Majewski wyjaśnia pojawienie się seniorów MKS-u

Dyrektor sportowy akademii MKS-u, Kamil Majewski, wyjaśnił powody powstania drużyny seniorskiej, która występuje ostatnio w klasie B. Ważniejsze fragmenty przeklejamy poniżej:

Kamil Majewski

Pierwszy powód wynika z głównego celu akademii piłkarskiej – jak najlepszego przygotowania zawodnika do seniorskiej rywalizacji. Przy braku styczności przez całą juniorską karierę z dużo twardszą piłką seniorską, juniorzy, nawet ci wyróżniający się pośród rówieśników, po nagłym przejściu do „dorosłego” futbolu, potrzebują czasu na aklimatyzację. W celu uniknięcia tego swoistego futbolowego wstrząsu zawodnicy z kategorii U-19, U-18 i U-17 powinni brać jak najczęstszy udział w seniorskiej rywalizacji – tłumaczy Majewski.

Powstanie zbiegło się z konfliktem na linii akademii ze Spółką, która prowadzi pierwszą drużynę. – Niestety dobra praktyka z lat ubiegłych w postaci zapraszania najzdolniejszych juniorów na treningi pierwszego zespołu została zaniechana przez spółkę prowadzącą III-ligową drużynę. Również propozycje zacieśniania współpracy, mające doprowadzić do przesunięcia zespołu juniorów starszych w struktury spółki Polonia Warszawa SA, okazały się dla jej zarządu mniej wartościowymi niż własny wątpliwy jakościowo projekt dublowania struktur młodzieżowej piłki przy Konwiktorskiej 6. Majewski dodał, że celem MKS-u jest wprowadzenie zespołu do minimum ligi okręgowej: – Sportowa przestrzeń, która wówczas powstanie, pozwoli juniorom warszawskiej Polonii na zdobywanie, tak bardzo potrzebnych im, „seniorskich” szlifów.

Dyrektor sportowy MKS-u podkreśla, że zespół seniorów MKS-u zbudowany jest w głównej mierze z byłych wychowanków, trenerów akademii oraz z zawodników sympatyzujących z „Czarnymi Koszulami”. W obecnym sezonie będzie on na czas mistrzowskiej rywalizacji cyklicznie wzmacniany 4-5 juniorami. W przyszłości planowane jest bardziej wzmożone korzystanie z juniorów akademii.

Druga przyczyna powstania seniorskiego zespołu w MKS Polonia to chęć objęcia naszym szkoleniem jak największej liczby zawodników na poziomach U-19, U-18 i U-17. W obecnym momencie w wymienionych kategoriach w akademii Polonii znajduje się w sumie 65 zawodników. Ilość zawodników na najwyższych juniorskich poziomach w MKS Polonia będzie bez wątpienia rosła z racji na trzy momenty zarówno następujące po sobie, jak i bezpośrednio poprzedzające wejście do kategorii U-17:

 • U-14 – przejście zespołów na grę po jedenastu;
 • U-15 – perspektywa gry w Centralnej Lidze Juniorów;
 • U-16 – nabór do liceum mistrzostwa sportowego.

W każdym z wyżej wymienionych roczników MKS odnotowywał zwiększanie się liczebności poszczególnych zawodników.  – Jednakże ilościowo rozbudowane młodsze roczniki (obecnie 2004, 2005, 2006) w momencie wkroczenia do starszych kategorii narażone będą na odpływ dużej części juniorów. Takie zagrożenie wystąpi w przypadku braku zapewnienia młodym piłkarzom gry na wymagającym szczeblu rozgrywkowym. Zgłaszanie w najstarszych kategoriach tzw. drugich drużyn jest rozwiązaniem połowicznym. Owe „dwójki” lądują w ligach okręgowych, gdzie na poziomie juniora starszego przytłaczająca większość zespołów reprezentuje poziom czysto rekreacyjny. Spowodowane jest to tym, iż w starszych kategoriach rywalizuje znacznie mniej drużyn – dla komercyjnych czy przyszkolnych akademii, obecnych bardzo licznie w rozgrywkach młodszych kategorii, nie jest to celem – odpuszczają szkolenie na starszych poziomach, ponieważ jest to kosztowne, a co za tym idzie nie generuje dla tych akademii zysku, jaki czerpią one w przypadku młodszych roczników.

Dlatego też, chcąc stworzyć jak najlepszą przestrzeń łączącą wysoki poziom szkolenia z możliwością rywalizacji w seniorskim środowisku, MKS Polonia Warszawa obrał za cel doprowadzenie do sytuacji, w której zawodnicy akademii Polonii z kategorii U-17, U-18 i U-19 będą brali udział w rywalizacji na trzech silnych frontach. Biorąc pod uwagę obecny kształt rozgrywek są to:

Takie zwieńczenie piramidy szkolenia w MKS Polonia Warszawa według Majewskiego zwiększy przy K6 ilość wartościowych zawodników będących w ostatnim okresie młodzieżowego szkolenia oraz bezsprzecznie pozwoli w lepszy sposób przygotowywać ich do udanego wkroczenia w progi seniorskiego futbolu.

Źródło: własne / MKS Polonia Warszawa

Author: Kwikster

Barwy moro, ciemny kaptur, Kwik to dziwny bywa stwór, o swej Polonii marzy dzień i noc i w Gwiezdnych Wojen wierzy moc [wierszyk z czasów ogólniaka... niezmiennie na czasie ;)]

1 thought on “Majewski wyjaśnia pojawienie się seniorów MKS-u

 1. Wszystko fajnie i pięknie, MKS jak rozumiem zapina się budżet, awansują do ligi okręgowej i co ?
  Dalej będą sprzedać najlepszych (?) piłkarzy do klubów Iszo ligowych i ekstraklasowych. Zarobią.
  I co z tego będzie miała Polonia jako klub seniorski ? NIC
  Dlaczego w latach 2014 -2015 nie byli w stanie udźwignąć zespołu seniorskiego? Jaki był ekfet ich działań ?
  Ja się pewnie nie znam na biznesie ale MKS działa sobie jako jakiś tam podmiot w granicach średniego biznesu (obrót 2 mln zł). Co im do większej skali ? Chcą tego , znają się ? uważam ,że nie.

Dodaj komentarz