Zapowiedź: Polonia Warszawa – Pogoń Siedlce

Pogoń Siedlce znajduje się w strefie spadkowej II ligi, ale przed niedzielnym meczem można odczuwać niepokój. Rywale niedawno zdecydowali się na zmianę na ławce trenerskiej i nowy szkoleniowiec – Marek Saganowski, szybko poprawił wyniki siedlczan. W trzech spotkaniach pod jego wodzą siedlczanie dwa razy wygrali i raz zremisowali, nie tracąc przy tym bramki. W Polonii sytuacja natomiast nie wygląda najlepiej ze względu na problemy kadrowe, z którymi będzie musiał mierzyć się przed tym spotkaniem trener Rafał Smalec. Jeśli jednak uda się je przezwyciężyć i zdobyć 3 pkt., Polonia zimę spędzi na 2 miejscu.

Krystian Pieczara, Maciej Kowalski-Haberek

Historia:

Początki futbolu drużynowego w Siedlcach sięgają 1921 roku. Jako pierwszy powstał Klub Sportowy Strzelec przy Związku Strzeleckim. Istotne znaczenie dla rozwoju piłki w tym mieście miały też drużyny powstały przy stacjonujących w Siedlcach jednostkach wojskowych.  To właśnie jeden z takich zespołów – WKS 22. pp jako pierwszy klub z Siedlec dołączył w 1923 r. do Warszawskiego Okręgu Związku Piłki Nożnej. Kilka lat później na skutek reorganizacji PZPN zespoły z Siedlec przeniesiono do rozgrywek pod przewodnictwem Lubelskiego OZPN. WKS 22. pp wygrał lokalne rozgrywki, ale potem nie udało mu się wywalczyć awansu do ligi ogólnopolskiej. Podobnie wyglądały losy innej wojskowej drużyny – WKS 9. pac. Awans w końcu udało się wywalczyć wspominanemu WKS-owi 22. pp, który w 1931 r. wygrał grupę eliminacyjną. Główny autorem sukcesów był płk Kazimierz Hozer. Dwa lata później bliski awansu na poziom ogólnopolski poziom był też Strzelec Siedlce, ale ostatecznie został wycofany z rozgrywek. W tym okresie nasiliły się też ruchy sprzeciwiające się drużynom piłkarskim w armii, w efekcie doszło do reorganizacji futbolu w Siedlcach. W 1933 r. KS Strzelec został rozwiązany, a grający na najwyższym szczeblu rozgrywek WKS 22. pp został przekształcony w KS 22 Strzelec im. płk Kazimierza Hozera. Utrata wojskowego patronatu miała poważne konsekwencje, klub zaczął mieć kłopoty finansowe i w 1934 roku został wycofany rozgrywek. W 1936 r. nastąpiła reaktywacja klubu jak Związek Strzelecki Siedlce.

Po wojnie działalność rozpoczął Klub Sportowy Ognisko, prawowity poprzednik  Pogoni Siedlce. Zebranie założycielskie odbyło się 1 kwietnia za 1945 r., ale za pierwszy mecz Ogniska uznaje się starcie z reprezentację warszawskiej Pragi 10 października 1944 r. Klub tworzyli zawodnicy, którzy wcześniej występowali w KS Strzelec, WKS 22. pp., KK 22 Strzelec i Związku Strzeleckim. Biorąc pod uwagę, że istotną rolę wśród założycieli odgrywali pracownicy węzła kolejowego, ostatecznie przyjęto nazwę Kolejowe Przysposobienia Wojskowego Ognisko. Klub zmagania rozpoczął od A-klasy, którą w pierwszym sezonie istnienia Ogniska  wygrał WKS Siedlce. Rok później Ognisko mogło już cieszyć się z mistrzostwa podokręgu, co dało awans do Pucharu Polski. W II rundzie Ognisko zostało wyeliminowane przez Polonię Warszawa. W 1948 r. Ognisko awansowało do II ligi, z której jednak już w pierwszym sezonie spadło. W tym samym roku Ognisko włączone zostało do Zrzeszenia Sportowego Kolejarz, co skutkowało zmianą nazwy na ZZK Kolejarz. Początki klubu pod nową nazwą były ciężkie. W 1952 Kolejarz spadł do A klasy, a następnie został karnie przesunięty do B klasy po awanturze na meczu z Kolejarzem Otwock. Kolejarzowi Siedlce nie było łatwo o odbudowę, najlepsi graczy byli przechwytywani przez bogatsze Koło Sportowe Start-Podlasie, powstałe przy Rzemieślniczej Spółdzielni Pracy Przodownik.

