Zapowiedź: Polonia Warszawa – Podbeskidzie Bielsko-Biała

Na własnym boisku Polonii w I lidze jeszcze wygrać się nie udało. W piątek o zmianę tego stanu rzeczy nie będzie łatwo. Na Konwiktorską przyjeżdża Podbeskidzie Bielsko-Biała. Rywal co prawda zajmuje dopiero 13 miejsce, ale przegrał do tej pory tylko 2 razy. Co jednak pocieszające, obie porażki przydarzyły się na wyjazdach.

Michał Kołodziejski

Historia rywala

Podbeskidzie to najmłodszy I ligowy rywal. Z datę powstania tego klubu uznaje się rok 1997. Wówczas doszło do fuzji sekcji piłkarskiej BBTS Włókniarz Bielsko-Białą i klubu DKS Inter Komorowice, efektem czego było powstanie Podbeskidzia w obecnej formie.

Nowy klub nawiązywał do utworzonego w 1907 r. Bielitzer Fussbal Klub, założonego głównie przez Niemców, którego nazwa uległa zmianie w 1911 r. na Bielitz-Bialaer Sport Verein. BBSV w 1928 r. było jednym z założycielki PZPN. Jego nazwa została spolszczona w 1936 r. na Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe. W 1968 r. BBTS połączyło się z Włókniarzem Białystok, który z kolei było efektem fuzji w 1949 r. powstałej w 1910 r. Białej Lipnik z miejscowymi klubami – Grom i Lenko. Połączenie BBTS z Włókniarzem dało początek MKS-owi Włókniarz-BBTS, które w 1971 r. przybrało nazwę BBTS Włókniarz Białystok. Klub ten występował głównie na czwartym poziomie rozgrywkowym, aż w 1997 r. spadł do klasy okręgowej ówczesnego województwa bielskiego.

Wspomnieć też trzeba o historii DKS-u Inter Komorowice, którego początku doszukiwać można się w utworzonym w 1949 r. zespole Budowlanych Bielsko. Następnie przyjęło ono nazwę Budowlanych Bielsko-Białych, a potem Interu Bielsko Biała. Ten klub w 1997 r. dokonał fuzji z powstałym w 1995 r. Dzielnicowym Klubem Sportowym Komorowice, co dało początek DKS-u Inter Komorowice.

W związku z tym, że bielskie kluby radziły sobie coraz gorzej w 1997 r. doszło do fuzji BBTS Włókniarz z DKS-em Inter Komorowice, którego efektem było powstanie BBTS Ceramed Komorwice, które dzisiaj występuje jako Podbeskidzie Bielsko-Biała. Pierwszy awans BBTS wywalczył w sezonie 1998/1999, gdy kompletnie zdominował rozgrywki okręgowe. W 1999 r. miało też miejsce inne ważne wydarzeniea – przyjęte zostały jako barwy klubowe barwy czerwono-białe-niebieskie, które nie zmieniły się do dzisiaj, doszło także do przeprowadzki ze stadionu w Komorowicach Krakowskich do Bielsko-Biała, co przyniosło także zmianę nazwy na BBTS Bogmar Ceramed Bielsko-Biała. Sezon 1999/2000 przyniósł kolejny awans, tym razem rywale nie mieli sobie równych w IV lidze. Po jednym sezonie w III lidze przyszedł czas na kolejny awans, tym razem do II ligi (wówczas drugi poziom rozgrywek).

W lipcu 2002 r. klub zmienił nazwę na MC Podbeskidzie Bielsko-Biała, a rok później na TS Podbeskidzie Bielsko-Biała. Zespół solidnie prezentował się w II lidze, a w 2005 r. osiągnął największy do tej pory sukces w historii w Pucharze Polski, docierając do 1/8 finału.  Upragniony awans na najwyższy poziom rozgrywkowym udało się wywalczyć w sezonie 2010/2011 r. W 2011 r. bielszczanie poprawili też najlepszy rezultat w Pucharze Polski, kończąc swoją przygodę z tymi rozgrywkami na półfinale. Podbeskidzie w Ekstraklasie zagrało cztery sezony (najlepsze miejsce: 10), po czym spadło do I ligi. Na najwyższy poziom rozgrywkowy udało się powrócić po 4 latach przerwy, ale tylko na jeden sezon. Rywale spadli z tych rozgrywek w sezonie 2020/2021 i do dzisiaj grają w I lidze.

