Zapowiedź: Znicz Biała Piska – Polonia Warszawa

W najbliższej kolejce polonistów czeka bardzo ciężki mecz wyjazdowy. Nasz zespół zmierzy się w Białej Piskiej ze Zniczem. Rywal na własnym boisku w 5 spotkaniach wygrał co prawda tylko raz, ale jeszcze nikt nie wywiózł stamtąd 3 punktów.

Krystian Pieczara

Historia:

Klub z Białej Piski założony został po II wojnie światowej – 18 lipca 1954 r. Był to efekt starań młodych mieszkańców oraz Wandy Gembrawskiej (pierwszy prezes Znicza), która doprowadziła do powstania klubu w ramach struktur Ludowych Zespołów Sportowych. Wówczas Znicz rozegrał też pierwszy mecz, zmierzył się ze Spartą Pisz, która wygrała 4:2. Przez pierwsze 20 lat funkcjonowania klub występował w rozgrywkach B i A klasy.  W 1978 r. zmieniono przedrostek, LZS został zastąpiony prze MKS (Międzyzakładowy Klub Sportowy). Sześć lat później Zniczowi udało nareszcie awansować się z A-klasy. Niestety po dwóch sezonach w lidze okręgowej, na skutek reorganizacji rozgrywek, klub zanotował spadek. W 1991 r. nastąpiła kolejna reorganizacja regionalnych rozgrywek, na której tym razem nasz najbliższy rywal skorzystał i awansował ponownie do ligi okręgowej. Po jednym sezonie Znicz znów spadł do A-klasy, z której równie szybko trafił do ligi okręgowej. Niestety sezon 1996/1996 przyniósł poważne kłopoty organizacyjne, które poskutkowały wycofaniem drużyny seniorów z rozgrywek. Trzy lata później doszło do fuzji Znicza z Orkanem Drygały, w efekcie której powstał Znicz/Orkan Biała Biska, występujący w okręgówce. Następny rok to kolejne połączenie dwóch klubów – tym razem Znicza/Orkana z Płomieniem Ełk, dzięki czemu w sezonie 2000/2001 Płomień/Znicz znalazł się w IV lidze. Po trzech sezonach przyszedł spadek do ligi okręgowej. W 2004 r. zmieniono też nazwę na Miejski Ludowy Klub Sportowy Znicz Biała Piska. Niestety nie przełożyło się to na wyniki sportowe i sezon 2004/2005 zakończył się drugim spadkiem z rzędu – tym razem do A-klasy. Awansować się z niej udało dopiero w sezonie 2007/2008. W 2001 r. przyszedł czas na kolejny awans do IV ligi. Znicz potrzebował na tym poziomie dwóch sezonów, by trafić do wyższej ligi – tym razem do III. W tej lidze Znicz występował trzy lata. W sezonie 2015/2016 klub spadł do IV ligi, na skutek reorganizacji rozgrywek 10 pozycja nie wystarczyła, by utrzymać się w III lidze. Po dwóch latach gry w IV lidze, Zniczowi znów udało się dostać do III ligi.

Letnie transfery:

Przyszli: Hubert Molski (obrońca, z Mazura Ełk (IV liga, spadkowicz), 27 m. i 1 b.), Lukasz Trąbka (M) (napastnik, z Hetmana Białystok (IV liga)), Maciej Famulak (pomocnik, z Mazura Ełk (IV liga, spadkowicz), 32 m. i 3 b.), Bartosz Giełażyn (napastnik, z ROW-u 1964 Rybnik (III liga, spadkowicz), 14 m. i 4 b. wiosną), Wiktor Kwiatkowski (bramkarz, z Hetmana Białystok (IV liga)), Aadam Radzikowski (bramkarz, z Mazura Ełk (IV liga, spadkowicz), 28 m.)

Odeszli: Konrad Radzikowski (napastnik, 28 m. i 1 b.), Paweł Dymiński (napastnik, 13 m. i 1 b.), Konrad Romachów (pomocnik, 7 m.), Arkadiusz Bogdaniuk (napastnik, 22 m. i 2 b.), Karol Kosiński (pomocnik, do Tura Bielsk Podlaski (IV liga), 32 m. i 10 b.), Kacper Czajowski (bramkarz, 10 m.), Paweł Adamiec (pomocnik, do Mamr Giżycko (IV liga), 34 m. i 12 b.)

5 ostatnich meczów Znicza Biała Piska w lidze (najwyżej ostatni mecz)

 • 3:2 z Bronią Radom (D)
 • 0:0 z RKS-em Radomsko (D)
 • 1:2 z Sokołem Ostróda (W)
 • 0:0 z Concordią Elbląg (D)
 • 2:4 z Pelikanem Łowicz (D)

O meczu:

Zeszły sezon dla Znicza był całkiem udany. Beniaminek właściwie ani razu nie musiał martwić się o pozostanie w III lidze i choć nie udało się zrealizować celu skończenia rozgrywek w górnej połowie tabeli, 10 miejsce można uznać za dobry wynik. Latem Znicz został jednak poważnie osłabiony. Z klubu odeszło dwóch najlepszych strzelców – Kosiński i Adamiec. Pomimo tych ubytków, rywal na razie radzi sobie przyzwoicie. Po 8 kolejkach zajmuje 10 miejsce  z 1 punktem straty do Polonii Warszawa. Z drugiej strony, przewaga nad strefą spadkową na razie wynosi tylko 3 pkt. Tym co może martwić trenera rywali najbardziej, to forma drużyny na własnym boisku. W 5 spotkaniach w Białej Piskiej Znicz co prawda ani razu nie przegrał, więc polonistów czeka bardzo ciężki mecz, ale wygrał tylko raz. Udało się to w ostatniej kolejce, gdy nasz najbliższy rywal pokonał po wyrównanym spotkaniu Broń Radom. Warto zwrócić uwagę na bilans bramkowy rywala, który wynosi 11-11. Oznacza to, że Znicz strzela więcej bramek od Polonii i mniej traci. Z tego powodu to chyba zespół rywala można uznawać za minimalnego faworyta. „Czarne Koszule” wygrały co prawda 2 ostatnie spotkania, ale nawet w meczu z przedostatnią Pogonią zwycięstwo przyszło w bólach. Patrząc na statystyki, najbardziej prawdopodobny wydaje się remis. Tym bardziej, że rywal, jak na razie, dzieli się punktami w co drugim meczu. Jeśli poloniści strzelą w tym spotkaniu jako pierwsi gola, nie powinni od razu cofać się do obrony. W obydwu wygranych przez Znicza meczach, to rywal pierwszy wychodził na prowadzenie. Trzeba też nastawić się na twardą walkę na boisku. Przeciwnicy w prawie każdym spotkaniu łapią sporo żółtych kartek.

Nie zagrają: Grzegorz Wojdyga (kontuzja; powrót planowany pod koniec września)

Sędzia: Paweł Kostko (Białystok) – sędziował wygrane 4:3 spotkanie z Unią Skierniewice (2 ŻK dla polonistów i 2 dla rywali)


Polonia II: Po 3 ligowych porażkach z rzędu sytuacja w tabeli jest zła. Przewaga polonistów nad strefą spadkową wynosi tylko 1 pkt. W najbliższej kolejce Polonia II musi wygrać. Nasz zespół zmierzy się na wyjeździe z Victorią II Sulejówek, która jest jednym z rywali w walce o utrzymanie. Przeciwnik po 6 meczach ma tyle samo punktów, czyli 4. Zdobył je w dwóch ostatnich spotkaniach. Wrażenie może zwłaszcza robić wygrana 6:3 z Wisłą Dziecinów w ostatniej kolejce. Polonia z Wisłą przegrała 1:4. Początek spotkania w sobotę o 10:00.

MKS: Po dwóch wygranych Polonia zajmuje 4 miejsce (drużyny z wyższych miejsc mają jednak rozegrane 2 albo 3 spotkania więcej). W najbliższej kolejce nasz zespół zagra na wyjeździe ze Spartą Marki. 3 punkty to powinna być formalność. Rywal po 4 meczach ma 0 pkt i bilans bramkowy 3-51. Początek w sobotę o 15:00.

Źródło: włąsne/ 90minut.pl/ laczynaspilka.pl

Author: muchomor

5 thoughts on “Zapowiedź: Znicz Biała Piska – Polonia Warszawa

 1. Wydaje się, że skład się już krystalizuje, jeszcze tylko ustawienia na boisku Krystiana i Bartosza i możemy grać. Nie ma co już narzekać, że kilku zawodników gra słabo i po prostu niweczą wysiłek innych. W tej chili decydują wyłącznie elementy woli i ambicji. Jeżeli wypłaty byłyby na czas – nie przyczepiałbym się o poziom sportowy. Musimy my przejmować inicjatywę bo w obronie zawsze damy ciała wcześniej czy później. Najsłabiej wygląda środek , skrzydła też ale nie wymagajmy cudów.
  Remis w naszym zasięgu.

  1. Na Strumykowej, Białołęcki Ośrodek Sportu.

   Ogólnie nie jest taki zły terminarz ;). Do Sulejówka też jest dobry dojazd. A jeszcze na Saharze o 11:30 Polonia u-19 gra z Unią, o 16:15 natomiast mecz Polonii w CLJ u17.

Dodaj komentarz