Zapowiedź: MKS Polonia Warszawa – GKP Targówek

Jeszcze 5 lat temu, w sezonie 2014/2015, zespół GKP Targówek rywalizował z pierwszą drużyną Polonii w III lidze (na Targówku było 2:2). Wówczas rywal nie dokończył jednak rozgrywek i po rundzie wiosennej wycofał się z gry z powodu problemów finansowych. Od tamtej pory podejmowany są próby odbudowy klubu z Targówka, ale GKP na razie nie może wydostać się z B – klasy.

Historia:

Początki GKP Targówek datuje się na rok 1953. Wówczas założony został Dzielnicowy Klub Sportowy „Targówek”. W 1996 powstał GKP Targówek, który przejął sekcję piłkarską od DKS-u wraz z jej tradycją. Bardzo dobry okres dla klubu rozpoczął się w sezonie 2010/2011. Wówczas GKP udało wywalczyć się awans do IV ligi. W niej klub z Targówka długo się nie nagrał, jako beniaminek GKP wygrał ligę, z przewagą 12 pkt. nad drugim Bugiem Wyszków i awansował do III ligi. Był to historyczny sukces dla klubu. Pierwszy sezon w III lidze również był dla GKP bardzo udany. Klub zajął wysokie 5 miejsce. W następnym sezonie nie szło rywalowi już tak dobrze, ale udało mu się zająć 11 miejsce i utrzymać w lidze, co nie było takie proste, bo wtedy z III ligi spadało 7 drużyn. Sezon 2014/2015, w którym GKP zremisowało 2:2 z Polonią na własnym boisku, zakończył się dla kibiców przedwcześnie i w bardzo smutny sposób. Po rundzie jesiennej, którą GKP zakończyło na ostatnim miejscu, klub wycofał się z rozgrywek. Przyczyną były kłopoty finansowe GKP. W tle był konflikt z miastem. Miasto zarzucało klubowi nieprawidłowości w rozliczeniach z dotacji oraz prowadzonej księgowości. GKP uważał natomiast, że władzom miejskim zależy na zniszczeniu klubu, aby grunty sprzedać deweloperom. Ostatecznie miasto zaoferowało pomoc w postaci rozłożenie zadłużenia na raty, ale GKP nie potrafiło znaleźć środków na ich spłatę, co pociągnęło za sobą odcięcie miejskiej dotacji. Dodatkowo upadł w tamtym okresie sponsor – SKOK Wołomin. Szybko zabrano się za odbudowę i w sezonie 2015/2016 GKP wystartowało w B-klasie. Początki na 8 poziomie rozgrywek nie były łatwe. W pierwszym sezonie GKP zajął dopiero 7 miejsce. Później było już znacznie bliżej upragnionego awansu, ale jednemu z faworytów nadal jednak nie udało się wydostać z B-klasy. W sezonie 2016/2017 GKP zajął 4 miejsce ze stratą 5 pkt. do drugiego Interu Warszawa (awansują dwie drużyny), w sezonie 2017/2018 ponownie 4 miejsce, ale ze stratą 8 pkt. i ostatnio trzecie miejsce ze stratą 5 pkt.

Letnie transfery:

Przyszli: Łukasz Rossa (pomocnik, z PKS Radość (A-klasa)), Bartłomiej Stokowiec (z Legionu Warszawa (B-klasa, spadkowicz)), Łukasz Danilewicz (z Sokoła 1946 Sokółka (IV liga)), Przemysław Maciaszek (z AGAPE Białołęka (liga okręgowa)), Łukasz Gubała (z Legionu Warszawa (B-klasa, spadkowicz)), Witold Jasiński (11 m., z Legionu Warszawa (B-klasa, spadkowicz)), Marcin Kusak (obrońca, 21 m., z Legionu Warszawa (B-klasa, spadkowicz)), Tomasz Janoś (wznowienie treningów)

Odeszli: Patryk Pietrzak (6 m., do Coco Jambo (B-klasa)), Mateusz Sokólski (13 m. i 2 b., do Coco Jambo (B-klasa)), Oleg Lewicki (17 m. i 9 b., do Józefowianka Józefów (A-klasa)), Bartosz Czarnecki (18 m. i 5 b., do Dębu II Wieliszew (B-klasa)), Krystian Jeziorek (4 m., obrońca, do Marcovii Marki (liga okręgowa)), Mateusz Podgórski (18 m. i 13 b., do Tygrysa Huta Mińska (liga okręgowa))

4 ostatnich mecze GKP  w lidze (najwyżej ostatni mecz)

 • 6:5 z RKS-em Wygoda (D)
 • 1:1 z Victorią Warszawa (W)
 • 7:0 z Interem Warszawa (D)
 • 2:0 z Amigos Warszawa (W)

O meczu:

Latem niewiele brakowało, a GKP nie wystartowałby nawet w B-klasie. Był to efekt problemów ze stadionem. MZPN nie zaakceptował stadionu na Targówku, ze względu na wykorzystywanie go przez klub bez umowy. Ostatecznie klubowi udało uzyskać się licencję, ale swoje domowe mecze rozgrywa w Ząbkach, a nie na Kołowej. Jak co roku, rywala można uznawać za jednego z faworytów do awansu, choć trudności ze stadionem wpłynęły na przebieg przygotowań do sezonu. GKP skład kompletował na ostatnią chwilę, ale na razie zespół z Targówka radzi sobie bardzo dobrze. Po 4 kolejkach rywal ma na koncie 10 pkt i zajmuje 3 miejsce. Do drugiej pozycji, premiowanej awansem, brakuje tylko 2 pkt, ale zajmujący ją AON Rembertów rozegrał 2 spotkania więcej. W zespole z Targówka uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na dwóch zawodników – Wojciecha Kłaka Damiana Talarka. Pierwszy ma na koncie już 6 trafień, a drugi 5. Razem strzelili 11 z 16 bramek GKP. Pewną niewiadomą pozostaje kadra przeciwnika na mecz z Polonią. Szalony mecz z RKS-em Wygodą, w którym do 88 minuty RKS wygrywał 5:3, by ostatecznie przegrać 5:6, przyniósł sporo kontuzji najbliższemu rywalowi Polonii. Jak informował kierownik drużynyurazu doznało 6 zawodników. Prawdopodobnie przez 2 tygodnie nie wszyscy zdążyli się wyleczyć. Dużym osłabieniem byłby zwłaszcza brak Talarka. Trzydzieści ostatnich minut grał z poważnym urazem barku, co nie przeszkodziło mu  skompletować hat-tricka w 10 minut. O formie naszego zespołu trudno coś napisać. Seniorzy MKS-u w lidze rozegrali na razie tylko 2 spotkania. W pierwszym wygrali 2:1 z Victorią Zerzeń, która została całkowicie zdominowana i powinna przegrać znacznie wyżej, Drugi mecz przyniósł wymęczone zwycięstwo z AP Brychczy, po golu w 90 minucie. Obie drużyny po 4 kolejkach mają 6 pkt, więc radzą sobie przeciętnie, po GKP można spodziewać się lepszej gry. Nastrajać pozytywnie mogą pucharowe występy Polonii. „Czarne Koszule” wyeliminowały z OPP AGAPE Białołęka (liga okręgowa), a potem były w stanie odrobić 2 bramki, grając w 10 z liderem okręgowi – Legionovią II Legionowo. Jeśli poloniści w niedzielę zagrają podobnie, 3 pkt. wydają się być w zasięgu. Tym bardziej, że piłkarzy ma nieść doping licznie zgromadzonych fanów.

Sędzia: Michał Wąsowski; asystenci: Piotr Wąsowski (pracuje także jako dziennikarz sportowy, ostatnio w weszlo.fm, a wcześniej Przegląd Sportowy) i Paweł Sułczyński

Informacje kibicowskie:

Informacje zbiorcze!MKS POLONIA WARSZAWA-GKP Targówek 29.09.2019 16.00⚫Zbiórka o godzinie 15.00 na dziedzińcu…

Opublikowany przez Ultras Enigma Wtorek, 24 września 2019


Polonia: Po przegranym spotkaniu ze Zniczem Biała Piska Polonia spadła na 12 miejsce. Przewaga nad strefą spadkową wynosi tylko 4 pkt. W najbliższej kolejce nasz zespół zmierzy się właśnie z drużyną, która zajmuje najwyższe miejsce spadkowe – Ruchem Wysokie Mazowieckie. W zeszłym sezonie mecz z Ruchem na K6 zakończył się kompromitującą porażką 2:3. Teraz nasz zespół nie może sobie pozwolić na podobną wpadkę. Ruch w ostatniej kolejce przegrał u siebie 1:4 z Bronią Radom. Niemniej rywal lepiej radzi sobie na wyjazdach. W delegacji zdobył 6 z 7 pkt, w 5 spotkaniach wyjazdowych tylko raz przegrał. Początek spotkania w piątek o 20:00, na K6

Polonia II: W niedzielę o 18:00, tuż po meczu MKS-u, Polonia II zagra z Wichrem Kobyłki. Po wygranej nad Victorią II Sulejówek nasz zespół odskoczył od strefy spadkowej, ale przewaga wynosi tylko 4 pkt. W niedzielę trzeba wygrać, bo Wicher traci do polonistów tylko 1 pkt. Rywal w ostatniej kolejce zdemolował Wisłę Dziecinów, pokonując ją 7:0. Na szczęście Wicher fatalnie radzi sobie na wyjazdach. Trzy mecze na obcym boisku zakończyły się trzema porażkami.

Źródła: własne/ 90minut.pl/ pilkanamazowszu.pl/ Dada 6 (Twitter)/ Kamil W. (Twitter)/ pl.prepedia.org/ targowek.info/ sport.gazeta.pl/ GKP Targówek (FB)

Author: muchomor

4 thoughts on “Zapowiedź: MKS Polonia Warszawa – GKP Targówek

  1. To jest na razie jednorazowa akcja, mająca pokazać, że Polonia wciąż ma kibicowski potencjał. Enigma wiele razy podkreślała, że nie chce zaczynać od B-klasy i będzie walczyć o 3 ligę.

  2. Po co siejesz ferment?!
   Piorytetem jest walka o awans w trzeciej lidze.
   B-klasa to ostatnia rzecz o której myślimy i takie kroki zostaną podjęte jedynie przy braku szansy na uratowanie spółki.

Dodaj komentarz