Zapowiedź: Polonia Warszawa – Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Polonia z Pogonią ostatni raz w lidze grała w sezonie 2015/2016. Wówczas to właśnie w Grodzisku nasza drużyna zapewniła sobie awans do II ligi. Rywale tamte rozgrywki wspominają znacznie gorzej, zakończyły się one spadkiem do IV ligi. Do III ligi udało się wrócić dopiero po 3 sezonach, ale na razie nie jest to miły powrót. Pogoń po 7 kolejkach ma 3 pkt. i zajmuje przedostatnie miejsce.

Historia:

Drużyna z  Grodziska została założona w czerwcu 1922 roku z inicjatywy Hemryka Poczekalewicza, który został też jej pierwszym prezesem. Początkowo klub funkcjonował pod nazwą „Klub Sportowy Świt Grodzisk Mazowiecki”. W 1926 roku zmieniono jednak nazwę na „Grodziski Klub Sportowy Pogoń”. Nazwa ta pochodzi od herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego – w dwudziestoleciu międzywojennym popularnym było odnoszenie się do czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Piłkarze Pogoni większość XXI wieku spędzili w V i IV lidze. Na 4 poziomie rozgrywek występowali tylko przez kilka sezonów – od 2012/2013 do 2015/2016. Po spadku do IV ligi grodziszczanie byli bliscy szybkiego powrotu. Wygrali swoje rozgrywki, ale przegrali w barażach Victorią Sulejówek. Następny sezon przyniósł 3 miejsce, ale rozgrywki 2018/2019 udało się już wygrać. Nasz najbliższy przeciwnik zdominował 4 ligę, zdobywając 10 pkt. więcej niż drugi Oskar Przysucha, notując świetny bilans bramkowy: 105-24. W pierwszym meczu barażowym Pogoń przegrała na wyjeździe 0:1 z Huraganem Wołomin, ale w rewanżu nie dała szans rywalowi i wygrała 4:0, zapewniając sobie awans. [opis na podstawie infogrodzisk.pl i 90minut.pl]

Krystian Pieczara

Letnie transfery:

PrzyszliBartosz Broniarek (obrońca, z Pelikana Łowicz (III liga), 26 m. i 1 b.), Kacper Łoś (M) (obrońca, z Błonianki Błonie (IV liga)), Bartłomiej Gajda (M) (obrońca, ze Znicza Pruszków (II liga), 0 m.), Mateusz Kinast (M) (napastnik, ze Znicza Pruszków (II liga), 10 m.), Michał Gładysz (M) (obrońca, z Legii Warszawa (juniorzy)), Piotr Zieliński (M) (bramkarz, z Kasztelana Sierpc (IV liga), Franciszek Ratajczyk (M) (napastnik, ze Znicza Pruszków (II liga), 2 m.), Grzegorz Gulczyński (pomocnik, z Gryfa Wejherowo (II liga), 16 m.)

OdeszliSebastian Szewczyk (napastnik), Szymon Więckowski (pomocnik), Maciej Pieczyński (obrońca), Bartłomiej Folc (bramkarz, 6 m.)

5 ostatnich meczów Pogoni Grodzisk Mazowiecki w lidze (najwyżej ostatni mecz)

  • 0:2 z Bronią Radom (D)
  • 3:1 z RKS-em Radomsko (W)
  • 1:2 z Sokołem Ostróda (D)
  • 0:2 z Concordią Elbląg (W)
  • 0:5 z Pelikanem Łowicz (D)

O meczu:

