Kolejni byli zawodnicy pomogą Polonii? Zwycięstwo biało-czerwonych. Apel Stowarzyszenia Wielka Polonia.

Wygląda na to, że rąk do pomocy w odratowaniu najstarszego klubu Stolicy nie brakuje. Odbudować klub chcą Igor Gołaszewski, Jacek Kosmalski, Arkadiusz Onyszko i Grzegorz Wędzyński.

Największą sensacją jest jednak powrót 35-letniego Emmanuela Olisadebe. Naszą informację zdaje się potwierdzać dziennik „Fakt”. Zdaniem jego dziennikarzy czarnoskóry napastnik zamierza zamieszkać w Polsce i pomóc swojemu byłemu klubowi w trudnych chwilach.

Faktycznie pojawiła się taka idea – przyznaje przewodniczący Stowarzyszenia Polonia Warszawa Grzegorz PopielarzPracujemy nad tym, aby drużyna wystartowała od trzeciej ligi. Szykujemy zespół, myślimy nad osobą trenera. Wszystko jest płynne, sprawy powinny się wyjaśnić w najbliższym czasie – powiedział „Gazecie Wyborczej” Popielarz.

Prowadzimy jednak rozmowy z Mazowieckim i Łódzkim Związkiem Piłki Nożnej, żebyśmy mogli wystartować w trzeciej lidze. Mamy nadzieję, że działacze zrobią ukłon dla tak zasłużonego klubu, jak Polonia i wyrażą zgodę. Na pewno w nazwie klubu będzie Polonia. W ciągu dwóch tygodni musimy zgłosić zespół do rozgrywek – informuje Popielarz na łamach „Przeglądu Sportowego”.

Członkiem stowarzyszenia zostanie Janusz Romanowski, który obiecał, że przekaże barwy i logo KPP Polonii Warszawa (spółki przejętej przez KSP Polonia). Zapowiada się powrót na Konwiktorską byłego właściciela, za czasów którego klub sięgnął po mistrzostwo i Puchar Polski.

W tym miejscu, w imieniu Stowarzyszenia Wielka Polonia, ponawiamy apel do kibiców Polonii o pomoc. Treść apelu WP zamieszczamy poniżej:

Drogie Polonistki, Drodzy Poloniści,

Po raz pierwszy mamy realną możliwość odbudować Klub własnymi siłami, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Polonia Warszawa. Wszystko, co powstanie, będzie naszą pracą i tylko od nas zależy, jak potoczy się historia Polonii w najbliższych latach. Dlatego prosimy Was o zadeklarowanie, w jakiej formie możecie pomóc Polonii. Potrzebny jest każdy – od osób, które mogą zostać sponsorami, aż do tych, którzy pomogą posprzątać stadion po meczu.

Osoby, które deklaracje składały w zeszłym roku, a chciałyby coś zmienić, proszone są wypełnienie deklaracji z dopiskiem „Uzupełnienie”. Jeżeli ktoś złożył deklarację w zeszłym roku, ale nie dostawał od nas e-maili, proszony jest o wypełnienie deklaracji jeszcze raz i czytelnie – nie wszystko udało się nam przeczytać. W deklaracji nie wymagamy pełnych danych osobowych; jedynym polem wymaganym jest e-mail.

Polonia jest także Twoim klubem – wypełnij deklarację i pomóż ją odbudować!

Deklaracje można:

 1. wysłać mailem na adres: deklaracje@wielkapolonia.pl ,
 2. wysłać pocztą lub osobiście złożyć w biurze Kibice Razem, ul Andersa 29,
 3. ewentualnie zostawić w barze Czarna Koszula na terenie klubu.

Dopingujmy się wzajemnie do pracy na rzecz Klubu i/lub do wspierania go finansowo. Przyszłość Polonii jest w naszych rękach.

