Zapowiedź: Polonia Warszawa – Jagiellonia II BIałystok

W sobotę o 17:00 „Czarne Koszule” na własnym boisku podejmą Jagiellonię II Białystok. Rywale całkiem nieźle rozpoczęli piłkarską wiosnę. W dwóch spotkaniach zespół z Białegostoku zdobył 4 pkt. Nie zmienia to jedna faktu, że zdecydowanym faworytem będzie warszawska Polonia.

Jakub Wyszkowski

Historia:

Jagiellonia Białystok to klub, którego powstanie datuje się na dzień 30 maja 1920 roku. Wówczas to żołnierze batalionu zapasowego 42 pułku piechoty powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty. Klub od 1932 roku nosi nazwę Jagiellonia, a na przestrzeni czasu kilkukrotnie zmienił swoją nazwę. Po wojnie „Jaga” była PKS-em Motor Białystok (od Państwowej Komunikacji Samochodowej), KS-em Białystok Wicie, Związkowcem Białystok i Budowlanymi Białystok. Od 1955 roku wrócili do swojej nazwy z lat ’30.

Jagiellonia w ostatnim dwudziestoleciu z klubu balansującego między II i III ligą stała się zespołem ekstraklasowym, który najpierw w czasach, gdy Tomasz Frankowski kończył karierę utrzymywała się w piłkarskim niebie, by w sezonie 2016/17 i 2017/18 sięgnąć po tytuły wicemistrza Polski.

Patrząc na historię rezerw „Jagi” można dostrzec pewną prawidłowość. Zespół z Białegostoku regularnie grywa albo w III albo w IV lidze. Obecny sezon jest drugim z rzędu na poziomie III ligi.

Jesienny mecz

Wyjazdowe spotkanie z Jagiellonią rozpoczęło się niespodziewanie. Rywale w 28 minucie wyszli na prowadzenie. Na szczęście długo taki wynik się nie utrzymał. Poloniści wyrównali już w 34 minucie po rzucie karnym wykonywanym przez Krystiana Pieczarę. 10 minut później nasz zespół już prowadził po samobóju zawodnika Jagielloni II. Druga połowa to była już całkowita dominacja „Czarnych Koszul”, udokumentowana trzema bramki. Na listę strzelców wpisał się Tomasz WełnaWiktor NiewiarowskiMarcinho.

O meczu

W zimę doszło do zmiany na stanowisku trenera. Prowadzący już dłuższy czas Jagiellonię II Wojciech Kobeszko zrezygnował z funkcji szkoleniowca. Na jego miejsce przyszedł 30-letni Adrian Siemieniec, który w ostatnich sezonach był asystentem Ireneusza Mamrota. Na razie nowy trener radzi sobie dobrze. Jagiellonia II zdobyła 4 pkt. w dwóch meczach. Niemniej wygrana z Wissą Szczuczyn i remis z Unią Skierniewice to nie są wyniki, na podstawie których można ocenić realną siłę rywala. Co korzystne dla Polonii, obecnie bardzo ograniczone zostały możliwości wystawiania przez rezerwy zespołów pierwszego zespołu. Zatem pomimo przerwy na kadrę, raczej nie należy spodziewać się wielkich wzmocnień. Prawdopodobnie zobaczymy na boisku Błażeja Augustyna, który wiosną występuje w Jagielloni II. 34-letni obrońca ma ponad 100 meczów rozegranych w Ekstraklasie i ponad 50 w Serie B. Niemniej jego forma nie jest w ostatnim czasie najwyższa. W rezerwach może zagrać też 18-letni Xavier Dziekoński, który ma koncie już 38 meczów w Ekstraklasie. Nie ma też przeszkód, żeby zagrał 21-letni Bartosz Bida. Zawodnik wraca po kontuzji i jest uważany za spory talent – rozegrał już ponad 50 m. w Ekstraklasie.

Powyższe nie zmienia faktu, że Polonia będzie zdecydowanym faworytem. Wydaje się, że z takim rywalem „Czarnym Koszulom” powinno grać się bardzo dobrze. Jagiellonia II nie przyjedzie, aby wywalczyć remis. Zamiast skupić się na blokowanie własnej bramki, rezerwy raczej będą starać się rozgrywać piłkę.

Zagrożeni

 • 3 ŻK – Rafał Kiczuk, Krzysztof Koton, Patryk Paczuk, Krystian Pieczara
 • 7 ŻK – Tomasz Wełna

Sędzia: Adam Sekuterski – do tej pory nie sędziował spotkania Polonii.


Polonia II

Niezwykle ciekawie zapowiada się niedzielne spotkanie Polonii II. Nasza drużyna o 12:00 zagra na wyjeździe na nowym stadionie Hutnika Warszawa z KTS Weszło. Rywal jest liderem i ma 8 pkt. przewagi nad drugą Polonią II. Jeśli nasz zespół myśli o wygraniu ligi, w niedzielę musi zdobyć 3 pkt. Poloniści nie są bez szans, w tym sezonie nie przegrali jeszcze spotkania na wyjeździe. Jesienią KTS wygrał 4:3. Drugi zespół będzie mógł zapewne liczyć na posiłki z pierwszej drużyny.

***

MKS Polonia

Seniorzy MKS-y po raz drugi zagrają na wyjeździe, tym razem w sobotę o 11:00 z Rysiem Laski. Rywal zajmuje dopiero 12 miejsce z 12 pkt. po 16 spotkaniach. Poloniści będą zdecydowanymi faworytami. Na Saharze „Czarne Koszule” wygrał 4:2.

***

MKS Polonia (kobiety)

W niedzielę o 17:30 polonistki zmierzą się u siebie ze Świtem Barcząca. Rywalki zajmują 6 miejsce i tracą 14 oczek do naszego zespołu. Na wyjeździe polonistki wygrał 11:3.

***

MKS – Centralna Liga Juniorów

 • MKS Polonia – Stal Rzeszów, 12:00 (CLJ u-19, sobota)
 • ŁKS Łódź – MKS Polonia, 16:00 (CLJ u-17, sobota)
 • AKS SMS Łódź – MKS Polonia, 12:30 (CLJ u-15, sobota)

Author: muchomor

1 thought on “Zapowiedź: Polonia Warszawa – Jagiellonia II BIałystok

 1. Zazdroszczę wszystkim, którzy wybiorą się na stadion. Mnie zabarykadowała w domu covidowa izolacja, ale transmisję wykupię – będę miał przynajmniej namiastkę polonijnej atmosfery.

  Jagiellonia będzie szukać punktów, bo jej byt w III lidze nie jest pewny. Ciekaw jestem jak zaprezentuje się na bramce nasz były Abramowicz. Nie zatrzymanie go u nas to duży błąd trenera i dyrektora sportowego, bo zdolnych poziomem do gry młodzieżowców jest u nas na lekarstwo.
  Ciekawi mnie jak na tle najmocniejszego jak do tej pory przeciwnika spisze się zmieniony system gry w ofensywie. W zeszłym sezonie trener Smalec trzymał się z uporem znanego z profesjonalnej piłki systemu 3-5-2. Na szczęście zrozumiał, że nie ma do niego wykonawców i zaczął grać na jednego napastnika i skrzydłowych, których dublują wahadłowi. Co potracił punktów przez swój upór na jesieni to potracił i teraz już nie ma marginesu na straty punktów.

  Zatem dziś kolejne trzy punkty i tak już do końca, bo Legionovia zaczyna „ciułać punkty” jak trzy lata temu.

Dodaj komentarz