O przyszłości Polonii. Sikorski znalazł sobie klub

W poniedziałek 23 września odbyło się spotkanie robocze dotyczące przyszłości piłkarskiej Polonii Warszawa. Wzięli w nim udział przedstawiciele Stowarzyszenia KS Polonia Warszawa oraz Wielkiej Polonii.

Wielka Polonia
Wielka Polonia

Celem tych spotkań jest wypracowanie koncepcji Spółki Akcyjnej. Spółka po zakończeniu obecnego sezonu ma przejąć prowadzenie seniorskiej drużyny piłkarskiej od obecnego właściciela – MKS Polonia Warszawa.

Odradzająca się Polonia powstaje zgodnie z poniższym harmonogramem

 1. Dopracowanie statutu Spółki Akcyjnej.
 2. Przekazanie statutu do konsultacji Supporters Direct – organizacji współpracującej z UEFA i Komisją Europejską, pomagającą klubom w tworzeniu nowatorskich struktur w oparciu o model społecznego zaangażowania.
 3. Założenie Spółki Akcyjnej.
 4. Podpisanie porozumienia o stałej i długoterminowej współpracy z MKS Polonia Warszawa i jednoczesne przekazanie drużyny seniorskiej Spółce Akcyjnej.

Na wczorajszym spotkaniu odbyły się prace nad wersją statutu Spółki Akcyjnej, który zostanie przekazany do konsultacji angielskim ekspertom. Kolejne spotkania mają doprowadzić do realizacji punktu 3.

Czy uda się zrealizować punkt 4?

Przypomnijmy. MKS Polonia Warszawa jest klubem młodzieżowym dotowanym przez miasto. Na początku obecnego sezonu, to właśnie w ramach MKS Polonia Warszawa, została wydzielona drużyna seniorów, która rozpoczęła rozgrywki w czwartej lidze. Władze MKS Polonia Warszawa jasno zadeklarowały, że w dłuższej perspektywie nie zamierzają prowadzić drużyny seniorów i przekażą ją Spółce. Niestety wczoraj usłyszeliśmy zupełnie inną deklarację i propozycję.

Zarząd MKS Polonia Warszawa przedstawił koncepcję, w której MKS Polonia samodzielnie zakłada spółkę. W Spółce zostaje powołany pięcioosobowy zarząd, w którym 3 miejsca zajmują przedstawiciele MKS, a po jednym miejscu przedstawiciele Stowarzyszeń czyli polonijnej społeczności.

Decyzję, co do tej oferty podejmiemy wspólnie. Na zebraniu Wielkiej Polonii. Udział w nim może wziąć każdy, kto wypełnił deklarację członkowską lub zrobi to na najbliższym meczu (deklaracja i statut).

FC Sankt Gallen pozyskał Daniela Sikorskiego. Były piłkarz Wisły Kraków ze szwajcarskim klubem podpisał dwuletni kontrakt. Warto dodać, że w przeszłości barwy austriackiego zespołu reprezentował także inny były napastnik „Czarnych Koszul” Radosław GilewiczPavel Šultes został nowym zawodnikiem czeskiego FK Mladá Boleslav. 28-letni napastnik cztery dni temu rozwiązał kontrakt z Ruchem Chorzów.

Na koniec nietypowo o Legii, a właściwie o jej zespole Old Boyów. Jak podaje „Przegląd Sportowy” zespół Legia Warszawa Old Boys idzie jak burza w rozgrywkach Okręgowego Mazowieckiego Pucharu Polski. W III rundzie rozgrywek drużyna pokonała występującą w Lidze Okręgowej (VI poziom rozgrywek) Przyszłość Włochy 4:2. W zespole LWOB grają byli poloniści, m.in. Grzegorz Szamotulski, Michał Żewłakow, Tomasz Kiełbowicz, Maciej Bykowski, Piotr Świerczewski oraz Dariusz Dziekanowski. Cały artykuł w wersji elektronicznej dopełnia zdjęcie, na którym przygotowany do rozpoczęcia, oprócz popularnego „Dziekana” jest Emmanuel Olisadebe. Warto również odnotować, że dwa gole dla Przyszłości strzelił również znany z boisk ekstraklasy Sebastian Kęska, który grał m.in. w Polonii Warszawa.

Źródło: własne / Wielka Polonia / 90minut.pl / Przegląd Sportowy

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

19 thoughts on “O przyszłości Polonii. Sikorski znalazł sobie klub

 1. Zarząd MKS postanowił się podłączyć do finansów Polonii?! Przygarniając na stałe drużynę seniorską stracą prawdopodobnie dotacje miejskie. Uważają, że od nas, kibiców wyciągną więcej? Pewnie tak, ale za cenę zaniechania działań z młodzieżą. Mnie się to nie podoba, coś za bardzo śmierdzi … królem!

 2. Są dwie możliwości dlaczego MKS chce zrobić to na swoich warunkach:
  1. Wydaje im się, że są w stanie sami finansować zespół, a przy okazji trochę kieszenie swoje napchać
  2. Wolą być jedyną siłą decyzyjną, bo liczą się z tym, że Stowarzyszenia Polonijne nie dojdą do porozumienia, a wtedy łatwiej będzie zarządzać taką spółką i negocjować warunki wejścia potencjalnego inwestora spoza układu MKS/Stowarzyszenia

 3. 1. To że MKS chce mieć decydujący głos jest dla mnie zrozumiałe i logiczne, bo to dzięki MKS w ogóle możliwe było zachowanie ciągłości istnienia klubu, a potem odbudowa na tych fundamentach. Jest określona grupa ludzi jakiś wypracowany mechanizm współpracy i na tym przecież można i warto się opierać.
  2. Z kolei sam MKS nie znaczyłby nic (w sensie aspirowania do wypłynięcia na szersze ligowe wody) bez kibiców i ich zaangażowanie (przede wszystkim finansowego ale nie tylko) i MKS musi to rozumieć.
  3. Wpuszczenie SD, pod pretekstem że niby w czymś są w stanie pomoc jest wg mnie porażką wszystkich którzy na to się zgodzili i czymś w rodzaju wpuszczenia ponownie JW czy Króla (przy zachowaniu wszystkich proporcji) bo oznacza przyznanie się do niemocy i nieumiejętności ogarnięcia samemu swoich spraw.

  Podsumowując – klub i kibice wg mnie mają potencjał na to, żeby samemu funkcjonować sprawne i na normalnych przejrzystych zasadach, ale nie znaczy wcale że tak się stanie. Wszystko jeszcze można spieprzyć np ulegając iluzjom jakiś strategicznych inwestorów co to zbudują tu drużynę i stadion na miarę LM.

  Jeśli klub ma normalnie funkcjonować i zachować swoją tożsamość trzeba odrobić lekcje z niedawnej przeszłości, czyli robić wszystko samemu. Lepiej „być na swoim” i grać np w II lidze niż wskoczyć na chwile do Eklapy, dać handlarzom zarobić i spaść potem na dno.

 4. NIe przesadzacie Panowie z tym przypisywaniem niskich pobudek działaczom MKS-u ???
  Gdyby chcieli zarobić/napchać kieszenie już dawno nie byłoby ich w młodzieżowej piłce.
  Od lat zajmują sie młodzikami, robią to nieźle, a przyznacie, że to raczej cięzka praca od podstaw, a nie droga do fortuny. W ten sposób można aby podsumować każdego, kto chce teraz zająć stanowisko w odnowionej Polonii.
  Moim zdaniem obie strony chcą dobrze i jedynie współpraca, na pewno początkowa trudna może przełamać nieufność.
  Działacze faktycznie wyglądają, rozmawiają i zachowują się trochę jak „leśne dziadki” ale ich bazą jest doświadczenie i wieloletnia praca w trudnych warunkach. Z ich punktu widzenia możemy być nieobliczalni.