Pogoń wskazywana była jako jeden z tych beniaminków, który nie powinien mieć problemów z utrzymaniem. Rywal od dłuższego czasu szykował się na grę w III lidze i dostał się do niej w bardzo dobrym stylu, wygrywając ligę ze sporym zapasem punktowym, a potem pewnie pokonując w barażach Huragan Wołomin. Początek ligi jest jednak bardzo rozczarowujący. Rywal po 7 kolejkach ma tylko 3 pkt. i znajduje się w strefie spadkowej. O ile jeszcze porażki z III ligowymi wyjadaczami, takimi jak Sokół Ostróda, czy Pelikan Łowicz można zrozumieć, o tyle przegrane z Bronią, czy Concordią Elbląg mogą kibiców Pogoni poważnie niepokoić. W IV lidze rywal imponował szczelną obroną i świetną ofensywą. Na razie żaden z tych elementów nie funkcjonuje najlepiej. 8 strzelonych goli to jeden z gorszych wyników ligi (Polonia zdobyła na razie 7 bramek), a 19 straconych bramek to zdecydowanie najgorszy wynik w lidze. To każe upatrywać faworyta w Polonii, która ostatnio niespodziewanie wygrała w Zambrowie. Każdy kibic pamięta pewnie jednak jeszcze  spotkanie z KS-em Wasilków, więc nie można dopisywać „Czarnym Koszulom” 3 pkt. przed meczem. Co może dodatkowo niepokoić to fakt, że na razie piłkarze Pogoni grają lepiej na wyjazdach. To w delegacji zaliczyli jedyną wygraną i strzelili 6 z 8 bramek. W drużynie rywala zwrócić trzeba uwagę na Patryka Szymańskiego, który z 4 trafieniami jest najlepszym strzelcem Pogoni i jednym z najlepszych ligi. Drugim najskuteczniejszym zawodnikiem przeciwnika jest doskonale znany kibicom Polonii Michał Strzałkowski, który miał ogromny udział w awansie „Czarnych Koszul” do III ligi. To zresztą nie jedyny polonijny akcent w zespole rywala. Bramki strzeże Sebastian Przyrowski, który w barwach naszego klubu rozegrał 116 meczów. W obronie odnajdziemy dwóch wychowanków – Andrzeja Krajewskiego (12 meczów w Polonii), ostatnio nie grającego w 1 składzie i Kacpra Łosia (bez gier w seniorskiej Polonii), który zagrał we wszystkich spotkaniach w sezonie. W pomocy podstawowym graczem jest kolejny wychowanek – Damian Jaroń (12 meczów w Polonii).

Nie zagrają:

  • Polonia: Grzegorz Wojdyga (kontuzja; powrót planowany pod koniec września)
  • Pogoń: Bartosz Broniarek (4 ŻK, obrońca, podstawowy zawodnik – 7 m.)

Sędzia: Paweł Gwiazda (Ciechanów) – do tej pory nie sędziował meczu Polonii


Rezerwy: Po 2 porażkach z rzędu Polonia II bardzo potrzebuje wygranej. O nią w najbliższe kolejce nie będzie tak łatwo. Nasz zespół na własnym boisku zmierzy się ze Świtem II Nowy Dwór Mazowiecki. Przeciwnik po 5 kolejkach zajmuje 8 miejsce, mając na koncie 8 pkt, czyli 2 razy więcej od polonistów. Tym razem niedzielny termin (godzina 18:00) nie będzie korzystny tylko dla „Czarnych Koszul”.  Pozwoli też rywalom skorzystać z zawodników, którzy nie zagrają w sobotę w III lidze.

MKS: W najbliższej kolejce seniorzy MKS-u zagrają na wyjeździe z AP Brychczy. Przeciwnik rozegrał na razie 2 spotkania. Wygrał 5:0 z Talentem Warszawa i przegrał 3:0 z AON-em Rembertów. Wydaje się, że poloniści mają dużą szansę na wygraną. Pewnym problemem może być tylko zmęczenie środowym meczem pucharowym. Rywal nie grał w tych rozgrywkach. Początek spotkania w niedzielę o 16:30.

Źródło: włąsne/ 90miut.pl/ infogrodzisk.pl/ transfermarkt.pl

Author: muchomor

Dodaj komentarz