Zapowiedź: Polonia Warszawa – Concordia Elbląg

280 dni – dokładnie tyle czasu minie 15 sierpnia, gdy Polonia zmierzy się na własnym stadionie z Concordią, od ostatniego meczu „Czarnych Koszul” na K6. Po tak długiej przerwy oczekiwania kibiców będą na pewno ogromne. Dodatkowo wszyscy będziemy liczyć na udaną rehabilitację po porażce w Kutnie. Nasz sobotni rywal jednak też ma coś do udowodnienia, elblążanie będą chcieli pokazać, że porażka 1:5 w pierwszej kolejce ze Świtem to był wypadek przy pracy.

Historia:

Klub z Elbląga jest stosunkowo młody. Historia Concordii zaczyna się w 1987 roku. Wówczas Mirosław PelcJanusz ZałuckiAndrzej Pelc Wojciech Szymański założyli i zgłosili klub do ligi. Najpierw Concordia występowała w D – klasie. Trzy pierwsze sezony przyniosły trzy awanse. W A-klasie zespół pozostał jednak na dużo dłużej. Awansować z niej udało się dopiero w sezonie 2002/2003. Do IV ligi zdołali się elblążanie dostać natomiast 5 lat później. W niej Concordia poradziła sobie bardzo dobrze i od razu wywalczyła promocję do III ligi. Po 4 sezonach gry na 4 poziomie rozgrywkowym kibice mogli świętować kolejny awans, tym razem do II ligi. Pierwszy sezon na tym poziomie dla Concordii był bardzo ciężki. Rywal zajął przedostatnie miejsce, ale utrzymał się dzięki problemom licencyjnym innych drużyn. W następnym sezonie elblążanie zagrali tak samo słabo i tym razem już spadli do III ligi. Po 3 sezonach w III lidze przyszedł kolejny spadek. W IV lidze udało się Concordii zatrzymać marsz w dół i po dwóch sezonach elblążanie wrócili do III ligi. Rywale zdominowali rozgrywki, zdobywając 17 pkt. więcej niż drugi Motor Lubawa. [na podstawie oficjalnej strony]

O meczu:

Falstart – to słowo połączyło Polonię Warszawa i Concordię Elbląg. Takie określenie pojawiło się zarówno w tytule naszej relacji pomeczowej, jak i relacji na oficjalnej stronie Concordii ze spotkania ze Świtem. W zeszłym sezonie Concordia zajęła dziewiąte miejsce i zgodnie z zapowiedziami prezesa Mirosława Pelca celem na ten sezon miała być poprawa tego wyniku, czyli znalezienie się w pierwszej ósemce po rundzie jesiennej. Prezes uważa, że taki wynik jest w zasięgu elbląskiego klubu, który w jego opinii latem został wzmocniony. Pierwszy mecz przyniósł jednak bardzo przykrą niespodziankę dla Concordii. Zespół z Elbląga na wyjeździe przegrał aż 1:5 ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Oglądając jednak skrót z tego meczu, można odnieść wrażenie, że wynik nie do końca oddaje obraz meczu. Concordia miała swoje okazje, ale była bardzo nieskuteczna. Świt w tym spotkaniu był natomiast bezwzględny. Trzeba też dodać, że 2 gole nowodworzanie strzelili w doliczonym czasie. Sporo pretensji elblążanie mieli także do sędziego, który w ich opinii niesłusznie nie uznał jednej bramki dla Concordii.