W 1955 doszło do kolejnym zmiany nazwy, tym razem na KS Pogoń. Dwa lata później doszło do połączenia z Podlasiem Siedlce. Nowy klub przyjął nazwę Klubu Sportowego Start- Pogoń Siedlce. Pomimo takich ruchów, przez wiele lat klub występował w ligach regionalnych. Zmiana przyszło dopiero w 1973 roku. Wówczas udało się awansować z B-klasy do ligi okręgowej. W 1976 r. przyszedł czas na kolejny awans, tym razem do ligi międzywojewódzkiej. Trzy lata później klub znów zmienił nazwę – na Międzyzakładowy Klub Sportowy Start-Pogoń Sielce. W następnych latach Pogoń występowała w III lidze i klasie okręgowej. Duży sukces siedlczanie odnieśli w sezonie 1987/1988, gdy dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski. W latach 90. Pogoń występowała głównie na poziomie III ligi, aż do roku 1997, gdy Pogoń spadła do IV ligi. Sezon 2005/2006 przyniósł kolejny spadek, tym razem do Mazowieckiej Ligi Seniorów (piąty poziom rozrywek). Dwa lata później Pogoni udało się wygrać te rozgrywki, ale porażka w barażach z Bronią przesądziła o braku awansu.

Kluczowym momentem w najnowszej historii Pogoni był rok 2008. Wówczas doszło do reorganizacji klubu, który przekształcony został w Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce. Pogoń pod wodzą nowych ludzi rozpoczęła marsz w górę. W 2009 roku zespół z Siedlec wywalczył awans do III ligi. Dwa lata później Pogoń cieszyła się już z awansu do II ligi. Trenerem, który tego dokonał był doskonale znany na Polonii Grzegorz Wędzyński. W roku 2011 oddany został do użytkowania także nowy stadion Pogoni. Na kolejny awans trzeba było poczekać 3 lata. W sezonie 2013/2014 siedlczanie zajęli 2 miejsce, które było premiowane bezpośrednim awansem do I ligi. Pogoń na zapleczu Ekstraklasy rozegrała 4 sezony. Nasz najbliższy rywal pożegnał się z I ligą w 2018 roku, gdy w barażach przegrał z II-ligową Garbarnią Kraków. Od tego czasu Pogoń występuje na trzecim poziomie rozgrywek. [na podstawie oficjalnej strony Pogoni Siedlce]

Do tej pory Polonia z Pogonią grała 8 razy, rywale wygrali 2 z tych spotkań, Polonia 6. Obie porażki przytrafiły się w Siedlcach.

Mecz w rundzie jesiennej

Pogoń Siedlce to jedyna drużyna, która w rundzie jesiennej zdołała pokonać Polonię. W pierwszej części nasz zespół przeważał, ale nie przekładało się na to sytuacje bramkowe. Polonijne ataki rozbijały się o szczelną defensywę siedlczan. Do tego nasi zawodnicy popełnili dwa duże błędy w obronie, które wykorzystała Pogoń i do przerwy gospodarze prowadzili 2:0. W drugiej części Polonia wreszcie przełamała obronę rywali, w 57 minucie bramkarza rywali pokonał Krystian Pieczara. Niestety strzelnie jednego gola tego dnia nie wystarczyło, aby zdobyć chociaż 1 pkt. Pogoń skupiła się na kontrach, ale była w nich na szczęście nieskuteczna. Ostatecznie mecz skończył się rezultatem 2:1 dla Pogoni.

