Zapowiedź: Górnik Łęczna – Polonia Warszawa

W sobotę o 15:00 Polonia zamyka bardzo intensywny okres gry właściwie co 3 dni. Nasz zespół zmierzy się na wyjeździe z Górnikiem Łęczna. Zapowiada się ciężkie spotkanie. Rywale zajmują 4 miejsce i przegrali w tym sezonie tylko raz i to na wyjeździe.

Nikodem Zawistowski

Historia rywala

Górnik Łęczna to dość młody klub jak na standardy obecnej I ligi. Za datę powstania naszego najbliższego rywala przyjmuje się 20 września 1979 r. Wówczas pracownicy Kombinatu Budownictwa Górniczego „Wschód”, byli piłkarze różnych drużyn, postanowili założyć zespół piłkarski. Rozpoczął on rozgrywki od B-klasy i już w pierwszym sezonie udało się wywalczyć awans do klasy A. Następny sezon przyniósł kolejny awans, zajęcie drugiego miejsca w A-klasie pozwoliło rozpocząć następny sezon w lidze okręgowej. Po dwóch latach na tym poziomie przyszedł kolejny awans, tym razem do ówczesnej IV ligi. W niej również rywale długo nie zagościli, jako beniaminek łęcznianie awansowali na trzeci poziom rozgrywkowym. W 1988 r. nasz przeciwnik mógł się cieszyć z awansu do ówczesnej II ligi, już po jednym sezonie przyszedł jednak spadek.

Potem przez wiele sezonów łęcznianie występowali na trzecim poziomie rozgrywkowym. Kilka razy rywale bliscy byli awansu do ówczesnej II ligi, ale zawsze czegoś brakowało. Udało się wreszcie w sezonie 1995/1996. Górnik zdominował wówczas rozgrywki III ligi i z dużą przewagę je wygrali.

Górnik szybko stał się czołową ekipą na drugim poziomie rozgrywkowym. Sezon 2001/2002 rywale zakończyli sezon na 4 miejscu, dzięki czemu awansowali do baraży o najwyższy poziom rozgrywkowy. W nich górą okazał się być KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.  W następnym sezonie Górnik, prowadzony przez znanego w Polonii Jacka Zielińskiego, zajął 3 miejsce, dzięki czemu znów uzyskał prawo do gry w barażach. Tym razem łęcznianie byli w nich górą, dwukrotnie pokonując Zagłębia Lubin. Pierwszy raz w historii Górnik mógł cieszyć się z awansu na najwyższym poziom rozgrywkowy.  Rywale całkiem dobrze radzili sobie w ówczesnej I lidze, ale sezon 2007/2008 Górnik musiał rozpoczynać w ówczesnej lidze. Był to efekt kary za udział w aferze korupcyjnej.

W sezonie 2010/2011 klub zmienił nazwę z Górnika Łęczna na GKS Bogdanka, co wywołało ogromny sprzeciw kibiców. Postanowili oni wówczas założyć drużynę GKS Górnik 1979 Łęczna, którą zgłosili do B-klasy. Po dwóch latach klub wrócił jednak do nazwy Górnik Łęczna. Pod starą nazwą rywal świetnie poradził sobie w I lidze, uzyskując awans do Ekstraklasy z pierwszego miejsca. Rywal niezbyt dobrze sobie radził na najwyższym poziomie rozgrywkowym, ale kilka sezonów Górnikowi udało się utrzymać. Potem przyszły jednak dwa spadki z rzędu i sezon 2018/2019 rywale rozpoczęli w II lidze. W niej Górnik spędził dwa sezony i wrócił do I ligi. Jako beniaminek łęcznianie zajęli 6 miejsce i sensacyjnie po barażach awansowali do Ekstraklasy. W finale Górnik pokonał  na wyjeździe ŁKS. NA najwyższym poziomie rozgrywkowym rywale nie utrzymali się, zajmując ostatnie miejsce. W zeszłym sezonie Górnikowi nie poszło zbyt dobrze, gospodarze sobotniego meczu zajęli 12 miejsce.

5 ostatnich meczów Górnika w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 0:3 z Odrą Opole (W),
  • 0:3 z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza (W),
  • 1:1 z GKS-em Katowice (D),
  • 1:1 z Lechią Gdańsk (W),
  • 1:1 z Zagłębiem Sosnowiec (D).

O meczu

Po dość słabym zeszłym sezonie doszło do dość sporej liczby zmian w zespole. Nowy właściciel – Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA (wieloletni główny sponsor klubu) – za cel stawia awans do Ekstraklasy. Ze względu na dużą liczbę zmian Górnik był pewną niewiadomą. Rywale jak na razie radzą sobie jednak bardzo dobrze. Po 14 kolejkach łęcznianie zajmowali 4 miejsce ze stratą zaledwie 2 punktów do lidera. Tak dobre wyniki nie powinny jednak aż tak dziwić. W zespole znajduje się kilku zawodników z dużym doświadczeniem w Ekstraklasie – Adam DejaDaniel Dziwniel, Maciej Gostomski, Lukas Klemenz, Damian Zbozień, Ilkay Durmus, czy nasz wychowanek Damian Gąska.

