Oświadczenie Marka Troniny i oficjalne stanowisko zarządu Stowarzyszenia Wielka Polonia.

Stowarzyszenie Wielka Polonia:

W związku z wydarzeniami ostatnich dni, w tym serią zaskakująco zbieżnych oświadczeń MKS oraz SKSPW, a także nie dotrzymaniem przez MKS elementarnych postanowień Listu Intencyjnego z dnia 23 stycznia 2014 r., oświadczamy że:

 1. Uważamy, że na dany moment możliwości dalszego dialogu z MKS uległy wyczerpaniu i to na MKS spoczywa odpowiedzialność za dokończenie obecnego sezonu i przygotowanie drużyny do następnego.

 2. Kontynuujemy działania zmierzające do powołania spółki non-profit, która rozpocznie działalność w czerwcu.

 3. Spółka ta w szczególności będzie gotowa do przejęcia drużyny piłkarskiej Polonii Warszawa.

 4. Spółka będzie miała charakter otwarty, a naszą ambicją jest, by w dalszej perspektywie skupiała polonijne podmioty związane z różnymi dyscyplinami sportu.

 5. Niezmiennie naszym celem jest Polonia oparta o model społecznościowy, gdzie kibice są gwarantem ciągłości barw, herbu i tradycji.

 6. Nigdy nie zgodzimy się na awans poprzez zakup licencji.

 7. Nigdy nie zgodzimy się na uwłaszczenie jakiejkolwiek grupy na drużynie utrzymywanej przez społeczność kibicowską.

 8. W swoich działaniach zawsze przestrzegaliśmy i będziemy przestrzegać przepisów prawa.

Polonia to My. Wszyscy!

[Marcin Połeć]

Oświadczenie Marka Troniny, pełnomocnika MKS i Stowarzyszenia Wielka Polonia:

Wydarzenia dzisiejszego dnia sprowadziły mnie na ziemię i zakończyły prowadzoną przeze mnie misję pełnomocnika MKS i Stowarzyszenia Wielka Polonia. Oczywiście będę dalej pomagał Polonii Warszawa, ale już prywatnie. Poniżej moje oświadczenie:

Dzisiaj w towarzystwie członków zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Czarnych Koszul „Wielka Polonia” – p. Domana Nowakowskiego i p. Marcina Wierzbickiego – wziąłem udział w spotkaniu z prezesem MKS Polonia Warszawa p. Ryszardem Dońkiem. Było to spotkanie ostatniej szansy. Po kilku miesiącach pracy mającej na celu spojenie w sensowną całość koncepcji przekształcenia sekcji piłkarskiej, jestem przekonany, że doszliśmy w rozmowach do ściany. O sytuacji rozmawiałem wcześniej nieoficjalnie z przedstawicielem Biura Sportu i Rekreacji, które jest organem nadzorczym dla MKS Polonia. Ustaliliśmy, że w przypadku niepowodzenia mojej dzisiejszej misji sprawa zostanie skierowana do mediacji w Biurze Sportu i Rekreacji.

W czasie spotkania rozmawialiśmy o problemach, a także nieprawidłowościach w działaniu klubu (omawianych już wcześniej przy innych okazjach). Dyskutowaliśmy również o oczekiwaniach polonijnej społeczności. Ze spotkania wyszedłem z przekonaniem, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku, zwłaszcza po tym, jak prezes Doniek zaproponował wtorek jako termin spotkania zarządu MKS w sprawach związanych z naszymi postulatami. Oświadczenie opublikowane dzisiaj na stronie MKS w sprowadziło mnie na ziemię. Informacje o tym, że rozmowy toczyły się wokół korupcji i rzekomych nieprawidłowości przy transferach są nieprawdą. Potwierdzić mogą to nie tylko świadkowie rozmowy, ale przede wszystkim jej nagranie audio, które zostało przeze mnie wykonane w czasie spotkania. Nagranie z rozmowy przekazuję zarządowi „Wielkiej Polonii” do dyspozycji.