  Z drugiej strony, jakby na to nie patrzeć klub bazuje na kasie płynącej z kieszeni kibiców.
  I to jest nie do podważenia.
  Moim zdaniem ten projekt MKS-u 3 do 2 NA POCZĄTEK jet optymalny. Dajmy sobie czas. Obie strony muszą sobie zaufać, nauczyć się współpracować w końcu będą jednym.
  Mimo to powinien to być krok w stronę modelu „socios” i jakieś tego typu zapisy dające taką możliwość też powinny się statucie nowej spółki znaleźć…

 5. MKS Polonia zdeklarowała jasnio wcześniej…a dziś zmienia zdanie?…tak nie powinno być.
  O co naprawdę chodzi?….nie wiemy?…może polityka, naciski obecnej Władzy Warszawy? (co sponsoruje).
  A te głosy?…jak już to po równo tylko.
  Czarne chmury, bo było za dobrze?

 6. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej to 100 tys. zł. Źle to wróży jeśli zamiast informacji o tym, kto jakimi i z jakiego źródła pieniędzmi dysponuje, jaką ma wizję rozwoju klubu, zaczyna od dzielenia stołków w zarządzie. Albo kogoś zaczyna niepokoić, że za dobrze nam idzie, że po prostu może nam się udać, albo chce pilnie dostać się do koryta i zacząć kręcić swoje lody. Tak czy inaczej ta nagła zmiana stanowiska MKS-u karze z ostrożnością sięgać do portfela po kolejne złotówki.

 7. „FC Sankt Gallen pozyskał Daniela Sikorskiego. Były piłkarz Wisły Kraków ze szwajcarskim klubem podpisał dwuletni kontrakt. Warto dodać, że w przeszłości barwy austriackiego „… WTF? Szwajcaria to nie Austria, Panowie! Od kiedy FC Sankt Gallen gra w lidze Austriackiej?

 8. Zaproponowany podział miejsc w zarządzie nowej spółki jest ryzykowny . Obawiam się , że może się zakończyć zmniejszeniem wpływów pieniężnych od kibiców . Do obecnej chwili mieliśmy świadomość , że utrzymanie naszego klubu zależy od nas samych i dlatego tak chętnie wpływały pieniądze . Faktyczne przejęcie władzy przez MKS sprawi , że kibice poczują się oszukani . Jestem świadom faktu iż model klubu utrzymywanego i zarządzanego przez kibiców może się sprawdzić maksymalne w trzeciej lidze . Ale na ten moment to jest najlepsze wyjście . Dzięki niemu mamy pieniądze na ligę i ludzi którzy chcą to oglądać i sponsorować . Nie demontujmy tego co zostało zbudowane .
  Jeżeli już dyskutuje się stołkach , niech to będzie 2: 2 . Żadna ze stron nie będzie miała większości i będzie zmuszona do porozumienia . Za K. mieliśmy dwóch członków w radzie i wiemy jak się to skończyło .
  W dyskusji pojawił się temat strategicznego sponsora jako negatywne działanie . Mam zdanie odmienne . Od tego nie uciekniemy w dalszej perspektywie . Z taką bazą nie ma innego wyjścia jak duży zewnętrzny zastrzyk pieniężny . Dlatego trzeba opracować taki statut nowej spółki aby żadna ze stron nie była i nie mogła być oszukana .

 9. I musi byc jakies wyjasnienie co do kupowania akcji klubu. Jakby np. mialbyc akcje wypuszczone przed nastepnym sezonem i pieniadze z ich zakupu wykorzystane na Poloni. To musi byc jasne ze jak np. kupie akcje za 100 000 PLN to ze mam te akcje i zawsze je bede mial nawet jak Polonia bedzie w Ekstraklasie. I ze np. jak bedzie glosowanie typu chcemy sponsora czy niechcemy to bede mogl glosowac, albo zeby np. zaprosic Drzymale VIP zaproszeniem na mecz itp itd. etc.

