Kolejna modyfikacja herbu?

Wraz z ponownym pojawieniem się na K6 Łukasza Piątka wybuchła euforia. To zdecydowanie drugi miły moment dla Polonii w ostatnim czasie. W tym samym czasie w materiałach oficjalnych pojawiła się lekko zmodyfikowana wersja polonijnego herbu.

O ile na stronie oficjalnej i profilu facebookowym łatwo ją przeoczyć, to zdecydowanie trudniejsza to sztuka w przypadku pierwszych niusów o Piątku opublikowanych na twitterze:

Herb jako tarcza w kole z literami KSP w kółkach znana jest w Polsce od lat ’30 XX wieku. Przez lata polonijny emblemat przeszedł kilka modyfikacji, nie licząc momentu, gdy Polonia grała pod szyldem MKS-u (wtedy na koszulkach zagościła tradycyjna biało-czerwona tarcza, którą pionierzy przyczepiali do polonijnych trykotów na początku XX wieku), nie zmieniał się znacznie. Władze starały się utrzymać stylistykę koła. Zmiany pojawiły się za czasów Jana Ranieckiego i trwały z nami przez lata ekstraklasy i II ligi. W ostatnich latach świetności Polonii „kółka” wtopione były w lilie (czasy Józefa Wojciechowskiego Ireneusza Króla) i szary obrys (krótki epizod za czasów panowania Jerzego Engela). Szerzej piszemy o tym tutaj.

Po kilku spokojnych latach dla naszego symbolu może dość do kolejnej zmiany. KSP może zostać zamknięte w nowych ramach. W tym wypadku czarnym obrysie, który informuje nas o roku powstania Polonii i o tym jak nasz klub się nazywa dokładnie (w ostatnim herbie „ekstraklasowym” była tylko nazwa i rok).

Zabieg wydaje się przypominać ten jaki w ostatnich latach przeszły emblematy m.in. Manchesteru City i Queens Park Rangers F.C. A jak Wam podoba się ta modyfikacja?

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

7 thoughts on “Kolejna modyfikacja herbu?

 1. Dla mnie ok, trochę w stylistyce retro.
  Sam wewnętrzny herb mógłby przejść drobną korektę wyrysowania i proporcji (pisał o tym Kuba Malicki z polskielogo.net).
  ps. Na telewizorze ma jeszcze zewnętrzną białą obwódkę.

 2. Niezbyt rozumiem to grzebanie przy herbie. To tak ja bym sobie swój zmieniał dowolnie pod wpływem … no właśnie czego ?
  Herb się ma nadany przodkom i przekazuje kolejnym pokoleniom
  Tak samo jest z klubowym herbem. Tak samo jest z barwami i nazwą.
  Nie będziemy przyszłością jeśli nie będziemy się odwoływać do przeszłości.

 3. Przecież herb jest niezmieniony. Tylko otoczka doszła. Nie jest przecież np KPP jak za Romanowskiego. Ale fakt jest faktem, że nie wiadomo jaka potrzeba kierowała właścicielem Polonii do takiego „liftingu”. Tak czy inaczej dla mnie niepotrzebne „uszczęśliwienie” czegoś co jest historyczną marką i żadnych zmian nie potrzebuje.

Dodaj komentarz