5 ostatnich meczów Pogoni w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 1:0 z Zagłębiem II Lubin (D)
  • 0:0 z Kotwicą Kołobrzeg (D)
  • 1:2 z Radunią Stężyca (W)
  • 1:2 z Siarką Tarnobrzeg (D)
  • 0:0 z Hutnikiem Kraków (W)

O meczu

Przed sezonem Pogoń Siedlce była wskazywana jako jedna z tych drużyn, która może mieć problemy z utrzymaniem się w lidze. I faktycznie runda jesienna była bardzo słaba w wykonaniu siedlczan, którzy obecnie zajmują miejsce w strefie spadkowej.  W konsekwencji przed ostatnią kolejką rundy rezygnację złożył trener, a klub ją przyjął. Damiana Guzka zastąpił Marek Saganowski, który w zeszłym sezonie z Motorem dotarł do finałów baraży o I ligę (wygrał je Ruch). Jak na razie zmiana ta przyniosła świetne efekty. Pogoń wygrała dwa z trzech spotkań rozegranych pod wodzą nowego trenera, a jedno zremisowała. Do tego siedlczanie od momentu przyjścia Saganowskiego nie stracili jeszcze bramki. Te wyniki robią jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzymy na to z jakimi rywalami zostały osiągnięte – w II lidze z liderującą Kotwicą Kołobrzeg (0:0) i wzmocnionym graczami pierwszego zespołu Zagłębiem II Lubin (1:0) oraz w Pucharze Polski z Resovią Rzeszów (1:0). Po tak dobrych rezultatach humory siedlczan na pewno się bardzo poprawiły i Pogoń przyjedzie do Warszawy bez strachu. Jakimś problemem może być dla gości fakt, że w czwartek goście pierwszym składem zagrali spotkanie w Pucharze Polski. Tam jednak osiągnięto świetny rezultat, awansując do 1/4, co może tylko Pogoń napędzić. Warto też zwrócić uwagę, że choć Pogoń przegrała dużo spotkań (9 z 18), to tylko raz różnicą więcej niż jednej bramki. Wygląda zatem, że wygrać z Pogonią nie jest wcale tak łatwo. Poza tym wyniki siedlczan w Pucharze Polski pokazują, że naprawdę mogą być groźną drużyną. Oprócz Resovii wyeliminowali też inny klub z I ligi – Chrobrego Głogów, który jest rewelacją rozgrywek I ligi. W niedzielę będzie spotkanie może być tym bardziej trudne, że jak można się spodziewać, siedlczanie przede wszystkim będą chcieli nie przegrać i raczej nastawią się na głęboką obronę. Wątpliwe, by goście chcieli pójść na wymianę ciosów. Tym bardziej, że Pogoń strzeliła najmniej goli w całej lidze, a taka taktyka sprawdziła się w pierwszym meczu. Aby osiągnąć w tym spotkaniu sukces trzeba zatrzymać Damiana Nowaka. Napastnik strzelił 9 z 20 goli Pogoni, dwa z nich w pierwszym meczu z Polonią.

O ile w Pogoni mają ostatnio dużo powodów do zadowolenia, tak w przypadku Polonii o dobre humory trudniej. Nasz zespół ostatnio wysoko przegrał, ale przede wszystkim trener znów musi zmagać się ze sporymi problemami kadrowymi. Poza zawodnikami kontuzjowanymi od dłuższego czasu, na pewno nie zagra Tomasz Wełna Jan Majsterek. Dodatkowo nie jest pewne, czy będzie mógł wystąpić Michał Grudniewski. Jeśli uraz okaże się poważniejszy, wytypowanie trójki środkowych obrońców może okazać się bardzo trudne i wymagać eksperymentów – np. przesunięcie Macieja KowalskiegoHaberka z pozycji lewego środkowego obrońca na centrum, a w jego miejscu mógłby pojawić Adam Pazio, któremu już zdarzało się zagrać na pozycji LŚO. Problem może być także w środku pola, jeśli nie będzie mógł zagrać Piotr Marciniec. Szukając pocieszenia, trzeba spojrzeć w statystyki. Pogoń bardzo słabo sobie radzi na wyjazdach, przegrała 6 z 9 spotkań w delegacji. Polonia natomiast nie przegrała u siebie jeszcze w tym roku. Ponadto do tej pory wszystkie spotkania rozgrywane z Pogonią u siebie kończyły się zwycięstwem Polonii. Jeśli ta seria nie zostałaby przerwana, Polonia awansuje na 2 miejsce w tabeli, bo swoje spotkanie przegrał KKS Kalisz.

