toto Zakłady Bukmacherskie, głównym sponsorze Polonii.

Prezes Engel na razie nie chce potwierdzić tych doniesień. – Za wcześnie by mówić o inwestorze (…) Jest jeszcze dużo czasu, a my jesteśmy w kontakcie z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Teraz najważniejsze są rozmowy z miastem, od którego chcemy wydzierżawić stadion i tereny wokół niego. To ma być wspólna inwestycja, która przyniesie korzyści wszystkim stronom. Zaraz po świętach jesteśmy umówieni na kluczowe, szczegółowe omawianie tej kwestii – powiedział „Rzeczpospolitej” szef Polonii.

Jednak jedna z osób będących blisko spółki, anonimowo, pokusiła się o ocenę tych doniesień. – Szansę na budowę stadionu w takim kształcie, jaki zaproponował w maju Jerzy Engel, oceniałem na jeden procent. W momencie, gdy do gry wszedł taki inwestor jak Griffin Real Estate, oceniam je dużo wyżej. To bardzo poważny gracz, który może włączyć się do rozmów z miastem, przekonać władze, by zmienić plan zagospodarowania terenów wokół stadionu, tak, by można było wybudować tam nakreślone na wizualizacji biurowce.

Miasto potwierdza, że jest w kontakcie z Polonią, że wpłynął wniosek od klubu i odbyło się pierwsze spotkanie. W najbliższych dniach powołany zostanie zespół negocjacyjny mający wypracować warunki umowy.

Jerzy Engel
Jerzy Engel (fot. Robe)

Wesołowicz w swoim tekście pisze również o finansowaniu „Czarnych Koszul”. Wątpliwości budzą finanse spółki. Engel zapowiadał, że budżet trzecioligowej Polonii będzie rekordowo wysoki, miałby wynosić aż 3 mln zł. Tej kwoty uzbierać się nie udało. Wsparcie sponsorów jest znikome, E Toto przekazuje na drużynę ok. 20 tys. zł miesięcznie, kolejni współpracują z Polonią na zasadzie barteru. Spółka łata więc finanse drużyny kolejną emisją akcji klubu – już czwartą w trzech ostatnich kwartałach.

Po emisji serii A i B, czyli 100 i 120 akcji uprzywilejowanych (każda o wartości 1000 złotych), wyemitowano 2 tys. akcji zwykłych, ale sprzedano ich tylko 1028, mimo że znaleźli się nabywcy chętni na zakup ponad 1000 akcji. Wycofali się jednak na ostatnim etapie ze względu na niechęć zarządu. Emitowane w lipcu do dziś nie zostały prawidłowo zarejestrowanie w sądzie. Tym bardziej budzi wątpliwości kolejna seria D, czyli 2 tys. akcji na okaziciela. 

W przeciwieństwie do akcji imiennych, nie są one związane z konkretną osobą, a dane osobowe akcjonariusza nie są uwidocznione na dokumencie akcji – może je nabyć każdy i każdemu można je sprzedać. – To akt desperacji – mówi osoba z kręgu Polonii.

O to, by nikt nie przejął władzy w spółce, dba walne zgromadzenie członków i jej rada nadzorcza. Gdy jesienią zeszłego roku część akcjonariuszy zgłosiła do rady kandydatów prawdopodobnie niepostrzeganych jako w pełni lojalnych, zostali podczas posiedzenia skłonieni do rezygnacji z kandydowania. – Nie mogę komentować tych spraw publicznie – tłumaczy Jerzy Engel.

Wkrótce powinniśmy się dowiedzieć czy PTS przeprowadzi transmisję z czwartkowego meczu Broń Radom – Polonia.

Portal „Mazowiecka Piłka” przeprowadza małą symulację tego co może spotkać uczestników przyszłorocznej III ligi (oby nas to ominęło – awans musi być!).

III liga, gr. I w sezonie 2016-17 (stan na 30.03.16 r.)