Na podstawie Wikipedii.

5 ostatnich meczów Podbeskidzia w lidze (najwyżej ostatni mecz):

 • 1:1 z Górnikiem Łęczna (D),
 • 2:2 z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza (W),
 • 1:1 z GKS-em Katowice (D),
 • 0:3 z Lechią Gdańsk (W),
 • 2:1 z Zagłębiem Sosnowiec (D).

O meczu

Od spadku z Ekstraklasy celem Podbeskidzia był powrót na najwyższy szczebel rozgrywek. Pomimo inwestowania dość dużych pieniędzy w kadrę dwa ostatnie sezony był rozczarowujące.  Rywalom nie udało się nawet awansować do baraży.

Tego lata postanowiono w Podbeskidziu ograniczyć wydatki. Z klubu odeszło łącznie osiemnastu zawodników, odeszło z Bielsko-Biała wielu zagranicznych graczy. Na ich miejsce 19 nowych zawodników. Z tego powodu spodziewano się, że o awans walczyć w tym sezonie będzie ciężko, ale raczej nie spodziewano się aż tak słabego startu. Rywal po 9 kolejkach ma tylko 9 pkt. na koncie, zaledwie 2 pkt. więcej od „Czarnych Koszul”.

Tak słaby dorobek punktowy rywali to efekt wielu remisów, Podbeskidzie dzieliło się punktami z rywalami aż 6 razy, najwięcej w całej lidze. Bielszczanie odnieśli tylko 1 zwycięstwo (najmniej w lidze), ale i tylko 2 porażki (mniej mają tylko 2 zespoły). O ile zatem w piątek można liczyć, że Polonia wreszcie z własnego boiska nie zejdzie pokonana, tak o wygraną może być bardzo ciężko.  Pokonać Podbeskidzia nie udało się nawet lepszym zespołom niż Polonia. To co może jednak pocieszać, obie porażki rywale odnieśli na wyjazdach.

Dodatkowo można wierzyć, że w Polonii coś drgnęło. Nasz zespół zanotował serię dwóch spotkań bez porażki. Oczywiście trudno na tej podstawie wyciągać daleko idące wnioski, bo styl pozostawiał dużo do życzenia, a rywale byli dość słabi, ale nastroje w szatni powinny być troszkę lepsze.

Wraz z Podbeskidziem przyjedzie na K6 nasz były zawodnik – Tomasz Jodłowiec oraz kapitan sprzed kilku lat zespołu u-17 Jakub Kisiel.

Zagrożeni

 • 3 ŻK – Piotr Marciniec.

sędzia Sebastian Krasny

Sędzia

 • Sebastian Krasny (Kraków) – do tej pory sędziował jedno spotkanie Polonii, wygrane 3:2 z Legionovią Legionowo w sezonie 2021/2022 (2 ŻK dla polonistów i 4 ŻK dla rywali)

Transmisja

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z piątkowego meczu:

 • transmisja PPV (10 zł) – link (przy zakupie z tego linku 50% idzie do klubu);
 • miesięczny pakiet Polsat Box Go Sport (40 zł) –  link.

Szczegóły dot. transmisji zostały opisane na oficjalnej stronie: link


Polonia II Warszawa

Po wyjazdowej wygranej z Narwią 1962 Ostrołęka, która nadal zajmuje drugie, Polonia II awansowała na 9 pozycję. Strata do drugiego miejsca, premiowanego awansem, wynosi obecnie 5 pkt. Teraz przed „Czarnymi Koszulami” jeszcze większe wyzwanie. W niedzielę nasza drużyna zagra z liderem – MKS-em Przasnysz, który ma na koncie komplet zwycięstw.

