Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Puławy

W sobotę Polonii przyjdzie mierzyć się na K6 z Wisłą Puławy, czyli drużyną typowaną przez niektórych jako czarny koń rozgrywek II ligi. Na razie rywalom jednak umiarkowanie. Wisła co prawda zajmuje 6 miejsce, ale puławianie przegrali dwa ostatnie spotkanie, a tabela jest bardzo płaska.

Krystian Pieczara

Historia

Za datę powstania Wisły Puławy przyjmuje się 1923 rok, a za założycieli uznaje się uczniów im. Adama Jerzego ks. Czartoryskiego. Początki klubu nie były łatwe, Wisła nie dysponowała własnym boiskiem, a nawet sprzętem.  Klub aż do wybuchu II wojny  światowej jednak systematycznie się rozwijał, ale  na czas wojny musiał  zawiesić swoją działalność. W 1945 Wisła Puławy została reaktywowana, a w skład klubu weszło aż 10 różnych sekcji. Sekcja piłki nożnej rozrastała się, powołano w następnych latach drużyny młodzieżowe i zespół rezerw. Pierwszy zespół stopniowo piął się do góry, najpierw udało się wywalczyć awans z C-klasy do B-klasy, a następnie A-klasy. Wisła w 1961 wygrała te rozgrywki, ale porażka w barażu uniemożliwiła awans do ligi okręgowej.  Kluczowy dla historii klubu okazał się rok 1966, gdy klub przejęły Zakłady Azotowe Puławy. Już 2 lata później Wisła cieszyła się z historycznego awansu do ligi międzywojewódzkiej. Kolejny sukces w historii klubu przypadł na sezon 1981/1982, gdy Wisła wywalczyła promocję do ówczesnej III ligi.  Na tym poziomie Wisła utrzymywała się przez 10 lat, a potem  krążyła między ligą okręgową i IV ligą. Wrócić do III ligi udało się dop0iero po sezonie 2008/2009. Już 2 lata później puławianie mogli cieszyć się z awansu do II ligi. Jak do tej pory największym sukcesem klubu był awans do I ligi w sezonie 2015/2016. Na tym poziomie rozgrywkowym puławianie utrzymali się tylko rok. Potem Wisła wróciła do II ligi, z której też od razu spadła do III ligi. Wywalczyć z powrotem II ligę udało się dopiero po 3 sezonach na tym poziomie. [na podstawie oficjalnej strony i Wikipedii]

5 ostatnich meczów Wisły w lidze (najwyżej ostatni mecz)

 • 1:2 z Zagłębiem II Lubin (D)
 • 1:2 z Kotwicą Kołobrzeg (W)
 • 1:0 z Radunią Stężyca (D)
 • 2:4 z Siarką Tarnobrzeg (W)
 • 3:1 z Hutnikiem Kraków (D)

O meczu

Wisła to kolejny 2-ligowy klub, który latem nie uniknął potężnej rewolucji. Z klubem pożegnało się 19 graczy. Na ich miejsce przyszło również 19 graczy. Trener Mariusz Pawlak, mistrz Polski z Polonią z 2000 r., musiał latem budować zespół właściwie od nowa. Z zespołu odszedł m. in. Carlos Daniel, czyli największa gwiazda Wisły i jeden z dwóch najlepszych strzelców. Pewnym pocieszeniem mogło być pozostanie Adriana Paluchowskiego, czyli doświadczonego napastnika, który z 10 bramkami był razem z Carlosem najlepszym strzelcem puławskiej drużyny. W tym sezonie jednak rzadko pojawia się na boisku.

Pomimo tak wielkiej rewolucji, część osób upatruje w Wiśle czarnego konia rozgrywek, a to za sprawą ciekawych transferów. Na papierze największe wrażenie zrobiło przyjście Aghwana Papikjana, który w zeszłym sezonie grał w armeńskiej ekstraklasie i zaliczył nawet występy w europejskich pucharach. Na razie jednak pomocnik nie zachwyca. Za solidne wzmocnienia trzeba było uznać też przyjście Daniela Retklewskiego, który w ostatnim sezonie regularnie strzelał w Raduni Stężycaczy Daniela Klichowicza, rezerwowego w Chojniczance – obecny beniaminek I ligi. Dodatkowo w samej Wiśle mówi się cicho o tym, że klub celuje w czołówkę.