Concordia, podobnie jak Polonia, przeszła jednak latem sporą rewolucję, co może skutkować problemami ze zgraniem i komunikacją na początku. Latem z klubu odeszło 12 zawodników, na ich miejsce przyszło 14 nowych graczy. Z Concordią pożegnało się m.in dwóch najlepszych strzelców – Adam Duda (6 b. w 12 m.) i Rafał Lisiecki (5 b. w 20 m.). W tym sezonie ciężar zdobywania bramek ,a spocząć na barkach Antona Kolosova, który przyszedł z Huraganu Morąg. 33-letni napastnik może pochwalić się świetnym bilansem – w karierze rozegrał 279 spotkań, w których zdobył 104 bramki (46 z nich na poziomie centralnym). Jesień w Huraganie snajper rozpoczął w imponujący sposób, strzelając 6 goli w 7 spotkaniach. Kolejne 8 meczów nie przyniosło jednak już żadnej bramki. Dużym wzmocnieniem wydaje się także przyjście Huberta Otręby. Obrońca był w zeszłym sezonie kapitanem Sokoła Ostródy, który wywalczył awans do II ligi. Zawodnik w ostatnich rozgrywkach nie opuścił nawet minuty. Należy także wspomnieć o transferze Jakuba Bojasa z Radunii Stężyce (III liga), który w swojej karierze rozegrał 171 spotkań w II lidze, czy Mateusza Szmydta z Huraganu Morąg, który na poziomie II ligi zaliczył 79 spotkań. Większość transferów dokonanych przez Concordię to powroty piłkarzy, którzy grali już kiedyś w Concordii albo Olimpii Elbląg.

Polonia z Concordią w zeszłym sezonie zagrała raz i na pewno nasz zespół nie wspomina dobrze tego spotkania. Rywal niespodziewanie wygral na K6 3:1, po bramce strzelili wspominani Duda i Lisiecki. W sobotę zmierzą się ze sobą jednak zupełnie inne drużyny. W Polonii z piętnastu zawodników, którzy zagrali tego dnia, zostało tylko pięciu. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku Concordii, tylko 5 z 15 piłkarzy, którzy wystąpili przeciwko Polonii, nie odeszło do innego klubu.

Wydaje się, że w sobotę o 3 punkty wcale nie będzie tak łatwo. Concordia zawaliła spotkanie ze Świtem, ale kadra tego zespołu wygląda całkiem solidnie. Jest w niej kilku zawodników ogranych na poziomie centralnym. Nie można także zapominać o trenerze Adamie Borosie. W latach 2013-2018 prowadził Olimpię Elbląg, z którą wywalczył awans do II ligi. To nie jedyny awans jego karierze. W sezonie 2011/2012 niespodziewanie na 3 poziom rozgrywek wprowadził właśnie Concordię.

Bartosz Banasiak, Grzegorz Wojdyga

Sędzia: Bartosz Banasiak (Łódź)

Arbiter z Łodzi do tej pory sędziował już 9 spotkań Polonii. Bilans dla „Czarnych Koszul” jest bardzo korzystny – 6 wygranych, 1 remis i 2 porażki.

W sezonie 2017/2018 – 3 spotkania:

  • 4:0 z GKS-em Wikielec (W); bez kartek
  • 2:1 z Legią II Warszawa (W); 5 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywalui karny dla Legii II
  • 0:1 z Olimpią Zambrów (D); po 1 ŻK dla polonistów i rywali

W sezonie 2018/2019 – 4 spotkania:

  • 0:2 z Legionovią Legionowo (D); 1 ŻK dla rywali
  • 1:0 z Olimpią Zambrów (W); 1 ŻK dla polonistów, 3 ŻK dla rywali
  • 6:0 z Huraganem Morąg (D); 3 ŻK dla polonistów, 1 karny dla Polonii
  • 1:0 z Mazurem Ełk (D); 1 ŻK dla polonistów, 2 ŻK dla rywali

W sezonie 2019/2020 – 2 spotkania:

  • 0:0 z Ursus Warszawa (D); 1 ŻK dla polonistów, 3 ŻK i 1 CZK dla rywali;
  • 2:1 z Olimpia Zambrów (W); bez kartek

***

Polonia II: Nasz zespół przegrał 2 ostatnie spotkania i niestety w najbliższej kolejce o przełamanie będzie bardzo trudno. „Czarne Koszule” zagrają na wyjeździe z Wichrem Kobyłki. Rywal świetnie wystartował, wygrał na razie wszystkie 3 spotkania ze świetnym bilansem bramkowym 11-2. Początek spotkania w sobotę 0 17:30.

MKS Polonia Warszawa:  W niedzielę ruszają dla Polonii rozgrywki A-klasy. W pierwszej kolejce na Saharze „Czarne Koszule” zmierzą się z Jednością Żabieniec. Początek spotkania o 18:00.  Rywal w zeszłym sezonie zajął 9 miejsce w A-klasie.

Źródło: własne/ concordia.elbag.pl/ 90minut.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz