Zapowiedź: Górnik Polkowice – Polonia Warszawa

Dla Polonii większe emocje z II ligą już się skończyły. W miniony weekend nasz zespół zapewnił sobie awans i zwycięstwo w rozgrywkach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja naszych najbliższych rywali. Górnik Polkowice znajduje się w strefie spadkowej i walczy o uniknięcie drugiego spadku z rzędu.

Michał Fidziukiewicz

Historia

Początki futbolu w Polkowicach sięgają 1946 r., gdy w piłkę zaczęli grać osiedleńcy zza Bugu. Za datę powstania Górnika Polkowice uznaje się 1947 r. Wówczas założony został Klub Sportowy „Włókniarz” Polkowice.  Klub rozpoczął ligowe rozgrywki od klasy D, ale już w pierwszym sezonie awansował do Klasy „C”. Po czterech latach od powstania „Włókniarz” został przemianowany na L.Z.S Polkowice. W 1953 r. przyszedł czas na kolejny awans, tym razem do Klasy „B”. Następny rok to kolejny awans, do Klasy „A”, jednak ze względu na zmiany organizacyjne klub musiał dalej występować w Klasie „B”. W Klasie „A” udało się dopiero wystąpić w 1965 r. Dwa lata później doszło do kolejnej zmiany nazwy klubu, tym razem na Terenowy Klub Sportowy „Górnik” przy Zakładach Górniczych „Polkowice”. Klub przez wiele następnych lat nadal występował wyłącznie na poziomie regionalnym rozgrywek. Awansować wyżej udało się dopiero w sezonie 1988/89, gdy Górnik wywalczył promocję do III ligi |(wówczas na 3 poziomie rozgrywek).  W sezonie 1999/2000 powodów do radości było jeszcze więcej, polkowiczanie awansowali na drugi poziom krajowych rozgrywek. Trzy lata później Górnik osiągnął największy sukces, awansując na najwyższy poziom rozgrywek. Tam jednak nasz najbliższy rywal zagrał tylko jeden sezon. Późniejsze sezony to prawdziwa sinusoida. Klub sukcesywnie spadał aż do IV ligi, ale po kilku latach Górnik znów był na zapleczu Ekstraklasy. Potem historia się powtórzyła, w sezonie 2013/2014 Górnik musiał wycofać się z II ligi i znów trafił do IV ligi. Po kilku latach polkowiczanie po raz kolejny wrócili do I ligi. W niej zagrali tylko jeden sezon i w tym sezonie polkowiczanie występuję w II lidze. [na podstawie oficjalnej strony]

Mecz w rundzie jesiennej

Jesienne spotkanie Polonii z Górnikiem było jednym z naszych najlepszych meczów naszej drużyny w II lidze. Polonia pokonała rywali 3:0, nie pozostawiając w tym meczu złudzeń, kto jest lepszym zespołem.  Dwa gole padły już po 26 minutach spotkania. Najpierw piłkę do pustej bramki wbił Marcin Kluska, a potem z karnego pokonał bramkarza Wojciech Fadecki. Wynik ustalił Michał Fidziukiewicz, który w drugiej połowie nie dał szans bramkarzowi w sytuacji sam na sam. Wynik mógł być wyższy, bo poloniści stworzyli jeszcze kilka kapitalnych okazji, ale niestety nie wykorzystali ich.

5 ostatnich meczów Górnika w lidze (najwyżej ostatni mecz)

 • 1:1 z Zagłębiem II Lubin (W)
 • 0:1 z Kotwicą Kołobrzeg (D)
 • 2:2 z Radunią Stężyca (W)
 • 4:1 z Siarką Tarnobrzeg (D)
 • 1:3 z Hutnikiem Kraków (W)

O meczu

Górnik świetnie rozpoczął sezon, zdobywając 10 pkt. w pierwszych czterech spotkaniach. Potem było już tylko gorzej i nie pomogła nawet zmiana trenera dokonana już we wrześniu. Na dwie kolejki przed końcem rywal zajmuje miejsce w strefie spadkowej i będzie musiał mocno się napracować, aby uniknąć drugiego spadku z rzędu. Taka sytuacja w tabeli oznacza, że polkowiczanie nie mogą w piątek zadawalać się remisem i będą walczyć o 3 pkt. Nie będzie o nie jednak łatwo. Górnik będzie musiał radzić sobie bez kapitana Arkadiusza Piecha, który jest też najlepszym strzelcem zespołu.

