Ebi Smolarek o swojej drugiej karierze

Na stronie Onetu Sport pojawił się ciekawy wywiad z byłym reprezentantem Polski, Euzebiuszem Smolarkiem. Ex-polonista wspomina między innymi swoją przygodę w barwach „Czarnych Koszul”.

Euzebiusz Smolarek i Paweł Golański

Popularny „Ebi” nawiązując do Polonii przypomina głównie o „sławnym” Klubie Kokosa: „(…) Ja tego nie rozumiałem. Jak można tak robić? Jednak to był specyficzny klub. To właśnie dało mi do myślenia. W tym momencie, jak to się stało, nie wiedziałem jak mam zareagować. Przecież mam ważny kontrakt…Nie chodzi nawet o to, ile ktoś zarabia, ale o prawa pracownicze i szacunek. Jak człowiek ma iść do pracy, to musi mieć jak najlepsze warunki, by tę pracę wykonać. I zauważyłem, że piłkarze często nawet nie wiedzą, jakie prawa mają”.

„Powiedziałem Józefowi Wojciechowskiemu, że się nie zgadzam na obniżkę pensji o 50%. On odpowiedział, że cóż, przykro mu, ale w takim razie będę biegał po lesie. Tak zrobiłem i tego się trzymałem. To była dla mnie bardzo dziwna sytuacja, wielu rzeczy nie rozumiałem. No ale tak rzeczywiście było. Nie był to dla mnie najlepszy czas, ale nie wyszedłem najgorzej na całym zamieszaniu. Mogłem odejść do innego klubu.”

Były napastnik obecnie jest szefem Polskiego Związku Piłkarzy: „(…) to bardzo ciekawa praca. Jestem z niej bardzo zadowolony. Taka rola mi pasuje. Jest jednak wiele do zrobienia. Mam dużo wyjazdów w różne miejsca i to mi się podoba.”

„Dostałem propozycję, żeby pomóc w Polskim Związku Piłkarzy. Obserwowałem wcześniej pracę związku i widziałem, jakie ciekawe i ważne rzeczy można zrobić. Gdy zakończyłem karierę, szukałem pola, w którym mógłbym się realizować i jak najlepiej rozpocząć tę drugą karierę. I krok po kroku mi się to udało. Zainteresowałem się prawnymi obszarami związanymi z piłkarzami i jak to wszystko funkcjonuje”.

W dalszej części wywiadu możemy przeczytać również o przygodzie „Ebiego” w Katarze, oraz greckiej Kavalii. Możemy również zapoznać się ze szczegółami jego funkcjonowania pomiędzy Polska, a Holandią. O tym co czuł po decyzji o zakończeniu kariery, oraz co myśli o obecnej kadrze Polski. Cały wywiad z „Ebim” dostępny jest tu.

Źródła: własne / Onet Sport

Author: Luk

Dodaj komentarz