Z poważaniem,

Zarząd Stowarzyszenia Wielka Polonia

Deklaracje w formatach doc. i pdf dostępne są na stronie: www.wielkapolonia.pl

W dalszym ciągu nie wiadomo, czy trener Piotr Stokowiec pozostanie przy Konwiktorskiej. Póki co, po raz kolejny, wymienia się nazwisko trenera „Czarnych Koszul” w kontekście Jagielloni Białystok. Po zakończeniu sezonu klub z Podlasia zaczął intensywnie poszukiwać nowego szkoleniowca, który zastąpiłby na tym stanowisku Tomasza Hajtę. Wśród kandydatów jest m.in. Stokowiec, ale nie tylko on. Zdaniem „Przeglądu Sportowego” chodzi również o Dariusza Pasiekę i Roberta Podolińskiego, więc istnieje jeszcze realna szansa, by nasz trener pozostał w klubie.

Wczoraj odbyło się spotkanie towarzyskie reprezentacji Polski z Liechtensteinem. Po męczarniach biało-czerwonym udało się pokonać rywala z 35-tysięcznego księstwa 2:0. Pozytywne aspekty tego meczu można wymienić trzy. Pierwszy to występ pożegnalny Jerzego Dudka. Bramkarz rozegrał 35 min. spotkania, dzięki czemu byłemu zawodnikowi m.in. Liverpoolu i Realu Madryt, udało się dołączyć do klubu wybitnego reprezentanta, z 60 występami na koncie. Drugim pozytywnym akcentem było miejsce rozegrania meczu. Po raz pierwszy od 87 lat biało-czerwoni wystąpili na stadionie naszych przyjaciół z Krakowa – Cracovii. Trzecim był niewątpliwie występ dwóch eks-polonistów – Adriana Mierzejewskiego (68 min.) i Artura Sobiecha. Ten ostatni rozegrał całe spotkanie, koronując swój występ bramką.

Styl gry pozostawiał jednak wiele do życzenia, co źle wróży przed meczem eliminacyjnym do Mistrzostw Świata, który rozegramy 7 czerwca z Mołdawią w Kiszyniowie.

Źródła: własne/ Fakt/ Gazeta Wyborcza/ Przegląd Sportowy/ Wielka Polonia

Author: Diesel

13 thoughts on “Kolejni byli zawodnicy pomogą Polonii? Zwycięstwo biało-czerwonych. Apel Stowarzyszenia Wielka Polonia.

 1. To niech mi tylko ktoś wyjaśni czym jest Stowarzyszenie Wielka Polonia, czym jest Stowarzyszenie Polonia Warszawa, czym się od siebie różnią, dlaczego istnieją równolegle, jakie zależności je łączą, jaką rolę w odbudowie Polonii będzie pełniło każde z nich i dlaczego jedno zbiera deklaracje a drugie nie.

  Jeszcze raz wielka prośba i apel: tysiące ludzi pomogą o każdej porze dnia i nocy. Tylko mówcie jasno i czytelnie dokąd zmierzacie, co robicie i czego oczekujecie. Używajcie nowoczesnych kanałów komunikacji, zachowujcie przejrzystość działań. Inaczej nic z tego nie będzie. Za dwa miesiące entuzjazm ludzi, którzy byli na meczu z Piastem i byli totalnie uniesieni atmosferą tego meczu (choć jednocześnie przybici perspektywą relegacji) opadnie i będzie trudniej zebrać chętnych do działania.

  1. Wg.mnie Wielka Polonia to ruch kibicowski, stowarzyszenie sympatyków a Stowarzyszenie Polonia Warszawa to podmiot gospodarczy(?) z wpisem do KRS który ma przejąć klub.