  Bo jak nie bedzie jasno zapisane ze akcje kazdy zachowa i ze na klub beda wykorzystane z nich pieniadze itp itd. to czarno to widze aby ktos mial chec wplacic wieksza sume by budowac wielka Polonie.

 10. Bez naprawde dobrego sponsora cos takiego bedzie jedynie historia: http://www.90minut.pl/news/131/news1315932-Trzynastego-derby-w-czarnym-kolorze.html zamiast przyszloscia do ktorej dazymy. Dlatego uwazam ze trzeba chwytac sie absolutnie kazdej opcji na „przyszlosciowego sponsora” nawet probami takimi jak wysylanie listu z VIP zaproszeniem na mecz Polonii od zarzadu i kibicow.

  Oczywiscie tylko opcji zakladajacych budowe klubu od podstaw i awans pokolei przez wszystkie klasy rozgrywkowe az do Ekstraklasy i kolejnych derbow 3-0 dla KSP. Zadnego kupowania licencji i wlasnie dlatego ciagle przypominam Drzymale gdyz on juz kiedys wolal awansowac z ligi do ligi w miedzyczasie budujac druzyne i klub poprzez miedzy innymi budowanie boisk dla juniorow, zaplecza klubu pomyslal nawet o takich detalach jak centrum zdrowia aby bylo mniej kontuzji i szybciej byly leczone… jedyne czego niewzial pod uwage to ze Grodzisk to malutkie miasteczko i niezbuduje tam takiego klubu jaki no wlasnie mozna zbudowac w stolicy majac kilka tysiecy wiernych kibicow i potencjal nawet na zapelnienie narodowego gdyby tam grac o LM chociaz duzo lepsze by bylo rozbudowanie K6 co podobno bylo obiecane przez zarzad miasta ze bedzie w 2020. Do tego zupelnie inne wplywy od innych sponsorow dla klubu w Stolicy niz te ktore mogl otrzymac klub w Grodzisku. Tam praktycznie jedynym sponsorem byl Drzymala, tutaj mozna zdobyc dodatkowych ostatnio slyszalem ze za miejsce na koszulce to (U)7eglej 5 mln zaplacili za sezon. I stad sie bierze moja wiara w to ze sponsor z prawdziwego zdarzenia moglby przyjsc do Polonii a Drzymala jako pierwszy przychodzi na mysl bo juz cos takiego robil a do tego w byciu Prezesem jest najlepszy co potwierdza nagroda prezesa roku przyznawana mu co roku przez Canal+ chociazby a takze wyniki sportowe jakie osiagal klub z malutkiego miasteczka niewiele brakowalo aby w 2003cim zdobyli Mistrzostwo i zagrali w LM (Anderlecht to byl poziom MC czy Herthy) a z Polonia moglby o wiele wiecej osiagnac.

 11. Xardas ale się uczepiłeś tego Drzymały.Nikt w Warszawie,żadna władza nie pozwoli na zbudowanie konkurencji dla Legii.Niesety,ale jesteśmy skaani na egzystencję jako zawsze ten drugi,czyli gorszy.Gdzie wyobrażasz sobie bazę treningową i budowę zaplecza medycznego? Bo raczej nie na terenach przy K6 ani innych do nich przylegających.Kupno tych terenów przewyższa możliwości niejednego krezusa finansowego.Poz tym nie me tu na to miejsca.A w naszym przypadku,gdy mamy niejasną sytuację statutową,gdy tak naprawdę niewiadomo kto jest włascicelem drużyny piłkarskiej Drzymała na pewno tu ie wejdzie.NIe zaryzykuje swoich ciężko zarobionych pienędzy w niepewny dla niego interes.Nie bądź dziecko i przestań już o nim pieprzyć bo staje się to po prostu nudne. :tablica:

 12. Chyba niektórzy z nas wiedzą o co tu tak naprawdę chodzi. Nie ma co się łudzić, że obecna władza Warszawy jest nam przychylna. Gdyby nie referendum nie byłoby żadnej obniżki kosztów. A gdyby im naprawdę zależało na naszym klubie to dalej gralibyśmy w Ekstraklasie. Wydanie sumy paru mln na klub promujący stolicę to żadne koszty. Na reklamę oświetlenia świątecznego (tylko na jego reklamę w mediach) w zeszłym roku HGW wydała 600 tys. PLN.
  To, że MKS chce budować klub w oparciu o samych siebie, a nie o kibiców jasno wskazuje na jego mocodawców. Zapomniał on czyje pieniądze i zaufanie ma w kieszeni.
  Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko odwołać obecną nam panującą i prezydentem stolicy zrobić Marka Jurka.

 13. Boiska treningowe centrum odnowy medycznej itp itd etc wszystko mozna zorganizowac pod Warszawa przeciez nie musi to byc przy K6 w centrum. I nieskoncze „pieprzyc” o sponsorze poniewaz nadal wierze ze Polonia jeszcze kiedys wroci do Ekstraklasy i znow rozjedziemy (U)7egla 3-0 i bedziemy przezywac wielkie chwile. I wiem ze potezny sponsor jest do tego niezbedny, no chyba ze wierzysz ze nagle te 3000 ludzi na K6 bedzie gotowe wydac 10 000 PLN kazdy (30 mln bedzie wtedy) za sezon Polonii w Ekstraklasie aby po sezonie otrzymac drobny zwrot (kasa od Canal+ oraz sponsorzy na koszulkach itp itd.). Wierzysz w to jesli te 3000+ nie wykupili nawet wszyscy cegielek po 250 PLN ?

  Bez sponsora nie bedzie Wielkiej Polonii. Wiec tego sponsora trzeba szukac juz teraz a nie czekac co to bedzie jak jakims cudem awansujemy do II ligi za 1,5 roku i okaze sie ze forsy juz niewystarcza by isc dalej. Sponsorow ewentualnych trzeba urabiac juz od zaraz. Ja podaje Drzymale bo nikt lepszy mi na mysl nieprzychodzi, jesli masz inny pomysl kogo zaprosic VIP zaproszeniem na mecz to przeciez mozesz podac ten pomysl i tez to mozna zrobic. Kazda proba to jakas szansa moze malutka ale lepsza niz nierobic nic i miec ZEROWA szanse na sponsora ktory moze wprowadzic Polonie do Ekstraklasy.

  A co do klubu to jak najszybciej trzeba ustalic jakies zasady dotyczace zarzadu i wlasnosci. Np. cos takiego: licencja Polonii, herb itp itd etc. sa wlasnoscia kibicow udzialowcow ktorej nie mozna sprzedac. Pozostala czesc: zawodnicy, trener, prawa do reklamy na koszulkach itp itd. beda wlasnoscia wlasciciela (gdyby np. sponsor wykupil Polonie). Dodatkowo zapis o tym ze nie mozna zadluzyc Polonii tak sprytnie zapisany aby nie dalo sie tego obejsc, a wlasciciel czesci pilkarskiej odpowiada osobiscie lub jego firma odpowiada za kontrakty z zawodnikami itp itd. etc. (czyli wszystko czego mozna nieplacic i co mogloby spowodowac kleske taka jak z Krolem). I wtedy sprawa jest prosta i zadowalajaca wszystkich.

 14. Sporo sprzeczności w tych komunikatach jest.
  Po co zakładać spółkę akcyjną skoro MKS chce zachować drużynę dla siebie?
  Po chodzić na Polonię ,która miała być Nasza a jest cholera wie kogo.
  Jak to jest ,że kilku leśnych dziadków próbuje nas niczym król-śwnia wydymać.

 15. Pingback: ruay

Dodaj komentarz