O sile rywala najlepiej świadczy fakt, że Górnik był najdłużej niepokonaną drużyną w lidze. Nasz przeciwnik przegrał pierwszy raz dopiero w 12 kolejce, gdy uległ na wyjeździe 0:3 Termalice. Problemem Łęcznian są jednak częste remisy, aż połowa spotkań Górnika zakończyła się podziałem punktów.

Szukając najsilniejszych punktów rywala trzeba wskazać na wspominanego powyżej bramkarza – Gostomskiego. Wielokrotnie ratował w tym sezonie kolegów. To w dużej mierze dzięki niemu Górnik stracił tylko 11 bramek po 14 meczach, najmniej w całej lidze. W ofensywie łęcznianie wypadają słabiej, 18 strzelonych goli to przeciętny wynik jak na 1 ligę. Spośród zawodników ofensywnych trzeba mieć na pewno na uwadze Egzona Kryeziu, który z 6 golami jest najlepszym strzelcem zespołu.

Wysoka pozycja w tabeli automatycznie każe uznawać rywala za faworyta. Do tego należy dodać, że w Łęcznej nie wygrał jeszcze nikt w tym sezonie, Górnik odniósł tam 3 zwycięstwa i 4 razy remisował. O dobrej formie niech świadczy też ostatni mecz, w którym Górnik pokonał na wyjeździe 3:0 lidera – Odrę Opole, która do tego meczu miała najlepszą defensywę w lidze. Oczywiście opolanie są ostatnio w dołku, ale i tak gładką wygraną z pierwszym zespołem na jego terenie trzeba szanować. Ponadto poloniści mają być prawo bardziej zmęczeni. To dla naszego zespołu piąty mecz w ciągu 16 dni (a trzeba pamiętać, że z Wisłą Polonia większość spotkania grała w 10), dla Górnika trzeci. Do tego Polonia będzie musiała sobie radzić bez Michała Kołodziejskiego, który będzie pauzować za 4 żółte kartki.

Można jednak znaleźć argumenty, które pozwolą wierzyć w korzystny rezultat. „Czarne Koszule” zdecydowanie lepiej sobie radzą na wyjazdach niż w domu. Po 14 kolejce poloniści byli najlepsi w lidze pod tym względem. Ponadto Termalica też nie zagra w najmocniejszym składzie. Z powodu kartek zabraknie dwóch podstawowych zawodników, odpowiedzialnych za zabezpieczenie bramki – Deji i Marcina Grabowskiego. Na koniec można też stwierdzić, że jeśli Termalica była w stanie jako pierwsza pokonać Górnika, równie dobrze Polonia może jako pierwsza wygrać w Łęcznej.

Pauzują

Polonia:

  • Wojciech Fadecki (uraz),
  • Michał Kołodziejski (4 ŻK).

Górnik Łęczna:

  • Adam Deja (4 ŻK) – 14 m. i 3 b.; podstawowy defensywny pomocnik,
  • Marcin Grabowski (4 ŻK) – 15 m.; podstawowy obrońca.

Zagrożeni

  • 3 ŻK – Piotr Marciniec, Paweł Tomczyk, Bartosz Biedrzycki, Szymon Kobusiński, Marcin Kluska.

sędzia Sebastian Jarzębak

Sędzia

  • Sebastian Jarzębak (Bytom); do tej pory sędziował 8 meczów Polonii – 1 wygrana, 2 remisy i 5 porażek:
    • w sezonie 2006/2007: 0:1 z ŁKS-em Łomża (wyjazd; 4 ŻK dla rywali), 0:0 ze Śląskiem Wrocław (wyjazd, 3 ŻK dla polonistów, 2 ŻK i 1 CzK dla rywali);
    • w sezonie 2007/2008: 0:2 z Motorem Lublin (2 ŻK dla polonistów, 1 ŻK dla rywali i karny dla rywali), 1:2 z Arką Gdynia (K6; 3 ŻK dla polonistów i 1 z ŻK dla rywali);
    • w sezonie 2008/2009: 1:2 z Jagiellonią Białystok (wyjazd, 1 ŻK dla polonistów i 3 ŻK dla rywali);
    • w sezonie 2009/2010: 0:2 z Zagłębiem Lubin (wyjazd, 1 ŻK dla polonistów, 2 ŻK i 1 CzK dla rywali);
    • w sezonie 2011/2012: 4:1 z Jagiellonią Białystok (K6; 4 ŻK dla polonistów, 1 ŻK dla rywali);
    • w sezonie 2015/2016: 1:1 z Górnikiem Wałbrzych (wyjazd, 5 ŻK dla polonistów i 4 ŻK dla rywali).