Na razie ciężko powiedzieć, na ile te przewidywanie były trafne. Z jednej strony Wisła Puławy zajmuje 6 miejsce, które jest premiowane grą w barażach. Przewaga nad strefą spadkową to jednak tylko 3 pkt. Dodatkowo humory rywalom popsuły dwa ostatnie spotkania, które zakończyły się porażkami. Trzeba jednak przyznać, że Wisła mierzyła się w tych meczach z bardzo dobrymi przeciwnika. Kotwica Kołobrzeg jest na razie nie do zatrzymania w II lidze, a Zagłębie II było wzmocnione zawodnikami pierwszego zespołu. Z tego powodu nie należy w żaden sposób lekceważyć rywala, który po 2 porażkach zrobi wszystko, aby odwrócić losy spotkania. Kluczem do sukcesu wydaje się zatrzymanie wspominanego Retlewskiego. Zdobył już 5 bramek, więc połowę wszystkich trafień Wisły Puławy. Nikt w II lidze do tej pory nie strzelił więcej.

Kibice Polonii na pewno nie mieliby nic przeciwko, gdyby jutro powtórzył się wynik jednego z ostatnich sparingów Polonii z Wisłą Puławy. Rok temu na wyjeździe „Czarne Koszule” wygrały 5:0, a tego latem 5:1. W rozgrywkach ligowych, jak podaje portal wislapulawy.pl. ostatni raz Polonia z Wisłą Puławy mierzyła się w sezonie 1971/1972 w ówczesnej III lidze. Polonia wygrała na K6 2:0, a na wyjeździe 1:0.

Nie zagrają

 • Tomasz Wełna (kontuzja), Kacper Górski (kontuzja)

Zagrożeni

 • 3 ŻK – Eryk Mikołajewski

Sędzia

 • Robert Marciniak (Kraków) – do tej pory nie sędziował meczu Polonii

Transmisja

Będą dwa sposoby na obejrzenie transmisji z sobotniego meczu:

 • w aplikacji eWinner (bez komentarza) – za darmo
 • WP Pilot (z komentarzem) – 9,99 zł/3 dni; 29,99 zł/30 dni; 249,99 zł za rok [ceny najtańszego pakietu, który obejmuje transmisje wszystkich spotkań II ligi, a także 60 innych kanałów:

Polonia II

Po meczu z drużyną, która w zeszłym sezonie występowała w lidze okręgowej, czas na spotkanie z zespołem, który przez kilka ostatnich sezonów występował w IV lidze. Polonia w niedzielę o 19:00 podejmie na Saharze Drukarza Warszawa.

O poziomie rywala po 1 kolejce ciężko coś powiedzieć. Drukarz przegrał 0:6 z KTS Weszło, ale biorąc pod uwagę kadrę KTS-u, taki wynik nie musi świadczyć o tym, że Drukarz będzie jedną ze słabszych drużyn V ligi.

MKS Polonia

Zespół MKS-u swoje spotkanie rozegra także w niedzielę na Saharze, ale trochę wcześniej – o 16:30. Poloniści zmierzą się z Legionovią II Legionowa, która w pierwszej kolejce wygrała 4:1 z Bugiem Wyszków.

Juniorzy

Lech Poznań – MKS Polonia Warszawa; sobota o 15:00 we Wronkach (CLJ u-18)

MKS Polonia Warszawa – Stal Rzeszów; sobota na Saharze o 15:00 (CLJ u-17)

AKS SMS Łódź – MKS Polonia Warszawa; sobota w Łodzi o 12:00 (CLJ u-15)

Źródło: własne/kswislapulawy.pl/wislapuławy.pl/wikipedia.pl/laczynaspilka.pl/90minut.pl

Author: muchomor

3 thoughts on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Wisła Puławy

 1. Proponuję zaśpiewać coś o Policji np. Zawsze i wszędzie Policja chroni i będzie.
  Przepraszam za wisielczy humor, ale tak mi chodzi po głowie ta Policja.
  Co do meczu: będzie bardzo ciężko, chciałbym zobaczyć 2 napastników od początku ale to chyba niemożliwe.
  Wymęczone 1:0 mnie zadowoli.

  1. Jakaś pochwalna piosenka na Milicję Obywatelską, którą śpiewano w przedszkolach i szkołach w czasach głębokiego PRL

Dodaj komentarz