   Masz rację, od kilku dni jest jakaś cisza, mało się dzieje, Wielka Polonia powinna napisać co chce, kogo oczekuje i jaka jest pomoc potrzebna. Zaraz będzie po ptakach. Trochę niepoważne z ich strony, że poprzednim razem nie wszystkie zgłoszenia zdołano sprawdzić i na nie odpowiedzieć…
   Ja wiem, że trudno jest bez konkretów, wiedzy co dalej etc. ale faktycznie trzeba wykorzystać niewątpliwie fantastyczną aurę z Piastem i zbiórki kasy. Inaczej ludzie zaraz zapomną. A tu wszędzie cisza…

 2. Każde stowarzyszenie ma wpis do KRS i osobowość. Więc to chyba nie tak. Chcę wiedzieć (i domyślam się, że nie tylko ja) jakie role pełnią te podmioty w procesie odbudowy Polonii, w którym każdy z nas chce wziąć udział, w miarę własnych możliwości. Jak dla mnie, to wszystko jest mocno zawikłane i z pewnością ta nieprzejrzystość trochę ludzi zniechęca, a tak absolutnie nie powinno być. Wszystkie ręce na pokład!

 3. ferrisferris ma rację. Ja też nie bardzo rozróżniam oba stowarzyszenia. Chętnie włączę się w odbudowę Polonii. Rok temu wysłałem deklarację pomocy, kilka dni temu odpowiedziałem pozytywnie na mail w sprawie potwierdzenia deklaracji a dziś mam nowy mail z propozycją złożenia nowej deklaracji. Nie bardzo wiem o co w tym chodzi. Jaśniej Panowie , jaśniej !!!!! :tablica:

 4. Po pierwsze:
  Nie każde stowarzyszenie jest wpisane do KRS i ma osobowość prawną. Istnieje coś takiego, jak stowarzyszenie zwykłe, którego nigdzie się nie rejestruje, tylko zgłasza do Prezydenta Warszawy.

  Po drugie: wpis do KRS i osobowość prawna nie pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej, a taką jest profesjonalny klub sportowy. Działalność może prowadzić jedynie stowarzyszenie wpisane do rejestru przedsiębiorców. Od razu zastrzegam, że nie wiem, czy któreś z tych dwóch stowarzyszeń jest do niego wpisane.

  Co do reszty – Kosmaty ogólnie ma rację. WP to stowarzyszenie kibicowskie, SPW to twór powstały dla ratowania klubu. Gromadzi znane osoby i ludzi mających jakąś kasę. Ma przejąć prowadzenie klubu, co nie przeszkadza, żeby WP pomogła tam, gdzie da radę.

 5. Tak tak ogólnie to moja pomyłka nie podmiot gospodarczy, a „osobowość prawna”. Poszperałem i oba stowarzyszenia są w KRS:

  http://www.krs-online.com.pl/stowarzyszenie-przyjaciol-czarnych-koszul-krs-204735.html

  http://polonia-warszawa.przegladsportowy.pl/Pilka-nozna-Grzegorz-Popielarz-na-czele-stowarzyszenia-Polonia-Warszawa,artykul,166149,1,717.html

  „Na koniec tego tygodnia lub najpóźniej na początku przyszłego sąd powinien wydać decyzję o rejestracji stowarzyszenia Polonia Warszawa, które zamierza przejąć klub. ”

  I tutaj Snerze trzeba się zastanowić, bo piszesz, że „wpis do KRS i osobowość prawna nie pozwalają na prowadzenie działalności gospodarczej, a taką jest profesjonalny klub sportowy.” Co jest chyba nie prawdą, bo spółki SA są wpisane w KRS i bodajże wszystkie obecne kluby w Ekstraklasie są spółkami akcyjnymi. Także mając stowarzyszenie posiadające KRS teoretycznie powinno móc stworzyć klub sportowy, bo sam wpis w KRS w niczym nie przeszkadza.

