Sędzia Lizak rozjemcą meczu Polonia – Stomil Olsztyn

Jutrzejszy premierowy w II lidze domowy mecz Polonii ze Stomilem Olsztyn poprowadzi sędzia Szymon Lizak z Poznania. Warto wspomnieć, iż arbiter w kontekście II ligi nie kojarzy się polonistom zbyt dobrze…

Mecze sędziowane Polonii:

 • 2016/17: Puszcza Niepołomice – Polonia Warszawa 3:2 (ŻK: 3 + 5, CK: 0 + 1, rzuty karne: 2 + 1);
 • 2011/12 (ME): Śląsk Wrocław – Polonia Warszawa 3:0 (ŻK: 5 + 0; 1 CK 1 + 0)
 • 2010/11 (ME): Lech Poznań – Polonia 1:1 (ŻK: 1 + 0)

Spore emocje były towarzyszyły nie tylko zawodnikom „Czarnych Koszul”. Po meczu ostro reagowali trenerzy obu zespołów: Tomasz Tułacz (Puszcza) i Wojciech Szymanek (Polonia). – Zawsze gratuluję po zwycięstwie trenerowi drużyny przeciwnej. Dzisiaj chciałbym, ale zrobiłbym to wbrew sobie – stwierdził Szymanek. Pracę arbitra ocenił tak: – (…)  Dzisiaj nie zadecydowała ani Polonia ani Puszcza, zawodnicy tych drużyn, tylko zadecydował sędzia. Po co trenować, po co przyjeżdżać, po co się łudzić, skoro sędzia Lizak robi takie numery? Sami zawodnicy Puszczy mówili do zawodników Polonii, że nie było karnego (podyktowany został w ostatniej akcji meczu, po nim padł zwycięski gol dla niepołomiczan – przyp.), że nasi zawodnicy mają rację. Sędzia nie wie kto, nie wie dlaczego, po prostu odgwizduje.

Z kolei trener Tułacz ostrzej zareagował na posądzenia o wpływ na arbitra: – (…) To już pana sprawa, czy oglądnie czy obejrzy, i zobaczy Pan sobie… Niech pan sobie odpowie, czy ludzie mają prawo się mylić. Ja nie wiem, ja jeszcze nie widziałem zapisu z tego meczu, zobaczymy, zanalizujemy i będę wiedział, czy decyzje były prawidłowe czy nie. Ale wpływu na decyzje sędziów nie mam żadnego i ich pracy nigdy nie oceniam. Zacząłem pracę bardzo dawno temu, i właśnie od takiego meczu: Tłoki Gorzyce – Radomiak Radom, i też w kontrowersyjnej sytuacji nie utrzymały się Tłoki Gorzyce. Nawet pan trener Engel był chyba świadkiem tego meczu. Ja tyle. Życzę Polonii utrzymania, bo jest to klub z tradycjami o bardzo dużym potencjale.

Przy okazji meczu z Puszczą Niepołomice warto wspomnieć o dość ostrym komentarzu ówczesnego prezesa Polonii, Jerzego Engela, który tak podsumował pracę sędziego Lizaka [link]: W meczu Puszcza Niepołomice : Polonia Warszawa najskuteczniejszy był sędzia Lizak z Poznania. To jego decyzje ustaliły wynik meczu. Dwie jedenastki z tak zwanego kapelusza w tym druga długo po czasie meczu wypaczyły wynik spotkania. Jeśli to sędzia a nie piłkarze mają decydować o wynikach meczów, to proponuję zrobić ranking najskuteczniejszych. Sędzia Lizak z Poznania zanotował w tym meczu dwa oczka, jedno w momencie kiedy Puszcza przegrywała 0:1 i nie mogła sobie stworzyć żadnej sytuacji bramkowej, druga na 3:2, kiedy było już dawno po czasie meczu regulaminowym i doliczonym, w obu przypadkach tylko sędzia widział jedenastki  i więcej o tym meczu nie  ma już co pisać.

A jak to wyglądało? Skrót meczu możecie odświeżyć sobie poniżej:

Mecze sędziowane Stomilowi:

 • 2012/13: Stomil Olsztyn – Arka Gdynia 0:2 (ŻK: 2 + 4; rzuty karne: 1 + 0)

***

Pełna obsada:

30 lipca (sobota):

Zagłębie II Lubin – Śląsk II Wrocław, godz. 13:00, sędzia: Albert Różycki (Łódź).
Siarka Tarnobrzeg – Wisła Puławy, godz. 17:00, sędzia: Robert Marciniak (Kraków).
Kotwica Kołobrzeg – Znicz Pruszków, godz. 18:00, sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).
Górnik Polkowice – Motor Lublin, godz. 18:00, sędzia: Piotr Szypuła (Bielsko-Biała).

31 lipca (niedziela):

 • Radunia Stężyca – Lech II Poznań, godz. 15:00, sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce).
 • Garbarnia Kraków – Pogoń Siedlce, godz. 16:00, sędzia: Paweł Dziopak (Tychy).
  Hutnik Kraków – GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój), godz. 17:00, sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).
  Olimpia Elbląg – KKS 1925 Kalisz, godz. 17:00, sędzia: Łukasz Ostrowski (Szczecin).

1 sierpnia (poniedziałek):

 • Polonia Warszawa – Stomil Olsztyn, godz. 18:15, sędzia: Szymon Lizak (Poznań).
Źródło: własne / 90minut.pl / Dziennik Polski / Jerzy Engel official / Polonia Warszawa S.A.

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

1 thought on “Sędzia Lizak rozjemcą meczu Polonia – Stomil Olsztyn

Dodaj komentarz