Transmisja

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z sobotniego meczu:

  • transmisja PPV (10 zł) – link (przy zakupie z tego linku 50% idzie do klubu);
  • miesięczny pakiet Polsat Box Go Sport (40 zł) –  link.

Szczegóły dot. transmisji zostały opisane na oficjalnej stronie: link.


Polonia II Warszawa

Korzystnie ułożyła się ostatnia kolejka dla polonistów. Dzięki zwycięstwu „Czarne Koszule” awansowały z ósmej na siódmą pozycję. Udało się też zmniejszyć stratę do drugiego miejsca – do 7 pkt. Teraz przed polonistami spore wyzwanie. Nasz zespół zagra piątym Drukarzem Warszawa. Rywal ma 2 pkt. więcej. W ostatniej kolejce Drukarz wygrał z drugą Makowianką Maków Mazowiecki.

Polonia II Warszawa – Drukarz Warszawa; niedziela, godz. 12:30; Obrońców Tobruku 11

***

MKS Polonia Warszawa

Po dwóch porażkach z rzędu zespół MKS-u spadł na szóste miejsce. Polonia ma jednak nadal sporą przewagę nad dołem tabeli. W najbliższej kolejce nasz zespół zagra na wyjeździe, ale bardzo bliski. Rywalem będzie Delta Warszawa. Przeciwnik ma 5 miejsce i ma 2 pkt. przewagi nad polonistami.

Unia Warszawa – MKS Polonia Warszawa; sobota, godz. 12:00; Juliusza Słowackiego 21, Ząbki

***

MKS Polonia Warszawa (kobiety)

Porażka z Zamłyniem Radom spowodowała spadek polonistek na szóstą pozycję. Po 9 kolejkach „Czarne Koszule” mają tylko 13 pkt. na koncie. Teraz nasze zawodniczki czeka wyjazd do Piątnicy na mecz z Fortami Piątnicami. Rywali zajmuję 8 pozycję i tracą tylko 3 pkt.

Forty Piątnica – MKS Polonia Warszawa; sobota, godz. 12:00

***

Juniorzy

  • Widzew Łódź – Polonia Warszawa, sobota, godz. 13:00 (CLJ U-19),
  • Polonia Warszawa –  Legia Warszawa, sobota, godz. 16:00, Sahara (CLJ U-17),
  • Varsovia Warszawa – Polonia Warszawa, niedziela, godz. 14:00, Marymoncka 42 (CLJ U-15)

***

KKS Polonia Warszawa (koszykarze)

We wtorek blisko poloniści byli niespodzianki. Polonia grała na wyjeździe ze Śląskiem II Wrocław, który miał komplet zwycięstw na koncie. Do przerwy rywale prowadzili wysoko, ale potem „Czarne Koszule” zaczęły grać co raz lepiej i spotkanie zakończyło się remisem. Niestety w dogrywce górą byli gospodarze. Polonia zajmowała po tym spotkaniu 14 miejsce z bilansem 2-6.

Kolejny mecz poloniści już zdążyli rozegrać. W piątek nasz zespół zmierzył się na własnej hali z Weegree AZS Politechnika Opolska. Rywal z bilansem 4-4 zajmował 9 miejsce. „Czarne Koszule” na szczęście poradziły się z opolskim zespołem. Nasza drużyna kontrolowała mecz i wygrała 83:71. To nie jedyna dobra wiadomość, bowiem do gry po kontuzjach wrócił Jakub Osiński i Przemysław Kuźkow.

Na następny mecz nie trzeba jednak długo czekać. W środę na wyjeździe Polonia zagra z  Sensation Kotwica Kołobrzeg. Beniaminek radzi sobie przyzwoicie, na 7 rozegranych meczów 4 wygrał i 3 przegrał.

Sensation Kotwica Kołobrzeg – Polonia Warszawa, środa, godz. 17:00

***

SKK Polonia Warszawa (koszykarki)

Po 2 tygodniach przerwy nareszcie do gry wracają koszykarki, ale dopiero w środę. Wówczas polonistki zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec. Rywalki zajmują 2 miejsce z bilansem 3-1.

Zagłębie Sosnowiec – Polonia Warszawa, środa, godz. 18:00

Author: muchomor

2 thoughts on “Zapowiedź: Górnik Łęczna – Polonia Warszawa

  1. Bardzo trudny mecz- bo już będziemy grali zmęczeni. Nie oszukujmy się – nie umiemy grać co 3 dni. Zdecydowanie remis to sufit, porażka – chyba że znowu Kuchta zagra rewelacyjnie jak z Termaliką. Wytrzymajmy ten mecz.

Dodaj komentarz