Przed meczem z Wisłą: statystyki i fakty

W sobotę warszawska Polonia podejmuje przy Konwiktorskiej drużynę, z którą w rozgrywkach Ekstraklasy spotykała się najwięcej razy, a do tego ma najgorszy bilans wzajemnych potyczek. Mecze „Czarnych Koszul” z „Białą Gwiazdą” zawsze gwarantowały emocje, sporą liczbę bramek, a do tego rzadko kiedy kończył się podziałem punktów. Zapraszamy na przedmeczową porcję statystyk.

Statystyki: Polonia – Wisła w Ekstraklasie

 • Bilans ogólny: 61 spotkań, 15 wygranych Polonii, 40 zwycięstw Wisły, 6 remisów. Bramki 76-159 dla „Białej Gwiazdy”.
 • Polonia jako gospodarz: 30 meczy, 9 zwycięstw Polonii, 19 wygranych Wisły, 2 remisy. Bramki 44-69 dla gości
 • W pojedynku obu drużyn strzelono łącznie 235 bramek, co daje 3,85 bramki na mecz
 • Najwięcej bramek w meczu obu drużyn: 9 ( Wisła – Polonia 7:2 – 1928r, Polonia – Wisła 2:7 – 1928r, Polonia – Wisła 4:5 – 1934, Wisła – Polonia 8:1 – 1935, Polonia – Wisła 5:4 – 1939)
 • Największa wygrana Polonii z Wisłą: 3-0 (sezon 1949)
 • Największa porażka Polonii z Wisłą: 1-8 (sezon 1935)
Mariusz Pawełek
Mariusz Pawełek (fot. Zbigniew Luchciński / ksppolonia.pl)

Fakty:

 • Drużyna Wisły Kraków to rywal, z którym Polonia na najwyższym szczeblu rozgrywek spotykała się najczęściej (61 spotkań).
 • Krakowska drużyna, to również klub w meczach, przeciwko któremu Polonia zanotowała najdłuższą serię porażek (14)
 • W ostatnich 20 meczach rozegranych pomiędzy tymi klubami tylko jeden mecz zakończył się remisem, a w całej historii spotkań 6 (10%)
 • Od czterech spotkań „Czarne Koszule” są niepokonane w meczach z Wisłą (3 zakończyły się wygraną Polonii, wszystkie na wyjeździe) i w każdym z tych spotkań warszawska drużyna zdobywała co najmniej jedną bramkę.
 • Henryk Jaźnicki jest jedynym piłkarzem Polonii, który może pochwalić się zdobyciem hat-tricka w meczu z „Białą Gwiazdą”. Wyczynu tego piłkarz „Czarnych Koszul” dokonał w 1939 roku, wówczas Polonia pokonała w Warszawie Wisłę 5:4.
 • Wisła średnio w meczu z Polonią zdobywała 2,5 bramki i przy takiej skuteczności „Białej Gwiazdy” Polonistom trudno było zachować czyste konto. Na 61 spotkań zdarzyło się to tylko 9 razy (14%), a nie lada wyczynem może pochwalić się w tej materii Piotr Wojdyga. Bramkarz „Czarnych Koszul” przeciwko Wiśle w barwach warszawskiej drużyny wystąpił 4 razy i w trzech meczach zachował czyste konto.
 • W meczach z Wisłą Polonia zdobywała jubileuszowe bramki w historii rozgrywek w Ekstraklasie: 400 autorstwa Zenona Pieniążka oraz 700 zdobyty przez Litwina Donatasa Vencevičiusa.
 • Ostatni mecz z Wisłą przy Konwiktorskiej Polonia wygrała równo 11 lat temu (09.03.2002 – 4:2).
 • Bramkarz „Czarnych Koszul” Mariusz Pawełek jest strzelcem jednej z bramek dla Polonii w meczach z krakowskim klubem (sezon 2009/10). Było to samobójcze trafienie ówczesnego bramkarza „Białej Gwiazdy”
 • Wisła Kraków w rundzie wiosennej nie straciła jeszcze bramki… ale i żadnej nie strzeliła. Mecze z ostatnim w tabeli Bełchatowem oraz przedostatnim Podbeskidziem zakończyły się bezbramkowym remisem.

Oni strzelali bramki dla Polonii w meczu z Wisłą [76]:
5 – Arkadiusz Bąk
4 – Igor Gołaszewski
3 – Mieczysław Ałaszewski, Henryk Jaźnicki, Jerzy Kula, Emmanuel Olisadebe, Bolesław Popiołek, Bartosz Tarachulski
2 – Leonard Malik, Józef Pazurek, Zenon Pieniążek, Aleksander Przybysz, Jan Suchocki
1 – Tadeusz Bańkowski, Mateusz Bartczak, Kurt Bieniok, Roman Bułanow, Bruno Coutinho, Otton Dittmer, Wladimer Dwaliszwili, Piotr Dziewicki, Tadeusz Grabowski, Jerzy Herisch, Stefan Jelski, Mieczysław Kaczanowski, Sebastian Kęska, Tomasz Kiełbowicz, Walerian Kisieliński, Jacek Kosmalski, Paweł Kowalewski, Jarosław Mazurkiewicz, Mieczysław Krygier, Marian Łańko, Ryszard Michalski, Adrian Mierzejewski, Mieczysław Ogrodziński, Stanisław Puchniarz, Teodor Ratka, Euzebiusz Smolarek, Lucjan Stańczuk, Pavel Šultes, Władysław Szczepaniak, Jerzy Szularz, Wojciech Szymanek, Łukasz Teodorczyk, Łukasz Trałka, Paweł Wszołek, Donatas Vencevičius

4 samob – Pychowski, Moskal, Głowacki, Pawełek.

…a tak obie drużyny walczyły jesienią

* statystyki dotyczą spotkań obu klubów tylko w Ekstraklasie (lub dawnej I lidze)

Źródło: własne

Author: TeCet

1 thought on “Przed meczem z Wisłą: statystyki i fakty

Dodaj komentarz