Podsumowanie jesieni w CLJ u-18

Rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów u-18 zapowiadały się dla Polonii jako spora zagadka. MKS od czasów reformy jeszcze nie występował na tym poziomie rozgrywek najstarszego rocznika juniorów. Elita okazała się nie być taka straszna. Polonia jesień zakończyła na 8 miejscu, czyli w połowie stawki.

Hubert Pilarz, Jakub Grzegorzewski

Biorąc pod uwagę, jak rozpędzali się poloniści, część zawodników pewnie może odczuwać delikatny niedosyt. Polonia po wygranej na wyjeździe w 13 kolejce z liderem ligi – Cracovią, znalazła się na drugiej pozycji. Niestety w następnych 4 spotkaniach udało się wygrać tylko raz. Było to jednak zwycięstwo nad wyraz cenne – „Czarne Koszule” pokonały u siebie 2:1 Lecha Poznań, czyli chyba najlepszą akademię w Polsce.

Niemniej 8 pozycję trzeba i tak ocenić jako wielki sukces. Polonia zanotowała jesienią kilka fantastycznych wyników, gromiąc u siebie najlepsze akademie, które od Polonii, pod względem finansowym i zaplecza, dzieli przepaść: na Saharze Polonia pokonała 6:3 Śląsk Wrocław, 5:0 Legię Warszawa, 5:1 Wisłę Kraków, 5:1 Zagłębie Lubin. Niezwykle ofensywna gra naszego zespołu niejednokrotnie zwracała uwagę obserwatorów młodzieżowej piłki z całej Polski.

Jedynym czego można naprawdę żałować jesienią to meczu z Gwarkiem Zabrze. Polonia zgodnie z planem pokonała na wyjeździe ostatni zespół ligi 3:0, niestety spotkanie skończyło się walkowerem na korzyść rywala. W 78 minucie, przy wyniku 3:0, na boisko wszedł w naszym zespole piąty zawodnik z rocznika 2003 (na boisku może być maksymalnie 4 takich graczy). Sztab jeszcze przed wznowieniem gry zorientował się, że został popełniony błąd, ale po tym jak zawodnik znalazł się już na murawie, niemożliwe okazało się wycofanie zmiany. Gdyby nie to wydarzenie, Polonia jesień skończyłaby na 2 miejscu!

Bartosz Biedrzycki, Tomasz Borowik, Torsten Axt

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

L. minut L. meczów Piłkarz Rocznik Pozycja
1530 17 Jakub Grzegorzewski 2003 bramkarz
1455 17 Bartosz Biedrzycki 2003 pomocnik
1440 16 Aleksander Gajgier 2003 obrońca
1317 15 Radosław Borowski 2004 obrońca
1288 16 Jakub Domański 2004 obrońca
1234 17 Jan Piasek 2004 pomocnik
1214 15 Hubert Pilarz 2004 obrońca
1181 15 Kacper Śmiglewski 2005 napastnik
1146 16 Franciszek Antkiewicz 2004 pomocnik
1110 17 Kacper Włoch 2004 pomocnik
786 12 Mateusz Majbański 2004 pomocnik
760 13 Kacper Jakóbczyk 2004 pomocnik
653 12 Jakub Okusami 2004 obrońca
463 10 Mateusz Krypa 2004 pomocnik
451 16 Piotr Urbański 2004 obrońca
277 7 Oskar Białek 2003 napastnik
227 13 Dawid Łącki 2005 napastnik
171 8 Łukasz Florczuk 2004 pomocnik
133 5 Emre Çelik 2004 pomocnik
56 4 Eryk Kudokas 2003 napastnik
17 2 Szymon Pawłowski 2004 pomocnik
6 1 Eryk Kowalewicz 2004 obrońca

Kacper Śmiglewski

Bramki:

 • 8 – Kacper Śmiglewski;
 • 5 – Hubert Pilarz;
 • 4 – Radosław Borowski, Franciszek Antkiewicz, Kacper Włoch, Kacper Jakóbczyk;
 • 3 – Aleksander Gajgier, Jan Piasek, Oskar Białek;
 • 2 – Bartosz Biedrzycki, Dawid Łącki;
 • 1 – Mateusz Majbański, Łukasz Florczuk, Eryk Kudokas.

Jan Piasek

Asysty:

 • 8 – Jan Piasek;
 • 5 – Bartosz Biedrzycki, Hubert Pilarz, Franciszek Antkiewicz;
 • 4 – Kacper Włoch;
 • 3 – Kacper Śmiglewski;
 • 2 – Aleksander Gajgier, Jakub Domański, Dawid Łącki;
 • 1 – Radosław Borowski, Kacper Jakóbczyk, Mateusz Krypa, Oskar Białek

Jan Piasek

Klasyfikacja kanadyjska:

 • 11 – Jan Piasek, Kacper Śmiglewski
 • 10 – Hubert Pilarz;
 • 9 – Franciszek Antkiewicz;
 • 8 – Kacper Włoch;
 • 7 – Bartosz Biedrzycki;
 • 5 – Aleksander Gajgier, Radosław Borowski, Kacper Jakóbczyk;
 • 4 – Oskar Białek, Dawid Łącki;
 • 2 – Jakub Domański;
 • 1 – Mateusz Majbański, Mateusz Krypa, Łukasz Florczuk, Eryk Kudokas.