Nie zagrają

Polonia:

  • Kacper Górski (kontuzja),
  • Szymon Jarosz (kontuzja, wątpliwy powrót w tym sezonie),
  • Mateusz Michalski (kontuzja, powrót prawdopodobnie wiosną),
  • Marcin Pieńkowski (kontuzja, powrót wiosną)
  • Jan Majsterek (4 ŻK)
  • Tomasz Wełna (kontuzja)

Pogoń:

  • Nikodem Fiedosewicz (4 ŻK, 15 m., podstawowy pomocnik)

Występ niepewny:

  • Piotr Marciniec (uraz w meczu z KKS-em Kalisz)
  • Michał Grudniewski (uraz przed meczem z KKS-em Kalisz)

Zagrożeni

  • 3 ŻK –  Krystian Pieczara, Piotr Marciniec, Jakub Wawszczyk, Marcin Kluska, Maciej Kowalski-Haberek, Michał Fidziukiewicz

sędzia Filip Kaliszewski

Sędzia:

  • Filip Kaliszewski (Gdańsk) – do tej pory sędziował jedno spotkanie Polonii; wygrane 3:1 z Lechem II Poznań w tym sezonie (1 żółta kartka dla polonisty i 1 żółta kartka dla rywala)

Transmisja

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z niedzielnego meczu:

  • w aplikacji eWinner (bez komentarza) – za darmo
  • WP Pilot (z komentarzem) – 9,99 zł/3 dni; 29,99 zł/30 dni; 249,99 zł za rok [ceny najtańszego pakietu, który obejmuje transmisje wszystkich spotkań II ligi, a także 60 innych kanałów

Polonia II

W tej kolejce Polonia II już zagrała i niestety tylko zremisowała 1:1 z Amatorem Maszewo. Można mówić o rozczarowaniu, bo rywal zajmuje dopiero trzecie miejsce od końca i przegrał 6 wcześniejszych spotkań. To dla drugiej drużyny już 3 mecz z rzędu bez wygranej, w efekcie strata do drugiego miejsca może urosnąć do 8 pkt.

W ostatniej kolejce, która zostanie rozegrana za tydzień, Polonia II zagra u siebie z Huraganem Wołomin. Rywal traci 3 pkt. do polonistów, ale w tej kolejce jeszcze nie grał. Dokładny termin meczu z Huraganem jeszcze nie jest znany.

***

MKS Polonia 

Zespół MKS-u Polonia w dwóch ostatnich spotkaniach też rozczarował, zdobywają tylko 1 pkt., grając z rywalami z dołu tabeli. W najbliższej kolejce dobra okazja, aby zbliżyć się do środka tabeli. „Czarne Koszule” zagrają na wyjeździe z Dębem Wieliszew, który ma tylko 3 pkt. przewagi.

Dąb Wieliszew – MKS Polonia Warszawa; sobota, godz. 13:00

***

Juniorzy

  • Polonia Warszawa – Raków Czestochowa 3:4; piątek (CLJ u-19)
  • Widzew Łódź – Polonia Warszawa; sobota, godz. 12:00 (CLJ u-17)
  • Varsovia Warszawa – Polonia Warszawa 1:0; środa (CLJ u-15)

***

MKS Polonia (kobiety)

Pomimo dwóch remisów w ostatnich spotkaniach sytuacja w tabeli nie jest zła. Polonistki tracą do liderek 4 pkt., ale w odróżnieniu do rywalek mają jeszcze jedno spotkanie do rozegrania. W niedzielę nasza drużyna zagra na wyjeździe z Włókniarzem Konstantynów Łózki, który zajmuje przedostatnie miejsce. Gdyby Polonia wygrała, strata po rundzie jesiennej do pierwszego miejsca będzie wynosić tylko 1 pkt.