Polonia II Warszawa – MKS Przasnysz; niedziela, godz. 12:30, Obrońców Tobroku 11

***

MKS Polonia Warszawa

Po porażce z Bugiem Wyszków poloniści spadli z 4 miejsca na 5. Teraz przed naszą drużyną wyjazdowe starcie z Madziarem Nieporęt. Rywal zajmuje 10 miejsce, ale traci tylko 4 pkt. do naszego zespołu.

Madziar Nieporęt – MKS Polonia Warszawa; sobota, godz. 14:00

***

MKS Polonia Warszawa (kobiety)

Po porażce z Legią strata polonistek do tego rywala wynosi już 5 pkt., a przed naszym zespołem kolejne ciężkie spotkanie.  Nasz zespół zagra na wyjeździe z liderującymi Diamentami Warszawa. Rywali, tak jak Legia, mają 5 pkt. więcej od Polonii.

Diamenty Warszawa – MKS Polonia Warszawa; niedziela, godz. 13:30

***

Juniorzy

 • Zagłębie Lubin – Polonia Warszawa, sobota, godz. 15:00 (CLJ U-19),
 • Polonia Warszawa – Korona Kielce, sobota, godz. 15:00, Sahara (CLJ U-17),
 • Polonia Warszawa (CLJ U-15) pauzuje

***

KKS Polonia Warszawa (koszykarze)

Koszykarze słabo rozpoczęli sezon. Nasz zespół przegrał wysoko na własnej hali z zespołem Miasto Szkła Krosno. Rywale wygrali 92:67.  W następnej kolejce Polonia zmierzy się z Górnikiem Zamek Książ Wałbrzych, który w zeszłym sezonie dotarł do finału baraży. W pierwszej kolejce wałbrzyszanie przegrali 56:63 z Sensation Kotwica Kołobrzeg.

Górnik Zamek Książ Wałbrzych Polonia Warszawa, sobota, godz. 16:00

Author: muchomor

6 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Podbeskidzie Bielsko-Biała

 1. Trudno o wytypowanie wyniku – przyjeżdża rywal z ambicjami, które nie przekładają się na wyniki. Z drugiej strony my – czyli zespoł w kryzysie minimalnie podbudowany zwycięstwem w Pucharze Polski. Zdobycie 1 punktu będzie przełamaniem passy – ale ten jeden punkt może nas zepchnać na ostanie miejsce w tabeli. Może 1 : 0 po przecietnym meczu ?

  PS.
  MAM głupie pytanie – czy na Kamienną wpuszczą mnie z teczką – może pojdę na mecz bezpośrednio po pracy ale mam teczkę . Jest tam jakiś depozyt ? A może „ochrona” sie zlituje ? Mam już sporo lat nie mam rac w teczce.
  Do czego już doszło – nie wiesz czy cię wpuszczą.
  Proszę o sensowne odpowiedzi.

  1. Nie ma głupich pytań Bojkocie, są tyko idiotyczne pory grania meczów. W piątek o 18 to tylko dla wytrwałych. I to bardzo mocno, wręcz zatwardziale wytrwałych. Teczkę pewnie będziesz musiał otworzyć i pokazać zawartość. Nic więcej.

   A co do meczu – jak nie dziś wygrać to kiedy ?

  2. Dla mnie piątek 18 to bardzo dobra pora bo od razu po pracy i oczywiście, że będę na K6

  3. Wiele razy wchodziłem na krytą mając ze sobą torbę, a w torbie laptopa. Może na kamiennej jest inaczej? Najlepiej przekonać się na miejscu

 2. Zacytuje komendatorów: ” Jesteśmy zawiedzeni po pierwszej połowie. brak dokładności, brak szybkości, brak płynności… Trenerzu muszą nad tym mocno popracować”.
  Naprawdę idealne podsumowanie gry naszej drużyny. Mam wrażenie że grany lepiej niż w poprzednich 2 meczach, ale możliwe że to po prostu Podbeskidzie gra źle

Dodaj komentarz