Nasz zespół już natomiast nic nie musi, ale bez wątpienia „Czarne Koszule” będą chciały wygrać to spotkanie. Co prawda w tym spotkaniu można spodziewać się sporych zmian w składzie, ale rezerwowi nie raz pokazywali w tym sezonie, że potrafią sporo wnieść do zespołu. Poza tym Polonia będzie grała bez presji, co też może wpłynąć pozytywnie na jakość gry. Nie można też zapominać, że nasza drużyna w tym sezonie kapitalnie czuje się na wyjazdach.

Nie zagrają

Polonia:

 • Maciej Radaszkiewicz (kontuzja),
 • Tomasz Wełna (8 ŻK).

Górnik:

 • Arkadiusz Piech (8 ŻK, 16 m. i 10 b.; kapitan, najlepszy strzelec zespołu)

Zagrożeni

 • 3 ŻK –  Krystian Pieczara, Bartosz Biedrzycki, Krzysztof Koton, Michał Bajdur.

Sędzia:

 • Paweł Dziopak (Tychy) – do tej pory nie sędziował w meczu Polonii

Transmisja:

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z piątkowego meczu:

 • w aplikacji eWinner (bez komentarza) – za darmo
 • WP Pilot (z komentarzem) – 9,99 zł/3 dni; 29,99 zł/30 dni; 249,99 zł za rok [ceny najtańszego pakietu, który obejmuje transmisje wszystkich spotkań II ligi, a także 60 innych kanałów

Polonia II

Drugi zespół ma sporo powodów do radości ostatnimi czasy. Poloniści wygrali pięć ostatnich punktów, nie tracąc przy tym bramki. Niestety strata do drugiego miejsca nadal wynosi 6 pkt., a do końca rozgrywek już tylko 4 spotkania. W najbliższej kolejce „Czarne Koszule” zagrają z Nadnarwianką Pułtusk, która zajmuje dopiero 9 miejsce. Na wyjeździe Polonia przegrała 0:2.

Polonia II Warszawa – Nadnarwianka Pułtusk; sobota, godz. 14:30, Sahara

***

MKS Polonia Warszawa

W najbliższej kolejce Polonia pauzuje; zimą z rozgrywek wycofał się Start Otwock.

***

Juniorzy

 • Raków Częstochowa – Polonia Warszawa, sobota, godz. 12:00 (CLJ u-19),
 • AKS SMS Łódź – Polonia Warszawa, niedziela, godz. 13:00 (CLJ u-17),
 • AKS SMS Łódź – Polonia Warszawa, sobota, godz. 12:00 (CLJ u-15).

***

MKS Polonia (kobiety)

Po kolejce pauzy polonistki wracają do gry. Nasza drużyna zagra z WAP Warszawa. Rywalki zajmują odległe 8 miejsce. „Czarne Koszule” będą zdecydowanym faworytem. Na Saharze Polonia wygrała 4:2.

WAP Warszawa – MKS Polonia Warszawa; niedziela, godz. 18:00

Author: muchomor

5 thoughts on “Zapowiedź: Górnik Polkowice – Polonia Warszawa

 1. Fajnie że gramy zmiennikami, być może ostatnia szansa dla kilku żeby udowodnić, że mają być w przyszłym sezonie. Szkoda , że nie gra Pieczara – mam nadzieję , że wyjdzie na Motor. Pożegnanie mu się należy za te 95 ? bramek dla Polonii w najcięższych czasach.
  Przewiduję remis albo naszą porażkę – rywal będzie grał o utrzymanie i ma noż na gardle.
  Czy Fidziukiewicza widzicie na przyszły sezon – bo ja nie ? Jedna runda to za mało.

 2. Może Fidziu na runde jesienną zostanie ale brakuje mi u niego tego przyśpieszenia co ma Tomczyk. Chyba trener da mu wolne. Co do Polkowic i Pieczary to czy gdzieś można przeczytać kto tam pojechał a kto nie ? Z góry dzięki

 3. Może ktos wyjaśnić: Po jaką cholerę w klubie PIERWSZOLIGOWYM sprawdzać zawodników którzy nie mieścili się w składzie w DRUGIEJ lidze? Przecież tu pierwszego składu nawet pół sie nie utrzyma, o trenerze nie wspominając.

  1. Całe szczęscie możemy dalej liczyć na twoje merytoryczne komentarze.

Dodaj komentarz