 • Sokół Aleksandrów Łódzki (jeżeli nie uzyska awansu do II ligi)
 • Lechia Tomaszów Mazowiecki
 • Polonia Warszawa
 • Świt Nowy Dwór Mazowiecki
 • Legia II Warszawa
 • ŁKS Łódź
 • Ursus Warszawa
 • Olimpia Elbląg (jeżeli nie uzyska awansu do II ligi)
 • Huragan Morąg
 • MKS Ełk
 • ŁKS 1926 Łomża
 • Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
 • Sokół Ostróda
 • Concordia Elbląg
 • KS Paradyż (mistrz grupy łódzkiej IV ligi)
 • KS Konstancin lub MKS Przasnysz (zwycięzca rozgrywek na Mazowszu)
 • Stomil II Olsztyn (mistrz grupy warmińsko-mazurskiej IV ligi)
 • Tur Bielsk Podlaski (mistrz grupy podlaskiej IV ligi)

Jeżeli spadnie Legionovia i/lub Olimpia to miejsca w III lidze zabraknie dla Ursusa i Concordii. Z kolei w najbardziej optymistycznej wersji, czyli awansie dwóch drużyn z tego makroregionu dodatkowo utrzymają się Pelikan Łowicz i Znicz Biała Piska.

Źródło: własne / Rzeczpospolita / Mazowiecka Piłka

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

9 thoughts on “EToto i Griffin Real Estate chcą stadionu dla Polonii?

  1. Na pewno III liga w kolejnym sezonie będzie liczyła 18 zespołów. Zatem 7 z naszej grupy, 7 z grupy północnej i czterech beniaminków z IV ligi. Jeśli zwycięzca naszej grupy nie awansuje po barażach wyżej to siedmiu pierwszych pozostanie ( obecnie do Ursusa włącznie ). Jeśli zwycięzca naszej grupy awansuje dalej – to i ósmy w tabeli się utrzyma.
   Warunkiem powyższego jest, aby nikt ze spadkowiczów z II ligi do obecnej naszej grupy nie spadł. Na przykład Legionowo spada, a nikt od nas nie awansuje – to tylko sześciu pierwszych pozostaje. Jeśli dodatkowo spadnie i Zambrów to …. cholera wie, jak to MZPN rozegra.
   Oczywiście najlepiej będzie, gdy awansujemy – wtedy niech się kotłują za naszymi plecami.

  2. Według mojej wiedzy 18. Z beniaminków awansują mistrzowie mazowieckiego ( pewnie będzie baraż zwycięzców dwóch grup ), łódzkiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego.

  3. Znalazłem, ze pierwotnie miało być 16 drużyn, ale będzie 18. Dzięki za informacje, bo umknęło mi to.

 1. W sumie informacje nie są złe. Myślę, że tylko współpraca i plecy dużego gracza mogą skłonić miasto do jakiegoś dialogu. Jak będzie nowy stadion to łatwiej będzie o kibiców i cały PR. No i będą pieniądze. Jak nie będzie kasy to nie będzie kim grać, nie będzie kim grać nie będzie wyników, nie będzie wyników, nie będzie kibiców itp. Oby Engel doprowadził do wybudowania stadionu to już nic więcej nie musi robić. I tak będzie mistrz.

 2. Za wcześnie by mówić o inwestorze ?! „…, jesteśmy w kontakcie z kilkoma potencjalnymi inwestorami.” (jak chętni brać trzech czterech rozłożyć koszty, niech każdy zainwestuje w jedną sekcje + akademie i git czemu się ograniczać) Rok się już z tym stadionem plączą i chyba w mediach było więcej tekstów o tajnych rozmowach niż konkretów na linii Polonia miasto (spółka „rozmawia” po cichu, i mamy sukces „Miasto potwierdza, że jest w kontakcie z Polonią, że wpłynął wniosek od klubu i odbyło się pierwsze spotkanie.”, a tym czasem kanalizacja wyciąga kolejną kasę i tereny w świetle kamer i z przy klaskiem prasy i przedstawicieli władzy).
  Krótka piłka !! miasto/ratusz chce wybudować stadion, hale i porządne zaplecze dla klubu, piłkarzy, reszty sportowców i dzieciaków trenujących przy K6 oraz kibiców? Czy ma wy****ne i dalej będzie nas olewać !!!???
  ile można się bawić w ciuciubabkę nowy funkcjonalny obiekt powinien przy Konwiktorskiej stać już od ładnych paru lat, a tu oczekiwanie na konkretne info to jak to jak czekanie na hajs od Yyrka.

Dodaj komentarz