Moja misja pełnomocnika MKS Polonia Warszawa dobiegła końca. Straciłem złudzenia co do sensu reprezentowania osób, które nie wykazują jakiejkolwiek woli współpracy i traktują klub z ponad stuletnią tradycją jak swój prywatny folwark. Poświęciłem temu zadaniu ostatnie trzy miesiące. Wystarczy. Po raz kolejny przekonałem się naocznie, że zarząd MKS nie ma zamiaru dotrzymywać jakichkolwiek ustaleń, terminów, ani porozumień. W poniedziałek przesyłam swój raport o sytuacji klubu i jego problemach do Biura Sportu i Rekreacji. Mam nadzieję, że kwestie sporne zostaną rozwiązane na drodze urzędowej. Ja będę 17 maja na meczu z Mławianką Mława. Nigdy nie zginie!

[Marek Tronina]

Źródła: Wielka Polonia

Author: Diesel

32 thoughts on “Oświadczenie Marka Troniny i oficjalne stanowisko zarządu Stowarzyszenia Wielka Polonia.

 1. MKS od samego poczatku robil problemy i rzucal klody pod nogi. Odnosze wrazenie ze od samego poczatku byli dogadani z Popielarzem i innymi zwolennikami kupna licencji. Na ten sezon nie dali rady wiec musieli przetrzymac w zgodzie z kibicami i WP, ale jak widac caly czas daza do braku porozumienia i stworzenia sytuacji z ktorej dla nich jedynym wyjsciem bedzie kupno licencji, bo ich rzeciez na prowadzenie seniorskiej pilki nie stac!! Najgorsze jest to ze tyle czasu i tyle pracy tylu ludzi pojdzie do kosza i wrocimy do sytuacji za czasow Krola. Tylko wlasnie pytanie ilu z nas zostanie z kolejna Polonia na kolejnej licencji? Ja obstawiam ze niewiele, a cale srodowisko sie jeszcze bardziej podzieli. Ze tez kur… Tu nigdy nie moze byc normalnie i slowa ze nic nas nie zniszczy tak jak my sami sie musza sprawdzac za kazdym razem.

 2. To je też oświadczam i apeluje do wszystkich rządzących wszystkimi stowarzyszeniami i MKS: ODEJDŹCIE, WASZ CZAS JUŻ MINĄŁ!

  Pokazaliście co potraficie i czas na nowych ludzi we władzach. Zróbcie wybory – nie kandydujcie!

 3. Sytuacja (w mojej ocenie) wygląda naprawdę dramatycznie :facepalm: co teraz mamy zgłosić nową drużynę z M.Troniną i WP do B czy A klasy kopnąć olczaków w dupe i zacząć od zera ???????????? ❓

 4. zawsze mówiłem ze nic z tego nie będzie, budowanie klubu na kibicach stowarzyszeniach to mit to bujda na resorach, spadliśmy z ligi nie w wyniku gry na boisku a wyniku licencyjno/ prawniczych rozgrywek a teraz większość była przeciwna powrotu do ligi poprzez zakup licencji, teraz będzie tak że wygramy tą ligę ale w przyszłym sezonie znowu zagramy dwie ligi wyżej, bo kilka osób chce się pobawić w zarządzanie legendarnym klubem, już teraz na mecze przychodzi 2,5 tysiąca ludzi w przyszłym sezonie będzie 1000 osób, ja nawet rozumiem oddanych klubowi fanatyków, którzy snują marzenia o szklanych domach ale piłka nożna w dzisiejszych czaach jest mało romantyczna, liczy się kasa, wyniki i tzw kibice sukcesu zapełniający klubowy budżet, kto tego nie rozumie ten będzie na zawsze emocjonował się wygranymi wysoko meczami z amatorem maszewo :sztandar:

  1. Liczy się to co kto chce żeby się liczyło. Jak ktoś widzi piłkę jako sposób na nabicie kabzy a przy tym podtuczenie swojego zakompleksionego ego to będzie pier*olił o LM, potrzebie znalezienie inwestora i tym, że dzisiaj liczy się tylko kasa a budowania klubu na kibicach to mit.

   Jeśli ktoś widzi klub jako miejsce gdzie kultywuje się określone tradycje, określoną historię, etykę itd itp gdzie jest miejsce spotkań dla środowiska, gdzie to środowisko ma przede wszystkim rosnąc (i to jest priorytetem) to będzie liczyć to.

   Trzeba sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: po co w ogóle klub Polonia Warszawa ma istnieć, co jest celem.

