Magisterka Papszuna była o… mistrzu Polski z 1946 r.

Długą rozmowę z Markiem Papszunem, trenerem Rakowa Częstochowa możecie znaleźć na portalu Interia.pl W trakcie wywiadu ze szkoleniowcem drugiego zespołu ekstraklasy pojawił się ciekawy wątek polonijny, który przedstawimy w rozwinięciu niusa.

Marek Papszun

Papszun przyznał, nawiązując do wojny ukraińsko-rosyjskiej, że bardzo lubi historię. A który okres? Międzywojnie – odbudowa Rzeczpospolitej po odzyskaniu niepodległości, a potem kolejna wojna.

Trener zapytany czy to hobby zostało zawarte w jego pracy magisterskiej (Papszun jest mgr historii – przyp. DS)? – Nie. Miałem bardzo oryginalny i wąski temat: „Historia piłkarstwa warszawskiego po drugiej wojnie światowej”, nie było do tego praktycznie żadnej literatury. Wstępem były lata wojny i okupacji, a potem już pierwsze mistrzostwa Polski w 1946 roku, w których tytuł zdobyła Polonia Warszawa. Opisałem to bardzo skrupulatnie, właściwie dzień po dniu. Siedziałem w Bibliotece Narodowej i wertowałem prasę z tamtego okresu. Dużej pomocy udzielił mi były znakomity dziennikarz „Piłki Nożnej” śp. Mieczysław Szymkowiak, który miał archiwa polonistów i zdjęcia z tamtego okresu. To był fajny projekt w moim życiu, bo nie zrobiłem czegoś sztampowego, tylko własne, autorskie – zdradził szkoleniowiec Rakowa.

Źródło: Interia.pl

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

4 thoughts on “Magisterka Papszuna była o… mistrzu Polski z 1946 r.

  1. Halo redakcjo,

    Jeżeli trener Papszun napisał magisterkę nie opierając się na książkach bo ich nie było tylko na wycinkach z gazet to może w tej magisterce jest coś czego nie wiedzą nasi historycy a on wyszperał w archiwach? A nawet jak wiedzą… to może jest to napisane w taki sposób, że byłaby to ciekawa lektura na stronę DS.?

    Może trener dałby się przekonać by opublikować te fragment pracy, które dotyczą Polonii?

    1. Dla ciekawych. Egzemplarz pracy jest dostępny w uczelnianej bibliotece.

Dodaj komentarz