Włókniarz Konstantynów Łódzki – MKS Polonia Warszawa; niedziela, godz. 15:00

***

Koszykarze

Niestety sezon na razie fatalnie układa się dla koszykarze. Polonia po 8 meczach ma na koncie 7 porażek i tylko 1 wygraną, co przełożyło się na ostatnie miejsce w tabeli. W sobotę bardzo ważny mecz, który trzeba wygrać, jeśli poloniści nie chcą martwić się o utrzymanie. „Czarne Koszule” zagrają u siebie z Polonią Bytom. Rywal też tylko raz wygrał, ale ma lepszy bilans punktowy od Polonii Warszawa, dzięki czemu znajduje się przed nią w tabeli.

Polonia Warszawa – Polonia Bytom; sobota, godz. 20:00; hala na Obozowej

***

Koszykarki

W ostatnim spotkaniu polonistki trochę niespodziewanie przegrały na własnej hali 56:66 z Zagłębiem Sosnowiec. Była to 3 ligowa porażka z rzędu. Przerwać tę serię w najbliższej kolejce będzie wyjątkowo trudna. Polonia zagra u siebie z obecnym mistrzem Polski – BC Polkowice.  Rywalki na razie rozczarowują, z 5 spotkań wygrały tylko 3.

Polonia Warszawa – BC Polkowice; sobota, godz. 13:00; hala na Wiertniczej

Źródło: własne/90minut.pl/pzkosz.pl/mkpogonsiedlce.pl

Author: muchomor

18 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Pogoń Siedlce

  1. Jeśli kotwica przegra, a my wygramy, to możemy zakończyć rundę jesienną na fotelu lidera. Tego nam wszystkim życzę!
    Mam tylko nadzieję, że kibice nie będą się napierdalac na stadionie ani jego okolicach, bo to bardzo zaszkodzi klubowi. Ja wiem, ze gramy z pachołkami i lizodupami 7egii, ale nie stajemy we własne gniazdo!

    1. @Marcin_88, o KKS Kalisz nie wspomniałeś. Jeśli Polonia wygra – 37 p i drugie/trzecie miejsce. Jeśli Kalisz – 38 p i pierwsze miejsce. Zakładając, że Kotwica przegra

    2. Klub wczoraj opublikował na Fejsie apel i kulturalny doping. Zanosi się na trudny mecz. Jeśli pojawią się jakieś antagonizmy to niech ograniczą się one do śpiewów z trybun. Przynajmniej się pośmiejemy, a na taki folklor często przymyka się oko

  2. Najbardziej się boję, że sędzia okaże się takim psychopatą jak ten ostatnio z Kalisza i kartkując bez opamiętania zdekompletuje nam drużynę na początek wiosny. Uczciwie , to nie widziałem meczu w Kaliszu, ale 8 żółtych plus czerwona wskazuje na prawdziwą rzeźnię ….albo nie do końca kompetentnego/uczciwego arbitra….

    1. Raczej było sześć żółtych z czego dwie Kotona to wyłącznie jego głupota. Dał się ponieść i ma efekty.
      Nasze zasłużone ale …
      Marcińcowi mało debil z Kalisza nie urwał nogi a ten fujara z gwizdkiem zamiast go wypieprzyć z boiska to tylko odgwizdał faul.
      U nas Marciniec już chyba w tym roku nie zagra.

  3. Trochę za dużo tych kontuzji. No i ilu zagrożonych kartkami. Liczyłem na w miarę łatwe zwycięstwo a tu może być różnie. Koton może grać (czerwona kartka ale po dwóch żółtych)? No i podwyższone ryzyko, przyjdą cwele. Oj będzie się działo – nie dajmy sprowokować!

Dodaj komentarz