  Nie mniej jednak jest to zagmatwane.
  Oto co znalazłem i co powinno trochę nam rzucić światła na zagadnienie:

  Podmiot gospodarczy
  Podmiotem gospodarczym jest osoba, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą.
  Forma prowadzenia działalności gospodarczej jest zróżnicowana w zależności od rozmiaru i przedmiotu.
  Dobór konkretnej formy prawno – organizacyjnej wynika z wielu czynników, z których najważniejszymi są:
  · przyjęta strategia działania firmy (dotycząca skali i zakresu działania oraz specyfiki branży),
  · osobiste preferencje i możliwości właściciela (posiadane zasoby kapitałowe, poziom akceptowanego ryzyka działania, poziom uprawnień właścicielskich),
  · obowiązująca na terytorium danego kraju wymagania prawne, dotyczące przepisów podatkowych, procedury zakładania i likwidowania działalności przedsiębiorstw w zależności od wielkości ich obrotów handlowych oraz rodzaju prowadzonej działalności.
  Właścicielem przedsiębiorstwa może być:
  · konkretna osoba lub osoby – w przedsiębiorstwie prywatnym,
  · skarb państwa – w przedsiębiorstwie państwowym,
  · społeczność lokalna – w przedsiębiorstwie komunalnym,
  · członkowie spółdzielni – w spółdzielni.
  W każdym z przypadków właściciel decyduje o strukturze i sposobie prowadzenia działalności oraz podziale zysków i sposobie pokrycia strat.
  Klasyfikacje podmiotów gospodarczych przeprowadza się według trzech głównych kryteriów, którymi są:
  – forma własności
  – forma prawno-organizacyjna
  – rodzaj prowadzonej działalności
  Podmioty gospodarcze działają w określonej formie organizacyjnej oraz występują w określonej formie prawnej.
  W zależności od form prawno-organizacyjnych podmiotem gospodarczym może być osoba prawna i osoba fizyczna, a także inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.

  Formy prawno – organizacyjne przedsiębiorstw
  Spółki – są to umowne związki co najmniej dwóch osób, działających dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, dzięki wniesionemu do spółki kapitałowi w formie pieniężnej i niepieniężnej:
  · spółki cywilne – działalność normuje kodeks cywilny
  · spółki prawa handlowego – ich forma organizacyjno – prawna jest oparta na kodeksie spółek handlowych:
  spółki osobowe:
  jawne,
  partnerskie,
  komandytowe,
  komandytowo- akcyjne;
  spółki kapitałowe :
  z ograniczoną odpowiedzialnością,
  akcyjne;

  Aż wstyd się przyznać, że sam prowadzę działalność gospodarczą;)

 6. Kosmaty, Sneer, dzięki za wyjaśnienia. Takich oczekiwałbym jednak od przedstawicieli stowarzyszeń. Bez przejrzystej polityki informacyjnej cały ten zapał i entuzjazm siądzie.

  Kumpel z Widzewa – dzięki w imieniu kibiców Polonii, że tak powiem 🙂 . Widzimy się niebawem w ekstraklasie! 🙂

 7. Nie wiem czy zobaczymy się w ekstraklasie bo przez karę jaką nam nałożył PZPN czyli wynagrodzenie zawodnika, które nie może przekraczać 5 tys zł BRUTTO to automatyczna degradacja do 1 ligi. Plusy z tego są takie, że będą nam w tym czasie budować stadion i nie trzeba będzie grać na innym boisku. No ale obyśmy się zobaczyli w Ex chociaż ciężko ogląda mi się mecze typu Polonia-Widzew 🙂 :tnt:

  1. Będzie w końcu TME dla obu klubów, mam to pewnie trochę dłużej zajmie 😉

   Pamiętam jak w dzieciństwie jarałem się Widzewem, miałem taką plakietkę z herbem. NIe było dla innego klubu wtedy, tylko Widzew. Sentyment pozostał.

 8. Do tego z Widzewa:). Po co takie smutki piszesz?…5 tys brutto to mało?…u Nas za darmochę grali i….prawie PUCHARY:). A Widzew? słynie z walki…jak tylko sędziowie nie zaszkodzą, nie grozi Wam spadek:)

Dodaj komentarz