 5. Ufffff … Nareszcie jakiś rozsądny głos; kamikadze ma 101 % racji. Czasy czynów partyjnych i ochotniczych junackich zaciągów do budowania Nowej Huty skończyły się co najmniej 25 lat temu. Niestety liczy się tylko prawdziwa kasa; my dzięki kasie właściciela awansowaliśmy do ekstraklasy i przez tylko przez nią z niej spadliśmy. Marzenia o grze w „B”klasie (już widzę te sportowe uczty podczas meczy z KS Kamionek lub Sokołem II Serock … .) mogą mieć podniecone dziewczęta lub emocjonalnie rozbuchani młodziankowie, ale to byłby ostateczny pogrzeb naszej Polonii. Co do sporów ambicjonalnych na linii WP vs. MKS nie wypowiadam się bo nie znam dogłębnie sprawy, jednakowoż pozwalam sobie na zwrócenie uwagi, iż liderem IV ligi jest MKS Polonia Warszawa … .

  1. Tak Yanku, liderem jest MKS Polonia, ale za nasze pieniądze !!! Odpowiada tobie płacenie temu prywatnemu przedsiębiorstwu ? Jak dłużej to ma trwać ? Ile MKS wyłożył swych pieniędzy ? Ile pieniędzy prywatnych wyłożył Pan Doniek i spółka ? A ile Pani sekretarka z MKSu ? A to są właściciele naszej Polonii… Był Król i Wojciechowski – jest teraz Doniek, Kołakowski i spółka. A my co ? Zgraja do płacenia ? Pieprzę to – pełne poparcie działań WP – teraz, albo nigdy.

  2. „teraz albo nigdy” to dobrze brzmi, ale w praktyce doprowadzi do rozbicia środowiska. Ja wole „wszyscy albo nikt’ tzn albo obecnie rządzący w stowarzyszeniach i MKS się dogadają, albo wszyscy odchodzą, ewentualnie powstaje nowe stowarzyszenie i startujemy od B-lasy.

   Jeśli to będzie przejrzyste i wiarygodne to można spokojnie nie tylko egzystować, ale też się racjonalnie rozwijać. 5tys kibiców,niech każdy wpłaci 10zł miesięcznie to jest 50tys miesięcznie a 6 baniek w skali roku. Źle?

   Ja ciągle widze tutaj nazwiska tych samych osób, i niech w końcu ktoś postawi publicznie kwestie czy nie jest czasem tak, że to oni sa problemem: wszyscy. Toczą swoje prywatne wojenki, snują plany itd itp a siano gnije.

 6. Kmicic- zgadzam się z tobą liczy się tradycja, jakość kibicowania, etyka itd itp, dlatego chodzę na Polonię nawet tą czwartoligową, dlatego co roku kupuję karnet, dlatego wspomagam wszystkie inicjatywy klubowe i kibicowskie ale patrzę również realnie na dzisiejszy świat, bez sukcesów i wyników nie będzie kibiców, bez kibiców nie będzie pieniędzy, myślisz że jak zostanie 500 oddanych kibiców to będzie super ?? To ja ci powiem co zrobi miasto z twoimi ideami i zasadami, miasto powie dla 500 osób nie będziemy trzymać tak atrakcyjnych terenów w centrum i sprzeda to pod kolejne centrum handlowe bądx coś w tym stylu, to że dla ciebie pieniądze mają drugorzędne znaczenie w życiu nie oznacza że wszyscy tak myślą.

  Więc nie wysyłaj ludzi nad kanałek bo w tej chwili ważą się losy twojego ukochanego klubu i postarać się musimy wydobyć go z tego szamba a nie licytować się kto jest lepszym Polonistą

  1. Co doprowadzi do tego, że z 5tys zrobi się 500? Choćby to co dzieje się teraz, tzn będzie np 4×500 w różnych zabarykadowanych obozach, każdy będzie miał jakąś część tego co jest teraz i każdy będzie twierdził że to on jeden jedyny ma rację a reszta nic już nie rozumiejąc da sobie spokój.

   Wg mnie albo ci co tu obecnie rządzą siądą i się dogadają na bazie dobra klubu i ponad osobistymi urazami, albo muszą wszyscy odjeść. Wszyscy, bo w innym przypadku będą kolejne podziały.

   Nie ważą się losy żądnego klubu, tylko losy żerujących na nim sitw (podkreślam liczbę mnogą).