Radosław Borowski

Żółte kartki:

 • 8 – Radosław Borowski;
 • 6 – Hubert Pilarz;
 • 5 – Kacper Śmiglewski;
 • 4 – Aleksander Gajgier;
 • 3 – Franciszek Antkiewicz, Kacper Włoch, Oskar Białek
 • 2 – Bartosz Biedrzycki, Kacper Jakóbczyk;
 • 1 – Jakub Grzegorzewski, Jakub Domański, Mateusz Majbański, Jakub Okusami, Mateusz Krypa, Dawid Łącki, Eryk Kudokas

Hubert Pilarz

Czerwone kartki:

 • 2 – Hubert Pilarz;
 • 1 – Kacper Śmiglewski.

Za dane dziękuję Torstenowi Axtowi.

Author: muchomor

5 thoughts on “Podsumowanie jesieni w CLJ u-18

 1. 8 miejsce, ale… 3 pkt straty do pierwszego miejsca i 12 pkt przewagi nad strefą spadkową. Bardzo dziwnie spłaszczona tabela. 8 drużyn jest w zakresie 28-31 pkt i akurat Polonia jest na ostatnim miejscu w czołówce. Mamy drugi najskuteczniejszy atak w lidze – 42 bramki. Najlepszy bilans bramkowy u siebie i najwięcej u siebie strzelonych bramek.

  A o tym, że to dziwna tabela niech świadczy to, że Cracovia, która zajmuje pierwsze miejsce ma bilans bramkowy na zero. W której lidze takie cudo jest możliwe?

  Moim zdaniem najsilniejszy jest Lech – jako jedyna drużyna wyraźnie wygrywa i u siebie i na wyjeździe, a potem wyrównana stawka, która punktuje głównie u siebie i słabiej na wyjazdach. Polonia ma szansę na koniec sezonu na 2 lub 3 miejsce – Lech raczej poza zasięgiem chociaż to piłka juniorska i mogą przegrać sami ze sobą.

 2. Chciałbym zauważyć że MKS Polonia Warszawa gra w najwyższej lidze juniorów w Polsce. Ciekawe kiedy Polonia Warszawa zagra w najwyższej lidze seniorów. Oby MKS Polonia Warszawa się utrzymali w CLJ18 a najlepsi grali w seniorskiej Polonii.

 3. Tak, to jest creme de la creme. Należy to podkreślić, że zwycięzca CLJ gra w Młodzieżowej Lidze UEFA czyli naszej drużynie brakuje tylko 3 pkt do awansu do młodzieżowych europejskich pucharów 😉 Tak blisko nie jest żadna polonijna drużyna.

 4. Nie wyobrażam sobie MKS Polonia w Lidze Mistrzów…….
  Obiektywnie środek tabeli, w młodym wieku bardzo łatwo o wahania formy , poza tym kilku naszych może już teraz odejdzie, jako młodzieżowcy są łakomym kąskiem. A w ogóle ile jest kasy za wygranie CLJ ? Czy właśnie w MKS Polonia Warszawa nie powinien zainwestować Nitot i mieć większy wpływ na to gdzie trafiają najlepsi wychowankowie MKS-u ?
  Ja rozumiem, 1 na 10 zrobi jakąś karierę w seniorskiej piłce. Ale chodzi o to żeby ci najlepsi jednak trafiali do dorosłej Polonii a nie kończyli w 2 lidze gdzie indziej.

 5. Szansa Polonii na medal a może nawet na mistrzostwo to przede wszystkim wyrównana tabela, a więc wszystko jest możliwe chociaż jak pisałem Lech odstaje od reszty. Awansować do juniorskiej LM szans nie ma, ale tak czy inaczej do eliminacji do tej LM brakuje tylko 3 pkt.

  W tym sezonie Pogoń odpadła już w pierwszej rundzie z Deportivo chociaż pierwszy mecz wygrała 3:0. W poprzednim sezonie Legia odpadła w drugiej rundzie.

  Ale jakby nie patrzeć juniorzy starsi Polonii mają najbliżej do piłkarskich salonów ze wszystkich naszych drużyn. Rok temu Pogoń wygrała mistrza tylko o punkt, dwa lata temu Górnik też o punkt a nad czwartą drużyną miał tylko 3 punkty przewagi. W nowej formule tylko raz Korona zdobyła mistrza z dużą przewagą.

  Kolejna sprawa, że odkąd jest CLJ mistrza obroniono tylko raz, a tak co rok to inny klub stąd czemu nie my teraz? Ten mistrz nie jest tak daleko jakby mogło się wydawać. A już na pewno miejsce na pudle.

Dodaj komentarz