„Piłka Nożna” wspomina Mikulėnasa

W najnowszym numerze tygodnik „Piłka Nożna” prezentuje listę najskuteczniejszych obcokrajowców Ekstraklasy. W artykule wspomniany został były napastnik „Czarnych Koszul” Gražvydas Mikulėnas.

Gražvydas Mikulėnas i Radosław Majdan

Mikulėnas przyszedł do Polonii w 1996 roku z Žalgirisu Wilno. Pierwszą ligową bramkę strzelił 3 marca 1997 roku w wyjazdowym spotkaniu z Lechem Poznań (2:2) w 23 minucie spotkania. Sezon zakończył z 8 trafieniami na koncie. Rok później Mikulėnas poprawił swój ligowy wynik o jedną bramkę, a Polonia zakończyła rozgrywki na drugim miejscu.

24 października 1998 roku były reprezentant Litwy ustrzelił pierwszego hat-trica w barwach Polonii w meczu z Amicą Wronki (4:2).

W sezonie mistrzowskim Litwin, który wchodził na plac gry  główne z ławki rezerwowych, zanotował trzy trafienia. Ostatnią bramkę dla Polonii zdobył 24 maja 2000 roku w meczu z Odrą Wodzisław Śląski (4:1) po którym ówczesny vice-prezes PZPN Zbigniew Boniek wręczył polonistom puchar i medale za wywalczenie Mistrzostwa Polski.

11 listopada 2000 roku Mikulėnas z 27 bramkami na koncie był rekordzistą polskiej ligi wśród zagranicznych graczy. Ostatecznie dorobek Litwina zatrzymał się na 31 trafieniach. Po odejściu z Konwiktorskiej Mikulėnas występował m.in. w GKS-ie Katowice, Wiśle Płock, Ruchu Chorzów.

W sezonie 2010/2011, reprezentując barwy Wigry Suwałki, zdobył 4 bramki w rozgrywkach Pucharu Polski i został królem strzelców tych rozgrywek.

Po raz ostatni Mikulėnas przy Konwiktorskiej wystąpi  9 października 2016 roku w meczy charytatywnym zorganizowanym dla Rafała Kośca, który trzy lata temu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Naprzeciwko siebie stanęli Mistrzowie Polski z 2000 roku i Reprezentacja Artystów Polskich.

źródło: własne / Piłka Nożna

Author: Robe6

Dodaj komentarz