 7. co doprowadzi, gra w coraz niższych klasach rozgrywkowych do tego doprowadzi, zatrzyma to dopływ młodych ludzi, obecnych dzieci, to chyba proste, jeśli w tym roku wygramy ligę a znowu spadniemy o2-3 ligi niżej bo nie będzie pieniędzy , struktur itd to również zmniejszy to zainteresowanie klubem, to chyba oczywiste jest ??

  1. Co rozumiesz przez „zainteresowanie klubem”? Jeśli będzie szkolenie młodzieży to młodzi Poloniści będą rośli jak grzyby po deszczu a za nimi przychodzić będą rodziny, koledzy,znajomi. it itp

   Liczy się stabilizacja, a dwa pomysł na klub i jego rozwój (realny). Jak chcesz się ścigać z CWKS i przyciągać słoików, buraków, białe kołnierzyki, lemingów bo to oznacza „zainteresowanie klubem” itd itp to próbuj, ale ci ludzie dzisiaj są jutro ich nie ma.

  2. Chodzi oto ze nikogo I liga nieprzyciagnie…. A jesli jest za Polonia ktos to bedzie nawet w B-klasie. Rozumiem kupienie licencji tylko w przypadku takim ze to licencja do Ekstraklasy i jest sponsor bogatszy I MADRZEJSZY od JW…. To wtedy rzeczywiscie Mistrzostwo itp. to mogloby stworzyc wielka Polonie….

   Ale kupic licencje i sie osmieszyc poto zeby zbierac baty w I lidze? To zupelnie calkowicie bezcelowe.

 8. Podpisuję się w stu% pod oświadczeniem WP. Nie wiem po co znowu jest tu poruszana sprawa zakupu licencji. Większość kibiców jest przeciwna, stanowisko WP jest jasne, więc zostawmy ten temat, bo szkoda czasu i energii. Dobrze, że Marek Tronina wydał oświadczenie. MKS totalnie stracił wiarygodność. Muszą tam zrobić wymianę ekipy, bo to jest po prostu żenada.
  :sztandar:

 9. Trzeba bylo jak kiedys Lechia zaczac nizej bez MKS…. Bo teraz beda kolejne „jaja” bo w IV lidze zbankrutujemy…. I znowu Polonia jest okradana…. I skonczy sie tym ze straci sie wiecej czasu niz gdyby zaczac odrazu bez MKS czy innych cudow ktore sobie moga rzadzic bezwarunkowo.

 10. jeśli Polonia będzie grała w ligach takich jak obecnie to młodzi Poloniści nie będą rośli w ogóle a za 2-3 lata to miasto zrobi wszystko żeby się pozbyć problemu to raz, powtarzam jeśli wygramy tą ligą a nie awansujemy nigdzie z powodu wewnętrznych kłótni to będzie kompromitacja

  Xardas nie da się kupić licencji na grę w ekstraklasie UEFA zmieniła przepisy i jest to niemożliwe maks I liga i stamtąd awans na boisku, betti bez obrazy ale większość ludzi kocha socjalizm co z nie znaczy że to jest dobre prędzej czy później klub będzie musiał znaleźć inwestora prywatnego moze pokroju JW moze innego ale sami klubu nawet na poziomie I ligi nie utrzymamy wiec nie rozumiem skąd to napięcie na te stowarzyszenia, mnie osobiście męczy już czytanie co 2-3 dni kolejnych oświadczeń to MKS-u , to pana Troniny to innych Popielarzy, gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść

  1. Do I ligi nie jest daleko gdyby byl sponsor moznaby dojsc normalnie w 2 sezony tylko sie MKSu trzeba pozbyc. Mysle ze jak sie zepniemy to jestesmy w stanie wysuplac dosc zeby wygrac III lige z pieniedzy kibicow. Zebralismy razem z drobnymi sponsorami 750 000 PLN. Jesli nie bedzie MKSu ktory to kradnie to jestem pewien ze kazdego stac na 2x tyle co dal wczesniej i zbierzemy 1,5 mln i na III lige to wystarczy reszta na boisku w nogach pilkarzy i glowie trenera. Sam bym dal 10x tyle co przed obecnym sezonem o ile bedzie na co czyli albo MKS ujawni wydatki albo przejmiemy druzyne.

   A dalej moze sie znajdzie sponsor chetny zeby awansowac z II ligi do I ligi…. zamiast kupic licencje…. Bo licencja nie jest gratis a te 2-3 mln + 1,5 mln od kibicow i innych sponsorow to moze wystarczyc na II lige przy rozsadnym doborze zawodnikow…. Bo bedziemy miec budzet najwiekszy ze wszystkich w II lidze wtedy. Wiec poco kupowac cokolwiek i sie osmieszac.

   Wiadomo ze sponsor byc musi…. ale niech chociaz ma forse jak JW i niech bedzie chociaz odrobinke madrzejszy. A licencji kupowac nietrzeba zeby sie osmieszyc poto aby zbierac oklep w I lidze (druzyna by byla z lapanki i nieprzygotowana wiec wiadomo jakby sie to skonczylo). Wiecej kibicow przyjdzie na zwyciestwa w III czy II lidze niz przyjdzie na ogladanie oklepu w I lidze… Nikt niechce ogladac porazek niewazne w jakiej lidze.

 11. MKS czyli miejski a te nasze miasto ….(wiadomo nie muszę pisać, dużo pisania by było)
  MKS to znaczy że byśmy nigdy nie awansowali do Ekstraklasy bo…bo wiadomo te nasze Miasto…a MKS jest NA GARNUSZKU TEGO MIASTA i taka prawda niestety.
  Oświadczenie pana Troniny?…popieram w 100%.
  Kiedyś mówili że jak emeryci umrą nie będzie Polonii, ale co dziś się ogląda? :sztandar: :)….dużo młodzieży, dzieci to….TO myślę że jeszcze raz MOŻEMY (już na zdrowych zasadach) zaczynać od początku.

 12. Co do stadionu?….chyba by nie stał pusty, (z jednym już mają problem), i za małą opłatą (jak dzisiaj) by Nam użyczyli napewno:)….tak wybory,wybory, i każdy głos jest ważny. :rozwija: :rozwija: :rozwija: :rozwija: :rozwija: :rozwija: :rozwija:

 13. czasami się opłaca stadion rozebrać i wybudować coś innego, JW miał w pewnym momencie pomysł wybudować stadion w Markach albo przenieść mecze Polonii na stadion narodowy, co by się wtedy stało z obiektem na K6 ??

 14. Wygląda na to, że ja zaczynam się przygotowywać do niechodzenia na mecze. To jest jedyne co zmusi MKS do podjęcia z nami dialogu. Drużyna zbankrutuje? Trudno ja chcę wiedzieć na co idą moje pieniądze. Zaczynamy od B-klasy? Trudno. Płacę teraz będę później. Na pewno nie będę płacił jeżeli moje pieniądze będą ginęły w czarnej dziurze MKS.
  A czy Panowie z zarządów MKS, WP i SKWPW poszli w końcu na to piwo? Bo może ktoś nie był i teraz miesza.

 15. Nie wydaje mi się, żeby najlepszym sposobem był bojkot meczu… Musimy wspierać chłopaków i sztab na wszystkich meczach! Nie mamy dużej przewagi w tabeli. Ale jak najbardziej uważam, że powinniśmy zareagować, jako społeczność kibicowska, bardziej konkretnie, żeby nasze stanowisko i to, na co jest sprzeciw, usłyszało i miasto, i media. Musimy zareagować inaczej, niż przy królu… Chodzi o jasny przekaz. Oczywiście bez agresji (to raczej nam nie pomoże), inteligentnie. Mamy mało czasu – chyba do końca maja, albo połowy czerwca (termin zgłoszenia drużyny do trzeciej ligi?). Dobrze to wszystko zaczęło wyglądać i chyba szkoda postawić teraz na tym krzyżyk…
  :sztandar:

 16. krzyżyk ?? chyba kropkę, szczerze powiedziawszy nie chce mi się wierzyć żeby olczak jakieś pieniądze zawinął, kołakowskiego znam osobiście, robimy cały czas transmisje z koszykówki, jego syn gra w drużynie za darmo, dziwna akcja

 17. Otóż to, dziwna akcja, bo czemu nie wpuścili Dziewickiego do MKS? Czemu Olczak go nie poparł? Na co poszły nasze pieniądze wpłacone przez WP? Pytań jest mnóstwo, wielokrotnie było już pisane: potrzebny jest audyt z wynikami dostępnymi przynajmniej dla władz WP.

Dodaj komentarz