Subiektywnie o Polonii #5

Do porannej kawy zapraszam do wysłuchania 5 odcinka „Subiektywnie o Polonii”. Tym razem nie tylko dla kibiców Polonii i w zasadzie nie tylko dla kibiców. Jak zachować się podczas spisywanie przez Policję. Jakie mamy prawa i obowiązki? Rozmawiałem z adwokatem Adamem Janusem.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

2 thoughts on “Subiektywnie o Polonii #5

  1. Szanowny Panie podający sie za prawnika: Czy celowo wprowadza Pan Kibiców w bład, czy robi to Pan z głupoty?
    Zgodnie z orzecznictwem Sadu Najwyższego gdy funkcjonariusz żąda w ramach legitymowania podania danych osobowych, kiedy nie ma do tego podstawy prawnej, obywatel może odmówić podania tych danych bez poniesienia konsekwencji prawnych.
    Jak zauważa RPO, według Sądu Najwyższego celem tej czynności jest „ustalenie lub potwierdzenie tożsamości oraz innych danych osoby na podstawie posiadanych przez nią dokumentów, czyli stwierdzenie faktycznej zgodności co do tej osoby i personaliami jej przypisanymi w legalnym dokumencie. Policjant ma zatem prawo legitymować osoby, gdy ustalenie ich tożsamości, w ocenie funkcjonariusza, niezbędne jest do wykonania czynności służbowych, np. w celu identyfikacji osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, ustalenia świadków zdarzenia powodującego naruszenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego, poszukiwania osób zaginionych lub ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, czy przebywających w pobliżu obiektów chronionych”.

    Czyli krótko: Wylegitymować TAK, jesli wytłumaczy o jakie przestępstwo lub wykroczenie jesteś podejrzewany. Inaczej WYPAD.

Dodaj komentarz